Σημερα 07/07/2007

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Σημερα 07/07/2007

Δημοσίευση από Qisan »

Εμαθα πως σημερα 07/07/2007 εχει ωριστει ως η μερα οπου απ' ολο το κοσμο θα στελνουν ρεικι στη ΓΗ ......

Πως να το πω ? παγκοσμια ΡεικιΗμερα ? Λολ

Ωραια ιδεα ....... Ε Φ Α Σ Μ Ο Σ Τ Ε Τ Ο οσοι μπορειτε ....
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tέλεια Qisan!!!

Ρέικι στην Γη, άρα και σε εμάς!!! :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Re: Σημερα 07/07/2007

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:Εμαθα πως σημερα 07/07/2007 εχει ωριστει ως η μερα οπου απ' ολο το κοσμο θα στελνουν ρεικι στη ΓΗ ......

Πως να το πω ? παγκοσμια ΡεικιΗμερα ? Λολ

Ωραια ιδεα ....... Ε Φ Α Σ Μ Ο Σ Τ Ε Τ Ο οσοι μπορειτε ....
Μπορεις να προσδιορισεις την πηγη της πληροφοριας σου και τον τροπο που στελνεις την ενεργεια στη Γη;
Εγκαιρως ομως, αν ειναι να προλαβουμε... την ημερα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas, υπάρχουν πολλοί τρόποι

Μπορεις να οραματιστείς την γη, να συνδεθείς μαζί της και να στείλεις την ενέργεια παντού, σε σώμα, πνεύμα, ψυχή.
Μπορεις να οραματιστεις μια χρυσή ακτίνα από την καρδιά σου, να συνδέεται με την καρδιά της, στέλνοντας ενέργεια σε αυτό το κέντρο της.
Μπορεις να αγγίξεις το πάτωμα (του σπιτιού σου) και να νιώσεις την ενέργεια να φεύγει από τα χέρια σου και να πηγαίνει μέσα στην γη, να φωτίζει το εσωτερικό της, να ανεβαίνει στο φλοιό και να φωτίζει ότι υπάρχει εκεί, να ανεβαίνει στην ατμόσφαιρα και να φωτίζει όλα τα όντα που ζουν πάνω της.
Μπορείς να νοιώσεις ότι είσαι η ενέργεια και περιβάλλεις την γη με αγάπη και φως.

Μπορώ να σου γράψω 10 σελίδες..αλλά νομίζω αρκούν ε..??? :lol: :lol:

Εγώ το κάνω κάθε ημέρα. Γιατί πρέπει να γνωρίζω μια ειδική ημέρα?
Μπορείς να το κάνεις αν το αισθάνεσαι κι εσύ, κάθε ημέρα.

΄Ομως να σου πω και την άποψή μου, που δεν αφορά βέβαια εσένα καθόλου, αλλά πολλούς που ενδιαφέρονται για την γη, και δεν κάνουν τίποτα για τα υπόλοιπα πεδία της, παρά μόνο για το σώμα της !!!
Το έχω γράψει και σε άλλη ενότητα...

Θεωρώ ότι η εξέλιξη του καθενός μας, το φως που ελκύει ο καθένας μας και γειώνει, μέσα από καθαρά πεδία είναι η κυριότερη προσφορά προς την γη.
΄Οσο οι άνθρωποι μένουν στον διαχωρισμό, θα υποφέρει το σώμα τους και παράλληλα και το σώμα της γης...
Τα δικά μας πεδία συνδέονται με τα πεδία της γης.
Πνευματικό, νοητικό, συναισθηματικό, φυσικό.
΄Οσο λοιπόν αυτά τα πεδία των ανθρώπων έχουν μπλοκαρίσματα, και το σώμα τους το εισπράττει, θα έχουν και τα πεδία της γης τα αντίστοιχα, που το σώμα της το εισπράττει...και φαίνεται ε???

Ρέικι λοιπόν σε εμάς...για να έχουμε πνεύμα, ψυχή, σώμα σε ισορροπία, και έτσι και η Γη...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Είχα στείλει αρκετό ρέικι τότε με τις φωτιές. Έχω ένα πρόβλημα όταν στέλνω ρέικι στην γη και στην φύση και θα'θελα να μου πείτε την όποια συμβουλή:

Όταν ανοίγω το κανάλι και αρχίζω να στέλνω ενέργεια, αργά η γρήγορα θα αισθανθώ τον πόνο της γης και θα ακούσω τα δάκρυά της. Όντας αρκετά ευαίσθητος, αυτό με κάνει να σταματάω επί τόπου και να σταματά η σκέψη μου για κάνα μεσάωρο περίπου μετά.

Τώρα αυτό τί είναι? Εμπάθεια ή κάτι "παίζει" με μένα και το πώς το βλέπω?

Ευχαριστώ πολύ...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό γίνεται όταν δεν υπάρχει γείωση.

όταν λειτουργεί το συναισθηματικό πεδίο, χωρίς το νοητικό, δεν υπάρχουν όρια στο συναίσθημα και έτσι εμπλέκεται με το συναισθημα του "βοηθούμενου", στην συγκεκριμένη περίπτωση με της γης! Που σαφώς υποφέρει...

΄Αρα Θοδωρή μου, δεν στέλνουμε ενέργεια, χωρίς να πρώτα να γειωθούμε...

Προσπάθησε να στείλεις ενέργεια σαν να είσαι η ίδια η ενέργεια. Σ' αυτήν την προσπαθεια σίγουρα θα αναγκαστείς να εμπλέξεις και το νοητικο πεδίο σου.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Αυτό γίνεται όταν δεν υπάρχει γείωση.
.................................................
δεν στέλνουμε ενέργεια, χωρίς να πρώτα να γειωθούμε
.................................................
Καλο θα ηταν να εξηγησεις λιγο περισσοτερο τον ορο : γειωση.

Στην ηλεκτρολογια π.χ. ειναι η συνδεση ενος κυκλωματος με τη Γη μεσω ενος αγωγου, ο οποιος μεταφερει ηλεκτρικα φορτια ( πραγματικη φυσικη ποσοτητα ) στο εδαφος.

Εδω πως ακριβως το εννοεις;

Και μια και μιλας για την εμπλοκη του νοητικου πεδιου, φροντισε να εισαι κατανοητη για να μπορει, καποιος να σε παρακολουθησει και να εφαρμοσει τα λεγομενα σου στην πραξη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για την γείωση υπάρχουν πολλές εξηγήσεις και τρόποι!

Μπορούν και άλλοι να γράψουν γι' αυτό...
και δεν ξέρω, αν χρειάζεται ξεχωριστό τόπικ!

Αλλά να πω κάτι που πέρασα κι εγώ παλαιότερα πολύ έντονα!!

΄Όταν έστελνα ενέργεια σε κάποιον, άφηνα το συναίσθημα να με παρασύρει και όντας πολύ εύαίσθητη (όπως λέει και ο Θοδωρής) ένιωθα ακριβώς όπως ένιωθε και ο άνθρωπος που έπαιρνε την ενέργεια. Δηλαδή υπέφερα...

Κατάλαβα στην πορεία, ότι λειτουργούσε περισσότερο το συναισθηματικό μου πεδίο και το νοητικό (οι σκέψεις) πήγαιναν στον συναισθηματικό πεδίο του ανθρώπου που λάμβανε την ενέργεια και έτσι τα "μηνύματα" του "πόνου" γίνονταν δικά μου.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί όταν κάνει κανείς ρέικι σε φυσικό σώμα και όχι μόνο όταν στέλνει...

Λειτουργεί έτσι, γιατί οι άνθρωποι θέλουν να νιώσουν τον άλλον και να μπουν στο πρόβλημά του, θεωρώντας ότι έτσι θα τον βοηθήσουν ουσιαστικότερα.

Φροντίζοντας για την δική μας ισορροπία, Σκαπανέα, κάτι που λέω συνέχεια, δεν "θέλουμε" τίποτα, όταν κάνουμε ή στέλνουμε ρέικι!
Μένουμε αμέτοχοι σ' αυτό που συντελείται, χωρίς προσδοκίες και επιθυμίες.

Η ενέργεια, δεν έχει επιθυμίες...Αν εμείς γίνουμε "η ενέργεια" θα συμπεριφερθούμε ακριβώς όπως αυτή.

Και αν αυτό είναι δύσκολο για κάποιον να το κατανοήσει, τότε ας παραμείνει μόνο "κανάλι" για να μπορέσει η ενέργεια να περάσει μέσα από αυτόν και να διοχετευθεί στον άνθρωπο που την χρειάζεται. Χωρίς σκέψεις και συναίσθημα....απλά "κανάλι"!!!

Οι άνθρωποι που έχουν ρέικι, θεωρούν ότι είναι δική τους ευθύνη να κάνουν "καλά" τον άλλον άνθρωπο. Και προσπαθούν να τον νιώσουν για να μπορούν μετά να του πουν τι είχε...

Κρύβονται προσδοκίες πίσω από όλο αυτό...το καταλαβαίνεις?

΄Ομως στο ρέικι δεν έχουμε προσδοκίες...απλά είμαστε εκεί!
Γιατί γνωρίζουμε ότι η "θεραπεία" είναι ευθύνη του "θεραπευόμενου"!!!

Συγνώμη που περιγράφω τόσο αναλυτικά όλο αυτό, αλλά νιώθω ότι ακόμη τώρα πολλοί άνθρωποι που έχουν ρέικι, δεν έχουν κατανοήσει βαθιά την ουδετερότητα που πρέπει να έχουν, όταν "χειρίζονται" την συμπαντική ενέργεια.

Η γείωση συμβαίνει όταν εκείνη την στιγμή είσαι συνειδητά στο εδώ και τώρα, σε πλήρη ισορροπία και γνωρίζεις ακριβώς τι καλείσαι να πράξεις.

΄Οταν νιώθεις και κατευθύνεις και τις σκέψεις σου στην ενέργεια και ακολουθείς την δική της διαδρομή, από τα χέρια σου στον άνθρωπο που δέχεται, τότε δεν "εμπλέκεσαι" στο συναίσθημά του, αλλά το "αγκαλιάζεις" με αγάπη. Και παρ' όλο που θα "δεις" ή θα νιώσεις τα μπλοκαρίσματα, δεν θα τα "λάβεις" σαν δικά σου, γιατί "ακολουθείς" την ενέργεια και όχι τον εαυτό σου!!!

Συναίσθήμα και νόηση είναι επικεντρωμένα στην ενέργεια και όχι στον άλλον άνθρωπο. ΄Ετσι "παρακολουθείς" την διαδρομή της στα πεδία του, και στο φυσικό του σώμα, αναγνωρίζοντας την κατεύθυνσή της και τον σκοπό της. ΄Εσυ αποστασιοποιείσαι από την "θεραπεια"...

΄Ενας καλός τρόπος για γείωση είναι η αρχική ευθυγράμμιση με τον Ανώτερο Εαυτό σου. Αν για κάποιους είναι δύσκολο να το "έχουν" σαν έννοια, ας ευθυγραμμιστούν με την ενέργεια (προλαβαίνω την ερώτηση που θα προκύψει...φυσικά μέσω οραματισμού)

Το σύμβολο της δύναμης στις πατούσες, είναι ευεργετική γείωση (για όσους έχουν β' βαθμό)

Η νοερή φωτεινή ακτίνα που διαπερνά την σπονδυλική στήλη και εισχωρεί στην γη (από το 7ο κέντρο μέχρι το κέντρο της γης) είναι επίσης ένας τρόπος γείωσης.

Ευεργετικά και προστατευτικά λειτουργεί η κρυστάλλινη πυραμίδα, με αντικατοπτρισμό, που μέσα της τοποθετεις τον εαυτό σου και έτσι "απομονώνεσαι" από τον άλλον άνθρωπο.
Αυτό βέβαια να το εξηγήσω λίγο παραπάνω, για όσους δεν το ξέρουν...

Οραματίζεσαι μία κρυστάλλινη πυραμίδα με ανοιχτό το επάνω μέρος. Ακριβώς το ίδιο σχήμα, μπαίνει στην γη. Στέκεσαι μέσα στην πάνω επιφάνεια και οραματίζεσαι το φως να σε γεμίζει και να κατευθύνεται προς την επιφάνεια που βρίσκεται μέσα στην γη, βγαίνοντας από το άνοιγμα που έχει, απλώνεται παντού.

Αυτός είναι ένας τρόπος που λειτουργεί συγχρόνως σαν προστασία, ευθυγράμμιση και γείωση. Και για πολλούς ανθρώπους είναι ευεργετικός γιατί τους εστιάζει στο φως!
Ετσι ιρορροπούν τα πεδία (πνευματικό, νοητικό, συναισθηματικό και φυσικό) γιατί δεν επιτρέπεις στο συναίσθημα να "ενωθεί" με τα πεδία του άλλου ανθρώπου.

Βέβαια όλα αυτά για την αρχή...Γιατί μετά, όταν έρθουμε στην αντίληψη ΕΓΩ ΕΙΜΙ, που είναι ο κυριότερος στόχος μας, τότε δεν χρειάζεσαι ούτε προστασία, ούτε γείωση...Γνωρίζεις!!!

Ωχ, πολύ βγήκε... :lol: :lol:

δεν ξέρω αν βοήθησα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Παιδιά το θέμα αν συνεχίσει για τη γείωση, θα μεταφερθεί από αύριο στο "’λλα θέματα" της Κατηγορίας 2.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωχ! Η φωνή της συνείδησης του φόρουμ!!!

Την έχουμε "ντούμπλεξ" τώρα..
μόλις φύγει ο Ηλίας, τσουπ ο Νίκος...χαχαχα!

Ευχαριστώ Νίκο!!

΄Ετσι να με μαζεύεις...ε??? :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Τι ανθρωποι θα ειμαστε αν δεν εχουμε και καποιο στη θεση της ομαδικης συνειδησης...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, Σκαπανέα, μην το λες!

Δεν αποδέχονται όλοι (οι περισσότεροι) με ευκολία αυτόν τον ευεργετικό ρόλο κάποιου συνανθρώπου τους...
και το βλέπουμε ακόμα και σε ανθρώπους που βρίσκονται σε "εξέλιξη"....(φανταστική ίσως!!!!)

γι' αυτό και η "ομαδική δουλειά" αποτελεί το "όραμα" της νέας εποχής...της νέας ενέργειας!!!!

για να δούμε...πόσο θα το πλησιάσει η ανθρωπότητα

βλέπεις ο καθένας θέλει να "ηγείται"....

έχουμε γεμίσει "ηγέτες"...με σχεδόν ανύπαρκτες "ομάδες"

ταπεινότητα, ξέρεις τι θα πει ε? Την βλέπεις πουθενά????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Κατ'όπιν συνεννόησης με τη Βάσω, τελικά το θέμα θα μπει απόψε το βράδυ στο "το Ρέικι στη ζωή μας" :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Για να δουμε τι ονομα θα παρει η νεα θεματικη ενοτητα...
Ελπιζω κατι το οποιο να μας... γ ε ι ω ν ε ι !
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σημερα 07/07/2007

Δημοσίευση από Μάνος »

Αυτό το τόπικ περί γειώσεως το βρήκα εξαιρετικά ένδιαφέρον.
Δυστυχώς για μένα παραμένει απλώς θεωρία για την ώρα. Μια ενδιαφέρουσα θεωρία.
Ίσως όμως φανεί πολύ χρήσιμο σε κάποια παιδάκια... @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”