ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΕΥΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μα βρε Βάσω μου, αυτοί όλοι που σου στέλνουνε μέιλ, πόσα ξέρουν για το ρέικι; Το έχουνε πάρει; Εχουν απλά ακούσει γι αυτό κι ότι το δίνεις εσύ; Κι αν γνωρίζουν εσένα, ως άνθρωπο πως γίνεται να πιστέψουν ότι εσύ θα έκανες κάτι δαιμονικό; Η απορία μου κυρίως συνίσταται στο ότι όλος ο κόσμος λίγο πολύ δεν γνωρίζει ότι η εκκλησία εκφοβίζει τους πάντες γιατί τους θέλει στην κυριαρχία της; Κι αν δεν το ξέρουνε ήδη, τα σκάνδαλα της εκκλησίας δεν ήταν αρκετά για να κλονίσουν την εμπιστοσύνη σε αυτούς τους ανθρώπους; Πάω κάθε Κυριακή στην εκκλησία, αλλά αν βρεθεί έστω κι ένας παπάς να μου πει κάτι για το ρέικι, το πρώτο που θα τους απαριθμήσω θα είναι οι βρωμιές της εκκλησίας, και βασικά θα τους πώ κατάμουτρα, καθαρίστε πρώτα τον στάβλο σας κι ύστερα μιλάτε για τους γειτονικούς στάβλους!!! Γι αυτό έγραψα και παραπάνω, ότι και τον καιρό του Ιησού, τα ίδια ακριβώς του ΄λέγανε οι Φαρισαίοι αλλά αυτούς ήξερε μια χαρά να τους κλάνει κανονικά και να τους απαντάει ανάλογα!! Ταυτόχρονα όμως είχε και όλο εκείνο τον απλό κοσμάκη γύρω του που είχε ουσιαστικά βιώσει ποιός ήταν ο Ιησούς και τον ακολουθούσαν κατά πόδας!! Δεν μπορώ λοιπόν να πιστέψω τόσο εύκολα ότι στην εποχή μας, εποχή της πληροφόρησης και της τεχνολογίας, να υπάρχει κόσμος που χωρίς να ερευνά και να προσπάθει από μόνος του να ανακαλύψει και να βιώσει ο ίδιος τις καταστάσεις, να κάθετε να ακούει τι του λέει ο κάθε μεσαιωνικός παπάς!! Αυτό δεν ενέχει και υπευθυνότητα των ίδιων των ατόμων που αντί να πειραματιστούν μόνοι τους για να καταλάβουνε, ρωτάνε είτε εσένα είτε τους παπάδες για πληροφορίες; Ολοι γνωρίζουνε ότι η εκκλησία θεωρεί απειλή ακόμα και την γιόγκα!! Η γιόγκα είναι πολύ πιο διαδεδομένη από το ρέικι και τα στούντιο γιόγκα είναι γεμάτα κόσμο!! Ολοι πάνε να δοκιμάσουν και να καταλάβουν οι ίδιοι περι τίνος πρόκειται!! Γιατί να μην γίνει το ίδιο και με το ρέικι, αφού όπως λένε δεν έχουνε να...ρισκάρουν και τίποτα μιας και όπως ανοίγει το κανάλι, έτσι κλέινει κιόλας!!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μόλις εχθές γύρισα από την Ρώμη! Το θέμα αυτό μου θύμισε τόσο την capella sixtina! Όπου απεικονίζεται η επερχόμενη 2α παρουσία! Με τον κακό θεό και τους κακούς αγγέλους, να πατάνε τους ανθρώπους που προσπαθούν να ανέβουν στους ουρανούς!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Υπάρχει συγκεκριμένη γυναίκα στην Κόρινθο, που με 180 Ευρώ κλείνει το κανάλι του ρέικι
:-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o

ειναι δυνατον να γινεται κατι τετοιο,η τουσ κοροιδευει? :-? :-? :-?
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ειναι δυνατον να γινεται κατι τετοιο,η τουσ κοροιδευει?
Ιωάννα όχι δεν μπορεί κανείς να κλείσει το κανάλι που μας συνδέει με τον Ανώτερο Εαυτό μας!!ακόμα και εμείς να επιλέξουμε να μην δουλεύουμε πια προς αυτή την κατεύθινση αυτός θα είναι πάντα εκεί και θα μας περιμένει!! :-( :-( @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αυτο που εχω παρατηρησει τοσα χρονια και ειναι λυπηρο για μενα ,ειναι οτι ο ανθρωποσ προτιμαει να πιστευει περισσοτερο στο <κακο> παρα στο καλο.ετσι μασ μαθανε και δυστυχωσ ιο περισσοτεροι δεν θελουν να ξυπνησουν γιατι τουσ φοβιζουν οι αλλαγεσ,βολευονται σε αυτα που μασ εχουν σερβιρει. :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

VasilisM έγραψε:Μόλις εχθές γύρισα από την Ρώμη! Το θέμα αυτό μου θύμισε τόσο την capella sixtina! Όπου απεικονίζεται η επερχόμενη 2α παρουσία! Με τον κακό θεό και τους κακούς αγγέλους, να πατάνε τους ανθρώπους που προσπαθούν να ανέβουν στους ουρανούς!
Βρε καλώστον!!! Πως σου φάνηκε η Ρωμή νεαρέ; Δεν σε κράτησε καμιά ιταλιδούλα εκεί, ή δεν μήπως δεν τους ενημέρωσες πως πήγες;; Την επομενή φορά πάμε μαζί να σε ξεναγήσω και στα πέριξ! Ιταλία δεν είναι μόνο η Ρώμη!

Πράγματι Ιωάννα μου, αλλά προσωπικά εμένα τίποτα δεν με θορυβεί!! Ολοι μαζοχίζονται να βλέπουν τις ειδήσεις και να βογκάνε με αυτά που βλέπουν και ακούνε αλλά συνεχίζουνε, και για αυτό υπάρχουνε ειδήσεις!! Τι θα γινόνταν άραγε αν μια μέρα ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΣ ο κόσμος έκλεινε τα αυτιά του σε οτιδήποτε αρνητικό;;; Κι αν αυτό είχε και κάποια διάρκεια....ε! τότε θα παίρνανε το μαθηματάκι τους όλοι οι ΤΟΞΙΚΟΙ αυτού του κόσμου!! Εγώ συνεχίζω την πορεία που χάραξα κι ο καθένας ας επιλέγει τα δικά του!! Προσωπικά για όλους αυτούς τους λόγους που είπα παραπάνω δεν λυπάμαι καθόλου αυτούς που κάθονται να πιστεύουν τα παραμυθιάσματα ούτε εξοργίζομαι με αυτούς που εκφοβίζουν τον κόσμο!! Ο καθένας είναι ταμπουρωμένος στις προκαταλείψεις του και προσπαθεί να τις κρατήσει ζωντανές και ενεργές κλέβοντας την ενέργεια των άλλων!!! Γιατί να μην προσέχουνε οι άλλοι; Αν αφήνω εγώ κάποιον ( σαν την μάνα μου ας πούμε) να μου κλέβει ενέργεια συνέχεια, μήπως δεν φταίω κι εγώ για αυτό; Τόσα σύμβολακια έχω.... Τώρα πλακώνομαι στα σύμβολα και την αφήνω να χτυπιέται μόνη της!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλοντας να τιμήσω το όραμα αυτού του φόρουμ, επιλέγω να μιλήσω μέσα από την ενότητα που αφορά στο ρέικι και από αυτό το συγκεκριμένο τόπικ που αφορά την αμφισβήτηση του!

Για πολλά χρόνια ήμουν πιστή ερευνήτρια της θεϊκής Αγάπης και Σοφίας. Αυτής της Αγάπης που δεν έχει συγκεκριμένο τρόπο για να βιωθεί, και αυτής της Σοφίας που δεν βασίζεται παρά στην Αρχή του Σεβασμού του Θεού!

Η ειρήνη ήταν μια διεκδίκηση που με εμπόδιζε να απολαύσω την απλότητα του Κοσμικού Νόμου της Αγάπης και η ελπίδα ήταν η διανοητική μου ανάγκη να πιστέψω στην άλλη μεριά του Υπαρκτού Κόσμου.

Η ασθένειά μου εξελίχτηκε μεταξύ αυτών των δύο καταστάσεων της συνείδησής μου.

΄Ελεγα από μικρή, ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι για μένα! Τυχαία βρέθηκα εδώ, ίσως να έπεσα από κάποιο αστέρι, από έναν κόσμο που γελούσε και υμνούσε τον Θεό με όλη του την ύπαρξη και ήθελα διακαώς να βρεθώ στην χαμένη μου πατρίδα!

Ο Θεός στάθηκε, μέχρι κάποια στιγμή της ζωής μου εδώ, εμπόδιο να βιώσω την Αγάπη σ’ αυτόν τον κόσμο και έτσι τον εξαιρούσα διαρκώς και με παιδική αφέλεια, περιμένοντας την στιγμή που μέσα μου θα ωρίμαζε ο Εαυτός μου!

Μέσα σε κάθε άνθρωπο υπάρχει, σαν εσωτερική ανάγκη, η υπόσχεση να βρεθεί στην πρωτογενή του ουσία και να υπηρετήσει τους Κόσμους του Θεού, με όλο του το είναι.
Mε αγάπη και κατανόηση να φροντίσει του πλανεμένους αυτού του κόσμου, συγχωρώντας, μέσα από αυτούς, το Κοσμικό Κακό!

Ο μόνος τρόπος για να κρατήσει ένας άνθρωπος αυτήν την εσωτερική υπόσχεση, είναι να μείνει μέσα στον Θεό, και να αγαπήσει κάθε εκδήλωσή του!
Ο δρόμος που θα οδηγήσει κάθε άνθρωπο να το κάνει, δεν είναι τόσο σημαντικός, όσο ο τρόπος που θα μπορέσει με αγνότητα να ανοίξει την καρδιά του στην Αγάπη!

Το άνοιγμα των πέπλων μέσα από το ασυνείδητο, φέρνει τους δαίμονες στην φυσική ζωή ενός ανθρώπου, αν αυτό το άνοιγμα έχει μια επιφανειακή διεκδίκηση για κοσμική εξουσία και δύναμη!
Η επαφή με την Αγάπη είναι κυρίως αποτέλεσμα του εξαγνισμού των Κοσμικών Νόμων που κάνει έναν άνθρωπο να προετοιμάζεται εσωτερικά για την αποκάλυψη του Θεού εντός του!

Το ρέικι είναι ένας δρόμος, σαν τόσους άλλους! Δεν ανήκει σε ανατολή ή δύση, δεν ανήκει σε κανέναν, δεν έχει συγκεκριμένο θρησκευτικό περιεχόμενο, παρ’ όλο που μας ανοίγει στην βαθιά θρησκευτική αντίληψη που κάθε άνθρωπος στην φυσική του ζωή, χρειάζεται να αναπτύξει εντός του, για να κρατήσει την υπόσχεσή του!

Το πόσο θα τον διευκολύνει ή όχι το ρέικι, δεν εξαρτάται από το ρέικι αυτό καθεαυτό, αλλά από την δυναμική του επιθυμία να ανοίξει με ευλάβεια στην ζωή!

Αν κάποιος βλέπει το ρέικι σαν μια αιρετική διαδρομή, σαν ένα κανάλι που ανοίγει στο Κοσμικό Κακό, τότε ας επανεξετάσει την άποψή του για τον θεό. Συνήθως οι δρόμοι επιλέγονται, όχι από φόβο, αλλά από απεριόριστη αγάπη και λαχτάρα για τον θεό!
΄Ετσι όποιον και να πάρει, αυτό που χρειάζεται να έχει πάντα στην καρδιά του είναι αγάπη και ταπεινότητα και όχι φόβο και κριτική!

Ο Ανώτερος Εαυτός μας δεν εξαρτάται από καμιά θρησκεία, ούτε από τις κοσμικές μυήσεις που παίρνουμε στην διάρκεια της ζωής μας, αν αυτές δεν γίνονται συνειδητά και με πλήρη επίγνωση του ρόλου τους στο ψυχικό μας πεδίο!

Εκεί βρίσκεται όλο το μυστικό, και όχι στο ρέικι ή σε κάποιο άλλο σύστημα εσωτερικής ανάπτυξης!

Έτσι συνιστώ στους ανθρώπους που θέλουν να μυηθούν στο ρέικι να ανακαλύψουν την προσδοκία τους και τον φόβο τους, πριν αποφασίσουν να ασχοληθούν με την εσωτερική θεραπεία τους.
Γιατί το ρέικι δεν θεραπεύει τις ασθένειες, αλλά τον χαρακτήρα που επενεργεί σ’ αυτές και δημιουργεί συνεχώς κενά στην ολότητά τους! Και αυτό χρειάζεται να γίνει συνειδητά με βαθιές τομές στην αντίληψη και όχι με «ένα απλό άγγιγμα», που φέρνει μόνο προσωρινή αποκατάσταση της ενεργειακής «συμφόρησης» στο σώμα μας


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ο Θεός στάθηκε, μέχρι κάποια στιγμή της ζωής μου εδώ, εμπόδιο να βιώσω την Αγάπη σ’ αυτόν τον κόσμο και έτσι τον εξαιρούσα διαρκώς και με παιδική αφέλεια, περιμένοντας την στιγμή που μέσα μου θα ωρίμαζε ο Εαυτός μου!
Ω, Βάσω!! @};- τι είπες τώρα!! @};-
Ο μόνος τρόπος για να κρατήσει ένας άνθρωπος αυτήν την εσωτερική υπόσχεση, είναι να μείνει μέσα στον Θεό, και να αγαπήσει κάθε εκδήλωσή του!
Ναι!!Ναι!! @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Ο Ανώτερος Εαυτός μας δεν εξαρτάται από καμιά θρησκεία, ούτε από τις κοσμικές μυήσεις που παίρνουμε στην διάρκεια της ζωής μας, αν αυτές δεν γίνονται συνειδητά και με πλήρη επίγνωση του ρόλου τους στο ψυχικό μας πεδίο! ΒΑΣΩ.


>:d< >:d< >:d<


ΒΑΣΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ. ^:)^ ^:)^ :x :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Μέσα σε κάθε άνθρωπο υπάρχει, σαν εσωτερική ανάγκη, η υπόσχεση να βρεθεί στην πρωτογενή του ουσία και να υπηρετήσει τους Κόσμους του Θεού, με όλο του το είναι.
Mε αγάπη και κατανόηση να φροντίσει του πλανεμένους αυτού του κόσμου, συγχωρώντας, μέσα από αυτούς, το Κοσμικό Κακό!

Ο μόνος τρόπος για να κρατήσει ένας άνθρωπος αυτήν την εσωτερική υπόσχεση, είναι να μείνει μέσα στον Θεό, και να αγαπήσει κάθε εκδήλωσή του!
Ο δρόμος που θα οδηγήσει κάθε άνθρωπο να το κάνει, δεν είναι τόσο σημαντικός, όσο ο τρόπος που θα μπορέσει με αγνότητα να ανοίξει την καρδιά του στην Αγάπη! @};-
Ω ναιιιιιιιιιι!! Πράγματι ! Είναι το "Γεννηθοίτω το θέλημά σου" αλλά όχι όπως το θέτουν οι Εκκλησίες και οι παπάδες αλλά όπως το θέτει ο ιδιος ο Ανώτερος εαυτός μας, με απόλυτο σεβσμό και αγάπη στο ταξίδι του καθενός μας!!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24524
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Λόγια ειπωμένα με Αγάπη και Σοφία @};- @};- :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Συνήθως οι δρόμοι επιλέγονται, όχι από φόβο, αλλά από απεριόριστη αγάπη και λαχτάρα για τον θεό!
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δηλαδη με λιγα λογια δε μπορουμε να αγαπαμε οσους βρισκονται σε αποσταση???ουτε να τους στελνουμε την αγαπηη μας :-?

Βρε μπας και τους πειραζει ο <τζαμπας>??
Αν ειναι να το κανουμε με αντικαταβολη βρε παιδια ,μην αναγκαζομαι και το κρατος να βαλει νεο νομο..!!
Τιμολογιο και δελτιο αποστολης,καθαρες δουλειες ααααααααααα

>:\
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μαρία μου, δεν τους καίει καθόλου το χρηματικό!!! Η απώλεια ελέγχου τους τους φταίει!!! Τώρα πια τα προβατάκια τους μπαίνουν στην διαδικασία να σκεφτούν, να το ψάξουν, να δουν πως η πηγή όλων των τρόμων τους είναι βασικά οι.....πνευματικοί οδηγοί τους!!!! Εχω δει αυτή τη μανία να ξετυλίγεται αστραπιαία από όλες τις θεούσες φίλες μου στην αδελφότητα για τα ΑΜΕΑ, που με απειλούσανε με κόλαση και φωτιές και καζάνια!!! Οταν τους είπα να ασχοληθούν με τα δικά τους γιατί η εκκλησία μου δεν έχει τέτοια κωλύματα με ρέικι και γιόγκα και όλα τα συναφή μου απήντησαν ότι είμαι σε μη χριστιανική εκκλησία και γι' αυτό δεν ξέρει ο πνευματικός μου τι του γίνεται!!!! Η δίψα της εξουσίας είναι πολύ δυνατότερη από την δίψα του πλούτου, γι αυτό την εξουσία τους την εκμεταλεύονται αισχρά όλοι ακόμα κι αν είναι φτωχοί! Υπάρχουν φτωχοί σήμερα που ευτυχώς που είναι φτωχοί γιατί αν ήταν πλούσιοι θα γινόνταν οι χειρότεροι δυνάστες!!! Το χρήμα είναι απλή ενέργεια, η εξουσία όμως είναι ΟΠΛΟ και σκοτώνει!!!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

παιδια με συγχωρειτε αλλα θα ηθελα να πω κατι, γινεται σε καποιες δημοσιευσεις σχολεια για την εκκλησια και τον ελεγχο που ασκει μεσο φοβου, την υποκρισια που υπαρχει κλπ, κλπ,. ολα αυτα ειναι δεκτα και υπαρκτα. αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι η εκκλησια εχει χασει τον ελεγχο πανω στον κοσμο πλην λιγων, ακομα και αυτοι που ειναι ενεργοι στην εκκλησια δεν τηρουν αυτα που θα ηθελε η εκκλησια να τηρηθουν, μονο ενα παραδειγμα οι προγαμιαιες σχεσεις,η οι εκτος γαμου σχεσεις ποιος της τηρει την σημερον ημερα, εγω γνωριζω και θρησκοληπτους που δεν της τηρουν κ.α. κ.α. τωρα υπαρχουν αλλα κεντρα ελεγχου παρομοια με την εξουσια που ασκουσε καποτε η εκκλησια, ενα παραδειγμα, η επιστημη,η επιστημη τα τελευταια 100 χρονια κρατει τα ηνια ελεγχου μεσω της παιδειας (ολων των βαθμιδων) ας μιληση καποιος σε επιστημονες για το ρεικι,η για αλλες ενναλακτικες μεθοδους θεραπειας που δεν ειναι βασισμενες στην ισχυουσα χημικη φαρμακολογια, και "επιστημονικες μεθοδους"βεβαια οπως και με την εκκλησια και η επιστημη σιγα σιγα εχει ρωγμες στον ελεγχο που ασκει αν και ελαχιστες παντως, λιγοτερες απο την εκκλησια.αυτοι που ασκουν ελεγχο τωρα και εδω μας αφορα περισοτερα διοτι στοχευουν σε ανθρωπους της αναζητησης και της πνευματικοτητας , ειναι συστηματα φιλοσοφικα μυητικα πνευματικα που ναι μεν μιλουν κατα του σκοταδισμου της εκκλησιας, ναι μεν μιλουν για αγαπη, ελευθερια εκφρασης, και ελευθερο της βουλησης κ.α. πολυ ωραια αλλα εχουν την ιδια λογικη και ενεργεια δογματικων θεολογων και ιεροεξεταστων , που υπερασπιζοντια την καθαροτητα, ανωτερωτητα και "θειοτητα" των συστηματων τους η σχολων τους, η μυητικων ταγματων τους, κλπ εναντι καθε αλλου πνευματικου δρομου η ανθρωπου διαφορετικου.
αυτο ισχυει και με δασκαλους του ρεικι. μονο ενα παραδειγμα. (θα μπορουσα να αναφερω δεκαδες) σε σχολη που ανηκα 11-12 χρονια πριν, απαγορευοταν να αναφερθει η λεξη ρεικι η οτιδηποτε αλλο διαφορετικο, με προειδοπηισε μια δασκαλα ρεικι μελος της σχολης που το κρατουσε μυστικο.δεν εχει να κανει με την εκκλησια, εχει να κανει με ανθρωπους "πνευματικους" που προσεγγιζουν τον θεο μεσο του φοβου οπως αναφερε η βασω,ειναι αναμεσα μας, και πρεσβευουν πνευματικοτητα και αγαπη και ειναι κατα του "δογματισμου" της εκκλησιας, απο πισω κρυβεται η ιδια ουσια του φοβου , του ελεγχου, της δυναμης και ουτω καθεξης, αυτα λυπαμαι αν κουρασα











O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) :-D

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”