Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλι, αν η πρόθεση σου είναι να είσαι ειλικρινής, μόνο ειλικρίνεια θα συναντήσεις μέσα σου...

Ακόμα και το ασυνείδητο, αυτό σου δείχνει...Που δεν είσαι ειλικρινής με εσένα...

Ό εχθρός μέσα μας δημιουργείται από αυτήν την μη ειλικρινή προσέγγιση...Παίρνει τον ρόλο του εγώ για να σου δείξει τι έγινες...

΄Οταν κάνεις πνευματική εργασία, δεν μπορείς να είσαι άλλο έξω και άλλο μέσα...Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι ακριβώς αυτό που λέμε "εσωτερικός ύπνος" και ο Ιησούς χαρακτήριζε τέτοιες καταστάσεις σαν "νεκρούς ανθρώπους"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Ταρούλα »

΄Οταν κάνεις πνευματική εργασία, δεν μπορείς να είσαι άλλο έξω και άλλο μέσα...
@};- @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Elena * »

΄Οταν κάνεις πνευματική εργασία, δεν μπορείς να είσαι άλλο έξω και άλλο μέσα...Αυτό που τα διαφοροποιεί είναι ακριβώς αυτό που λέμε "εσωτερικός ύπνος" και ο Ιησούς χαρακτήριζε τέτοιες καταστάσεις σαν "νεκρούς ανθρώπους"...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:
το πως θα γίνει ο σκοπός, πρωταρχική Αιτία, έχει να κάνει με μια συνειδητή απόφαση να υπερβείς την ζωή σου, σαν αυτοσκοπό...
όμορφα...
Αυτό ακριβώς που χρειαζόταν να ακούσω :x :x
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

:) >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

΄Οταν κάνεις πνευματική εργασία, δεν μπορείς να είσαι άλλο έξω και άλλο μέσα.
ευχαριστώ Βασούλα..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κάθισα και σκέφτικα λίγο τα όσα διάβασα εδώ (γιατί ήταν μπόλικη τροφή για μπόλικη σκέψη)...

Έχεις δίκαιο Βάσω, ότι όσο επικεντρώνομαι στο αποτέλεσμα (θεραπεία), τόσο η διαδρομή καταντά μία βαρετή υποχρέωση... "Κάνω ρέικι για να έχω αυτό το αποτέλεσμα"... Και κάποια στιγμή καταντά να το αισθάνομαι σαν ένα πικρό συρώπι που πρέπει να το παίρνω πρωί-μεσημέρι-βράδυ για να περάσει το συνάχι, π.χ...

Προσπάθισα να δω πώς πρέπει να το μετασχηματίσω... Είδα πως ήδη μου έχει φανερωθεί ότι ο Δρόμος της Αγάπης δεν έχει σκοπό, δεν έχει τέρμα, παρά μόνο Φως και Αλήθεια... Οπότε και έβαλα πλέον σαν Σκοπό μου την Αλήθεια...

Όμως ακόμα χρειάζεται δουλειά για να βιωθεί αυτό και συναισθηματικά... Γιατί όσο "πολεμούσα" την ασθένεια με το ρέικι, τόσο έννιωθα ασφαλής από αυτήν... Τώρα που νιώθω ότι ήρθε η ώρα να σταματήσω να βλέπω το ρέικι, την Αγάπη, την Διαδρομή ως "όπλο" ενάντια σε κάτι, νιώθω ευάλλωτος πάλι από την ασθένεια... Ίσως γιατί τώρα έδωσα παραπάνω "χώρο" στους Φόβους μου να εκφραστούν...

Ταυτόχρονα, είδα και άλλους δύο λόγους που δεν έκανα ρέικι. Ο πρώτος είναι, όπως είπα και πιο πριν, ότι έννιωθα ότι δεν ζούσα... Και ήθελα να αρχίσω να "βγαίνω έξω" και να ζω! Και ίσως αυτό είναι ένα σημαντικό για μένα κομμάτι της Θεραπείας μου...

Ο δεύτερος είναι ο Φόβος... Φοβάμαι ότι άμα συνεχίσω σε αυτόν τον δρόμο, δεν θα μπορώ να κάνω κάποια πράγματα που θέλω... Κάποια πράγματα που ξέρω ότι είναι "χαζά", ότι είναι "επιταγές της κοινωνίας", ότι είναι "μη-πραγματικές επιθυμίες του πνεύματος" κλπ κλπ, αλλά παρ'όλ'αυτά εγώ θέλω να τα ζήσω... Και φοβάμαι ότι άμα συνεχίσω θα αρχίσω να τα αναλύω και να τα δουλεύω και στο τέλος δεν θα τα θέλω πια... Αχ, αυτό πρέπει να ακούγεται πολύ ηλίθιο που το λέω τώρα... :? :? :?

Χάρικα πολύ πάντως που είδα πως απασχολούσε και άλλα άτομα το θέμα μου. :D


Σας είπα ότι σας αγαπώ πολύ όλους;;;
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :romance-grouphug:
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο δεύτερος είναι ο Φόβος... Φοβάμαι ότι άμα συνεχίσω σε αυτόν τον δρόμο, δεν θα μπορώ να κάνω κάποια πράγματα που θέλω... Κάποια πράγματα που ξέρω ότι είναι "χαζά", ότι είναι "επιταγές της κοινωνίας", ότι είναι "μη-πραγματικές επιθυμίες του πνεύματος" κλπ κλπ, αλλά παρ'όλ'αυτά εγώ θέλω να τα ζήσω... Και φοβάμαι ότι άμα συνεχίσω θα αρχίσω να τα αναλύω και να τα δουλεύω και στο τέλος δεν θα τα θέλω πια... Αχ, αυτό πρέπει να ακούγεται πολύ ηλίθιο που το λέω τώρα...



Θοδωράκο μου...μικρέ μου! Ποιός είπε ότι δεν θα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα? Ποιός? πάλι η θρησκεία άτυπα!!

Σήμερα μιλούσα με την Χρυσούλα γι' αυτό το θέμα...
Πως να μιλήσω πια στους ανθρώπους, με τόσο κακό που έχουν κάνει στην αιωνιότητα του ανθρώπου οι θρησκευτικές αυθεντίες?
Πόσο κακό έχει μαζευτεί στο συλλογικό ασυνείδητο από αυτά και από αυτά, ούτε μπορείς να φανταστείς...Και αν μπορείς να το σκεφτείς, συναισθηματικά ο κάθε άνθρωπος είναι "όμηρος" της αμαρτίας του... :-( :-( :-(

Ο Ιησούς είπε, λοιπόν, να εγκαταλείψουμε, γονείς, αδέρφια και παιδιά και συντρόφους, και χαρές, για να αφοσιωθούμε στον δρόμο του θεού...Αυτή είναι η ερμηνεία που έδωσαν στον Λόγο του...Εγκαταλείψτε τα εγκόσμια, γιατί αυτά είναι κακά πράγματα, είναι ο πειρασμός (ναι τους είδαμε και αυτούς!!!!)...

΄Οποιος θέλει να ακολουθήσει τον Δρόμο της Αγάπης, θα πρέπει να εγκαταλείψει...να μονάσει...να αφοσιωθεί...

Πόσο λάθος!! Πόσο όμως...

Ο Ιησούς είπε να εγκαταλείψουμε τις εξαρτήσεις μας από τους "συγγενείς" μας και τους αγαπημένους μας...από τις εμμονές και τους φόβους μας...Την συναισθηματική μας ανωριμότητα είπε να εγκαταλείψουμε...Να δουλέψουμε για τον δρόμο της ακεραιότητας στο είναι μας, είπε...

Και με μια μαμά και έναν μπαμπά, αποκλείεται να ωριμάσει έστω και ένας άνθρωπος...

Μετακίνηση των Αρχών μέσα μας, είπε ο Ιησούς...

΄Ολα μπορούμε να τα χαρούμε, Θοδωράκο μου! Αυτό όμως περνάει απο την "λογοκρισία" του συναισθηματικού φόβου...
Γιατί οι άνθρωποι, αμαρτωλοί όντες, τρέμουν μήπως χάσουν το βασίλειο των ουρανών...

Και στο υπογράφω, ότι ούτε ένας από αυτούς, όχι μόνο δεν θα μπει, αλλά ούτε θα πλησιάσει...

Οι Νόμοι του Θεού, λειτουργούν μέσα σε κάθε ΄Ανθρωπο αυθεντικά...Τόσο αυθεντικά, που τίποτα εδώ στον φυσικό κόσμο, δεν πρόκειται να γίνει αυτοσκοπός, αν μπορέσει ένας άνθρωπος να νιώσει ποιός Είναι...

Δεν ξέρω γιατί έγιναν έτσι τα πράγματα...Αλλά όταν δεν μπορούμε να αλλάξουμε μια κυβέρνηση, που μάλλον φαίνεται απλό, νομίζεις ότι θα μπορέσει ένας άνθρωπος να νιώσει αυθεντικότητα μέσα του με τον θεό?

κι όμως, μικρέ μου, είναι απλό!

Τόσο απλό, που μόλις πάω να το εκφράσω, γίνεται πολύπλοκο!!

Η Πίστη στον θεό και στην Αγάπη είναι βαθιά, μόνο όταν δεν την ζυγίσεις με την πίστη όλων των ανθρώπων...

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω... >:d< >:d< >:d<

Το "γνωρίζω" αυτό που λές... Στο μυαλό και στο νοητικό όλα είναι λυμένα... Όμως ο συναισθηματικός τοίχος (με την ταμπέλα "Θρησκευτικές Αντιλήψεις") είναι ακόμα εκεί... μέρα με την μέρα τον γκρεμίζω τούβλο-τούβλο... ελπίζω να τα καταφέρω μια μέρα να τον ρήξω τελείως...

Ίσως τελικά αυτή να είναι μία από τις προκλήσεις μου αυτόν τον καιρό. Και μεγεθύνθικε έτσι ώστε να μπορέσω να την δω καλύτερα...

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

είμαι σίγουρη γι' αυτό που λες, μικρέ μου!

Η εποχή δεν "σηκώνει" άλλα ψέματα...Ούτε ο Ιησούς πια! :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωρή >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η εποχή δεν "σηκώνει" άλλα ψέματα...Ούτε ο Ιησούς πια!
Θοδωράκο γλυκιέ :* :* >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Η εποχή δεν "σηκώνει" άλλα ψέματα...Ούτε ο Ιησούς πια! :cry:

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θοδωρη :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”