Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχτές έγινε κάτι που με συγκλόνισε. ΄Οχι γιατί δεν το έχω ακούσει, αλλά δεν μου είχε τύχει εμένα προσωπικά ποτέ.
Είμαι πολυ στενοχωρημένη από εχτές! Πολύ...

Πριν καιρό μια κοπέλα που με ξέρει καλά, μου είπε ότι ο πατέρας της αρρώστήσε από καρκίνο. Η εξέλιξη της αρρώστειας του έφερε δυνατό πόνο.
Της πρότεινα να του κάνω ρέικι. Της εξήγησα ότι δεν απέβλεπα στην θεραπεία του, αφού αυτή θα έπρεπε να προκύψει από την ενεργό συμμετοχή του, αλλά στην ανακούφιση από τους πόνους.
Της είπα όμως να ζητήσει την έγκρισή του γι' αυτην την ενεργειακή προσφορά.
Ο άνθρωπος, πιστεύω, ότι δεν πολυκατάλαβε τι ακριβώς θα του έκανα, αλλά δέχθηκε με χαρά, γιατί πονούσε πολύ και το μονο που τον εδνιέφερε ήταν "κάποιος να του πάρει τον πόνο"

Πήγαινα στο σπίτι του για ένα μήνα μία φορά την εβδομάδα. Του εξήγησα τι θα μπορούσε το ρέικι να κάνει. ΄Ομως δεν με άκουγε. Το μόνο που ήθελε ήταν να βάζω τα χέρια μου πάνω του. Του έφερνε ανακούφιση και αισθανόταν δυνατότερος.
Κάθε φορά που τελειώναμε σηκωνόταν από το κρεββάτι και καθόταν μαζί μας στο σαλόνι μαζί με την γυναίκα του και τις κόρες του και έλεγε ότι αισθανόταν πολύ καλύτερα.

Κάποια ημέρα αισθάνθηκα την δυσφορία του. Δεν μπορούσε πια να πάρει ενέργεια. Η ενέργεια που έβγαινε από εμένα δεν μπορούσε να απορροφηθεί, παρά μόνο σε ένα πολυ μικρό ποσοτό. ΄Ενιωθα κάθε φορά πολύ έντονα αυτο το κλείσιμο, με αποτέλεσμα να μιλήσω με τους δικούς του και να τους πω ότι πια δεν είχε νόημα, ο άνθρωπος είχε αποφασίσει να φύγει (αυτό δεν το είπα, αλλά ήξερα ότι ήταν θεμα ημερών).

Η κορη του μου είπε ότι οι γιατροί θα ξεκινούσαν μια νέα θεραπεία με χημικά, για να του δώσουν παράταση. Μα εγώ ήξερα...
' Εκανε την θεραπεία, αλλά ήταν πια πολύ χάλια. Και φυσικά μετά από δύο ημέρες "αναχώρησε"...

Σήμερα, ένα χρόνο μετά, η κόρη του μου εξομολογήθηκε ότι στα τελευταία του την ρώτησε "λες αυτή η κοπέλα που είχε έρθει να μου έκανε μάγια? Γιατί αισθάνομαι τόσο χάλια..."

Δεν θα έπρεπε το ξέρω...όμως στενοχωρήθηκα αφάνταστα.
Γιατί έμεινα στο μυαλό του, στην τελευταία του σκέψη, σαν κάτι "αρνητικό", παρ' όλο που η όλη διαδικασία μόνο από αγάπη είχε γίνει...
Ακόμα τώρα έχω ένα "βάρος"...ακόμα τώρα...


Είπαμε, ότι το ΄"βάρος" όταν μοιράζεται, διαιρείται δια του όσοι είμαστε...και έτσι ελαφραίνει λίγο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Λόγω του δυτικού τρόπου που μεγαλώνουμε και ζούμε, είναι δύσκολο για πολύ κόσμο (ιδίως και λόγω της πολυαγαπημένης μας εκκλησσίας που προσπαθεί να είναι πανταχού παρούσα στη ζωή) να δεχτεί με καλό μάτι την ύπαρξη του ρέικι.

Υπομονή!
Στην Αγγλία πχ το ρέικι υπάρχει ως συμπληρωματική θεραπεία στο αντίστοιχο ΕΣΥ : NHS.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαλη μου Βάσω.........ο θάνατος ποτε δεν φταίει.Η αρρωστεια ναι,τα μάγαι ναι.ολα εκτος απο αυτο που υπογραφουμε συμβόλαιο με την πρωτη μας ανασαμιά.Εϊναι η άρνηση και ο φόβος μιας ζώης που σιγουρα δεν εγακταλείπονται ουτε στις τελευταίες στιγμες.Που να χωρέσει η αγαπη σε μαι ζωή φοβία κι αρνηση,απο που να κρατηθεί.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολλές φορές, μία πράξη αγάπης ξενίζει στους άλλους. Μπορεί να μας κατηγορίσουν για την αγάπη, να μας κατηγορίσουν για την συμπόνια, να μας κατηγορίσουν για την αποδοχή, να μας κατηγορίσουν για την ουδετερότητα.

Όμως ακριβώς η ουδετερότητα, η αποδοχή,, η συμπόνια και η αγάπη είναι αυτά που θα μας εμποδίσουν από το ξηπνίσει το εγώ μας και να πληγωθεί, να προσβληθεί, να οργησθεί και τα λοιπά.

Προφανώς και είναι άσχημο όταν ακούς τέτοια λόγια. Εσύ θα κάνεις ό,τι καλύτερο περνάει από το χέρι σου. Από εκεί και πέρα, αποδοχή. Αποδοχή και αγάπη...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαι Θοδωράκο μου το ξέρω,
το είπα άλλωστε...δεν πρέπει.

Αλλά σκέφτηκα, λίγο πριν πεθάνει???
Η τελευταία σκέψη, είναι ενέργεια και δεν μ' αρέσει...Απλά.

Αλλά εντάξει...

Για το θέμα της αποδοχής ή της ανταπόκρισης, ξέρω καλά!!

Γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει...Εκεί απόλυτη ουδετερότητα.

Αλλίμονο αν περίμενα οτιδήποτε άλλο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Νομίζεις ότι μέσα του δεν ήξερε;; γιατί εγώ πιστεύω ότι μεσα του το ένιωθε.. το ήξερε.. απλα αυτό που είπε ήταν μια ανησυχία του "ΕΓΩ"
δεν νομίζω να μην ένιωθε την αγάπη...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαι Ηλία μου έχεις δίκιο!!

Το εγώ μου μίλησε, το καταλαβαίνω...
Ξέρω καλά ότι και ΑΥΤΟΣ και ΕΓΩ ξέραμε...

Μα να! Κάποιες φορές το εγώ "σε παίρνει από κάτω".
Για λίγο μόνο. αλήθεια! :D :D

Ε, γι' αυτό είπα...ότι το βάρος μοιράζεται...Γι' αυτό!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

εγώ καρδούλα μου, θα σου θυμίσω μόνο αυτά...:
Οι άνθρωποι είναι συχνά παράλογοι, χωρίς αιτία και εγωκεντρικοί.
Συγχώρεσέ τους όπως και να ‘χει. ...

Αν δείξεις ευγένεια, ο κόσμος ίσως σε κατηγορήσει για εγωιστικά & απώτερα κίνητρα.
Δείξε ευγένεια όπως και να ‘χει.
...

Το καλό που κάνεις σήμερα, ο κόσμος συχνά το ξεχνάει αύριο.
Εσύ κάνε το καλό όπως και να ‘χει.
...

Δώσε στο κόσμο το καλύτερό σου και μπορεί ποτέ να μην είναι αρκετό.
Δώσε στο κόσμο το καλύτερό σου εαυτό όπως και να ‘χει.
...

Βλέπεις, σε τελική ανάλυση, είναι κάτι που αφορά εσένα και το Θεό.

Δεν αφορούσε ποτέ εσένα κι αυτούς
, έτσι κι αλλιώς.
και να σου θυμίσω επίσης ότι ίσως ένας φέρθηκε έτσι..... κοίτα όμως γύρω σου ................... πόσοι είμαστε που σ' αγαπάμε.....! Έτσι κι αλλιώς.....!!!!!!!!


Σ' αγαπώ πολύ πολύ,
η απόφοιτη.........! χεχεχε
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:lol: :lol: :lol:
Μα ακριβώς γι' αυτό είπα ότι "μοιράζεται"!!
Γι΄αυτό ακριβώς...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
KaterinaN
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Μάιος 2007 10:21 am

Δημοσίευση από KaterinaN »

Βάσω μου,

είναι πιο εύκολο να κατηγορήσουμε τους άλλους για την άρνησή μας να ξυπνήσουμε.... πόσο δύσκολο ήταν για αυτή την ψυχή να πει απλά ότι δεν κατάφερε σε αυτή τη ζωή να πάρει τον δρόμο της και ότι απλά πρέπει να αποχωρήσει για να ξαναέρθει να προσπαθήσει πάλι.
πόσο πιο εύκολο ήταν να πει, ότι εγώ θέλω να προσπαθήσω αλλά κάποιος άλλος με εμποδίζει και έτσι αποχωρώ...

Νοιώθω ότι πιο πολύ σε πείραξε ότι δεν κατάφερες να μεταφέρεις την αγάπη σου.... (κιας αποχώρησε) παρά το τι είπε-πίστεψε αυτός ο άνθρωπος για σένα....

Μην σε πιάνει το παράπονο.... σίγουρα έχεις μεταφέρει αυτή την αγάπη σε πολλούς άλλους... σε πάρα πολλούς..

Σε φιλώ

Κατερίνα
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ίσως και εγώ αισθανόμουν το βάρος αυτό Βάσω..
Ίσως να το μοιραζόμουν με κάποιον που απλά θα με άκουγε...
Αλλά ήξερες μέσα σου, όπως και εκείνος οτι είχε πάρει την απόφαση...απλά τελευταία στιγμή η προσωπικότητα έβγαλε μια λανθασμένη αντίληψη!

Ξέρεις όμως οτι τον βοήθησες..γιατί την ώρα που έλεγε οτι αισθανόταν καλύτερα δε μιλούσε αυτός, αλλά η ψυχούλα του που ένιωθε τη ζεστασιά της αγάπης σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νοιώθω ότι πιο πολύ σε πείραξε ότι δεν κατάφερες να μεταφέρεις την αγάπη σου
Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το "σενάριο" δεν έπαιξε για μένα...
Αλλίμονο, αν "χρειάζομαι" να αισθάνονται οι άλλοι την αγάπη μου και να μου το δείχνουν...

Δεν έκανα τίποτα για μένα. Το έκανα για εκείνον και μόνο.


Η λέξη "μάγια" με ζόρισε...γιατί αδικεί το ρέικι! Ουτε καν εμένα τελικά. Με ζόρισε, γιατί το έχω ακούσει πολλές φορές...
Και είναι και ο λόγος που δεν μπαίνω ποτέ στην διαδικασία να το υποστηρίξω μέσα από αντιπαράθεση.

Δεν με αφορά η γνώμη κανενός για το ρέικι. ΄Ομως πως "παλεύεις" έναν αποφασισμένο να "αναχωρήσει"?

Εκεί, απλά δίνεις ρέικι...με την πλήρη αποδοχή του!

΄Ομως...όταν μαθαίνεις μετά, εκ των υστέρων, ότι δεν υπήρξε πλήρης αποδοχή? Και όχι μόνο δεν υπήρξε πλήρης αποδοχή, αλλά το ρέικι θεωρήθηκε και βίαια ανατροπή της προσπάθειας του για επιβίωση?

΄Ομως σας ευχαριστώ τόσο πολύ!
Γιατί νιώθω πολύ ότι με καταλαβαίνετε!
Η μόνη απαγόρευση που δέχομαι στο ρέικι είναι να μην το "επιβάλλω"...΄Και αυτό ανατράπηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και γι' αυτό ζητώ συγνώμη!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καταθέτω μια εμπειρία επειδή νομίζω οτι ισως χρειάζεται.
Δεν ξέρω για το Ρέίκι αφου δεν το εχω δοκιμάσει. Αλλά επειδή συμμετέχω ενεργά σε αλλο χώρο με δούναι λαβείν ενέργειας πιστεύω οτι μπορώ να την αντιλαμβάνομαι.

Κάποια στιγμή αρκετά δύσκολη για μένα ζήτησα βοήθεια [ οχι ακριβώς με την λέξη αυτή, αλλά ήταν εμφανές].
Το ζήτημα δεν είχε να κάνει με το υλικό μας σώμα ούτε με επίσημη αρρώστια.
Για έναν όμως που γνώριζε, υπήρχε απώλεια ενέργειας επάνω μου και τωρα που μπορώ να το νιώσω κι εγώ στον αλλον καταλαβαίνω πως φαινόταν.
Ασχετα απο την μεθοδο μετάδοσης, η ενέργεια που χρειαζόμουν έφτασε σε εμένα αλλά η δόση ήταν τόσο μεγάλη που μεταφράστηκε σαν κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω.
Εκτός του οτι δεν ήξερα τι συνέβαινε, εκτός απο τις κατηγορίες που εξαπέλυσα εστω και νοερά, δεν ήξερα πως και τι να μαζέψω απο την υπερένταση και απο όλα αυτά που ξαφνικά αισθανόμουν.


Πολύ αργότερα οταν κατάφερα να κοντρολάρω τα πράγματα και τα γνώρισα θέλησα να ευχαριστήσω ότι ήταν γύρω μου, τα πάντα.

Προφανώς ο άρρωστος κύριος ξενίστηκε με την δύναμη αυτη και φοβήθηκε. Ο φόβος του την μετέτρεψε σε αρνητισμό.

Ομως ακόμη και την τελευταία στιγμή ευλογήθηκε απο Αυτόν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 09 Απρ 2008 12:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η αλήθεια είναι ότι σε έχασα λίγο...

Θες να το αναπτύξεις λίγο ακόμα;;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι εννοείς?

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”