Ρέικι και μαγεία!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Wisdom έγραψε:
Vaso έγραψε:αστρικά στοιχειακά είναι...Δεν ενοχλούν, αν δεν "ενοχληθούν"...

Δεν έρχονται στον δρόμο μας ούτε τυχαία, ούτε μοιραία...
Ο φόβος είναι ένα άνοιγμα προς αυτές τις μορφές όταν κινητοποιουνται από άλλους! ΄Η από την δική μας "ανήθικη" περιέργεια...

Όπως είπε και η Ρούλα, όλα θα συνεχίσουν να είναι καλά, δουλεύοντας καθημερινά για την εσωτερική μας αυτάρκεια! @};-
Υπάρχει κάποιο βιβλίο ίσως που θα μπορούσα να διαβάσω περισσότερα..? Νομίζω ότι ο υποσυνείδητος φόβος που έχω για τέτοιες οντότητες (μπορεί δικαιολογημένα, μπορεί και όχι) με αποτρέπει από το να εμπιστευθώ το άνοιγμα και την επίκληση κάποιας Αγγελικής Οντότητας. Γνωρίζω πως υπάρχει διαφορά, σίγουρα, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο... Και η γνώση διαλύει τους φόβους μας.
Θα σου πω μόνο την άποψή μου Σοφία μου! :x
Εσύ θα ερευνήσεις και θα φτάσεις όπου θέλεις... >:d< >:d<

Κατι που μου είχε πει ο Δάσκαλός μου @};-

"καλύτερα να προσεγγίζεις τον θεό από την ομορφιά, παρά από την τιμωρία"...

Δεν τον άκουσα και άρχισα να διαβάζω την Σολομωνική... :))
΄Ισως από αυτήν την ανώριμη επιλογή στα 18 μου, προέκυψε ένας βαθύς φόβος για το αόρατο!

επειδή μέσα σε καθε φυσικό άνθρωπο ελοχεύει ο φόβος, κυριότερο μέλημά μας είναι να ενισχύσουμε την κατάσταση της Αγάπης, παρά να μάθουμε για τον φόβο μας, κατά την αρχική μας προσέγγιση των αόρατων πεδίων...

Κανένα βιβλίο δεν μπορεί να είναι αυθεντία...Ο κάθε συγγραφέας μεταφέρει γνώση που εκείνος βίωσε ή έμαθε από άλλους, οπότε δεν μπορεί καν να μας διασφαλίσει την Αλήθεια, όσο βαθιά κι αν έχει πάει το θέμα του!

Μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας εγώ, ότι τίποτα αρνητικό δεν με "ενόχλησε" στην μακρά μου πορεία με τα εσωτερικά πεδία, αλλά αυτό θα είναι μόνο η δική μου εμπειρία και δεν μπορώ να διασφαλίσω και την εμπειρία του άλλου, γιατί απλά δεν γνωρίζω εκ των προτέρων την πιο βαθιά του πρόθεση!

Η πρόθεσή μου ήταν ο θεός και μόνο αυτό αναζητούσα, οπότε αυτό που συνάντησα σαν "κακό" ήταν μόνο κομμάτια του εαυτού μου, που δεν γνώριζα...

΄Οταν ολοκληρώνεις έναν δρόμο για να ξεκινήσεις έναν άλλον, έρχονται και όλα όσα χρειάζονται να γνωρίζεις, με ωριμότητα...

Επειδή το φυσικό πεδίο έχει και απεριόριστη φιλοδοξία, δεν ξέρεις ποτέ τι θα ξυπνήσει ένας φόβος, σαν ανάγκη Εξουσίας και Δύναμης!

Πιστεύω βαθιά μέσα μου, ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται σοβαρά με την μαγεία μέσω οντοτήτων, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, λόγω ελλειπούς γνώσης των υπολοίπων...
Οι πνευματικές οντότητες που επικαλείσαι με πρόθεση Αγάπης, δεν μπορεί ποτέ να είναι κάτι άλλο...γιατί θα το νιώσεις από την άγνοιά σου να τις αντιμετωπίσεις. Δεν μπορείς να κάνεις λάθος, αν προχωράς με υπομονή και εμπιστοσύνη στον θεό.

Οι άλλες ιστοριούλες περί μαγείας και μάγων, είναι απλά για να περνάμε την ώρα μας, λέγοντας και καμιά μ@@@ία! :)) :)) :)) :))

΄Οσο δεν εμπλέκεσαι με τα «φιλοδοξα» κομμάτια της γνώσης, σε μη ώριμη κατάσταση συνείδησης, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ασφαλής και προστατευμένη…

Γι’ αυτό και εγώ δεν μπορώ να συστήσω βιβλία που διαπραγματεύονται αυτά τα θέματα…

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλοι οι μάγοι δεν είναι ίδιοι
αυτό ξαναπέστο Ρούλα!!! :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οι πνευματικές οντότητες που επικαλείσαι με πρόθεση Αγάπης, δεν μπορεί ποτέ να είναι κάτι άλλο...γιατί θα το νιώσεις από την άγνοιά σου να τις αντιμετωπίσεις. Δεν μπορείς να κάνεις λάθος, αν προχωράς με υπομονή και εμπιστοσύνη στον θεό.
@};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:x O:-) O:-) :D
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ευχαριστώ Βάσω μου... Ελπίζω να βοηθήσει :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομίζω ότι ο υποσυνείδητος φόβος που έχω για τέτοιες οντότητες (μπορεί δικαιολογημένα, μπορεί και όχι) με αποτρέπει από το να εμπιστευθώ το άνοιγμα και την επίκληση κάποιας Αγγελικής Οντότητας.
Και εγώ το είχα αυτόν τον φόβο, ειδικά στην αρχή, πάρα πολύ, αλλά νομίζω πως αν έχεις αγνή πρόθεση περνάει γρήγορα.

Ρούλα "λευκός" ή "σκοτεινός" μάγος, όπως και να έχει εμπλέκεται στην λειτουργία του κάρμα, καλό ή κακό, δεν έχει σημασία. Αν θέλουμε να μιλάμε για αυτο-πραγμάτωση, οφείλουμε να είμαστε αδογμάτιστοι όσο μπορεί ο καθένας, ώστε να μας επηρεάζει όσο το δυνατό λιγότερο αυτή η λειτουργία, και να σταματήσουν οι "οφειλές". @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ρούλα "λευκός" ή "σκοτεινός" μάγος, όπως και να έχει εμπλέκεται στην λειτουργία του κάρμα, καλό ή κακό, δεν έχει σημασία.
Βασίλη μου, στο κάρμα εμπλέκονται όλοι οι άνθρωποι και όχι μόνο οι παντός είδους "μάγοι"...Εκτός από το ατομικό κάρμα, υπάρχει και το καρμα της φυλής μας και του πλανήτη!

Καταλαβαίνω βέβαια απόλυτα την έννοια με την οποία το λες...
Η επέμβαση στην θέληση του άλλου, είτε για καλό, είτε για κακό, επισύρει κάρμα...μάλλον αυτό εννοείς και συμφωνώ...

Να ξέρεις όμως ότι ποτέ ένας λευκός "μάγος" δεν θα δράσει επεμβατικά γιατί κυριαρχεί σε όλα τα επίπεδά του και για εκείνον δεν υπάρχει καλό ή κακό, παρά μόνο εξέλιξη προς την υψηλότερη συνειδητότητα...

Η εργασία ενός φωτισμένου Ανθρώπου (γιατί αυτό είναι ένας λευκός "μάγος") δεν είναι με τις προσωπικότητες των ανθρώπων, αλλά με τις πλανητικές και συμπαντικές επιδράσεις των Νόμων. Περισσότερο ενδιαφέρεται για την εκπλήρωση των Νόμων, παρά για την αυτο-πράγματώσή του, που πλέον έχει τεθεί στην υπηρεσία της θεότητας! Δεν ακολουθεί τα "θαύματα", αλλά γνωρίζει την Φύση των Πραγμάτων και την Ζωή...

Οποιαδήποτε πνευματική εργασία κάνει με τους ανθρώπους, είναι σαφώς σε περιορισμένο κύκλο και όχι μαζική, ανεξάρτητα από την συμβατική του εργασία...

Αντίθετα ο μαύρος "μάγος" δεν μπορεί να εκπληρώσει τους Νόμους, αλλά προσπαθεί να επέμβει σ' αυτούς και να υπερισχύσει...

Και τα δύο είδη συνειδητότητας είναι σπάνια...Απλά αναφέρω μερικές διαφοροποιήσεις που προκύπτουν από την επίδραση τους, σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία από την πνευματική μου εκπαίδευση και φυσικά (το τονίζω) όχι σαν αυθεντία! ;)

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Έτσι είναι Βασίλη, όπως τα γράφει η Βάσω. :-D
Ο λευκός μάγος ενδιαφέρεται για την τήρηση των νόμων και δεν επεμβαίνει στην ζωή κανενός.

Στο θέμα κάρμα
Πως συνδέεις τον αδογμάτιστο με το κάρμα? Και γιατί λες πως εάν μας επηρεάζει λιγότερο αυτή η λειτουργία θα σταματήσουν οι οφειλές?

Φυσικά εάν έχεις το χρόνο και τη διάθεση απαντάς. :-D

Όπως βλέπεις είμαι διακριτικός άνθρωπος, δεν σου ζήτησα ακόμα στοιχεία ταυτότητας και δήλωση του νόμου 1599/86! =))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλά, τα ψιλά γράμματα είναι όλα τα λεφτά! =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

=)) =)) =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω ναι αυτό ακριβώς θέλω να πω. Τώρα για τα περαιτέρω που αναφέρεις δεν γνωρίζω..! Ρούλα από την δική μου κατανόηση πιστεύω πως αν τασσόμαστε υπέρ μιας πλευράς στον φυσικό κόσμο, αυτό είναι μια μορφή πόλωσης, άρα βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα, και έτσι τα σκεφτόμαστε κιόλας. Αυτό έχει σαν συνέπεια να επιβαρυνόμαστε με κάρμα, γιατί νομίζω πως το κάρμα δεν λειτουργεί μόνο με τις πράξεις κάποιου, αλλά και με τα συναισθήματα, και τις σκέψεις του. Και νομίζω πως ο μόνος τρόπος για να "αποφύγεις" τον φαύλο κύκλο του κάρμα, είναι να είσαι ουδέτερος, με την έννοια της μη πόλωσης, κάτι το οποίο πετυχαίνεται με το να εκδηλώνουμε τον Εαυτό μας! Απλά η γνώμη μου :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Βασίλη εγώ βλέπω τα πράγματα διαφορετικά αλλά εάν εσένα σε εξυπηρετεί αυτή η προσέγγιση τότε όλα είναι καλά. :-D

Γεια σας κορίτσια \:D/

Και από παλιά ήταν τόσα τα θέματα? Δεν τα είχα προσέξει. Ωραία η συζήτηση που κάνατε για την αποστολή ενέργειας και την ελεύθερη βούληση στο θέμα "Η ενέργεια ρέικι και τα παιδιά" @};-
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Κανένα βιβλίο δεν μπορεί να είναι αυθεντία...Ο κάθε συγγραφέας μεταφέρει γνώση που εκείνος βίωσε ή έμαθε από άλλους, οπότε δεν μπορεί καν να μας διασφαλίσει την Αλήθεια, όσο βαθιά κι αν έχει πάει το θέμα του!
@};- @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Να ξέρεις όμως ότι ποτέ ένας λευκός "μάγος" δεν θα δράσει επεμβατικά γιατί κυριαρχεί σε όλα τα επίπεδά του και για εκείνον δεν υπάρχει καλό ή κακό, παρά μόνο εξέλιξη προς την υψηλότερη συνειδητότητα...

Η εργασία ενός φωτισμένου Ανθρώπου (γιατί αυτό είναι ένας λευκός "μάγος") δεν είναι με τις προσωπικότητες των ανθρώπων, αλλά με τις πλανητικές και συμπαντικές επιδράσεις των Νόμων. Περισσότερο ενδιαφέρεται για την εκπλήρωση των Νόμων, παρά για την αυτο-πράγματώσή του, που πλέον έχει τεθεί στην υπηρεσία της θεότητας! Δεν ακολουθεί τα "θαύματα", αλλά γνωρίζει την Φύση των Πραγμάτων και την Ζωή...

Οποιαδήποτε πνευματική εργασία κάνει με τους ανθρώπους, είναι σαφώς σε περιορισμένο κύκλο και όχι μαζική, ανεξάρτητα από την συμβατική του εργασία...

Αντίθετα ο μαύρος "μάγος" δεν μπορεί να εκπληρώσει τους Νόμους, αλλά προσπαθεί να επέμβει σ' αυτούς και να υπερισχύσει...
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”