Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Θα σας παρουσιασω μια μελετη του διδασκαλου Νικολαου Μαργιωρη σχετικα με την γνωστη σε ολους μας προσευχη ''Πατερ ημων'' και το πως η καθε μια φραση δονει τα 7 κυρια τσακρας και τα ευθυγραμμιζει.


Πατερ ημων, ο εν τοις ουρανοις Δονει το ενεργειακο κεντρο της κορυφης (7ο). Η κακη λειτουργια του προκαλει αυπνια, στενοκεφαλια κλπ.

Αγιασθητω το ονομα σου Δονει το τριτο ματι, το ενεργειακο κεντρο που βρισκεται η ψυχη. Η κακη λειτουργια του προκαλει προωρο γηρας του ενδροκρινικου συστηματος και των συγκινησεων.

Ελθετω η βασιλεια σου Δονει το τσακρα του λαιμου-θυροειδη αδενα. Η υπερλειτουργια του προκαλει νευρικοτητα, ευσυγκινησια, τρεμούλες και η υπολειτουργια του παχος, αναπνευστικα, προβληματα στην εκφραση, δερματολογικα κλπ

Γεννηθητω το θελημα σου ως εν ουρανων και επι της γης Δονει το ενεργιακο κεντρο της καρδιας. Η κακη λειτουργια του προκαλει μειωμενη αντισταση στις ασθεινειες, κακωση και γεραματα.

Τον αρτον ημων τον επιουσιον δος ημιν σημερον Δονει το ενεργειακο κεντρο του ηλιακου πλεγματος και τα γυρω εσωτερικα οργανα. Η κακη λειτουργια προκαλει διαβητη και δυσπεψια καθως και προβληματα βαρους

Και αφες ημιν τα οφειληματα ημων, ως και ημεις αφιεμεν τοις οφειλεταις ημων Δονει το 2ο τσακρα. Η κακη λειτουργια του του προκαλει υποτονικοτητα, ψυχροτητα, αγχος, επιθετικοτητα και ελλειψη της εσωτερικης μας δυναμης.

Και μη εισενεγκης ημας εις πειρασμον, αλλα ρυσαι ημας απο του πονηρου Tελος, αυτη η φραση, δονει το ενεργειακο κεντρο της βασης το οποιο σχετιζεται με την γειωση και τα γηινα ενδιαφεροντα
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Παρατηρηστε:
Πατερ ημων, ο εν τοις ουρανοις με το 7ο τσακρα που κοιταει στον ουρανο
Αγιασθητω το ονομα σου...κλπ με το 6ο τσακρα το οποιο ειναι η εδρα της ψυχης μας, της ταυτοτητας μας, του ονοματος μας
Γεννηθητω το θελημα σου ως εν ουρανων και επι της γης με το 4ο τσακρα το οποιο ενωνει τα κατωτερα τσακρας (1ο, 2ο, 3ο) με τα ανωτερα (5ο, 6ο, 7ο), τον ουρανο με την γη
Τον αρτον ημων τον επιουσιον δος ημιν σημερον με το 3ο τσακρα το οποιο συνδεεται με το στομαχι μας.

Τι απιστευτη γνωση εδωσε ο μεγαλυτερος των διδασκαλων Κυριος μας Ιησους Χριστος!
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ορφεα αν θες μπες κι εδω

viewtopic.php?f=90&t=2313" onclick="window.open(this.href);return false;

:x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Aχ συγγνωμη δεν το ειχα προσεξει :-| :-| :-| :-| :-| ... :roll:
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:) >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ορφεα δεν στο εδειξα για να ζητησεις συγγνωμη! :x :x :x

απλα σκεφτηκα οτι αφου σου αρεσει τοσο αυτη η προσευχη θα σου αρεσε ισως και το βιντεακι το συγκεκριμενο!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν ξέρω πλέον εάν "συμφωνώ" με αυτήν την προσευχή... Δεν ξέρω πια κατά πόσο έχει όντως την πιο καθαρή των δονίσεων...


Πατερ ημων, ο εν τοις ουρανοις: πλέον δεν νιώθω ότι ο θεός είναι στον ουρανό, αλλά παντού γύρω μου και μέσα μου...

Αγιασθητω το ονομα σου: πλέον δεν θεωρώ ότι υπάρχουν άγια και μη-άγια πράγματα, οπότε δεν πιστεύω ότι μπορεί κάτι να "αγιασθεί"...

Ελθετω η βασιλεια σου: ο θεός σαν βασιλιάς... είναι πολύ εξουσιαστικό σαν εικόνα για μένα...

Γεννηθητω το θελημα σου ως εν ουρανων και επι της γης. Τον αρτον ημων τον επιουσιον δος ημιν σημερον: αυτές είναι οι μόνες φράσεις που με αγγίζουν...

Και αφες ημιν τα οφειληματα ημων, ως και ημεις αφιεμεν τοις οφειλεταις ημων: τί είναι τα οφειλήματα; αμαρτίες; τα χρωστούμενα; όχι όχι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα...

Και μη εισενεγκης ημας εις πειρασμον, αλλα ρυσαι ημας απο του πονηρου: ο σατανάς σαν πρότυπο, ο κακός ο πειρασμός που μας βάζει στην αμαρτία... όχι, ούτε αυτό πιστεύω πως υπάρχει...


Τα λέω αυτά, γιατί όταν είδα αντιστιχίες με τσάκρα κλπ, μου φάνικε ότι προσπαθούμε να τα συνδιάσουμε όλα, να τα βάλουμε σε ένα τσουβάλι και να τα ανακατέψουμε. Δεν ξέρω με τί πρόθεση το έκανε αυτό ο κος Μαργιώρης, απλά πιστεύω ότι δεν ταιριάζει αυτή η προσευχή στα τσάκρας. Και εάν όντως αντιστιχεί, μάλλον τα μπλοκάρει, παρά το αντίθετο.

Και εμένα θυμάμαι μου άρεσε αυτή η προσχευή. Και μερικές φορές έχω ξεκινήσει να λέω: "πάτερ ημών" αλλά μετά σταματάω, γιατί δεν μου πάει να συνεχίσω. Και είναι όντως έμπνευση αυτή η προσευχή, όπως είχε γράψει και η Βάσω με το βιντεάκι της. Όμως πιστευώ ότι πάσχει από τα ίδια πράγματα που πάσχει το κάθε τί που προέρχεται από την εκκλησία.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

λογικό είναι να μην σ' αρέσει Θοδωράκο, αφού είσαι γεμάτος από θρησκευτικά πρότυπα...

η ιερότητα αυτής της προσευχής και καλύτερα αυτού του Λόγου, γεμίζει το Είναι σου, όταν αντιληφθείς τον Λόγο της με το Είναι σου...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω, εγώ είμαι γεμάτος με θρησκευτικά πρότυπα, ή αυτή η προσευχή; Γιατί εγώ νιώθω ότι προσευχές σαν κι αυτές είναι που δημιουργούν τα πρότυπα μέσα μας... :-? :-?

Για πες για πες... 8-> 8-> ;;)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

η "προσευχή" αυτή έχει μέσα της πολυ βαθιά νοήματα, από το απλό "παρακαλώ τον θεό"...

Βάζω το "προσευχή" σε εισαγωγικά, γιατί δεν έχει καμία σχέση με την προσευχή που μας μάθανε να κάνουμε, παρακαλώντας!

Τα λόγια της είναι "συμβόλαιο" με την Θεότητα μέσα μας...Αφοσίωση και αυτοπειθαρχία, Έλεος και Δικαιοσύνη, Πίστη και Εμπιστοσύνη...όλα τα περιέχει...Μα κυρίως περιέχει Ισονομία...Το να φέρεις το Βασίλειο του Θεού στην Γη είναι ο ύψιστος Στόχος ενός Ανθρώπου και για να το κάνει, σημαίνει ότι έχει επιτέψει την Αποκάλυψη του Θείου Όντος εντός του...

Μέχρι να τα επεξεργαστείς όλα αυτά στο κέντρο της Καρδιάς, Θοδωράκο μου, όμως, το καλύτερο είναι να μην την κάνεις...

Όπως είπε ο Ιησούς "δεν χρειάζεται να κοινωνάτε, αυτό είναι η μέγιστη υποκρισία", έτσι ακριβώς σου λέγω κι εγώ, δεν χρειάζεται να λες αυτήν την προσευχή, αν δεν το νιώθεις...

Το να ανοίγεις στην Θεία Κοινωνία εντός σου, θα σε κάνει να ανοίγεις και στον Λόγο του Πατέρα, εντός σου...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d<
Μέχρι να τα επεξεργαστείς όλα αυτά στο κέντρο της Καρδιάς, Θοδωράκο μου, όμως, το καλύτερο είναι να μην την κάνεις...
Αυτό πια το έχω καταλάβει... Ό,τι δεν πηγάζει από την καρδιά μου την δεδομένη στιγμή της εξέληξής μου, είναι απλά υποκρισία, χωρίς καμία δύναμη... Για αυτό μένω με σεβασμό στο παρών μου, με ό,τι αυτό περιέχει, και συνεχίζω στην Πορεία μου...

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

εδώ μέσα, αυτό που τουλάχιστον μαθαίνουμε καλά, είναι να μην κάνουμε νοητικές "υποκλίσεις" σε κανέναν και σε τίποτα...

η ταπεινότητα πηγάζει εκ των έσω πάντα...

Εχουμε αρκετούς "Φαρισαίους" στην Ζωή, δεν χρειαζόμαστε άλλους...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από AMALIA »

Βάζω το "προσευχή" σε εισαγωγικά, γιατί δεν έχει καμία σχέση με την προσευχή που μας μάθανε να κάνουμε, παρακαλώντας!

Τα λόγια της είναι "συμβόλαιο" με την Θεότητα μέσα μας...Αφοσίωση και αυτοπειθαρχία, Έλεος και Δικαιοσύνη, Πίστη και Εμπιστοσύνη...όλα τα περιέχει...Μα κυρίως περιέχει Ισονομία...Το να φέρεις το Βασίλειο του Θεού στην Γη είναι ο ύψιστος Στόχος ενός Ανθρώπου και για να το κάνει, σημαίνει ότι έχει επιτέψει την Αποκάλυψη του Θείου Όντος εντός του...
:-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartsfade:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Κυριακη Προσευχη και Τσακρας!!!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”