ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΣΑΚΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ?

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΣΑΚΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ?

Δημοσίευση από MARIA.Α »

ΑΝΑΚΑΛΙΨΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΣΑΚΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ!
ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΑΥΤΟ?
ΔΙΩΡΘΩΝΕΤΕ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ!ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟΥΣ?
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εχμ... άμα δεν δούλευαν τα τσάκρας σου, θα ήσουν... νεκρή. Μάλλον ενοείς ότι υπολειτουργούν.

Βασικά, ερώτηση: πώς το ανακάλυψες ακριβώς; Με τί μεθόδους;

Πάντως το να είναι μπλοκαρισμένα κάποια τσάκρας δεν είναι κάτι το "τρομερό". Σαφώς και διορθώνεται - με την θεραπεία.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, συγνώμη που θα στο πω έτσι...

μα αν λειτουργουσε χωρίς μπλοκάρισμα το κέντρο της καρδιάς θα ήσουν ήδη αφυπνισμένη...Δεν θα υπήρχε ούτε μία σκιά μέσα σου, ούτε θλίψη, ουτε φόβος...Από αυτό το κέντρο μπλοκάρει όλη μας η ύπαρξη...Γιατί σ' αυτό το κέντρο βιώνεται ο θεός, η Αγάπη και η ενότητα...

Μήπως να το ξανασυζητήσεις με αυτόν που σου το είπε? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μακαρι να το ειχα σε λειτουργια και εγω :-D :D :x
MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

Δημοσίευση από MARIA.Α »

Θοδωρής έγραψε:Εχμ... άμα δεν δούλευαν τα τσάκρας σου, θα ήσουν... νεκρή. Μάλλον ενοείς ότι υπολειτουργούν.

Βασικά, ερώτηση: πώς το ανακάλυψες ακριβώς; Με τί μεθόδους;

Πάντως το να είναι μπλοκαρισμένα κάποια τσάκρας δεν είναι κάτι το "τρομερό". Σαφώς και διορθώνεται - με την θεραπεία.

@};-
ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ ΕΚΡΕΜΕΣ!
ΠΗΡΑ ΤΟΝ 1 ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ.
ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑ ΜΕ ΕΚΡΕΜΕΣ,ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΕΤΡΕΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΣΑΚΡΑ.ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΕΝΤΟΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ,ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟΤΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!
ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΕΝΤΟΝΑ!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Στον 1ο βαθμό του ρεικι έγινε η συνεδρία με το εκκρεμές? ή σε άλλη φάση? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-? :-? :-? :-?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΓΚΛΟΥΠ........ :?
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μαρία ίσως σε βοηθήσει το κείμενο που παραθέτω :x

Ο νους και οι σκέψεις μας δεν προέρχονται από ένα τέλεια λειτουργικό 7 ο κέντρο (κορώνα), αλλά από το ηλιακό μας πλέγμα, δηλαδή το 3 ο κέντρο, που έχει τον ρόλο του διαχειριστή των συναισθημάτων.

Το 7 ο κέντρο «ανοίγει» εύκολα, είτε με τον διαλογισμό, είτε με μυήσεις και συντονισμούς, είτε με πνευματική εργασία και φέρνει τον άνθρωπο αντιμέτωπο με το «υψηλότερο» πεδίο του, χωρίς προηγουμένως να έχει ανακαλύψει το «χαμηλότερο» και την αξία του στην υπηρεσία του πνεύματος και της ψυχής του.

Έτσι, ενώ γνωρίζει για αυτό το «υψηλότερο» πεδίο του, που θα το ονομάσουμε Ανώτερο Εαυτό, δεν μπορεί να το εκφράσει στην φυσική πραγματικότητά του, γιατί υπάρχει η μη κατανόηση του ρόλου της προσωπικότητας και του χαρακτήρα αυτού του «χαμηλότερου» πεδίου του, που θα το ονομάσουμε «εγώ»…

Η συνειδησιακή σύγχυση διαχωρίζει τον Εαυτό σε τρία μέρη…Το «υψηλότερο», την ψυχή και το «χαμηλότερο. Στην προσπάθειά του ο άνθρωπος να διαχειριστεί αυτήν την τριπλή φύση του εαυτού του, αυτομαστιγώνεται… Και αυτό σημαίνει ότι κρίνει το «χαμηλότερο» μέρος του, εξιδανικεύοντας το «υψηλότερο». Η ψυχή είναι ένα πεδίο που δεν μπορεί να διερευνήσει, γιατί δεν κατανοεί ότι το ψυχικό του πεδίο περιέχει τα συναισθήματα. Αποφεύγοντας λοιπόν να τα βιώσει, απομονώνει αυτόματα το κέντρο της καρδιάς, με αποτέλεσμα να φοβάται, αυτό που θεωρεί «υψηλότερο» μέρος και την κριτική του για την ζωή του.

Αγγίζοντας με συνέπεια τα συναισθήματα μας, εργαζόμαστε «θεωρητικά» με τα κάτω κέντρα μας, δηλαδή με το «χαμηλότερο» πεδίο του εαυτού μας, αποσαφηνίζοντας τον ρόλο του στην αυτοέκφραση του Εαυτού. Η γνώση και η αποδοχή αυτού του μέρους μας, μας οδηγεί στην κατανόηση του ρόλου του και στην υπηρεσία της θειότητας του Εαυτού μας, μέσα από την αγάπη.

Έτσι ξεκινώντας από το 2 ο κέντρο που ορίζει ουσιαστικά την σεξουαλική ζωτική μας ενέργεια, αποσαφηνίζουμε την δημιουργικότητα και τον πόθο για ζωή, για να κατανοήσουμε ότι «αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε» (2 ο ) δεν μπορεί να απομονωθεί σε ένα εγωιστικό πλαίσιο, αλλά συνεχώς διευρύνεται σε «αυτό που θέλουμε να είμαστε» (3ο).

Η εργασία μας με τον εαυτό μας, αγγίζει τα δύο κάτω κέντρα (2ο και 3ο), ώστε γνωρίζοντας αυτό που νομίζαμε ότι είμαστε, «ξεγυμνώνουμε» αυτό που θέλουμε να είμαστε, στο 4ο κέντρο μας! Θεϊκή αγάπη, ανιδιοτέλεια, ταπεινότητα, συγχώρεση, μεταλλάσσει αυτό που θέλουμε να είμαστε, σε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, μια και το θέλω εναρμονίζεται με το ΘΕΛΩ της θειότητας του Εαυτού μας.

ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ, και όχι το θέλημά μου, είναι η επιβεβαίωση του Εαυτού μας που αυτοπραγματώνεται πια από το 1 ο κέντρο, αυτό της ζωής μας με ουσία.

Η «αποκατάσταση» του δυναμικού μας σε πλήρη ανάπτυξη, ανοίγει το 5ο κέντρο και μπορεί να εκφραστεί ο θεϊκός Λόγος, μέσα από τον ΕΑΥΤΟ μας.

Από εκεί πια ξεκινά η υπηρεσία μας στο θεϊκό σχέδιο, προτάσσοντας τον Εαυτό μας σαν μετασχηματιστή των ενεργειών που προέρχονται από το ψυχικό πεδίο των ανθρώπων…


http://www.reikicenter.gr/gr/reiki-cent ... ledge.html
από την ιστοσελίδα μας
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Από ότι ξέρω και από δική μου εμπειρία το κέντρο της καρδιάς είναι
από τα τελευταία που ανοίγει και χρειάζεται πολύ ,
επιπονη και διαρκή εργασία για να ανοίξει
και πολύ εύκολα μπορεί να ξανακλείσει !!!!

Τώρα όσον αφορά το εκκρεμές δεν τόχω χρησιμοποιείσει ,
αλλά νομίζω ότι σε τέτοια θέματα δεν μπορεί να δώσει
απαντήσεις , σαν μαγικό ραβδάκι μου μοιάζει :D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το εκκρεμές μπορεί να δώσει απαντήσεις, αλλά χρειάζεται προσοχή...

Λ.χ., το γεγονός ότι δεν κουνιότανε στα υπόλοιπα κέντρα σου, μπορεί να σημαίνει ότι λειτουργούν ομαλά, ενώ το ότι κουνιόταν έντονα στην καρδιά, μπορεί να σημαίνει ότι το κέντρο αυτό είναι για κάποιον λόγο λίγο παραπάνω ενεργοποιημένο.

Διάβασε για τα τσάκρας, δες τι κάνει το καθ'ένα και μόνο εσύ εν τέλη μπορείς να ξέρεις που υπάρχει το πρόβλημα και εάν υπάρχει.

Μόνο μην αρχίσεις να βλέπεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. ;)

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

Δημοσίευση από MARIA.Α »

Danny έγραψε:Στον 1ο βαθμό του ρεικι έγινε η συνεδρία με το εκκρεμές? ή σε άλλη φάση? :-?
ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΒΑΘΜΟ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΒΑΘΜΟ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ.
Ε μήπως... τα είχε παίξει με τόση ενέργεια και αυτό το καημένο;... :?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δεν νομίζω πάντως ότι η ανάλυση του εκκρεμούς ανήκει στην διδασκαλία του πρώτου βαθμού Ρέικι! :x

πάντως το εκκρεμές κρίβει πολλές παγίδες όταν δεν είμαστε συνειδητοί στη χρήση του!απο την άλλη όσο πιο συνειδητά δουλεύει κάποιος τόσο λιγότερο χρειάζεται εκκερεμές για να κατανοήσει τα μπλοκαρίσματά του ή του θεραπευόμενού του!υπο αυτές τις συνθήκες δεν νομίζω ότι μπορεί να προσφέρει κάτι ουσιαστικό!δική μου άποψη πάντα, γιαυτό και ενώ το χρησιμποποιούσα πολύ δεν το κάνω πλεόν!

@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που κολάει το ρέικι με την τεχνική του εκκρεμές?
στον πρώτο βαθμό ο στόχος είναι να έρθουμε σε επαφή με το φυσικό μας σώμα και να το νιώσουμε ,να εξηκοιωθούμε μαζί του και με την ενέργεια.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”