Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και εμένα η ίδια απορία μου γεννήθηκε..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

μα στον σκοπό...που αλλού Θοδωράκο μου?

στο αποτέλεσμα αυτού που κάνεις, όταν αυτό δεν το νιώθεις σαν μέρος σου...

Σίγουρα η θεραπεία δεν έχει σκοπό την ζωή, αλλά την Ζωή...

όχι αυτήν που χρειάζεται να δικαιολογείς με το αποτέλεσμα, αλλά αυτήν που υπάρχει μέσα σου σαν πρωταρχική Αιτία!


ο διαλογισμός μπορεί μόνο να σε κάνει να βιώσεις κάποιες στιγμές ηρεμίας...
η Σιωπή θα σε κάνει να νιώσεις ΄Ανθρωπος όμως...Αυτό που Είσαι...

εκατομμύρια άνθρωποι διαλογίζονται για τον σκοπό...είτε είναι θεραπεία, είτε είναι ηρεμία...
ελάχιστοι διαλογίζονται για την Αλήθεια!

γι' αυτό δεν κατάφεραν τα εκατομμύρια άνθρωποι που διαλογίζονται, να φέρουν ειρήνη στον κόσμο τους...

γιατί η Ειρήνη δεν είναι σκοπός, αλλά αληθινή κατάσταση Συνείδησης


αυτό θέλω να σου πω, Θοδωράκο

όταν κάνεις κάτι με κάποιο σκοπό και παραμένεις στον σκοπό, τότε κάπου θα βαριέσαι, κάπου θα νιώθεις υποχρέωση και βάρος από αυτό που κάνεις, γιατί ο σκοπός δεν επιτυγχάνεται...
Είναι μια ασυνείδητη ανάγκη να γίνουν όλα γρήγορα, όταν υπάρχει συνεχώς ένα αποτέλεσμα που χρειάζεται να φτάσεις...

Ο σκοπός, αν τον δεχτούμε σαν πρωταρχική παρακίνηση, χρειάζεται μετά να γίνει Αρχική Αιτία...Αν παραμείνουμε στην παρακίνηση, μέσα από τον σκοπό, τότε κάπου θα βαρεθούμε, να είσαι σίγουρος γι' αυτό!

Το αυθεντικό δεν έχει σκοπό...ακόμα κι αν στην αρχή ξεκινάς έτσι...

Μπορείς να το δεις να συμβαίνει παντού στην ζωή...

΄Οταν ξεκινάς κάτι με ενθουσιασμό και στην πορεία το βαριέσαι και το αφήνεις...

είτε είναι συλλογή από γραμματόσημα, είτε είναι μια δραστηριότητα, σπάνια διατηρείς τον ενθουσιασμό σου γι' αυτό...

όλα στην πορεία γίνονται βαρετά και αυτό είναι ασυνείδητη σύνδεση με ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα...

Η θεραπεία αφορά μόνο την ενότητα στο είναι σου

Δεν σου λέω ότι είναι κάτι κακό, αλίμονο!!! ο καθένας προσεγγίζει την θεραπεία του, προς την Ολότητά του, με όποιον τρόπο μπορεί...
Απλά σου δικαιολογώ την βαρεμάρα σου κάποιες στιγμές να θεωρείς την αυτοθεραπεία σου σαν υποχρέωση και να θέλεις να απαλλαγείς από αυτήν, κάνοντας κάτι άλλο...

Το ρέικι είναι για μένα μόνο δρόμος αυτογνωσίας...Η θεραπεία δεν έχει σκοπό άλλον, από τον να Είσαι πάντα Εσύ, ακόμα κι αν η Γη γυρίσει για μια στιγμή ανάποδα! Δεν θα κάνεις ρέικι για να την φέρεις πάλι ίσα, θα κάνεις ρέικι για να νιώσεις Εσένα, μέσα σε κάθε κατάσταση της Γης...΄Εχει διαφορά η μία κατάσταση από την άλλη...

Τίποτα δεν είναι λάθος, τίποτα δεν πρέπει...
Απλά ξεκαθαρίζεις λίγο τα "θέλω" σου Θοδωράκο...Για να είσαι πιο συνειδητός σ' αυτό ΄που κάνεις!

Θεραπεία στο σώμα και την ψυχή, ακούγεται λίγο αόριστο, όπως το "πιστεύω στον θεό"...

έτσι τουλάχιστον νιώθω εγώ! Δεν είναι απαραίτητο όλοι να νιώθουν το ίδιο...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:και εμένα η ίδια απορία μου γεννήθηκε..

:x >:d< >:d< >:d<

αλίμονο Μπετούλα ;;) :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: όταν κάνεις κάτι με κάποιο σκοπό και παραμένεις στον σκοπό, τότε κάπου θα βαριέσαι, κάπου θα νιώθεις υποχρέωση και βάρος από αυτό που κάνεις, γιατί ο σκοπός δεν επιτυγχάνεται...
Είναι μια ασυνείδητη ανάγκη να γίνουν όλα γρήγορα, όταν υπάρχει συνεχώς ένα αποτέλεσμα που χρειάζεται να φτάσεις...
:)) :)) :)) για μένα λέει ο ποιητής... :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Ο σκοπός, αν τον δεχτούμε σαν πρωταρχική παρακίνηση, χρειάζεται μετά να γίνει Αρχική Αιτία...Αν παραμείνουμε στην παρακίνηση, μέσα από τον σκοπό, τότε κάπου θα βαρεθούμε, να είσαι σίγουρος γι' αυτό!

>:d< >:d< >:d< >:d<
[/quote]

πάνω που έλεγα οτι είχα σταματήσει να ρωτάω "πώς"... δεν μπορώ να το αποφύγω... αν και υποψιάζομαι οτι αναπάντητο θα μείνει.. :D :D :D
Vaso έγραψε:
αλίμονο Μπετούλα ;;) :*
;)) ;)) ;)) ;))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

πάνω που έλεγα οτι είχα σταματήσει να ρωτάω "πώς"... δεν μπορώ να το αποφύγω... αν και υποψιάζομαι οτι αναπάντητο θα μείνει..
όχι Μπεττούλι μου! Επειδή ακριβώς είμαι απρόβλεπτη, αυτό θα στο απαντήσω... :))

το πως θα γίνει ο σκοπός, πρωταρχική Αιτία, έχει να κάνει με μια συνειδητή απόφαση να υπερβείς την ζωή σου, σαν αυτοσκοπό...

μετά όλα είναι πολύ εύκολα! Το δύσκολο είναι να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ μιας συνήθειας και μιας Αλήθειας...

Το δύσκολο είναι να κατανοήσεις γιατί τα κάνεις όλα...Η ειλικρίνεια που δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις, αλλά τις βάζει στην σωστή τους διάσταση και σου δίνει ξεκάθαρα τα περιθώρια των επιλογών που έχεις...

άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου" και άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου γιατί φοβάμαι"...

η Ζωή δεν είναι αποτέλεσμα κανενός εγχειρήματος...πόσο μάλλον ο θεός!

Ο τρόπος που θα μετασχηματίσεις τα πάντα μέσα σου, έχει να κάνει πάρα πολύ με την ειλικρίνειά σου γιατί θέλεις να τα μετασχηματίσεις...Αν μπορέσεις να απαντήσεις σ' αυτό εσύ, τότε η δική μου απάντηση υπολείπεται...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

μαλιστα!!! @-) @-) @-) 8-|
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

τι έπαθες Δωρούλι μου? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

το πως θα γίνει ο σκοπός, πρωταρχική Αιτία, έχει να κάνει με μια συνειδητή απόφαση να υπερβείς την ζωή σου, σαν αυτοσκοπό...
αυτη η μετουσιωση του σκοπου σε πρωταρχικη Αιτια, η αποφαση της υπερβασης της ζωης σαν αυτοσκοπο!! @};-

και αυτο
άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου" και άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου γιατί φοβάμαι"...
αλλα και αυτο
Το δύσκολο είναι να κατανοήσεις γιατί τα κάνεις όλα...Η ειλικρίνεια που δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις, αλλά τις βάζει στην σωστή τους διάσταση και σου δίνει ξεκάθαρα τα περιθώρια των επιλογών που έχεις...

μου χτυπανε μεσα μου, οσο τιποτα αλλο αυτη τη στιγμη....! @};- :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Λογικό είναι καρδούλα μου! >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από panos »

Σίγουρα μπορείς να κάνεις ρέικι οπουδήποτε. Αλλά σίγουρα ένα περιβάλλον με περισσότερη ηρεμία όπου θα είσαι εσύ με τον εαυτό σου θα βοηθούσε να εμβαθύνεις περισσότερο, απλά από το να γεμίσεις μπαταρίες. Ανάλογα με το τι θέλεις κάθε φορά.

συμφωνω με αυτο :x .

Αλλα εχω παρατηρησει σε εμανα παντα οτι δεν ειναι αναγκαιο να ειμαι καπου και μονος για να εμβαθυνω σε καποια πραγματα.
Βλεπω τι αντιδρασεις μου βλεπω τους αλους στο πως αντιδρουν και αυτο μεχρι στιγμης με βοηθαει .
όμως από μια διαφορετική θέαση σήμερα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις μπάνιο κάθε μέρα ή κάποιες φορές βαριέσαι και δεν κάνεις...
Αν πίσω από μια καθημερινή απλή πράξη, κρύβεται ένα επίτευγμα...ή είσαι αναγκασμένος να το κάνεις...ή το κάνεις σαν κάτι αυτονόητο...

και για τον τροπο που το κανεις? :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάνο μου, ο τρόπος που κάνεις μπάνιο είναι σχεδόν ίδιος!!

εδώ εξετάζουμε την πρόθεση μόνο...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από panos »

:x :x :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Ellaki »

μάλιστα!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :whistle:

Δεν υπάρχει κανένα κατόρθωμα πλην αυτό της πνευματικής ταπεινότητας.
το είπε ο γνωστός μας άγνωστος :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Όταν... δεν θες να κάνεις ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
όχι Μπεττούλι μου! Επειδή ακριβώς είμαι απρόβλεπτη, αυτό θα στο απαντήσω... :))
:)) :)) :))

Το δύσκολο είναι να κατανοήσεις γιατί τα κάνεις όλα...Η ειλικρίνεια που δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις, αλλά τις βάζει στην σωστή τους διάσταση και σου δίνει ξεκάθαρα τα περιθώρια των επιλογών που έχεις...

άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου" και άλλο είναι να λες "θέλω να βρω τον Εαυτό μου γιατί φοβάμαι"...

:x :x :x
τώρα τελευταία έχω αρχίσει και αντιλαμβάνομαι την δυσκολία... όμως μπορείς να αντιληφθείς τον φόβο αν είναι ασυνείδητος? λέω οτι δεν φοβάμαι νοητικά αλλά συναισθηματικά πιστεύω οτι κάπου υποβόσκει και αυτό..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”