ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτός ο χώρος θα είναι πάντα ανοιχτός για να καταθέσετε τις εμπειρίες σας με την ενέργεια ρέικι.
  • Μπορείτε να διηγηθείτε...
    Μπορείτε να καταθέσετε...
    Μπορείτε να εξιστορήσετε
    Μπορείτε να αμφισβητήσετε...
    Μπορείτε να μοιρασθείτε...

Μόνο για σήμερα, ας δούμε την αλήθεια του ρέικι!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σήμερα έδωσα την πρώτη μου μύηση, στα πλαίσια του σεμιναρίου για τον 3β βαθμό.

Λίγα λόγια μπορώ να βρω για να περιγράψω αυτήν την εμπειρία. Έννοιθα σαν όλη την ενέργεια και την αγάπη μου έχω λάβει όλον αυτόν τον καιρό απ'όλες τις μυήσεις που έχω πάρει, απ'όλο το ρέικι που έχω κάνει και πολύ περισσότερο ακόμα, να ξεχύνονται από μέσα μου σαν τεράστειος χήμμαρος αγάπης προς τον μυούμενο, και την θέση του να παίρνει ένας ακόμα πιο τεράστειος χήμμαρος αγάπης, φωτός, θεϊκότητας! Έννοισα απίστευτη συγκίνηση που έδεινα μία μύηση ρέικι, μία μύηση φωτός. Απίστευτη συγκίνηση, χαρά, αγάπη, τιμή, ευχαριστεία... Από την πρώτη στιγμή μέχρι την τελευταία, έννοιθα σαν να ήμουν "κάπου αλλού", σε έναν άλλο κόσμο, στον κόσμο του ρέικι, του φωτός, της αγάπης...

Ευχαριστώ το Σύμπαν, τα Πάντα, που μου έδωσαν αυτήν την ευλογία, να μπορώ να μεταφέρω αυτό που μου έδωσε εμένα τόσο φως, τόση αγάπη, τόση θεϊκή σπήθα. Ευχαριστώ.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και πες μου εμένα τώρα Deodonus, πως είναι δυνατόν αυτός ο χείμαρρος αγάπης και φωτός που περιγράφεις, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, να μεταφραστεί σε μερικά Ευρώ????

Πως γίνεται να μην έχεις την ιερότητα και το σεβασμό σ' αυτό το θεϊκό άγγιγμα, που σου προκαλεί μόνο αγάπη και συγχώρεση.

Πως γίνεται να αντιλαμβάνεσαι κάτι άλλο εκείνη την στιγμή, εκτός από την καρδιά σου που ακτινοβολεί όλη την αγάπη της θεότητας.

Πως γίνεται το ρέικι να ταυτιστεί μόνο με θεραπεία του σώματος.

Πως γίνεται να μπερδεύεις αυτήν την ενέργεια, με την ενέργεια του σώματος και να την αμφισβητείς.

Θα ήθελα να γνωρίζω, πως γίνεται αυτό??????


Μα θα μου πεις...τι ρωτάω!

΄Ολα έγιναν σύστημα...μέχρι και ο "θεός" μπήκε σε πακετάκια με ευλογίες...
Πάντα απορούσα με τα φυλαχτά από τους ΄Αγιους Τόπους. Μου τα φόραγε η μητέρα μου, όταν ήμουν μικρή, για προστασία, γιατί, λέει, περιείχαν τίμιο ξύλο!
Μα πόσο ξύλο είχε πια αυτός ο σταυρός???



Πάντα αναρωτιόμουν...έχει κανείς απάντηση?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Να δείτε που σε λίγα χρόνια θα ξανααρχίσουν να πουλανε και τα συγχωροχάρτια.. Η εκμετάλευση δυστυχώς στη σημερινή κοινονία δίνει και παίρνει.. Μέχρι και οι δήθεν εκπροσωποι του θεου συμμετέχουν.. αλλα μετα μιλανε για ταπεινοφροσυνη.. και λιτή ζωη.. Για μένα η πίστη δεν ήταν ποτέ θέμα υλικων συμβολων.. γιατι όλα αυτα τα φυλαχτα "πουλάνε"γιατι εκει βασιζονται.. επειδι οι άνθρωποι πιστεύουν σ'αυτά.. Ο Θεός και κάθετί θεϊκο ειναι πολύ πιο πάνω από απο τα υλικά αγαθά.
Οσο για αυτό που είπες βάσω για το ρέικι και τα χρήματα πιστεύω σ'αυτο που γράφτηκε σε ένα αλλο θεμα ότι δεν πληρώνεις την ενέργεια αλλα το χρόνο του θεραπευτή αλλα δυστυχως υπάρχουν και αυτοι το κάνουν για τα λεφτά και όχι γιατι πιστεύνουν στις αρχές του ρέικι ..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί οι «δάσκαλοι» που κυνηγάνε τον πελάτη με την απόχη, που εκμεταλλεύονται και όλα τα συναφή, δεν θα είχαμε ξεκάθαρη στο μυαλό μας την εκτίμηση του καλού και του κακού. Δεν θα ξέραμε πως θα ήταν, αν δεν υπήρχε κάποιος να εκτιμάει το χρήμα ποιο πολύ από την ανθρώπινη υπόσταση… Θα ζούσαμε σε έναν όμορφο, αγγελικά πλασμένο κόσμο και δεν θα συλλέγαμε τις πολύτιμες εμπειρίες για την εξέλιξη της ψυχής μας!! Οπότε ας τους ευγνωμονούμε που μπορούμε να κατανοήσουμε την έννοια του πραγματικού «δασκάλου»… Που είμαστε εμείς!!

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ όμως δεν είναι θέμα εμπειριών!

Οι "δάσκαλοι ρέικι" (όσο και αν δεν μου αρέσει αυτός ο όρος), "δείχνουν" την αρχή μιας διαδρομής που το κυριότερο σημείο αναφοράς της είναι η αγάπη.

Πως λοιπόν μπορώ να μιλήσω γι' αυτήν, αν εγώ ο ίδιος δεν έχω ξεχειλίσει από αυτήν?

Πως μπορώ να μιλήσω για φως, αν το δικό μου βασίζεται στο πόσα ευρώ με πληρώνουν για να το δώσω?

Πως μπορώ να μιλήσω για ισορροπία, αν σέρνω την μιζέρια μου στο όνομα ενός πολύ φθηνού ανταγωνισμού?

Δεν χρειάζομαι να πάρω την μύηση, έχοντας μια "άσχημη" εμπειρία στην αρχή του πνευματικου μου δρόμου. Δεν μου χρειάζεται αυτή η εμπειρία. ΄Εχω από την ζωή τόσες πολλές να πάρω, που αυτήν την θέλω ΑΓΝΉ!!! Και είναι δικαίωμά μου!


Μια συμβουλή σε όλους!
Ο δάσκαλος ρέικι είναι άνθρωπος.
Μην του δίνετε αξία, παρά μόνο αν αισθανθείτε την αξία του!
Μην τον ρωτάτε, αν είστε έτοιμοι για να πάρετε την μύηση στο ρέικι, παρά να την πάρετε, αν αισθανθείτε εσείς έτοιμοι γι' αυτό.
Μην υπακούτε σε ότι σας λέει, που σας δεσμεύει και σας ανησυχεί.

Πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν καν για την θεϊκή τους φύση!
Πολλοί από αυτούς δεν έχουν "συναντήσει" τον Εαυτό τους!
Πολλοί από αυτούς πλήρωσαν απλά και έγιναν δάσκαλοι!

Αυτό να αποφύγετε!
Να πληρώσετε απλά για να γίνεται δάσκαλοι!

Να γίνετε δάσκαλοι, όταν μπορείτε να αγαπάτε!!!
Μετά δεν μετράει το αν πληρώσατε και πόσο...

Να γίνετε δάσκαλοι, όταν μπορείτε να αναζητάτε!!!
Μετά θα ξέρετε την διαδρομή, και δεν θα την δυσκολεύετε...

Να γίνετε δάσκαλοι, όταν μπορείτε να σέβεστε τον άνθρωπο!!!
Μετά θα τον αγγίζετε με αγνότητα...




Σας φιλώ
με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ισως θα είναι κατάκτηση να μπορουσαμε να δουμε το φωτεινό όχι συγκρίσιμα με το σκοτεινό,το λευκό όχι συγκρισιμα με το μάυρο,νομίζω ότι αυτο θα ειναι ενα "βήμα" στην σπειρα της ζώης μας.Να είστε καλα!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θα διαφωνήσω λίγο με το θέμα των εμπειριών. Εγώ ανήκω στην κατηγορία που πήρα τον πρώτο βαθμό από μια δασκάλα που δεν ήταν πολύ κοντά στη δική μου ενέργεια με αποτέλεσμα να το εγκαταλείψω. Μετά από λίγο καιρό, τον ξαναπήρα από μια άλλη δασκάλα και εκτίμησα πραγματικά τι πάει να πει αληθινή ροή ενέργειας, αγάπη και «δάσκαλος ρέικι». Αν δεν είχα πάει στην πρώτη, δεν θα είχα συνειδητοποιήσει ότι η ενέργεια της δεν μου πήγαινε…και ούτε θα είχα την ανάγκη να ψάξω κάτι άλλο.
Αυτό εννοώ με το θέμα εμπειριών!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε σένα λειτούργησε έτσι γιατί ήσουν πιστή στον δρόμο του ρέικι! Σε κάποιον άλλον όμως λειτουργεί ανασταλτικά και απομακρύνεται...

Και αυτό εννοώ, όταν λέω ότι την εμπειρία μου στον πνευματικό δρόμο την θέλω ΑΓΝΗ!

Πάντως, τελικά, δίκιο έχεις!
Ο καθένος βρίσκει τον δρόμο του και τον τρόπο για να τον διανύσει...ανεξάρτητα από "γήινους" δασκάλους!!!

Είναι η μόνη αλήθεια!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Νομίζω ότι ό,τι κανεις "επιθυμεί" στο τελος εκει θα τον πανε τα βηματα του,ανεξαρτητα απο τις οποιες αρνητικες εμπειρίες.Πολλοι περασαν απο αρνητικές καταστασεςι αλλα εμειναν εκει ακόμα κι αν ειδαν μπροστα τους το ομορφοτερο.
Θελω να πω ότι εκει που πας σε παει η ψυχη σου κι οχι η συγκριση.Ελπιζω να με καταλαβεις γιατι περαν των αλλων ειμαι και δυσλεκτική και πολλες φορες δυκολευομαι στον λογο μου και σε ευχαριστω γαι την κατανόηση. :oops:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνώ με την Βάσω στο ρέικι και στην διδασκαλία του δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.. που βάζουν το χρήμα πανω απο την ψυχη..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H μόνη αλήθεια Καλλιόπη μου!

"Εκεί" δεν σε πάει η σύγκριση...αλλά μόνο αυτό που νιώθεις αληθινό!

Και αυτό που νιώθεις αληθινό, είναι και ο πραγματικός σου δάσκαλος!

΄Ολοι οι άλλοι συγκρίνονται δυστυχώς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D καλο μεσημερι σε ολους μας.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναιιιιιιι!!!Καλό μεσημέρι και να έχουμε μια υπέροχη συνέχεια στη μέρα μας... 8)
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Ηθελα να περιγράψω μια εμπειρία που είχα πρόσφατα.

Ο άντρας της αδελφής μου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως τον τελευταίο καιρό ένοιωθε έντονους ιλλίγγους και είχε αρχίσει να φοβάται γι αυτό. Μου ζήτησε να του στείλω ρέικι.
Σε λίγα λεπτά του έστελνα ρέικι.
Καθώς τον "έβλεπα μπροστά μου", αναρωτήθηκα ποιό σημείο από το σώμα του θα ελκύσει τα χέρια μου. Τότε εμφανίστηκε πίσω απο τα κλειστά μου μάτια ένας άγγελος με τα λευκά φτερά του και τοποθέτησε τα χέρια του στα γόνατα του γαμπρού μου.
Όσο ο άγγελος έκανε αυτό εγώ τοποθετούσα νοερά τα χέρια μου σε διάφορα άλλα σημεία.
Τελείωσε η συνεδρία και ένοιωθα όμορφα από την παρουσία του αγγέλου στην θεραπεία.

Την άλλη μέρα το πρωί μου τηλεφώνησε ο γαμπρός μου και μου είπε: " Τι μου έκανες χθές? Πονάνε ανυπόφορα τα γόνατά μου και δεν μπορώ να περπατήσω. Εγώ ίλιγγο είχα!"
Έμεινα άφωνη απο την εξέλιξη!
Ο άνθρωπος έμεινε τρείς μέρες με πόνους στα γόνατα και έκτοτε πέρασαν οι ίλιγγοι , αλλά και απόκτησε μια πρωτόγνωρη χαρά και αισιοδοξία για τη ζωή του!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”