ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μαράκι >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-( @};- @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Συγκινήθηκα :-( >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

:-( >:d< :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Sijune21 »

Θα ξεθαψω και αυτό το θέμα,για να κάνω μια ερώτηση για τα τσάκρα,πότε θεωρείτε ότι πρέπει να γίνεται καθαρισμός των τσάκρα,ποια σημάδια μας δείχνουν ότι χρειαζεται να πάμε σε έναν ενεργειακό θεραπευτή να μας κάνει καθαρισμό και πως αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει η θετική αλλαγή,από την επόμενη ημέρα κιόλας?
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Sijune21 όπως το έχω νιώσει εγώ δεν είναι ότι μπλοκάρει ένα τσάκρα του δίνουμε ενέργεια να ξεμπλοκάρει και τέλος. Η θεραπεία είναι πολυδιάστατη και δεν περιορίζεται στο τσάκρα. Για να υπάρχει μια δυσλειτουργία από μέσα υπάρχουν βαθύτερα αίτια που πρέπει κάποιος να ανακαλύψει. Από τη στιγμή που έχεις πάρει ρέικι, κάνε τη θεραπεία σου συστηματικά και άσε τον εαυτο σου να νιώσει το σώμα σου και που χρειάζεσαι περισσότερη ενέργεια. Άσε το σώμα σου να σου μιλήσει να δεις τι θέλει να σου πει. Και από εκεί και πέρα βλέπεις βήμα βήμα που αυτό θα σε πάει για τη βαθύτερη θεραπεία σου. :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Sijune21 συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα σου είπε η Αννούλα και θα ήθελα να προσθέσω κάτι (νομίζω) σημαντικό από την δική μου εμπειρία. Μην περιμένεις να αισθανθείς κι εγώ δεν ξέρω τι από την ίδια μέρα ή την επόμενη ή ακόμα και πάνω στον μήνα ή στον χρόνο!
Γενικά μην περιμένεις τίποτα…!
Ήσυχα και αθόρυβα η ενέργεια θα ρέει και θα κάνει την δουλειά της!
@};-
…Καλύτερα να μη σου πω που είχαν φτάσει οι προσδοκίες μου στις αρχές…
…Όπως επίσης να μη σου πω για το που είχε φτάσει η απογοήτευση μου…
Γιατί έτσι πάνε αυτά, σετάκι!
Μα πραγματικά δεν ξέρω τι σκεφτόμουνα… 8-}
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Sijune21 »

Επειδή έχω κάνει καθαρισμό τσάκρα πριν λίγους μήνες,η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα κάποια θετική η αρνητική αλλαγή σε βάθος χρόνου,,απλώς ήθελα να το δοκιμάσω χωρίς προσδοκίες ότι θα γίνουν άμεσες αλλαγές στη ζωή μου.

Έχω επίσης κάνει κβαντικούς καθαρισμούς κατά διαστήματα,έχω δει να λειτουργεί ορισμένες φορές στον τομέα που ζήτησα βοηθεια,ενω άλλες φορές ο καθαρισμός δεν έπιασε και δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Sijune21, αρχικά θα σε παραπέμψω σε ένα άλλο τόπικ, με έναν διαλογισμό με τις ποιότητες των κέντρων:
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΙΣ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ

Όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά και όπως συζητήθηκε και πριν 12 (!) χρόνια πιο πάνω στο ίδιο τόπικ, τα κέντρα δεν είναι ούτε "ξέχωρα", ούτε απλά "ενεργειακά όργανα", αλλά συνδέονται τόσο μεταξύ τους, όσο και με εσωτερικές μας λειτουργίες.

Για μένα δεν ξέρω πόσο νόημα έχει να πω αν θέλω θεραπεία στο 5ο κέντρο, αν δεν έχω εντοπίσει πρώτα το γιατί μέσα από την ζωή μου - που μπορεί να είναι από έναν επίμονο πονόλαιμο, από μία δυσκολία στην επικοινωνία, από μία τάση για φλυαρία, τυχαία παραδείγματα φέρνω. Και ταυτόχρονα, δεν ξέρω πόσο νόημα έχει να κάνω μία θεραπεία πάλι στο 5ο κέντρο, αν δεν δω παράλληλα και τι είναι αυτό που προκαλεί την δυσλειτουργία του. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, όσους καθαρισμούς και να κάνω, αν εξακολουθώ να μην εκφράζομαι, πχ είτε από φόβο, είτε από ντροπή, είναι απλά θέμα χρόνου να ξαναεκφραστεί το μπλοκάρισμα.

Τώρα αυτά τα παραδείγματα είναι φυσικά λίγο απλοποιημένα. Τα αναφέρω πιο πολύ για να δεις και την διάσταση της ολότητας που έχει ο δρόμος της θεραπείας (όπως αναφέρθηκε), που είναι πολύ πιο ευρύς και ολοκληρωμένος, αγκαλιάζει όλο μας το είναι, και πάει πέρα από την λογική του... "πονάει τσάκρα - φτιάχνω τσάκρα".

Όμως, ήθελα να σε ρωτήσω πάνω σε αυτό:
και δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Δηλαδή; Ποιο θα ήταν το "επιθυμητό αποτέλεσμα" για σένα; Τι ήταν αυτό που είχες εντοπίσει και πήγες να κάνεις αυτόν τον καθαρισμό; Τι ήθελες να αλλάξει και γιατί;

Ίσως αυτό είναι ένα ωραίο σημείο, για να ξεκινήσεις.

:x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Sijune21 »

Θοδωράκος έγραψε: 25 Αύγ 2023 10:14 pm
Όμως, ήθελα να σε ρωτήσω πάνω σε αυτό:
και δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Δηλαδή; Ποιο θα ήταν το "επιθυμητό αποτέλεσμα" για σένα; Τι ήταν αυτό που είχες εντοπίσει και πήγες να κάνεις αυτόν τον καθαρισμό; Τι ήθελες να αλλάξει και γιατί;

Ίσως αυτό είναι ένα ωραίο σημείο, για να ξεκινήσεις.

:x >:d< >:d< >:d<
Ειχε να κανει με εργασιακο ζητημα,ηθελα να μου ερθουν καποιες ευκαιριες για νεα δουλεια καλυτερη απο αυτη που ειχα,απλως ισως το λαθος μου ηταν οτι στην παρουσα φαση δεν μπορουσα να συγκεκριμενοποιησω στον θεραπευτη μου,που να εστιασει και ετσι μου ηρθαν προτασεις που δεν με ικανοποιησαν,οποτε δεν εγινε η αλλαγη σε κατι καλυτερο,χρειαστηκε να επαναλαβω τον γενικο καθαρισμο για να βοηθηθω εν τελει.Μετα απο λιγες ημερες,πραγματι ειδα το τηλεφωνο μου να χτυπαει και βιογραφικα που ειχα στειλει,να ανταποκρινονται για να παω να περασω συνεντευξη,θελω να πω,οτι ευκαιριες ηρθαν,ο καθαρισμος ειχε αποτελεσμα,απλως οχι το επιθυμητο,οποτε επρεπε να τον επαναλαβω μετα απο λιγους μηνες.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Παναγιώτη μου , θα συμφωνήσω με όσα σου είπαν παραπάνω τα παιδιά ,τα τσάκρα μας δεν είναι ένα σύστημα ξεχωριστό που λειτουργεί από μόνο του και αν κάνεις κάποιο καθαρισμό λήθηκαν τα θέματα
και καθάρισες μια και καλή.
Ολα είναι αλληλένδετα , το ένα επηρεάζει το άλλο, σώμα και ψυχή αλληεπιδρούν και αν τα βλέπουμε αποσπασματικά δεν έχουμε ολοκληρωμένα αποτελέσματα .
Από την δική μου εμπειρία σου λέω ότι και το ρέικι για να επιδράσει θέλει συστηματική ενασχόληση και
με τους διαλογισμούς επίσης το ίδιο και να έχεις υπομονή και επιμονή.
Για το εργασιακό σου ζήτημα , αλλά και για κάθε άλλο , αν έχεις προσδοκίες και περιμένεις ακριβώς να γίνουν κάποια πράγματα με σχέδια και προγραμματισμούς δεν θα είσαι ευχαριστημένος ,
χρειάζεται να αφεθείς να δεις πως έρχονται οι καταστάσεις και να εξετάσεις όλες τις εκδοχές ,να το δεις λίγο αλλιώς :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Sijune21 έγραψε: 25 Αύγ 2023 11:25 pm Ειχε να κανει με εργασιακο ζητημα,ηθελα να μου ερθουν καποιες ευκαιριες για νεα δουλεια καλυτερη απο αυτη που ειχα,απλως ισως το λαθος μου ηταν οτι στην παρουσα φαση δεν μπορουσα να συγκεκριμενοποιησω στον θεραπευτη μου,που να εστιασει και ετσι μου ηρθαν προτασεις που δεν με ικανοποιησαν,οποτε δεν εγινε η αλλαγη σε κατι καλυτερο,χρειαστηκε να επαναλαβω τον γενικο καθαρισμο για να βοηθηθω εν τελει.Μετα απο λιγες ημερες,πραγματι ειδα το τηλεφωνο μου να χτυπαει και βιογραφικα που ειχα στειλει,να ανταποκρινονται για να παω να περασω συνεντευξη,θελω να πω,οτι ευκαιριες ηρθαν,ο καθαρισμος ειχε αποτελεσμα,απλως οχι το επιθυμητο,οποτε επρεπε να τον επαναλαβω μετα απο λιγους μηνες.
Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω πως συνδέεται ο καθαρισμός των ενεργειακών κέντρων συγκεκριμένα με το άνοιγμα ευκαιριών για νέα δουλειά, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. :-? :-??

Το να λειτουργούν εύρυθμα τα κέντρα μπορεί να έχει ενδεχομένως θετικές επιδράσεις, πχ να νιώσεις ασφάλεια ή εμπιστοσύνη για ένα νέο βήμα, ή να είσαι ανοιχτός στην αλλαγή, ή να αποκτήσεις μία άλλη οπτική για την δουλειά που ήδη έχεις. Θέλω να πω, έτσι όπως το έχω βιώσει εγώ, όλος ο Δρόμος της Θεραπείας έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους, την σχέση μας με τον Εαυτό μας, την σχέση μας με την Ζωή, την θεραπεία πιθανών αδύναμων σημείων μας, την ανάδειξη των ταλέντων μας, και πολλά άλλα...

Μερικά παραδείγματα: ψάχνω για δουλειά και έχω αγχωθεί τρελά. Ψάχνω για δουλειά και δεν ξέρω τι θέλω. Ψάχνω για δουλειά και δεν μπορώ να διακρίνω τις ευκαιρίες. Ψάχνω για δουλειά αλλά στις συνεντεύξεις παθαίνω τρελό κοκομπλόκο. Ψάχνω για δουλειά αλλά στο παραπέντε κάνω πίσω. Όλα αυτά είναι πράγματα που μπορούν να συσχετιστούν με τα ενεργειακά κέντρα, που συζητάμε εδώ.

Ναι, όταν έχεις εστιασμένη θέληση, ξέρεις τι θες, είσαι έτοιμος, κλπ κλπ, ίσως να είναι και πιο εύκολο να βρεθεί η ευκαιρία. Όμως σε κάθε περίπτωση, η διαδρομή είναι από μέσα προς τα έξω.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή κάπου ανέφερες και το "από την επόμενη ημέρα κιόλας", μπορεί να γίνει, μπορεί και όχι. Όμως γνωρίζοντας το τι και το πως για τα ενεργειακά κέντρα, μπορείς να εστιάζεις και να εργαστείς εστιασμένα στο κάθε τι. Σίγουρα ένας καθαρισμός θα δώσει ένα "μπουστάρισμα" να το πω έτσι, όμως αν επαναπαυθείς σε αυτό, δεν θα δουλευτεί το όποιο θέμα σε διάρκεια. Είναι σαν να έχεις ένα δωμάτιο ακατάστατο και βρώμικο: ναι, μπορείς να του κάνεις μία γενική καθαριότητα, αλλά μετά χρειάζεται να το φροντίζεις κάθε μέρα και από λίγο, αλλιώς θα έρθει πάλι στην πρότερη κατάσταση.

Για να επιστρέψω λοιπόν στην αρχική σου ερώτηση, το πως γνωρίζουμε αν χρειάζονται καθαρισμό τα κέντρα μας, αρχικά θα πρότεινα να τα γνωρίσεις, τι είναι το καθένα, τι σημαίνει ότι έχει δυσλειτουργία ή λειτουργεί εύρυθμα, να τα νιώσεις. Το καθένα είναι ένα ολόκληρο μικρό "σύμπαν", και ταυτόχρονα μέρος του ευρύτερου σύμπαντος που είναι ο Εαυτός μας. Η Αγάπη μας για αυτό το Σύμπαν, μπορεί και να μας καθοδηγήσει να μάθουμε να το φροντίζουμε με Σοφία.

:x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Sijune21 »

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρομουν σε καθαρισμό που εμπεριέχει ενδεχομένως συνδυαστικά συστήματα και πέρα του ουσουι ρεικι,πχ κρύσταλλοθεραπεία+ρεικι ,οι ενεργειακοί θεραπευτές γνωρίζουν από αυτά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ο καλύτερος Θεραπευτής είναι ο Εαυτός μας φίλε μου :romance-heartstiny:

αρκεί να έχουμε το θάρρος να τον "φτάσουμε"

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Sijune21 »

Vasoula έγραψε: 01 Σεπ 2023 2:16 pm ο καλύτερος Θεραπευτής είναι ο Εαυτός μας φίλε μου :romance-heartstiny:

αρκεί να έχουμε το θάρρος να τον "φτάσουμε"

:romance-heartstiny:
Αν εννοείς ο ανώτερος εαυτός μας,πράγματι,αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί,θέλει καθοδήγηση από κάποιον που το έχει κάνει ήδη πριν από εμάς,υπομονή και επιμονή στο στόχο.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”