ρέικι- τι είναι τελικά?

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ρέικι- τι είναι τελικά?

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ και καιρό θέλω να εκφράσω μια μεγαλύτερη αλήθεια για το ρέικι...Μια αλήθεια που ανακάλυψα στην πορεία μου και που φυσικά δεν είναι μέρος της παραδοσιακής διδασκαλίας του ρέικι, αλλά είναι μέρος της προσωπικής μου ανάπτυξης...

Πολλές φορές αναρωτήθηκα, αν το ρέικι, έτσι γρήγορα όπως διαδίδεται, θα μπορέσει να βοηθήσει στην πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου.
Γνωρίζω, ότι οποιοδήποτε πνευματικό βοήθημα γίνεται «συρμός» κάπου στην πορεία της μετάδοσής του χάνει την ουσία του…

Αυτό που μέσα στην καρδιά μου αναπτυσσόταν δεν ήταν το ρέικι, αλλά η Αγάπη.
Το ρέικι, έτσι όπως ονομάζεται η πνευματική ενέργεια, υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο, με βάση τα αρχέτυπά του. ΄Όμως ο φυσικός άνθρωπος δεν ζει την ζωή του συνδεδεμένος με τα αρχέτυπα, έτσι δεν γνωρίζει καν την λειτουργικότητά τους.

Το ρέικι μεταδόθηκε από τον Δρ. Ουσούι, και αυτό του έδωσε μια όψη ανατολικού μυστικισμού που μάλλον κρατήθηκε σαν εφτασφράγιστο μυστικό και παρουσιάστηκε στους δυτικούς σαν απλό και λειτουργικό μέσον να ανακτήσει κανείς την ενέργειά του, να νιώσει ισορροπημένος και υγιής στο σώμα και την ψυχή.

Πως συνδέεται όμως το σώμα και η ψυχή, αν όχι με την ουσία της Αγάπης?
Και πως μπορεί κανείς, χωρίς να επιτρέψει την δράση του Πνεύματος, να μεταλλάξει τον εαυτό του και να βρει αρμονία, όταν η Αγάπη δεν έχει γίνει το «αντικείμενο του πόθου του»?

Φυσικά, η Αγάπη βρίσκεται μέσα στα όνειρα όλων των ανθρώπων. ΄Ολοι μιλάνε γι’ αυτήν, όλοι την θέλουν και την προσφέρουν απλόχερα, συζητήσεις επί συζητήσεων γίνονται για την Αγάπη, αλλά η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος παραμένει χωρίς εκείνη την βαθύτερη σύνδεση μαζί της, που του αποκαλύπτει τον θεό και τον άνθρωπο σαν μία ενιαία μονάδα ύπαρξης.

Μπορεί το ρέικι, μόνο μέσα από τις μυήσεις, να γίνει ο συνδετικός κρίκος που θα ενώσει τα ξεχωριστά μέρη του ανθρώπου?
Ναι μας είπαν, μπορεί…

Το πίστεψα, όχι γιατί έτσι λένε, αλλά γιατί το ήξερα από την Αρχή μου!
΄Όμως η Αρχή μου περιείχε και το πιο σημαντικό κομμάτι του ρέικι, αυτό που αφαιρέθηκε για να μπορεί να μεταδίδεται εύκολα και γρήγορα…
Η Αρχή μου περιείχε το Πνεύμα μου
Και μέσα σ’ αυτό το πεδίο υπήρχε ενσωματωμένη όλη η διδασκαλία που αφαιρέθηκε, είτε γιατί οι άνθρωποι βιάζονται να γίνουν καλά, είτε γιατί ό Δρόμος προς τα κει περιέχει στοιχεία άγνωστα στην ανθρώπινη φύση…
Περιέχει εσωτερική πειθαρχία, εγκράτεια και πίστη.

Το ρέικι δεν είναι θρησκεία, μας είπαν…
Religion όμως είναι η έννοια της κάθε θρησκείας και σημαίνει ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ
Πως μπορεί ο άνθρωπος να συνδεθεί με τον θεό όμως, αν προσπαθεί μέσα από δογματισμούς και ασάφειες να απενοχοποιηθεί?
Μας έδειξε η ιστορία της ανθρωπότητας ότι αυτό είναι μάταιο…
Ο Πύργος της Βαβέλ είναι ξεκάθαρος.

Τι γίνεται μέσα από το ρέικι, αν όχι ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ?

Καθόλου δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες…΄Όμως έτσι όπως νιώθω με το ρέικι μπορεί να είναι και η αληθινή έννοια της θρησκείας, αυτής που ενώνει όλους και όλα μέσα στην Αγάπη.

Χωρίς καμία διάκριση ο θεός είναι εδώ, είναι μέσα σε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το φύλο και την φυλή τους. Και είναι ένας, όχι δύο, όχι τρεις, όχι τέσσερις, αλλά ένας!
Το ίδιο είναι και στους κακούς, τους φοβισμένους, τους χριστιανούς, τους βουδιστές, τους μηδενιστές, τους υλιστές…είναι ένας! Είναι η Αληθεια…

Πολλοί δάσκαλοι ρέικι στην Ελλάδα, άλλαξαν την θρησκεία τους και από χ.ο. έγιναν βουδιστές…Ε και?
Η θρησκεία είναι επανασύνδεση με τον θεό και αυτή προκύπτει από τον Δρόμο της Αλήθειας μόνο και όχι από περιορισμένες απόψεις. Και η Αλήθεια είναι μόνο μέσα μας. Αυτή είναι η Αγάπη!

Να λοιπόν, σκέφτηκα, γιατί το ρέικι δεν έχει καταφέρει να επανασυνδέσει τον άνθρωπο με τον θεό…Και αν αυτό δεν προκύψει μέσα από την Αγάπη, τότε αλήθεια τι είναι το ρέικι?

Ξέρετε πόσες φορές στην Ζωή μου σκέφτηκα να τα παρατήσω και να εργαστώ με τους ανθρώπους από άλλον Δρόμο?

Αλλά είπαμε…
Αυτό που μέσα στην καρδιά μου αναπτυσσόταν δεν ήταν το ρέικι, αλλά η Αγάπη του..

Και ίσως το να γίνει κανείς Ανθρώπινος, δεν εξαρτάται από το ρέικι, αλλά από το πόσο μπορεί να ζει την Ζωή του με Αλήθεια και Αγάπη, υποχωρώντας ταπεινά στην επανασύνδεσή του, χωρίς να χάνει την ισορροπία του από τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.

Αν αγαπάω αυτό που είμαι, αυτό που βλέπω σε σένα, δεν είναι παρά ο εαυτός μου.
Τα στάδια εξέλιξης μπορεί να διαφοροποιούνται, αλλά η ουσία μας δεν αλλάζει ποτέ.
Το να μπορώ να γνωρίζω τον εαυτό μου σημαίνει ότι σου δίνω χώρο να γνωρίσεις τον εαυτό σου.
Το να μπορώ να νιώθω τον θεό, σημαίνει ότι αυτό που θέλω είναι να μπορείς να τον νιώσεις και εσύ μαζί μου.
Αν μία φορά νιώσεις την Αλήθεια με βεβαιότητα, κανείς πια δεν μπορεί να την αμφισβητήσει…
Και αυτό είναι το ρέικι…για Εμένα!


@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 14 Νοέμ 2010 11:12 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Υπέροχο! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Βασούλα @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Και ίσως το να γίνει κανείς Ανθρώπινος, δεν εξαρτάται από το ρέικι, αλλά από το πόσο μπορεί να ζει την Ζωή του με Αλήθεια και Αγάπη, υποχωρώντας ταπεινά στην επανασύνδεσή του, χωρίς να χάνει την ισορροπία του από τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.
Ω! Αγαπημένη ......... @};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

>:d< @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ρέικι- τι είναι τελικά?

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Αν αγαπάω αυτό που είμαι, αυτό που βλέπω σε σένα, δεν είναι παρά ο εαυτός μου.
...
Το να μπορώ να γνωρίζω τον εαυτό μου σημαίνει ότι σου δίνω χώρο να γνωρίσεις τον εαυτό σου.
Το να μπορώ να νιώθω τον θεό, σημαίνει ότι αυτό που θέλω είναι να μπορείς να τον νιώσεις και εσύ μαζί μου.
Θα το έκανα και τατουάζ στο δέρμα μου αυτό, για να το έχω συνέχεια πάνω μου... Για να μην το ξεχνάω, όταν οι αδυναμίες και το αδιαχείριστο συναίσθημα με καταβάλουν.
Είναι κάτι που έχω ανάγκη να ακούω, μέχρι να το βιώσω ουσιαστικά.
Παίζει να το κάνω σε μπλούζα πάντως :P
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αχχχχχ!!!!Βάσω!!! @};-

Τι να πω???? :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

έχω συγκινηθεί πάρα πολύ :-( :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

:-( >:d< @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για όλους μας...για να μην ξεχνιόμαστε... :x :x :x





Αυτό που γνώρισα, αυτό που έζησα, αυτό που δοκίμασα, ήταν πάντα φως...Κι όμως, σ' αυτό πέρασα την μεγαλύτερη δοκιμασία...

Το άπειρο τώρα ενώθηκε στην μία πράξη…
Ερωτα το λέει η γη, ελευθερία το λέει η ψυχή, ένωση το λέει το πνεύμα!
Εγώ το λέω «ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ»…Και σ’ αυτό βάζω αιώνια το σύμβολο του απείρου…
Πως η «λέξη» διασπάται και αγκαλιάζει όλη την ζωή…την ζωή μου, την ζωή μας!
Χιλιάδες κομματάκια από φως…χιλιάδες αστέρια πέφτουν πάνω μας αγαπημένη μου ψυχή…Δεν υπάρχει αρχή στην σιωπή…και το φως δεν τελειώνει ποτέ.
Σήκωσε τα μάτια και δες το πιο όμορφο αστέρι…είναι το δώρο μου για σένα!!!
Το δώρο της γέννησης στην αιώνια μορφή, που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”