Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οταν όμως αναγνωριστούν τίθονται κάτω απο το νοητικό επειδή τουλάγχιστον εγω δεν ΘΕΛΩ να τα αφήσω να με κυριαρχούν. Δεν είναι θέμα ηθικής αλλά και πρακτικό ζήτημα. Κανείς δεν μπορεί να γαληνέψει οταν μονίμως κυνηγά χείμαιρες...
Αετέ μου όταν αναγνωριστούν και πάλι μπορεί να κυριαρχήσουν ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν αναγνωρίστηκαν,δεν έγιναν αποδεκτά ,δεν ενσωματώθηκαν.Γιατί οταν κατι μπορέσεις να το δέις στα μάτια,όταν κατι μπορέσεις να το αποδεχθείς ως δικός σου και να το αγαπήσεις τοτε απλά εξαφανιζεται.Είμαστε ολα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:flower:

Φιλιά
Άβαταρ μέλους
Κριτόλαος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008 11:44 pm

Δημοσίευση από Κριτόλαος »

Όχι βάσω μου εσύ έπραξες από την καρδιά!!!Και έτρεξες να βοηθήσεις τον συνάνθρωπο σου,όπως όταν ένα κύτταρο ενός σώματος πονάει όλα πονάνε και σπεύδουν για βοήθεια.Μπράβο σου παρόλες τις προκαταλήψεις που ήξερες ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις όπως και αντιμετώπισες. ^:)^

Ορισμένες φορές αν ο άλλος δεν θέλει δεν επιτρέπει και να θες εσύ να του δώσεις ενέργεια δεν γίνεται.Σαφώς μπορείς να βοηθήσεις άλλους αλλά δεν μπορείς να carry responsibility for others για αυτά που δημιουργούν,θα ήταν αντίθετο στο δικό τους freewill choice.Ο καθένας μας είναι ο θεός του εαυτού του και η απόλυτη απόφαση για να βοηθηθεί προέρχεται από αυτόν.Αυτό βέβαια δεν μειώνει καθόλου την δική σου συνεισφορά η οποία όπως και προείπα είναι αξιέπαινη.

Θα πρέπει να να μάθουμε να μην είμαστε δεσμευμένοι από την αποδοχή ή την άρνηση των άλλων.Απλά να προσφέρεις αυτό που μπορείς να κάνεις χωρίς να παίρνεις την ευθύνη για το αν ο άλλος θα το δεχθεί ή όχι.Το να πάρεις την ευθύνη για το αν οι άλλοι το αποδεκτούν συχνά οδηγεί σε έλεγχο και χειραγώγηση και του εαυτού σου και των άλλων(μμμμ ίσως εξού και οι τύψεις). :-?

Ελπίζω να σε βοήθησα και ελπίζω επίσης αν χρειαστώ να την βοήθεια σου να την έχω και τέλος βασικό όπως είπα και πριν ελπίζω να είμαι πρόθυμος να την δεχτώ.:-D

Να είσαι καλα!!!!!!!!!!!!!
:-D :-D :-D :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κριτόλαε, ήταν ένα γεγονός που με λύπησε, όχι γιατί ένιωσα πως δεν βοήθησα (έχω φύγει από το μοντέλο του σωτήρα εδώ και κάτι χρόνια), αλλά για αυτό το συναίσθημα που έμεινε στην ψυχή του...
Αυτά που μένουν σαν συναισθήματα, είναι αυτά που θα συναντήσει η ψυχή στην επόμενη ενσάρκωσή της, για να τα δουλέψει...

Αν χρειαστείς την βοήθειά μου, φυσικά και θα στην δώσω...
Και αφού θα μου την ζητήσεις, θα είσαι έτοιμος και να την λάβεις ε? :x

Εγώ πάντως σ' ευχαριστώ από την καρδιά μου για τα λόγια σου @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Κριτόλαος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008 11:44 pm

Δημοσίευση από Κριτόλαος »

Να είσαι καλά @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η λέξη "μάγια" με ζόρισε...γιατί αδικεί το ρέικι! Ουτε καν εμένα τελικά. Με ζόρισε, γιατί το έχω ακούσει πολλές φορές...
Και είναι και ο λόγος που δεν μπαίνω ποτέ στην διαδικασία να το υποστηρίξω μέσα από αντιπαράθεση.
ναι και εγω το παθαινω αυτο συνεχεια οταν με βλεπουν να κανω σε καποιον ρεικι γιατι εκεινη τη στιγμη ποναει,με κοροιδευουν και μου λενε οτι κανω μαγια,και πιστευω πωσ αυτο συμβαινει γιατι ειναι τοσο κολυμενοι σε καποια θρυσκευτικα προτυπα που δεν θελουν να δουν κατι αλλο ακομα και οταν τουσ εξηγω οτι το ρεικι δεν ειναι ουτε θρυσκεια αλλα ουτε μαγια φυσικα.και παλι δεν θελουν να καταλαβουν,στην αρχη αυτο με στεναχωρουσε ομωσ τωρα δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το τι ειναι το ρεικι,αν δεν θελουν να καταλαβουν,μου φτανει που ξερω εγω και αυτο εχει σημασια. @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :romance-kisscheek: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Τι όμορφο μοιρασμα... Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

Δημοσίευση από Ifaki »

Βασούλα μου!!! >:d< >:d< >:d< :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”