ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:αυτο ισχυει και με δασκαλους του ρεικι. μονο ενα παραδειγμα. (θα μπορουσα να αναφερω δεκαδες) σε σχολη που ανηκα 11-12 χρονια πριν, απαγορευοταν να αναφερθει η λεξη ρεικι η οτιδηποτε αλλο διαφορετικο, με προειδοπηισε μια δασκαλα ρεικι μελος της σχολης που το κρατουσε μυστικο.δεν εχει να κανει με την εκκλησια, εχει να κανει με ανθρωπους "πνευματικους" που προσεγγιζουν τον θεο μεσο του φοβου οπως αναφερε η βασω,ειναι αναμεσα μας, και πρεσβευουν πνευματικοτητα και αγαπη και ειναι κατα του "δογματισμου" της εκκλησιας, απο πισω κρυβεται η ιδια ουσια του φοβου , του ελεγχου, της δυναμης και ουτω καθεξης,
Κωσταντίνε μου καθόλου δεν μας κούρασες! Αυτό που είπα πάραπάνω για την εξούσια το εννοώ και αφορά τους πάντες!!! Να είσαι βέβαιος ότι στην περίπτωση που σε αυτή την υλική διάσταση που ζούμε μπορέσει να ακουστεί μια μέρα και να επικρατήσει ακόμα και το ρέικι, θα υπάρξουν πολλοί ρέικι δάσκαλοι και ρέικι θεραπευτές που θα κάνουνε πράγματα πολύ αισχρότερα και από αυτά που τόσα χρόνια κατηγορούνε στους παπάδες και στους υπόλοιπους υλιστές που μέχρι τότε τους απέριπταν!! Να είσαι βέβαιος ότι οι ρέικι, οι γιόγκι και ολοι οσοι κυνηγούνται από το τωρινό κατεστημένο, το παίζουν και καλά δημοκρατικοί τώρα που δεν έχουν φωνή αλλά κανείς δεν ξέρει με τόση απόριψη που έχουν φάει στη μάπα τι θα κάνουνε έτσι και ποτέ αποκτήσουνε ΕΞΟΥΣΙΑ!! Γι' αυτό το λόγο είπα και παραπάνω ότι η εξουσία είναι ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! Kαι γι' αυτό το λόγο πιστέυω οτι αφού εμείς διαλέξαμε τον δρόμο μας γιατί να σκανδαλιζόμαστε για εκείνους που διαλέγουνε τον σκοταδισμό; Είναι υπεύθυνοι των πράξεών τους!! Απεχθάνομαι τον δογματισμό, αλλά δεν φανατίζομαι εναντίον του, γιατί γνωρίζω πως αν από τώρα αρχίσω να φανατίζομαι σε ότι δεν μου πάει κάποια μέρα που ίσως εγώ σαν Ναταλή έχω ήδη φανατιστεί για ότι είναι αντίθετο στα γούστα μου, (φανατισμός, θρησκεία, δογματισμός, οπισθοδρομικοί σκοταδιστές παπάδες πάππες και επίσκοποι, αρτηριοσκληρωτικοί επιστήμονες), κάποια μέρα που ίσως μου δοθεί η εξουσία και η δύναμη, αν έχω ήδη φανατιστεί μπορεί να γινω πολύ χειρότερη από δαύτους κι από όλους αυτούς που τώρα μπορεί να κατηγορώ ως τρομοκράτες, καταπατητές της ανθρώπινη ς ελευθερίας, και τόσα και τόσα άλλα!!! Ελπίζω να έγινα αντιληπτή!!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

αγαπητη ναταλια, εγινες αντιλιπτη και συμφωνω,η δημοσιευση μου αυτο εννοουσα και εγω οτι δεν φταινε τα συστηματα απαραιτητα ειτε ειναι η εκκλησια, επιστημη, το ρεικι η αλλα πνευματικα συστηματα αλλα τα ατομα που απαρτιζουν αυτα τα συστηματα και κατα ποσο εχουν δουλεψει με τον εαυτο τους η οχι.αυτο ηθελα να αναδειξω, και το οτι ειναι ευκολο να ριχνουμε το φταιξιμο σε καποιον αλλον, (παντα πρεπει να υπαρχει καποιος "κακος" για να του ριξουμε το "φταιξιμο".η βασω το εχει θεσει σε αλλες ενοτητες πολυ ωραια. μας αρεσει να ριχνουμε το φταιξιμο στους "κακους αμερικανους για ολα" αντι να αναλαβουμε δικε μας ευθυνες.
πριν μερικα χρονια υπηρχε καποιος ανθρωπος ο οποιος ηταν κατοχος αρκετων πνευματικων παραδοσεων μοναδικες στην εελλαδα, ειχε πολυ κακο ονομα στους εσωτερικους χωρους για διαφορα "κακα" και ολοι αρεσκουμασταν στο να τον κρινουμε και να σχολιαζουμε τα "ατοπηματα" του.οντως εκανε πραγματα απαραδεκτα αλλα εμεις ασχολουμασταν με αυτον (για ολα γταιει ο...) καποια στιγμη αυτος ο ανθρωπος πεθανε, εκτος οτι πραγματικα λυπηθηκα για τον χαμο ενος ανθρωπου, τον οπιο θεωρουσα και συνοδοιπορο παρολα οτι εκανε,
ενοιωσα και ενα κενο μεσα μου,τωρα!! ειπα, τι γινεται? τοτε καταλαβα τον ρολο που επαιξε και τον κατανοησα, και τον ευχαριστησα.
και τοτε περασα σε ενα αλλο επιπεδο ωρημοτητας και συνειδητοποιησης,σε συζητηση μετα καποιο διαστημα με αλλα ατομα του χωρου το ονομα του αναφερθηκε, καποιοι αντεδρασεν εντονα και με αρνητικο τροπο, δεν θελαν να ακουσουν ουτε το ονομα του τον φωναζαν "ο ακατανομαστος"μια στιγμη τους ειπα , ο ...... εφυγε, δεν υπαρχει κακος πια για νου ριξουμε το φταιξιμο, τωρα πρεπει ολοι να κοιταχτουμε στον καθρεπτη πραγματικα για να δουμε κατα ποσο ειμαστε αληθινοι ανα πασα στιγμη , τα ψεμματα τελειωσαν.κανεις δεν με καταλαβε , βεβαια αυτοι οι χωροι και τα ατομα που τον εκριναν μπορει να μην κανουν φανερα "κακα" αλλα κανουν κατα την γνωμη μου χειροτερα και ποιο λεπτοφυη στο ονομα της αγαπης της ελευθεριας του μη δογματισμου. η εκκλησια ειναι αδυναμη και ειναι στο κατωτερο σημειο ελεγχου κατα την γνωμη μου δεν αξιζεικαν να ασχολουμαστε,το χειροτερο κακο που εχει γινει κατα την γνωμη μου απο την εκκλησια
ειναι οτι μεγαλη μεριδα εσωτεριστων δεν γινοντια αντιχριστιανικοι αλλα
αντι Χριστικοι, και εχει υπαρχει μεγαλη διαφορα.







O:-) O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Κωνσταντίνε μου! :x :x


Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.


Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις


Κ. Καβάφης
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

δεν ξερω αν κανω καλα που δημοσιευω την παρακατω ιστορια σε αυτην την ενοτητα αλλα θεωρω οτι αυτη η υποθεση οπως και αλλες ειναι μια μεθοδευμενη κινηση κατα του ρεικι εκ των εσω


σε αγγλοφωνη σελιδα στο φεισμπουκ που εχει σχεση με το ρεικι δημοσιευεται ενα βιντεο (διαφημιστηκο) για το πως μπορειτε να γινεται ρεικι μαστερ χωρις βαθμους με την μια απο την ανεση του σπιτιου σας !!!!!!!!! (με αυτο μυηση)
αγοραζοντας ενα "μουλτι μιντια" πακετο με βιντεο και ηλεκτρονικο βιβλιο σε ειδικη προσφορα απο 927$ μονο για τωρα με 97$!!!!!!!!!!!!!!!
θα δωθει διπλωμα μαστερ που θα σας παρεχουμε και για σας και για τους μαθητες σας!!!!!!!!!!!!!!!!! (τι σημαινει αυτο εφορου ζωης για καθε "μαθητη" θα υπαρχει και εξαρτηση απο αυτους για το διπλομα? και σε τι κοστος?)
τελος παντων δεν τα σχολιασω ολο αυτο το πακετο αλλα κατι τετοια ειναι που υπονομευουν το ρεικι


http://www.youtube.com/watch?v=virDrRtgm4w
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τι άλλο θα δούμε πια? :-o :-o :-o :-o :-o :-o
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

:? :? :? :? :? :? :? :? :? :?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μου κάνει εντύπωση...

έχω συνηθίσει πια, ότι οι άνθρωποι θέλουν χωρίς κόπο και βολικά να θεραπευτούν...

Κάποιος με ρώτησε στο φεστιβάλ τι είναι το ρέικι και άρχισα να του εξηγώ...

Μωρέ κοπελιά σαν δύσκολα μου τα λες, μου είπε, θα πάω δίπλα στην κυρία που μου τα λέει πιο εύκολα... :)) :)) :)) :))

(η κυρία δίπλα ενημέρωνε για το reconnection)

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Μωρέ κοπελιά σαν δύσκολα μου τα λες, μου είπε, θα πάω δίπλα στην κυρία που μου τα λέει πιο εύκολα... :)) :)) :)) :))

(η κυρία δίπλα ενημέρωνε για το reconnection)

:D :D
:)) :)) :D :D
Valia

Δημοσίευση από Valia »

τουλάχιστον σε είπε "κοπελιά" , ενώ την άλλη "κυρία"... μαλλον σε πέρασε για μικρό άπειρο κοριτσάκι :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:D :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Valia έγραψε:τουλάχιστον σε είπε "κοπελιά" , ενώ την άλλη "κυρία"... μαλλον σε πέρασε για μικρό άπειρο κοριτσάκι :x

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

......και τωρα τι θα γενουμε χωρις βαρβαρους.....αγαπητη μου VASO ? ......μα ειναι απλουστατο, θα κατασκευασουμε κατι αλλο
σχετικο.Να σου φτιαξω εγω μπαμπουλες, να γλυφεις τα δακτυλα
σου.
Ειναι πραγματι λυπηρο, αλλα και πολυ συνηθισμενο στους λεγομε-
νους ' πνευματικους η εσωτερικους κυκλους.Τελος ειναι μερος του
παιχνιδιου. Θελετε να το ονομασουμε ' το κυνηγι του θυσαυρου 'η
το Δρομο προς το Φως τι να λεει μια ταμπελα ? Τιποτα στην ουσια.
Ο αναζητης ειναι ενας ταξιδευτης που στο δισακι του εχει τα εργα-
λεια της τεχνης του, αν ξερει να τα χρησιμοποιησει σωστα δεν τον
ενδιαφερει τι λενε οι ' διαφοροι '.Δεν αμφιβαλει δεν δυσπιστει.
Μονο για σημερα..................δεν φοβαμαι.....ειμαι ελευθερος! :sunny:
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο αναζητης ειναι ενας ταξιδευτης που στο δισακι του εχει τα εργα-
λεια της τεχνης του, αν ξερει να τα χρησιμοποιησει σωστα
αυτή είναι μια ολόκληρη αλήθεια, γλυκιέ μου swami!! :x

θα την επιμερίσουμε...
αν ξέρει να τα χρησιμοποιεί σωστά...
σωστά τα χρησιμοποιεί συνήθως...

διαφοροποιείται ο σκοπός του "σωστά" όμως, αλλά αυτή είναι μια λεπτομέρεια που δεν την παίρνει εύκολα είδηση!

΄Ετσι το "σωστά" έχει ανταπόκριση στην ιδιοτελή επιθυμία του, αλλά ούτε αυτό το παίρνει είδηση, ο ταξιδευτής που έχει το δισάκι του γεμάτο από εργαλεία, με τα οποία φοβάται να πειραματιστεί σε βάθος.
Σκάβει τον κήπο του και φυτεύει φανταχτερά λουλούδια, και όταν τα λουλούδια μαραθούν, τότε θυμάται να ζητήσει οδηγίες χρήσης για τα εργαλεία του, ή τότε αντιλαμβάνεται ότι αυτός που του έδωσε τα εργαλεία, τον κορόιδεψε...

Και ξεκινάει καινούργια ερώτηση...

...και τώρα? τι θα γίνουμε χωρίς εργαλεία?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

........που παει να πει.....και τωρα τι θα γενουμε χωρις βαρβαρους.....
Νασαι παντα καλα ! @};-
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”