Ρέικι και μαγεία!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ρέικι και μαγεία!

Δημοσίευση από Vasoula »

To τελευταίο διάστημα έχω αντιμετωπίσει πολλές ερωτήσεις που έχουν σημείο αναφοράς το ρέικι και την σχέση του με την θρησκεία, την μαγεία και όσα ο νους μας δεν μπορεί να «φτάσει».

Ο ανθρώπινος νους, σαν άλλος ηλεκτρονικός υπολογιστής, λειτουργεί με αρχεία-δεδομένα που είναι ήδη καταγραμμένα στην διάρκεια της ζωής του.
Αν του κάνει «αναβάθμιση» έγκειται μόνο στην δική του επιθυμία και στην ανάγκη του καθενός μας να διευρύνει το ήδη «περιορισμένο» νοητικό μας πεδίο.

΄Αλλοι άνθρωποι περιορίζονται σε ότι φαίνεται και γνωρίζουν και δεν θέλουν να «ανοίξουν» σε νέες προοπτικές, από φόβο και μόνο.
΄Αλλοι άνθρωποι θέλουν κάποιο «τυποποιημένο» στήριγμα, για να βασίσουν την ελπίδα τους να αλλάξουν την ζωή τους, διώχνοντας κάθε τι που θεωρούν «υπερβατικό»
΄Αλλοι άνθρωποι δέχονται τις «αποφάσεις» του θεού και έχουν και ενοχές για κάθε αναποδιά που τους τυχαίνει, θεωρώντας την τιμωρία δίκαια για τα όσα έχουν πράξει!

Υπάρχουν όμως και άλλοι άνθρωποι που «νιώθουν» την αλήθεια του αόρατου, που νιώθουν την φράση «κατ’ εικόνα και ομοίωση», που κατανοούν την ζωή μας, σαν ένα ακόμα πεδίο δράσης και προσανατολίζονται στην ανεύρεση της ομοιότητας, με εκείνο που τους περιέχει.

Ψάχνοντας την θεότητα, έρχονται σε επαφή με ότι έχει «αποκοιμηθεί» μέσα τους και βρίσκουν τρόπους να αφυπνίσουν την συνείδησή τους, διευρύνοντας το πεδίο δράσης τους στο ατέλειωτο σύμπαν, το σύμπαν ενός θεού που δεν είναι «τιμωρός» και «άδικος», αλλά είναι απλά η ουσία όλων των πλασμάτων, ορατών και μη.

Μέσα σ’ αυτήν την αναζήτηση, ορισμένοι άνθρωποι, έρχονται σε επαφή με το ρέικι και αρχίζουν να νιώθουν τι θα πει «ένωση με την συμπαντική αγάπη».
Νιώθουν ότι η «αγάπη» δεν είναι κάτι αόριστο, νιώθουν ότι μπορούν να ζουν χωρίς ενοχές και, προπάντων, να ζουν χωρίς φόβο. Αναμορφώνουν την ζωή τους, με νέα πια δεδομένα, αυτά, που λόγω προτύπων, είχαν θάψει.

Ο θεϊκός άνθρωπος είναι πια στα νέα δεδομένα του νου τους, και η αναζήτηση των δρόμων για την εκδήλωσή του είναι πια μέσα στους στόχους τους. Τα «θαύματα» δεν είναι η συμπτώσεις και οι επιβεβαιώσεις ενός «απρόσωπου» θεού, αλλά είναι η απόφαση του καθενός μας να συμπλεύσει με το θεϊκό θέλημα, που είναι μόνο η «αγάπη». Και μέσα από αυτές τις επιγνώσεις, το ρέικι αποτελεί, για όσους το έχουν επιλέξει σαν μέσον αφύπνισης, τον ουσιαστικό «φακό» που φωτίζει κάθε σκέψη, κάθε συναίσθημα, κάθε πράξη τους.

Η θρησκεία διαχωρίζει τους ανθρώπους σε «ευνοημένους» και «μη ευνοημένους», σε «εκλεκτούς» και «μη εκλεκτούς» και έτσι η ουσιαστική έννοια του θεού, που είναι μια «αγκαλιά» για όλα τα όντα, χάνει το νόημά της.
Αντίθετα για όσους έχουν βρει αυτήν την «αγκαλιά», όλα τα όντα αποτελούν εκφάνσεις της ζωής, του θεού και της αγάπης και ζουν μέσα στην «θεϊκή αγκαλιά», δρώντας με ευθύνη της ζωής τους και της αφοσίωσής τους στην θεϊκή αγάπη.

Που λοιπόν βρίσκεται η «αίρεση»? Που βρίσκεται το αντίθετο από αυτά που η θρησκεία πρεσβεύει, χωρίς όμως να τα κάνει πράξη?
Αγάπη είναι ο θεός, αλλά οι άνθρωποι αδύναμοι και αμαρτωλοί δεν την λαμβάνουν και φυσικά δεν την δίνουν…
Συνεχίζουν να κρίνουν μπαίνοντας ουσιαστικά στον ρόλο του ανθρώπινου ενστίκτου, ξεχνώντας την ανθρώπινη ουσία τους, που εμπεριέχει μόνο θεϊκές ποιότητες.

Τι μπορεί το ρέικι να εναντιώσει σ’ αυτήν την φιλοσοφία? Τι μπορεί το ρέικι να μην είναι?
Και που είναι η μαγεία, εκτός από την ζωή που είναι όντως μαγεία από μόνη της?
Η θεότητα δρα μέσα μας, όταν την αναγνωρίσουμε σαν εσωτερική δύναμη. Και μόνον έτσι συμβαίνουν τα θαύματα.
Γιατί και ο Ιησούς το είπε… «η πίστη σου σε έσωσε»
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δυστυχώς και νομιζω το έχουμε ξαναπεί σε άλλη ενότητα ... οι άνθρωποι λειτουργούν βάση προτύπων που υπάρχουν αρκετές γενιές και επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης πολλών απο εμάς. η θρησκεία σαν έννοια και το τι αυτή αντιπροσωπεύει έχει μπεί και αυτή ή μάλον την κάναμε και αυτή ένα πρότυπο.. η θρησκεία είναι για πολλούς η Εκκλησία και την γράφω με κεφαλαίο "Ε" γιατί πια την έχουν θεοποιήσει... τα πλαίσια της έννοιας "θρησκεία" είναι χαραγμένα στο μυαλό των ανθρώπων και αλλάζουν πολύ δύσκολα..
ότι δεν υπάγεται μέσα σε αυτά .. πάει να πεί ότι δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία ή της εναντιώνεται.. ή είναι αιρετικό .... Ευτυχώς στις μέρες μας αλλάζει σιγά σιγά αυτό...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και τι ειναι η μαγεια τελικα? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μαγεία είναι ότι δεν γνωρίζεις για την Φύση σου και ότι δεν γνωρίζεις για την Φύση της θεότητας!

Κάθε άνθρωπος με την σκέψη του και μόνο, γίνεται ένας κακός μάγος της ζωής, χωρίς να το συνειδητοποιεί...

Κάθε Συνειδητός Ανθρωπος με την ολότητα του γίνεται ένας μάγος για τους άλλους...αλλά όχι για τον Εαυτό Του!

όταν αφήνεις τους άλλους να σε διαχειριστούν στο φυσικό πεδίο, χωρίς καν να το συνειδητοποιείς, άλλο τόσο τους αφήνεις και στα αόρατα πεδία σου! Και αυτό θεωρείται, για την ανθρώπινη α-νοησία, μαγεία!

Τασούλη χρειάζεται να φύγεις από την ανθρώπινη συνήθεια της α-συνειδησίας, για να αντιληφθείς ότι η Ανθρώπινη ΄Υπαρξη δεν μπορεί να πολωθεί σε καλό και σε κακό, αν μέσα στο είναι της υπάρχει ενότητα.

Να εργαστείς γι' αυτήν την εσωτερική ενότητα, χωρίς φόβο ότι θα χάσεις κάτι...
΄Οτι σε βλάπτει ή ότι σε ωφελεί, αυτό είναι μόνο θέμα των προσωπικών ασυνείδητων καταστάσεων διαχωρισμού, που επικρατούν στον εσωτερικό σου κόσμο! ΄Οταν αυτός ο εσωτερικός κόσμος αποκτήσει γερές βάσεις, τότε και ο φυσικός κόσμος θα είναι πνευματικός, και όχι μαγικός!



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η ανθρωπινη υπαρξη οταν υπαρχει σε ενοτητα οπως λες σιγουρα δεν μπορει να πολωθει σε καλο και κακο αλλα τι γινεται με τις αορατες δυναμεις?
Εχουν γραφτει τοσα βιβλια περι μαγειας οσα εχουν γραφτει επισης και για τον πνευματικο κοσμο που ασχολουμαστε εμεις στο φορουμ.
Δεν ξερω αλλα οταν ακουω περι μαγειας και με οτι αυτο συνεπαγεται στον κυκλο της,το μυαλο μου παει στον αορατο κοσμο και οχι στον φυσικο.
Οτι αυτος που θεωρειται οτι κανει μαγεια μπορει και ελεγχει με καποιο τροπο αορατες δυναμεις κτλ.
Δεν υπαρχουν σε καποια αλλη διασταση οπως το αστρικο πεδιο καποιες αορατες δυναμεις που δεν εχουν και τις καλυτερες διαθεσεις για εμας στον φυσικο κοσμο?

Γιατι βαζουμε πχ συμβολα προστασιας?
Τι θα μπορουσε να μας βλαψει αν εμεις ειμαστε σε γαληνη ηρεμια η ακομα και σε ενοτητα μεσα μας?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατι βαζουμε πχ συμβολα προστασιας?
Τι θα μπορουσε να μας βλαψει αν εμεις ειμαστε σε γαληνη ηρεμια η ακομα και σε ενοτητα μεσα μας?

αν είσαι σε γαλήνη και ενότητα, δεν χρειάζεσαι πια τα σύμβολα για προστασία Τασούλη...Τα χρειάζεσαι για την διαδρομή σου μέχρι να είσαι σε αυτήν την κατάσταση!!

Οι αόρατες δυνάμεις όταν λες εννοείς τον σατανά?

Γιατί στις αόρατες δυνάμεις ανήκει και ένα μέρος σου μη συνειδητό!
Αυτό άραγε το συνυπολογίζεις?

Ο άνθρωπος έμαθε να είναι μικρος και να μην έχει καμία αντίληψη των εσωτερικών πεδίων, ούτε καν των πνευματικών του δυνάμεων...

Ξέχασε να συνεργάζεται με το Πνευματικό του Σύμπαν, ξέχασε τον θεό και ότι γνώση υπάρχει στα αρχέτυπά του και παρέμεινε ένα αστρικά πολωμένο ον!

Πάντα είχε μια έφεση στο υπερφυσικό και στην μαγεία, αλλά όταν δεν θυμάσαι τον θεό, όλα αφορούν μια χαμένη γνώση, που ποτέ δεν θα γίνει γνωστή μέσω των βιβλίων...Κι ας έχουν γραφτεί τόσα πολλά...

Οτιδήποτε μπορει να διαχειριστεί με κακό τρόπο, είναι μόνο η δύναμική σου στις κοσμικές δυνάμεις που ούτε τις γνωρίζεις, ούτε υπολογίζεις την συμμετοχή σου σ' αυτές με τον πιο ασυνείδητο τρόπο!

Η άποψή μου απο την ατομική μου εμπειρία...
΄Οποιος έχει κάποιαν άλλην και την έχει εσωτερικά τεκμηριώσει, είναι σεβαστή από εμένα! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οχι βασουλιτσα μου το τελευταιο που σκευτικα ειναι ο σατανας.
Αορατες δυναμεις το ενοω γενικος,δεν ξερω πως να τις ονομασω γιατι δεν τις γνωριζω..



:x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όμως τις φοβάσαι...

΄Οτι δεν γνωρίζεις, το φοβάσαι...

Κατά τον ίδιο τρόπο μπορεί να φοβηθεί και το ρέικι ένας, πολύ δογματικά, θρησκευόμενος!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη σου αφιερώνω αυτό το βίντεο!!

είναι σημαντικό να χαίρεσαι με ότι βρίσκεις, όταν δεν ψάχνεις!
Και να ψάχνεις, χωρίς να περιμένεις να βρεις! ;)

αυτό είναι μαγεία! >:d<

http://www.youtube.com/watch?v=vj99eqHf ... r_embedded#!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ ωραιο ! ειναι απόσπασμα από ταινία? :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πολυ ομορφο!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή...

Νταν Μιλλμαν! Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, να το πάρεις Νταννιέλι!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι η αληθεια ειναι οτι με οτι δεν γνωριζω στον συγκεκριμενο τομεα εχω εναν φοβο. @};-

Ευχαριστω για το βιντεακι,νομιζω ποιο καλο παραδειγμα δεν γινοταν :-D >:d<
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Ο Δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή...

Νταν Μιλλμαν! Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, να το πάρεις Νταννιέλι!

:x
Μας το πρότεινε ένας φίλος, εμένα και της Αμαλίτσας... Έχει αλλάξει την ζωή του, απ'ότι μας έλεγε... Το έχω άμεσα στα υπόψιν μου...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”