Ρεικι και σωμα!!!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Τωρα καταλαβα! Δεν ηξερα οτι υπαρχει συμβολο για την γειωση. Τα υπολοιπα για τα πελματα και τα γονατα τα ξερω. Ευχαριστωωωωω Δωρουλα. Καλο βραδυ. Σε φιλω. :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:* @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευθυμία μου διάβασε και εδώ τι έχουμε γράψει για την γείωση, που είναι πολύ σημαντικό μέρος του δρόμου μας!

viewtopic.php?t=625

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Τη γείωση Ευθυμία μου εγώ τη μεταφράζω ως ανάληψη ευθυνών του εαυτού μου!!το Ρέικι βοηθάει πολύ, αλλά και εμείς είναι σημαντικό να αναλάβουμε τις ευθύνες των πράξεών μας στη ροή της καθημερινότητας!!οι γύρω μας είναι απλά ο καθρέφτης όσων εμείς εμπεριέχουμε!!
Ευχαριστω Δωρ(ο) μου O:-) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Κορίτσια σήμερα τα χέρια μου γβάζουν φωτιά απο το κέντρο της παλάμης... ειλικρινά είναι τοσο δυνατό το αίσθημα που νιώθω... καινε......
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Bασω μου σ'ευχαριστω και σενα για τις πληροφοριες. Τα τυπωνω και το Σαββατοκυριακο που θα εχω λιγο ελευθερο χρονο θα τα μελετησω.Σας φιλω με πολυ αγαπη! :x >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x O:-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

κοριτσια σε ποιο τοπικ θα βρω για τις ασθενειες του σωματος και το τι αντιπρωσοπευουν.

μπορει καποιος -α που γνωριζει να κανει μια γενικη αναφορα για ολα τα σημεια ωστε να μαθουμε τι μηνυμα στελνει το σωμα μας???

π.χ τα ματια.ο πονοκεφαλος, μεση,ακρα....

ευχαριστω σαςςςςςς
>:d< >:d< >:d< >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ξανθούλα μου κάποιες πληροφορίες θα βρεις στο πόστ που είμαστε τώρα, αν ξεκινήσεις να το διαβάζεις απο την αρχή!!για το άλλο που αναφέρεσαι είναι δουλειά αρκετή, την οποία μπήκα στην διαδικασία κάποια στιγμή να κάνω, αλλά στην πορεία το θεώρησα μάταιο, καθώε ναι μεν υπάρχουν κάποια βασικά που μπορούμε να παραθέσουμε ως τυφλοσούρτη, αλλά το παν είναι να φουγκραστούμε το σώμα μας και το σώμα του άλλου ανάλογα με τη φάση που βρισκόμαστε, την περίσταση και την ατομικότητα του καθενός!!!!

ένα βιβλίο που ίσως όμως θα σε βοηθούσε να κατανοήσεις κάποια πράγματα είναι το "Η ιατρική της ψυχής", της Marguerite de Surany,πολύ παλιό και πολύ διαχρονικό βιβλίο επι του θέματος!!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ευχαριστω Δωρουλα :x

διαβαζοντας απο την αρχη το ποστ αναρωτηθηκα και για τα υπολοιπα σημεια του σωματος αλλα αν ειναι ματαιο τοτε οκ .

θα ρωτησω για το βιβλιο @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

θα ρωτησω για το βιβλιο
Θα σε βοηθήσει πολύ να έχεις μια γενικότερη εικόνα και για τα υπόλοιπα μέρη του σώματος!!! ;)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Τινα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 11:46 am

Δημοσίευση από Τινα »

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο θεμα εδω για να το βαλω :P
γιαυτο συγχωρεστε με ......

Απο μικρη ηλικια , το σκεπτικο μου και οι πραξεις μου ηταν πολυ διαφορετικες απο τον περιγυρο μου, ηταν ποιο να το πουμε εσωτερικες, αυτο βεβαια με εκανε ναι μεν ατομο πολυ κοινωνικο αλλα πολυ μοναχικο αφου δεν εβρισκα καποιον να μπορεσω να μιλησω, οχι πως με κατηγορουσαν ή κατι τετοιο , παντα μου λεγαν οτι ειχα δικιο αλλα για μια αλλη εποχη και οχι για την κοινωνια του σημερα.
Μεταφυσικες εμπειριες ειχα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αλλα ποτε δεν το εψαξα ουτε και ηξερα βεβαια πως. Καποια στιγμη ομως τα φαινομενα αρχισαν να γινονται πολυ εντονα , καθημερινα διαφορετικα που δεν μπορουσα πλεον να τα παραβλεψω και επρεπε και καταλαβα οτι επρεπε να αρχισω να ψαχνομαι,(με πιεζαν να ξεκινησω) παρολα αυτα περασαν 2 χρονια μεχρι να ξεκινησω την αναζητηση - ερευνα.
Μπαινοντας σε αυτον τον χωρο , γνωρισα ανθρωπους με το ιδιο σκεπτικο , εμαθα οτι αυτα που βιωνα δεν ηταν τις φαντασιας μου και ειχαν και ονομα (ορολογιες) κτλ.
Μετα απο ενα χρονο γινεται και η ανατροπη στην ζωη μου. Καποια στιγμη καταλαβα οτι μπλοκαρα ενεργειακα και οχι μονο δεν ενιωθα την ενεργεια να ρεει φυσιολογικα μεσα μου αλλα εμφανισα και αρρωστιες που δεν γιατρευοταν με φαρμακα και οι γιατροι μου συνεστησαν μονο να ηρεμισω.
Ετσι αποφασησα να κανω ρεικι, χρειαζομουν βοηθεια απο ειδικο και οχι πλεον να κανω κατι μονη μου.
Δεν ξερω τι γινεται , ειμαι ακομα στην αρχη αλλα η εμπειρια ειναι πολυ ομορφη και ....βγαζει στην επιφανεια και αλλα θεματα που ξερω ομως οτι ειναι για καλο.
Δυστηχως ομως ειμαι σε μια κλειστει κοινωνια και δεν ξερουν που παω γιατι δεν θα το δεχτουν :P αυτο μπλοκαρει πολλα απο μονο του.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δυστηχως ομως ειμαι σε μια κλειστει κοινωνια και δεν ξερουν που παω γιατι δεν θα το δεχτουν αυτο μπλοκαρει πολλα απο μονο του.
Tίνα, θα σου πω ότι ο Δρόμος δεν χρειάζεται να έχει ανταπόκριση από τους άλλους. Μια πνευματική εμπειρία δεν είναι για να την κοινοποιήσουμε στους άλλους, αλλά έρχεται για να γίνουμε ο Εαυτός Μας, σε όλη του την Διάσταση...

΄Οταν αυτό το κατακτήσουμε, δεν θα νιώθεις ποτέ διαφορετική από τους ανθρώπους, ούτε θα τους κατηγοριοποιείς...γιατί ουσιαστικά δεν θα σε νοιάζει να σε αποδεχτούν σαν διαφορετική...

Αυτό που νιώθω από όσα μοιράζεσαι, είναι ότι εσύ νιώθεις διαφορετική και έτσι προσεγγίζεις και τους άλλους.

Το ρέικι είναι εργαλείο ανάπτυξης μεν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σηματοδοτεί την ίδια την ανάπτυξη...Αυτό λοιπόν που σε αφορά, δεν είναι να σε ακουσουν οι άλλοι, αλλά να ακούσεις εσύ τον εαυτό σου...

Στο λεω απο την δική μου εμπειρία, που το ξεκαθάρισμα των στόχων μου ήταν μια αρκετά επίπονη διαδικασία αυτογνωσίας, χωρίς οι άλλοι να μπορούν να παίξουν τον παραμικρό ρόλο σ' αυτήν!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Τινα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 11:46 am

Δημοσίευση από Τινα »

Vaso έγραψε:
Δυστηχως ομως ειμαι σε μια κλειστει κοινωνια και δεν ξερουν που παω γιατι δεν θα το δεχτουν αυτο μπλοκαρει πολλα απο μονο του.
Tίνα, θα σου πω ότι ο Δρόμος δεν χρειάζεται να έχει ανταπόκριση από τους άλλους. Μια πνευματική εμπειρία δεν είναι για να την κοινοποιήσουμε στους άλλους, αλλά έρχεται για να γίνουμε ο Εαυτός Μας, σε όλη του την Διάσταση...

΄Οταν αυτό το κατακτήσουμε, δεν θα νιώθεις ποτέ διαφορετική από τους ανθρώπους, ούτε θα τους κατηγοριοποιείς...γιατί ουσιαστικά δεν θα σε νοιάζει να σε αποδεχτούν σαν διαφορετική...

Αυτό που νιώθω από όσα μοιράζεσαι, είναι ότι εσύ νιώθεις διαφορετική και έτσι προσεγγίζεις και τους άλλους.

Το ρέικι είναι εργαλείο ανάπτυξης μεν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σηματοδοτεί την ίδια την ανάπτυξη...Αυτό λοιπόν που σε αφορά, δεν είναι να σε ακουσουν οι άλλοι, αλλά να ακούσεις εσύ τον εαυτό σου...

Στο λεω απο την δική μου εμπειρία, που το ξεκαθάρισμα των στόχων μου ήταν μια αρκετά επίπονη διαδικασία αυτογνωσίας, χωρίς οι άλλοι να μπορούν να παίξουν τον παραμικρό ρόλο σ' αυτήν!

:x :x :x
Ποτε δεν ενιωσα διαφορετικη , μπορει να το διατυπωσα λαθος , ουτε ανωτερη ουτε κατωτερη αλλα ισες ψυχες και μονο ψυχες.
Αυτο που εννωουσα παραπανω ειναι το να κρυβεσαι να κανεις κατι που θελεις δεν ειναι και οτι καλυτερο θα προτειμουσα να το ξερανε και να το εκανα χαλαρα, χωρις το αγχος να το μαθουν.
Και ποτε δεν με ενοιαξε πως με χαρακτηριζουν οι αλλοι σημασια εχει και ειχε παντα αυτο που κανω ειναι να τα εχω καλα με τον εαυτο μου...... πολυ κανουμε πραγματα που δεν μας αρεσουν αλλα δεν θα εκανα πραγματα που θα μαυριζαν και θα κυλιδωναν την ψυχη μου.......
Ξερω οτι εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου και δεν ξερω τιποτα ακομα αλλα εχω πιστη :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποτε δεν ενιωσα διαφορετικη
Τίνα μου ποτέ δεν σκεφτηκα ότι το "διαφορετική" αναφερόταν σε επίπεδο Ψυχής...

όμως μέχρι να νιώσουμε βαθιά την Ψυχή μας, έχουμε μία προσωπικότητα που τελειοποιείται και σ' αυτήν την προσπάθεια της θεωρεί ότι διαφέρει λόγω καποιας ιδιαιτερότητας, που εγώ θα την χαρακτήριζα τώρα πια "ευαισθησία"...

Αυτό ένιωσα από το μοίρασμά σου...Δεν υπονόησα ποτέ ότι κάνεις διακρίσεις σε επίπεδα εξέλιξης στην Ψυχή!

Οι έννοιες "ανώτερος" ή "κατώτερος" αφορά αυτό ακριβώς που γράφεις μόνο, και δεν είναι δική μου άποψη σε καμία περίπτωση...
ειναι το να κρυβεσαι να κανεις κατι που θελεις
Αν νιώθεις ότι χρειάζεται να κρύβεσαι, τότε ο νους "σαμποτάρει" κάθε προσπάθειά σου να είσαι ο Εαυτός Σου...και αυτό εννοούσα μόνο με το "διαφορετικός"...

Εύχομαι να με κατανόησες καλύτερα τώρα... :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”