ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξέρετε…υπάρχει πράγματι ένα θέμα που έβαλε στην διαδικασία να «σκεφτώ»
΄Ομως η λογική μου με οδηγεί σε «άσχημα» μονοπάτια για την δική μου "καθαρότητα".
Και έτσι αποφάσισα να το δημοσιοποιήσω…
Τι καλύτερο??

΄Οταν γνώρισα το ρέικι, γνώριζα συγχρόνως ότι είναι ένα θέμα μεταξύ εμένα και του Θεού! ΄Ηξερα ότι εδώ δεν έχουμε «κοινό» όραμα, όπως συμβαίνει με την θρησκεία κάποιων ανθρώπων, ούτε «κοινή» πορεία, όπως συμβαίνει με τα ιδανικά πολλών ανθρώπων. ΄Ηταν για μένα μια μοναδικά «προσωπική» διαδρομή, όπου έβγαλα πολλές κοτρώνες από αυτήν, για να μπορέσω να περάσω…Στην πορεία, διαπίστωσα ότι τελικά δεν ήταν το ρέικι που με οδήγησε σ’ αυτήν. Σ’ αυτήν με οδήγησε η δική μου «συμφωνία» με τον Θεό, που είχε τους δικούς μας όρους. Σε έναν (μα μόνο σε έναν) υπήρχε και το ρέικι…΄Ομως οι άλλοι ήταν προσωπικές εσωτερικές δεσμεύσεις που αφορούσαν την δική μου εσωτερική υποταγή και αφοσίωση σ’ αυτό που με ενέπνευσε να ψάξω…

Μετά από χρόνια, και όταν οι περισσότεροι όροι της συμφωνίας είχαν «κρατηθεί» και από τα δύο μέρη, κατάφερα να με πείσω να «δείξω» τον όρο που μου επιτρεπόταν. Να δείξω το ρέικι!
Αυτό έκανα και κάνω…

΄Ομως σε πολλούς ανθρώπους δεν φτάνει…
Χρειάζονται από μένα και άλλους όρους να δείξω…και εγώ δεν μπορώ!
Δεν μπορώ, όχι γιατί είναι μυστικοί, αλλά γιατί ο καθένας μας πρέπει να κάνει τις δικές του «συμφωνίες» με τον Θεό…γιατί τελικά είναι δική του υπόθεση, δική του και του Θεού του!

Και με ζορίζουν…ευγενικά και ίσως λιγότερο ευγενικά!
Και εγώ τώρα…πρέπει να σκεφτώ! Να βάλω την λογική μου να αποδείξει αυτό που δεν κατάφερε το συναίσθημα…αυτό που δεν κατάφερε η αγάπη μου, αυτό που δεν κατάφερε η καθαρότητα και η αφοσίωση…Να αποδείξει ότι δεν υπάρχουν «ιδιαίτεροι» άνθρωποι, αλλά υπάρχει η εσωτερική υποταγή που οδηγεί και όχι κάποιο εγχειρίδιο που δίνει οδηγίες χρήσης εσωτερικής προσέγγισης!!!

΄Οταν σκέφτομαι…χάνω την μαγεία! ΄Ομως την χάνουν και οι άλλοι…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Καλη σου μερα Βασω ...

Το παραπανω ειναι μια δημοσιοποιηση που και μονο με αυτην την πραξη περατωσε το σκοπο που το εγραψες η περιμενεις σχολια απο καποιους ?
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν περιμένω τίποτα, αγαπητέ μου Qisan!
Τι θα μπορούσα να περιμένω άραγε?

Να με βοηθήσετε να σκεφτώ ίσως...
Η "λογική" απόδειξη με βγάζει έξω από τα νερά μου! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Χαιρομαι που ετσι το νιωθεις ... μια δημοσιοποιηση ειναι απο μονη της μια πραξη δυναμης με εσωτερικες προεκτασεις ... κατι σαν να παιρνεις μια αποφαση ας πουμε :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αγαπητή Βασούλα μου, δεν ξέρω αν στο έχω ξαναπεί, αλλά τελικά η λογική είναι σαν πλαστελίνη: την κάνεις ό,τι θες εσύ! :wink:

Μέσα στην διαδρομή, το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό της ανθρώπινης ύπαρξης είναι η ελευθερία. Το αντίθετο της ελευθερίας είναι η υποδούλωση - όχι απαραίτητα μόνο με την πομπώδη απόχρωση που έχει η λέξη.

Υποδούλωση είναι όταν βάζω στην άκρη τον εαυτό μου και δέχομαι χωρίς να το επιθυμώ όρους που μου θέτει κάποιος ή κάτι άλλο. "Δέσμευση" θα ήταν ίσως μία πιο κατάλληλη λέξη.

Και η δέσμευση είναι διαφορετική από την επιλογή. Γιατί η επιλογή είναι συνειδητή και ηθελημένη.

Όταν γνωρίζεις ένα άτομο που εκπέμπει φως και η ψυχή σου διψά για αυτό το φως, θέλεις να το προσεγγίσεις. Εκεί όμως υπάρχει η παγίδα: θες να "κλέψεις" αυτό το φως, θέλεις να το "παίρνεις", να το "λαμβάνεις" και δεν σκέφτεσαι πως θα μπορούσες να το εκπέμψεις εσύ ο ίδιος. Επίσης, μπορεί να ζηλέψεις και αυτό το άτομο.

Βλέποντας λοιπόν αυτό το άτομο μέσω του πρίσματος της θεοποίησης, οδηγείσαι στην υιοθέτηση της προσωπικότητάς του, βάζοντας στην άκρη την δικιά σου - ακριβώς η ίδια διαδικασία που δυστυχώς έγινε και με τον Χρηστό.

Και γιατί αυτό είναι υποδούλωση και όχι επιλογή; Μα γιατί πηγάζει από την εσωτερική έλλειψη, την ανάγκη για φως, την δίψα και όχι την επιλογή. Δεν υπάρχει εδώ συνειδητή επιλογή, υπάρχει αυθόρμητη δράση, όπως ένας ναυαγός θα πιάσει αυθόρμητα το χέρι του ναυαγοσώστη.

Όταν λοιπόν ένα άτομο αρχίζει να σκέφτεται "αυτό το άτομο εκπέμπει φως ενώ εγώ όχι, άρα είναι καλύτερο από μένα, άρα πρέπει να του μοιάσω", τότε υπάρχει πρόβλημα. Και το λέω από προσωπική εμπειρία. Τί με επανέφερε στον δρόμο μου; Όταν αυτό το άλλο άτομο γύρισε και μου είπε: μην ζορίζεις τον εαυτό σου να γίνεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι.

Έχοντας τοποθετήσει αυτό το άτομο "εκεί ψηλά", προσπαθώντας να φτάσω και εγώ εκεί, είχα φτάσει στο σημείο να προσπαθώ να κάνω ακριβώς ό,τι έκανε και αυτό το άτομο στην ηλικία μου, βάζοντας την δικιά μου προσωπικότητα τελείως στην άκρη.

Η συνειδητοποίηση αυτής την διαδικασίας ήταν καταλυτική για μένα.

Τί συμβουλή να σου δώσω; Είναι δύσκολο να σου ζητά κάποιος βοήθεια από την μία, αλλά από την άλλη να ξέρεις ότι ό,τι και να του πεις θα το πάρει ως σωστό και θα το υιοθετήσει ασυζητητί, βάζοντας στην άκρη τον εαυτό του και ουσιαστικά αναιρώντας ένα από τα πιο βασικά πράγματα που του έχεις ήδη πει: την ελευθερία του και την ιδιαιτερότητά του σαν άτομο.

Ίσως το καλύτερο να ήταν να τα εξηγήσεις όλα αυτά. Και από εκεί και πέρα να τον βοηθάς να φτάσει μόνος του στην λύση που ψάχνει. Να μην προσφέρεις "μασημένη τροφή", αλλά να τον βοηθάς να μάθε πώς να... μασάει την δικιά του.

Ελπίζω να βοήθησα καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα ποιό είναι το ερώτημά σου... 8)

Με πολλή αγάπη.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan, σ' ευχαριστώ τόσο πολύ που μου "μίλησες"!

Και σένα Θοδωρή μου...

Ξέρετε, δεν είναι θέμα του εαυτού μου!
Δεν είναι πως δεν θέλω να αφαιθώ...και όπου βγάλει!

΄Ομως εδώ δεν ειναι θέμα ευαισθησίας, αλλά ίσως αλήθειας. Που όταν πρέπει να γίνει κατανοητή σαν αληθεια, πρέπει να σκεφτείς λογικά, για να μην φανεί "σκληρότητα"!

Πως να εξηγήσεις αλλιώς ότι δεν υπάρχει "εγχειρίδιο" διαδρομής?
Πως...ώστε να μη το πάρει ο άλλος σαν άρνηση?
Πως να τον βοηθήσεις? ΄Οταν ξέρεις σίγουρα ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Δεν μπορούμε να προχωρήσουμε "με σκονάκια"...αυτά έπιαναν στο λύκειο! Εδώ όμως πρόκειται για άλλο "σχολειο", που θέλει πλήρη συμμετοχή μας.
Βλέποντας λοιπόν αυτό το άτομο μέσω του πρίσματος της θεοποίησης, οδηγείσαι στην υιοθέτηση της προσωπικότητάς του, βάζοντας στην άκρη την δικιά σου - ακριβώς η ίδια διαδικασία που δυστυχώς έγινε και με τον Χρηστό.
ΩΩ Θοδωρή μου, τι είπες τώρα!
Είναι δύσκολο να σου ζητά κάποιος βοήθεια από την μία, αλλά από την άλλη να ξέρεις ότι ό,τι και να του πεις θα το πάρει ως σωστό και θα το υιοθετήσει ασυζητητί, βάζοντας στην άκρη τον εαυτό του και ουσιαστικά αναιρώντας ένα από τα πιο βασικά πράγματα που του έχεις ήδη πει: την ελευθερία του και την ιδιαιτερότητά του σαν άτομο
Και τι ξαναείπες τώρα!!!

Να γιατί πρέπει να σκεφτώ…
Ελπίζω να βοήθησα καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα ποιό είναι το ερώτημά σου...
Δεν υπάρχει ερώτημα Θοδωρή μου, υπάρχει δράση…που εύχομαι να μην αντιμετωπιστεί με αντίδραση! Και για να αποφύγω την αντίδραση του άλλου, πρέπει να σκεφτώ με την λογική, πως θα τον οδηγήσω στην «δράση»!!! Και, απλά, σκέφτηκα λίγο φωναχτά, σ’ αυτόν τον χώρο που αγαπώ, που αγαπάμε όλοι!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Από τα όσα έχω ζήσει και δεί.. πάντα λειτουργούσα με το συναίσθημα αλλα και με μια δόση λογικής.. σε όλα εκτός από την αγάπη.. και τον έρωτα..

η λογική και η διαδικασία της σκέψης μπορεί να βάλει πολλά πράγματα σε μια σειρά και να βοηθήσει κάποιους ανθρώπους να κατανοήσουν μερικά πράγματα αλλα αυτό ισχύει γιατί οι άνθρωποι εχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε αυτά που νοιώθουμε και γενικά αυτά που μας λένε.. θέλουμε αποδείξεις..

΄Ομως εδώ δεν ειναι θέμα ευαισθησίας, αλλά ίσως αλήθειας. Που όταν πρέπει να γίνει κατανοητή σαν αληθεια, πρέπει να σκεφτείς λογικά, για να μην φανεί "σκληρότητα"!

Πως να εξηγήσεις αλλιώς ότι δεν υπάρχει "εγχειρίδιο" διαδρομής?
Πως...ώστε να μη το πάρει ο άλλος σαν άρνηση?
Πως να τον βοηθήσεις? ΄Οταν ξέρεις σίγουρα ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Δεν μπορούμε να προχωρήσουμε "με σκονάκια"...αυτά έπιαναν στο λύκειο! Εδώ όμως πρόκειται για άλλο "σχολειο", που θέλει πλήρη συμμετοχή μας.
Η αλήθεια τις περισσότερες φορές πονάει.. είναι σκληρή.. το ξέρουμε όλοι μας... η αλήθεια δεν χρειάζεται περιτυλίγματα και κορδέλες για να γινει ευπαρουσίαστη και λιγότερο οδυνηρή για τους άλλους..
υπάρχουν άνθρωποι πο θα την δεχτούν και άνθρωποι που επειδή δεν τους βολεύει δεν θα την πιστέψουν ή δεν θα την αποδεχτούν και θα ζητάνε αποδείξεις για πράγματα τα οποία ξέρουν ότι δεν μπορούν να αποδειχτούν..

Είναι δύσκολο να σου ζητά κάποιος βοήθεια από την μία, αλλά από την άλλη να ξέρεις ότι ό,τι και να του πεις θα το πάρει ως σωστό και θα το υιοθετήσει ασυζητητί, βάζοντας στην άκρη τον εαυτό του και ουσιαστικά αναιρώντας ένα από τα πιο βασικά πράγματα που του έχεις ήδη πει: την ελευθερία του και την ιδιαιτερότητά του σαν άτομο
Γειά σου ρε Θωδωρή.. αυτό που χρειάζεται είναι να βοηθήησεις και εσύ αλλα να σκεφτεί και το άτομο που λαμβάνει βοήθεια... γιατί όλοι μας είμαστε διαφορετικοί και οι καταστάσεις που αντιμετωπίζουμε είναι διαφορετικές..
Αυτό που λέει ο θωδωρής ισχύει περισσότερο για ανθρώπους που κάποιοι τους θεωρούν πρότυπα ή δάσκαλους.. :wink: :roll: και εκεί δυσκολεύει πολύ η κατάσταση.. εκεί πρέπει να σκεφτείς κάποιον τρόπο να βάλεις αυτόν που ζητά βοήθεια να σκεφτεί από μόνος του το τί είναι καλό για αυτόν.. παρά να δώσεις συμβουλή για το τι να κανει..


φιλάκια πολλά Βάσω μου και κάλή... σκέψη!!! :D
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Σ Κ Ε Π Τ Ο Μ Α Ι ... συνεχεια

Δημοσίευση από Qisan »

Οταν δεν μπορω να χειριστω ενα θεμα Βασω μου
τοτε μπορω να κανω παντα δυο πραγματακια . Πρωτα το "σκοπεβω" ... ( θεμα ορολογιας ) δλδ ... το βαζω σε ενα SHK , ας το πουμε ετσι : το εναποθετω στις προταιρεοτητες του συμπαντος , της δυναμης ( REI - Αγαπη ) και της ζηταω να ενεργησει προς αυτο το σκοπο .... Αν ειναι να γινει θα γινει με τον καλυτερο τροπο ...
Στο καθημερινο κοσμο μεσα μου αναθωρω και επανεξεταζω αν αυτο που ζηταω ειναι συμφωνο με τις βασικες αρχες μου - μας , συχνα μια προσωπικη προτιμηση μας παροτρινει να ενδιδουμε κατα καποιο τροπο ..... μολις βεβαιωθω πως ειμαι οκ τοτε και με την συνειδηση μου επανα-αποθετω τα πραγματα στη φροντιδα της κοσμικης βουλησης .......
The answer is blowed in the wind.. ακου τον ανεμο . ! . .

Αν μετα απο αυτα δεν γινει το αναμενομενο το εκλαμβανω πως δεν ηταν να γινει - δεν ηταν συμφωνο με το " κοσμικο καρμα " οποτε και αν το ειχα σπρωξει βιαια να γινει δεν θα ηταν καλυτερα .
Επισεις αν προκειται για ενα ατομο με την συμφωνη γνωμη του θα του εδινα ρεικι με ολα τα συμβολα ..... ( ειδικα το Shk )
Ειμαι βεβαιος πως γνωριζεις πως και ποσο το ρεικι ενεργει αφανως ο λογος που το ξερουμε ειναι πως βλεπουμε τα αποτελεσματα ...

Ισως ειπα κατι που να βοηθησε μα και αν ακομα σε εκνεωρισε κατι ευχομαι αυτο που " ισως " σε αντιδιαστελει και απορριπτεις να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο και να βρεις την εξοδο ευκολοτερα ...
Σε καθε περιπτωση σου στελνω μια μεγαλη ευχη για δυναμι και μια τεραααααααστια αγκαλιτσα . :roll: ουπςςςς ζαλιστικα απο το σφιξιμο !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Bob Dylan - " Blowing In The Wind " - 1963

Δημοσίευση από Qisan »

How many roads must a man walk down
Before they call him a man ( human )
How many seas must a white dove sail
Before she sleeps in the sand
How many times must the cannonballs fly
Before they are forever banned
The answer, my friend, is blowing in the wind
The answer is blowing in the wind..

How many years must a mountain exist
Before it is washed to the sea
How many years can some people exist
Before they're allowed to be free
How many times can a man turn his head
And pretend that he just doesn't see
The answer, my friend, is blowing in the wind
The answer is blowing in the wind..

How many times must a man look up
Before he can see the sky
How many ears must one man have
Before he can hear people cry
How many deaths will it take till he knows
That too many people have died
The answer, my friend, is blowing in the wind
The answer is blowing in the wind...

Βιντεακι στο http://blogarismenos.blogspot.com/2007/ ... -1963.html
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' ευχαριστώ κάλέ μου Qisan!

Ξέρεις, καμιά φορά τα πράγματα είναι πιο απλά, από ότι το "πολύπλοκο" μυαλό των ανθρώπων νομίζει...
Και αρκει μια τοση δα "λεξούλα" από κάποιον για να επανέρθεις... :lol:

Εχτές το βράδυ είχα την "έμπνευση" να αφήσω στο Σύμπαν όποια ανησυχία...΄Εστειλα λοιπόν ρέικι σ' αυτήν την ανησυχία και κοιμήθηκα.

Και τωρα εσύ μου λες το ίδιο!!!!

Μα θα μου πεις, "καλά, εμένα περίμενες να στο πω?"

Θα μου το πεις όμως????
ή γνωρίζεις ότι όταν μπαίνουν σε εφαρμογή οι μηχανισμοί λογικής, σταματάς να έχεις "εμπνεύσεις"???

Σ΄εμένα τουλάχιστον οι μηχανισμοί λογικής λειτουργούν ανασταλτικά για όποιο συναίσθημα...

Με βγάζουν (ευτυχώς για λίγο) από την ομορφιά!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!

Καλημέρα με αγάπη πολύ!

Και για την αγκαλίτσα σου! Μα βρε παιδάκι μου κοντεψες να με πνίξεις πια!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εχτές το βράδυ είχα την "έμπνευση" να αφήσω στο Σύμπαν όποια ανησυχία...΄Εστειλα λοιπόν ρέικι σ' αυτήν την ανησυχία και κοιμήθηκα.
Kαλη μου Βάσω..........πως θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά;
Εσυ το ξερεις καλυτερα απο μενα. :D
Μια γλυκειά καλημερα απο μια πρσινογαλαζη Καλλιόπη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Καλλιοπίτσα μου "κολλάει" το ρημάδι!!! Ευτυχώς για λίγο... :shock: :lol:

σ' ευχαριστώ φιλιά πολλά :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Είναι αλήθεια ότι έχουμε όλοι την ανάγκη να πιστέψουμε, να κρατηθούμε.....και να δώσουμε ώθηση στον εαυτό μας να ανεβούμε..... εκεί που πολύ καλά γνωρίζουμε, όμως μέχρι σήμερα αρνούμασταν. Είναι τα σημάδια των καιρών άλλωστε..... η επίγνωση.

Και μέσα σ' αυτή την επίγνωση προσπαθούμε να αντιληφθούμε από που μας ήρθε....!????

Το κακό εδώ είναι ότι αιώνες τώρα είχαμε μάθει να μας καθοδηγούν, παππάδες, ιερατεία, πολιτικοί.....
Μάθαμε να αποθέτουμε την ευθύνη των πράξεών μας στους άλλους.
Αν μας συνέβαινε κάτι, πάντα την ευθύνη την είχε ο άλλος.... "Εκείνος φταίει που μου είπε...", "Ο άλλος φταίει που δεν μου έδωσε....", "Ο παραπέρα φταίει που δεν έχω .....γιατί μου είπε...."
Ακόμα και στα μεγάλα γεγονότα, στις απώλειες...... την ευθύνη την έχει ή ο Θεός, ή ο Σατανάς...! Ποτέ εμείς. Αφηνόμαστε να μας πάνε και να μας φέρουν, στο τέλος παίρνουμε και το συγχωροχάρτι.....!


Στο δρόμο της επίγνωσης λοιπόν, έχουμε πάλι την ανάγκη της καθοδήγησης....., είναι κάτι που το έχουμε μάθει καλά..... το έχουμε συνηθίσει, δεν χωράει ο νους την ελεύθερη βούληση...... Δεν ήταν ποτέ ελεύθεροι οι λαοί, πως έτσι απλά να γίνει τώρα....?

Τώρα είναι η ώρα της αλήθειας....:
πρέπει να ακολουθήσεις το δρόμο. Κανείς δεν φταίει και δεν σου προκαλεί τίποτα.....
Όλα τα κάνεις ή τα προκαλείς μόνος σου.
Εσύ αποφασίζεις
Εσύ επιλέγεις
Εσύ ζητάς
Κανείς δεν μπορεί να σε καθοδηγήσει πια.....
Κανείς δεν θα σε τιμωρήσει.....

Τα ιερατεία γκρεμίστηκαν. Απομυθοποιήθηκαν. Αφύπνιση.
Κανείς δεν μπορεί να γίνει καθοδηγητής ή δάσκαλός σου.....αν δεν αποφασίσεις να "διδάξεις" εσύ ο ίδιος την ψυχή σου.....!
Αν δεν αποφασίσεις να ψάξεις εσύ.....ποιός είσαι..... ΕΙΜΑΙ.

Και εκεί χάνουμε το μπούσουλα......Τέτοια ελευθερία.....?
ΦΑΝΤΑΖΕΙ πολύ δύσκολο...! Και τώρα? πως θα πορευτώ μόνος...?

Και ναι Βάσω μου, κανείς δεν μπορεί να διδάξει κανένα....ο δρόμος είναι μοναδικός για τον καθένα.....!
Το μόνο που μπορεί ο καθένας να κάνει είναι να ακολουθεί το δρόμο του και να παίρνει τις αλήθειες του.
Αυτό που δίνουμε και παίρνουμε είναι απλά επιβεβαιώσεις μέσα από το βίωμα και την επίγνωση της συγχρονικότητας....!

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε ....είναι απλά να βαδίζουμε.... και σε όσους ρωτάνε, να δείχνουμε το φως.... και να λέμε "Εσύ επέλεξες....και συνεχίζεις να επιλέγεις.. ΕΙΣΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ...." τα υπόλοιπα θα τα φροντίσει το Σύμπαν....!

Όταν έρθει ή ώρα εκείνος που ρωτάει να πάρει τις δικές του επιβεβαιώσεις .....θα ευγνωμονεί αυτόν που τον "έσπρωξε".....!
Θα ευγνομωνεί εκείνον που δεν τον πήρε από το χέρι να τον σέρνει.....αλλά του έδειξε την θάλασσα.....και είπε "κολύμπα"....!

Έτσι το αντιλαμβάνομαι.....αυτή τη στιγμή...!

φιλάκια πολλά.......
:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Και μήπως είναι "τυχαίο", ότι την ώρα που "σκεφτόσουν".....εγώ διαβάζοντας έπαιρνα επιβεβαιώσεις για αυτά που έγραψα πιο πάνω....?

ΜΗΠΩΣ.....?

Και στο κομμάτι που λέγεται συγχρονικότητα..:
η απορία : Να συνεχίσω τις σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό
το βιβλίο : "Η ουράνια προφητεία"
το Σημάδι : "σκέφτομαι....!"


Με ευγνωμοσύνη....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι, έτσι είναι Πέννη μου!

Η συγχρονικότητα παίζει ρόλο, όπως και τα σημάδια...για όσους μπορούν να τα "εκμεταλλευθούν"

Οι υπόλοιποι...αυτό με απασχόλησε, όμως για λίγο!

Και, ξέρεις, πάντα στέκομαι στο "γιατί". Κάθε συναίσθημα σε μένα πια, δεν μένει έτσι απλά, χωρίς να μπαίνω στο βάθος του.

Θέλω να βρω το σκοτάδι κάθε συναισθήματος, την ακινησία, για να δω καθαρά την πηγή του! Γιατί μόνο εκεί την βλέπεις ολοκάθαρα, χωρίς τις "ταμπελίτσες"...

Αυτό το συναίσθημα που μου προκαλείται, παρακινούμενο από άλλους, το τοποθετώ αμέσως στο "πηγάδι"...μόνο του, χωρίς χαμόγελα, για να δω πόσο είναι αυθεντικό.

΄Οταν μετά ανεβαίνει στο φως...περνάει από την καρδιά! Αν αντί να διοχετευθεί προς τα έξω σαν φως, σκαλώσει εκεί, τότε μπαίνουν οι μηχανισμοί της λογικής και αρχίζει η αξιολόγηση.

Και αυτό είναι που έπαθα...

Απλά το επέστρεψα στο πηγάδι και παρέμεινε εκεί, μέχρι να εντοπιστεί και ο τελευταίος "ιός"!!!

ΤΟΝ ΕΞΟΝΤΩΣΑ!!! Και τώρα ναμαι πάλι!!! :lol:

Σημαντικό για μένα ήταν αυτό που είπε ο Qisan
Το παραπανω ειναι μια δημοσιοποιηση που και μονο με αυτην την πραξη περατωσε το σκοπο που το εγραψες η περιμενεις σχολια απο καποιους ?
γιατί αυτό που είπε, με ξαναγύρισε στο πηγάδι!!! Δεν μπόρεσε το φως να βγει από την καρδιά...είχε παραμείνει εκεί! ΄Ομως έφαγε την "σπρωξιά" του και πήγε εκεί που έπρεπε...Στο "νοσοκομείο"!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”