Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας! @};-

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό μου και να ακούσω τις απόψεις σας σε αυτόν, άμα σας έχει συμβεί κλπ.

Ενώ εν γένει προσπαθώ και κάνω ρέικι και διαλογισμό καθημερινά, υπάρχουν κάποιες φάσεις που απλά δεν θέλω. Δεν είναι ότι βαριέμαι, ότι δεν έχω χρόνο. Απλά δεν θέλω. Θέλω να κάνω κάποια άλλα πράγματα, όπως λ.χ. να βγω μια βόλτα, αλλά δεν θέλω με τίποτα να ξαπλώσω, να κλείσω τα μάτια και να κάνω ρέικι.

Μέσα μου το νιώθω ότι είναι μια επιθυμία της ψυχής μου, το να μην κάνω ρέικι και να κάνω κάτι άλλο. Και αυτό γιατί αισθάνομαι ότι αυτά τα άλλα που θέλω να κάνω θα μου προσφέρουν ίσως κάτι περισσότερο από το ρέικι. Όμως μου φαίνεται λίγο... περίεργο η ψυχή να μην θέλει το ρέικι και τον διαλογισμό, που είναι εξορισμού "καλά" για την ψυχή και την Θεραπεία.

Όσες φορές προσπάθησα "με το ζόρι" να κάνω ρέικι, απλά δεν κατάφερα τίποτα. Ο νους μου δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί, η καρδιά μου επίσεις, η ενέργεια ήταν και δεν ήταν εκεί, και γενικά όλο μου το σύστημα αντιδρούσε στην ιδέα.

Για παράδειγμα, σήμερα είχα πει ότι θα κάνω ρέικι και διαλογισμό για καμιά ώρα. Αλλά με τέτοιον καιρό, πραγματικά δεν μου "πάει" με τίποτα να μείνω μέσα στο σπίτι! Και ενώ σκέφτομαι να πάω για κάνα καφέ με κάνα φίλο μου, μέσα μου εντοπίζω ότι υπάρχει κάποιου είδους "ενοχή", ότι δεν είμαι αρκετά συνεπής ή αυστηρός με τον εαυτό μου...

Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ!
@};- :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από panos »

Μέσα μου το νιώθω ότι είναι μια επιθυμία της ψυχής μου, το να μην κάνω ρέικι και να κάνω κάτι άλλο. Και αυτό γιατί αισθάνομαι ότι αυτά τα άλλα που θέλω να κάνω θα μου προσφέρουν ίσως κάτι περισσότερο από το ρέικι. Όμως μου φαίνεται λίγο... περίεργο η ψυχή να μην θέλει το ρέικι και τον διαλογισμό, που είναι εξορισμού "καλά" για την ψυχή και την Θεραπεία.

θοδωρα ναι μου συμβαινει συχνα αλλα εγω λαμβανω την επιθυμία αυτη ως εναν αλλον τροπο να κανω ρεικι .παρατηρωντας παντα το αποτελεσμα μετα την επιλογη μου στο κανω αυτο που ζηταει η ψυχη μου
Παιρνω παντα την απαντηση μου.Πιστευω εγω προσωπικα οτι δεν κανουμε ρεικι μονο στο κρεβατι η καθησμενοι σε εναν χωρο χωρις κανενα διπλα μας αλλα και βγενωντας για καφε και απολαμβανωντας μια ομορφη μερα.

:x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos την 29 Απρ 2012 8:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Ellaki »

Θοδωράκο σαφώς και μου έχει συμβεί να μην θέλω ούτε θεραπεία να κάνω, ούτε διαλογισμό :D

Στην αρχή είχα κι εγώ ενοχές όμως μετά είπα <τι στο καλό, αφού έτσι αισθάνομαι τι όφελος έχω να νιώθω ενοχές?>
Τελικά ανακάλυψα ότι όταν καταφέρνω να αφεθώ και να βιώσω την στιγμή χωρίς ενοχές και περιορισμούς, έρχεται απόλυτα ομαλά και φυσιολογικά και η στιγμή που με όλο μου το είναι ευχαριστιέμαι την θεραπεία μου.

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σας ευχαριστώ πολύ... Με κάνατε και χαλάρωσα αρκετά... :x :x
Πιστευω εγω προσωπικα οτι δεν κανουμε ρεικι μονο στο κρεβατι η καθησμενοι σε εναν χωρο χωρις κανενα διπλα μας αλλα και βγενωντας για καφε και απολαμβανωντας μια ομορφη μερα.
Πόσο δίκαιο έχεις!! >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι θοδωρη κ εγω το παθαινω :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Annoula »

Πιστευω εγω προσωπικα οτι δεν κανουμε ρεικι μονο στο κρεβατι η καθησμενοι σε εναν χωρο χωρις κανενα διπλα μας αλλα και βγενωντας για καφε και απολαμβανωντας μια ομορφη μερα.
Σίγουρα μπορείς να κάνεις ρέικι οπουδήποτε. Αλλά σίγουρα ένα περιβάλλον με περισσότερη ηρεμία όπου θα είσαι εσύ με τον εαυτό σου θα βοηθούσε να εμβαθύνεις περισσότερο, απλά από το να γεμίσεις μπαταρίες. Ανάλογα με το τι θέλεις κάθε φορά. :x :x :x

Πάντως και εμένα Θοδωρή, όποτε μου έχει τύχει να μη θέλω να κάνω αυτοθεραπεία δεν κάνω χωρίς να αισθάνομαι άσχημα. Όπως έχεις γράψει και εσύ πολλές φορές δεν υπάρχουν πρέπει. Εγώ μερικές φόρές αναρωτιέμαι απλά γιατι δε θέλω για να γνωρίζω και το λόγο. Είναι απλά γιατι βαριέμαι ή πίσω από τη βαρεμάρα κρύβονται άλλα πράγματα @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωρή και εμένα μου έχει τύχει αυτό, ένοιωσα συν τον διαλογισμό και το ρεικι την ανάγκη να βγω στη ζωή και να ζήσω :) :) :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ένοιωσα συν τον διαλογισμό και το ρεικι την ανάγκη να βγω στη ζωή και να ζήσω
Φωτηνή! >:d< >:d< >:d<


Νομίζω κάτι τέτοιο έχει συμβεί και σε μένα. :sunny:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Θοδωρή μου μην αγχώνεσαι.. από οτι καταλαβαίνω σε όλους μας έχει συμβεί.. το θέμα για μένα είναι αυτό που είπε και το Αννούλι , να προσπαθήσεις να καταλάβεις δηλαδή τον λόγο που σου συμβαίνει χωρίς ενοχές.. είναι από κάποια αντίσταση ίσως ή απλή επιθυμία να κάνεις κάτι άλλο πιο "γειωτικό" εκείνη τη στιγμή?? όπως και να έχει και το να μην θες να κάνεις είναι και αυτό μια επιθυμία.. @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

συμφωνω με τα κοριτσια!!ειτε απο βαρεμαρα, προσπαθωνατς να δω τι κριβεται απο πισω, αν υπαρχει κατι, ειτε απο θεμα γειωσης μου εχει τυχει αρκετες φορες!το βασικο ειναι να μην εχεις ενοχες για να μπορεις να εισαι σε ενοτητα και να νιωθεις τις αναγκες σου!

:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ φιλαράκια, τι όμορφο να νιώθουμε το εαυτό μας, τις ανάγκες μας, χωρίς τύψεις :x :x :x και να μπορούμε
να το μοιραζόμαστε όλο αυτό.

Οταν δε θέλω να κάνω αυτοθεραπεία ή διαλογισμό, έχω παρατηρήσει ότι στην ουσία αντιστέκομαι γιατί "κάτι" φοβάμαι.
Επιμένω λοιπόν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα στερηθώ ή δε θα ευχαριστηθώ κι άλλα πράγματα.

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω Θοδωράκο, γιατί δεν μου είχε συμβεί ποτέ, τότε που ξεκίναγα με το ρέικι...

ίσως δεν το συνδύασα ποτέ με υποχρεωτικές καταστάσεις της θεραπείας μου, αλλά το ενέταξα μέσα στην Ζωή μου ολόκληρη...

ίσως γιατί μέσα από αυτήν την επαφή μου με την ενέργεια, βρήκα ξανά την Σιωπή Μου, που ήταν καθοριστική για την θεραπεία μου...

δεν ένιωσα ποτέ "πρέπει" στο ρέικι...΄Ηταν σαν να είχα γεννηθεί μέσα σ' αυτό...


ότι ένιωσα στην ζωή μου σαν "υποχρέωση", ότι ένιωσα ότι το κάνω για να...εισπράξω κάποιο αποτέλεσμα, τελικά το άφησα...Δεν το είχα ανάγκη!

ότι κάνεις με κάποιον σκοπό, τελικά είναι μέσα σου σαν ταμπέλα "υποχρέωσης"...Σαν κάτι που πρέπει να το κάνεις, γιατί αλλιώς δεν θα έχεις αυτό ή εκείνο...

Ποτέ δεν ένιωσα το ρέικι μέσον για να αποκτήσω κάτι που έχασα...

΄Ισως γι' αυτό δεν ένιωσα ποτέ και την ανάγκη να το κάνω ή όχι...

δεν είχα θέμα επιλογής...


οπότε είμαι η πιο ακατάλληλη να σου απαντήσω...

όμως από μια διαφορετική θέαση σήμερα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις μπάνιο κάθε μέρα ή κάποιες φορές βαριέσαι και δεν κάνεις...
Αν πίσω από μια καθημερινή απλή πράξη, κρύβεται ένα επίτευγμα...ή είσαι αναγκασμένος να το κάνεις...ή το κάνεις σαν κάτι αυτονόητο...

πχ. "κάνω μπάνιο, για να μην με πουν βρωμιάρη"...
ή "κάνω μπάνιο, γιατί θέλω να μην μυρίζω"...
ή "κάνω μπάνιο, γιατί θα βγω έξω"

απλες καθημερινές παρατηρήσεις, ίσως δώσουν απαντήσεις...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Βικούλα »

TAPA έγραψε:Αχ φιλαράκια, τι όμορφο να νιώθουμε το εαυτό μας, τις ανάγκες μας, χωρίς τύψεις :x :x :x και να μπορούμε
να το μοιραζόμαστε όλο αυτό.
:x :x :x :x >:d< >:d< >:d< πραγματικά ειναι πολύτιμο :x

Κι έμενα μου έχει συμβει αυτο πολλές φορές, και σκεφτομουν "εντάξει μην κάνεις , κάποιος λογος θα υπάρχει", αλλά αλλες φορές λέω οκ, για χ ψ λογους δε θέλω να κάνω, ας συντονίσω τα κέντρα (που ειναι και γρήγορο) και κάνω ότι άλλο θέλω μετά. Ε και όταν το κάνω αυτο τότε αισθάνομαι ότι κάνω πραγματικά θεραπεία γιατι λειπει η πίεση του ότι πρέπει να κάνω θεραπεια κάθε μέρα , και μετά συνήθως στέλνω ρέικι σε διάφορά θέματα μου ή κάνω και την αυτοθεραπεία @};-
πάντως τις φορές που δεν θέλω να κάνω έχω παρατηρήσει ότι βρίσκονται άλλα πράγματα στο βάθος κι όχι η κουραση ή η βαρεμάρα, ότι δυσκολεύομαι να προχωρήσω και άλλα ωραία....... :-s
Όπως είπανε και τα κορίτσια, το βασικό είναι να μην έχεις ενοχές , για να έρθεις σε επαφή με αυτο που σου φέρνει αντίσταση @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οταν δε θέλω να κάνω αυτοθεραπεία ή διαλογισμό, έχω παρατηρήσει ότι στην ουσία αντιστέκομαι γιατί "κάτι" φοβάμαι.
και εγώ αυτό έχω βρεί σαν αιτία @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω μου... η αλήθεια είναι ότι κάνω ρέικι και διαλογισμό με σκοπό την Θεραπεία... σώματος και ψυχής!

Πάντα υπάρχει αυτός ο σκοπός, και το θεωρώ φυσιολογικό να υπάρχει...

Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήσκεται το πρόβλημα σε αυτό... Μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”