Δυστυχώς, συμβαίνουν κι αυτά...

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

αετος έγραψε:Αυτό απο οτι εχω καταλάβει όντως γίνεται.
Αλλά το πως δεν μπορώ να αντιληφθώ.

Επίσης πως τελικά φτάνει και αφομοιώνεται απο τον δέκτη που ούτε και αυτός είναι ιδανικός ?
Μερικα πραγματα ειναι μυστηριο , απλα συμβαινουν ... με εναν απαραληλο και εξαισιο τροπο .
Τα πραγματοποιει το συμπαν ( η συμπαντικη συνειδηση ή οπως αλλοιως επιλεγεις να το αποκαλεις ... )
Προσωπικα θεωρω προσβλητικο το να προσπαθω να εξηγησω με λογια ( αιτιολογησω ) το μυστηριο του κοσμου .... Αρκουμε να το απολαμβανω και προσπαθω να το συνειδητοποιω .....
Αυτο μου αρκει ... ΕΔΩ και ΤΩΡΑ .... χι χι χι χι

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aκριβώς Qisan μου!

Μυστήριο....

΄Οπως και το πνεύμα μας είναι μυστήριο...

΄Ομως μυστήριο, που για μερικούς έχει πραγματικότητα και έτσι λύνεται...


Το ίδιο και η ενέργεια... :D

γιατί δεν πιστεύω πια στα θαύματα, από σύμπτωση, αλλά από ατομική δράση!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ακριβως Βασω μου ...
Μαλιστα λεω ... λιγο απο αυτο το αχανες μυστηριο οποιος μπορεσει να ζηση και να περιγραψει μπορει να το ενσωματωσει σε μια τελετη ..... τοτε λεγεται Ιεροτελεστεια , και αυτες ειναι ικανες να ιδυσουν μια θρησκεια ..... 8) :? 8)

Κοιτω πισω στο χρονο Τοχουν κανει πολλες φορες .

Μα οταν πιεις απο την πηγη νερο , καθε μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο ειναι ανοστο και ανουσιο ..... ακομα και αν εμφυαλωθηκε στην ιδια πηγη . ! ! !

:lol: :lol:

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και αυτες ειναι ικανες να ιδυσουν μια θρησκεια .....


:shock: :shock:
ποτε, ποτέ, ποτέ...όσο περνάει από το δικό μου χέρι!!!

Γι' αυτό "ελευθερώνω" τους ανθρώπους που έρχονται στο ρέικι!!!

΄Ακου νηστεία, όχι σεξ και ένα σωρό άλλες μπούρδες...

Το ρέικι είναι αγνό, και όποιος έρχεται σ' αυτό την αγνότητα την εμπεριέχει...Αν την κάνει ζωή, είναι δικό του θέμα και όχι του θεού!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το ρέικι είναι αγνό, και όποιος έρχεται σ' αυτό την αγνότητα την εμπεριέχει...Αν την κάνει ζωή, είναι δικό του θέμα και όχι του θεού!!!
:bounce: χαίρομαι τόοοσο πολύ, γιατί αυτές οι λέξεις έρχονται και αγγίζουν τα κύτταρά μου!Ευχαριστώ....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μερικα πραγματα ειναι μυστηριο , απλα συμβαινουν ... με εναν απαραληλο και εξαισιο τροπο .
Τα πραγματοποιει το συμπαν ( η συμπαντικη συνειδηση ή οπως αλλοιως επιλεγεις να το αποκαλεις ... )
Προσωπικα θεωρω προσβλητικο το να προσπαθω να εξηγησω με λογια ( αιτιολογησω ) το μυστηριο του κοσμου .... Αρκουμε να το απολαμβανω και προσπαθω να το συνειδητοποιω .....
Αυτο μου αρκει ... ΕΔΩ και ΤΩΡΑ ....
Είναι ζήτημα ιδιοσυγκρασίας Qisan. Τό έχω ξανακουσει αλλά έλα που εχω αναλυτική σκέψη και ψάχνω...
Δεν νομίζω οτι είναι προσβλητικό να θέλω να γνωρίζω τι είναι αυτό που αισθάνομαι και απο που προέρχεται.
Για να γίνω λίγο πιο σαφής , η απορία μου δεν είχε να κάνει με την διαδικασία αποστολής ενέργειας αλλά με το πως γίνεται κάτι τόσο λεπτό και υψηλοκραδασμικό να ''περάσει'' μεσα απο μια δόνηση χαμηλότερη.
Τέλος πάντων δεν χάθηκε και ο κόσμος. Αργά η γρήγορα θα την βρώ την απάντηση...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δόνηση αετέ ανεβαίνει με τις μυήσεις στο ρέικι, σε ένα αρχικό στάδιο ανώτερο από αυτό της ύλης.

Μέσα από αυτήν την διαδικασία, είσαι πάντα ρέικι, ακόμα και αν δεν το εξασκήσεις ποτέ...

Τα επίπεδα των δονήσεων είναι διαφορετικά. Συνεχώς αυξάνουν μέσα από την προσωπική διαδρομή...

Η συνεχώς αυξανόμενη δόνηση του ενεργειακού σώματος, έχει μετά να κάνει με την δική σου εργασία και με το πόσο φέρνεις τις δονήσεις του πνεύματός σου στην ζωή σου.

Είναι μια αρχική γνώση που μπορώ να σου δώσω.
Αν θέλεις να μιλήσουμε λεπτομερέστερα γι' αυτό, θα μπορούσαμε να το κάνουμε σε μία συνάντηση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Απ οτι βλέπω προφανώς κάτι δεν εχω καταλάβει καλά σχετικα με τον όρο δόνηση.
Πίστευα οτι η δόνηση ανεβαίνει με την εργασία επάνω στον εαυτο αλλά με αυτό δεν εννοούσα απλώς την αυτογνωσία αλλά και τον μετασχηματισμό οσων δεν είναι αρμονικά.
Δλδ είχα την άποψη οτι ο υψηλός κραδασμός ανάγεται σε μια λεπτότερη και πιο καθαρή ποιότητα .

Είναι ετσι η αυξάνεται με την αυτογνωσία ανεξάρτητα του πως είμαστε και τι είμαστε?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

αετος έγραψε: Δλδ είχα την άποψη οτι ο υψηλός κραδασμός ανάγεται σε μια λεπτότερη και πιο καθαρή ποιότητα .

Είναι ετσι η αυξάνεται με την αυτογνωσία ανεξάρτητα του πως είμαστε και τι είμαστε?
Θεωρείς αετέ ότι τα δύο αυτά είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους;; Η αυτογνωσία και το τί και πώς είμαστε;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δόνήση αυξάνεται, όσο "καθαρίζεις" αυτά που σε απομακρύνουν από τον ανώτερο εαυτό σου...

Με κάθε "φλουδα" που πετάς από το "κρεμμύδι", επιτρέπεις στην ανώτερη δόνηση να αναβαθμίσει το είναι σου.

Το υποσυνείδητο που φωτίζεται και γίνεται συνειδητό...Η συνειδητότητα εμπεριέχει τα πάντα σε ισορροπία.
΄Οχι καλό-κακό, η πόλωση είναι η ανθρώπινη διαδρομή μας.
΄Όσο ο δυαδισμός υφίσταται, εσωτερικά δεν μπορείς παρά να διαχωρίζεσαι...
Πνευματικός και υλιστής...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δλδ είχα την άποψη οτι ο υψηλός κραδασμός ανάγεται σε μια λεπτότερη και πιο καθαρή ποιότητα .

Είναι ετσι η αυξάνεται με την αυτογνωσία ανεξάρτητα του πως είμαστε και τι είμαστε?


Θεωρείς αετέ ότι τα δύο αυτά είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους;; Η αυτογνωσία και το τί και πώς είμαστε;
Εβαλα στην παράθεση και τα δύο για να το διευκρινήσω.

Θεωρώ οτι με την αυτογνωσία μαθαίνουμε το τι είμαστε , το πως αισθανόμαστε αληθινά. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό απο μόνο του, ανεβάζει τον κραδασμό η αν χρειάζεται αυτό που μαθαίνουμε μετα να το εξευγενίσουμε..[ αν θέλουμε άνοδο]

πχ Απο την αυτογνωσία ας υποθέσουμε οτι αντιλαμβανόμαστε οτι είμαστε ασύδοτοι, παρορμητικοί και εαυτούληδες....
Επίσης είμαστε και έξυπνοι, τρυφεροί και ενδιαφέροντες...
Ολα αυτά τα ανακαλύψαμε. Και τώρα? Δεν θα πρέπει να δουλέψουμε επάνω σε αυτά ωστε να βρούμε τις αιτίες και να μετασχηματίσουμε οτι δεν είναι ''ανώτερο''?

Νομίζω οτι αυτό που λέμε ανώτερος εαυτός είναι κάτι ''καθαρό'' και ''λογικό'' που κολυμπά σε μια θάλασσα αγάπης.
Οτι μας απομακρύνει απο αυτό μάλλον δεν θα μας εξελίσει.

Η ερώτηση ήταν αν φτάνει να ξέρουμε το πως είμαστε η αν πρέπει να βελτιώνουμε και αυτό που βρίσκουμε .



Το υποσυνείδητο που φωτίζεται και γίνεται συνειδητό...Η συνειδητότητα εμπεριέχει τα πάντα σε ισορροπία.
Συμφωνώ .
Εκδηλώνουμε όμως τα πάντα όπως τα βρίσκουμε στο υποσυνείδητο η τα θέτουμε κάτω απο την κυριαρχία του ανώτερου νοητικού ?
Εγώ προτιμώ να ελέγχω τα συναισθήματα μου όσο μπορώ με την χρήση του νου παρά να αφήνω αυτά να ελέγχουν την σκέψη μου και κατ' επέκταση τις πράξεις μου..

Δοκίμασα και το ανάποδο και δεν μου φάνηκε εποικοδομητικό τελικά. Απλώς βρέθηκα να συμπεριφέρομαι μηχανικά και παρορμητικά ερμαιο κάποιου συναισθήματος που μόλις εκτονωνόταν ''ξυπνούσα''.
Αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να εμποδίζει κανείς το συναίσθημα του αλλά να μπορεί να το δει και να μην ταυτιστεί μαζί του και χαθεί μεσα σε αυτό.

......
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω αετέ, τίποτα δεν πρέπει...

Ο έλεγχος των συναισθημάτων μέσω του νου, για μένα πάντα, είναι σπρώξιμο αυτών στο υποσυνείδητο.
Η ελεύθερη έκφραση αυτών, χρειάζεται προηγουμένως να έχει περάσει από τον "καθαρισμό" των σκιών τους!

Γενικά υπάρχει ο πνευματικός στόχος που σε οδηγεί στην ισορροπία, ώστε ούτε με τον νου, ούτε παρορμητικά να αντιδράς.

Η λογική έχει αξία (για μένα πάντα), όταν ο νους μας έχει αναπτυχθεί σε νόηση. Η αναβάθμισή του σημαινει και ανώτερη δόνηση και ποιότητα στις εσωτερικές αξίες που απομακρύνουν τα πρότυπα της κοινωνίας μας. ΄Οχι με την μορφή κατάλυσης της κοινωνίας, μια και αυτό πάει σε άλλο "κεφάλαιο", αλλά με την εσωτερική ελευθερία που είναι απαραίτητη για την ατομική εξέλιξη.

Οι χαρακτηρισμοί που αναφέρεις που βασίζονται? Σε καθαρό εαυτό ή στον απλό μας χαρακτήρα?
Είναι δικοί σου ή των άλλων? Η αυτογνωσία δεν περιλαμβάνει μόνο την παραδοχή των χαρακτηριστικών που σου προσδίδουν... Αυτό είναι το αρχικό της στάδιο...Από εκεί και πέρα αναζητάς τις δικές σου καθαρές αλήθειες που δεν έχουν ίχνος από προσδοκίες.

Η αυτογνωσία αρχίζει με το "ποιός είμαι" και συνεχίζει με το "αυτός είμαι"...για να τελειώσει με το "απλά είμαι"!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλημέρα :D

Βάσο, το περίεργο είναι οτι κατά βάση λέμε τα ίδια αλλά με άλλη γλώσσα στα περισσότερα...
Ο έλεγχος των συναισθημάτων μέσω του νου, για μένα πάντα, είναι σπρώξιμο αυτών στο υποσυνείδητο.
Η ελεύθερη έκφραση αυτών, χρειάζεται προηγουμένως να έχει περάσει από τον "καθαρισμό" των σκιών τους!
Ξαναδιευκρινίζω οτι με την λέξη << ελεγχο>> δεν εννοώ την απώθηση, ουτε τον ψυχαναγκασμό. Ετσι και βεβαια θα λιμνάσουν και κάποια στιγμή θα πλημμυρίσουν διαλύοντας όλο το είναι μας.
[ δοκιμασμένα όσα λέω...].
Ελεγχος σημαίνει να είμαστε σε θεση να καταλαβαίνουμε τι και γιατί αισθανόμαστε κάτι. Αυτό κατα την γνώμη μου δεν είναι έυκολο επειδή χρειάζεται χρόνο, πόνο και πείσμα.
Προφανώς αυτό εννοείς με την φράση << καθαρισμός των σκιών τους>>.
πχ Συνέλαβα τον ευατό μου να θέλει να μάθει κάτι για να μορφωθεί και να γνωρίζει. [ ετσι έλεγα και το πίστευα ακράδαντα].
Μόνο που πίσω απο αυτά τα υποτιθέμενα ευγενή κίνητρα, ήταν και ενα δύο πονηρούλια...Το ένα ήταν η ζήλια που νόμιζα οτι ποτέ δεν είχα και το άλλο η ματαιοδοξία που επίσης πίστευα οτι είχε φύγει...
[ γιατί αυτός να ξέρει κάτι και εγω να μην το ξέρω ?]

Δες πόσα εμφανίζονται μαζί με τα παραπανω , οπως η τάση για σύγκριση, το περιβάλλον, η παιδεία του σπιτιού μου, κλπ]

Οταν όμως αναγνωριστούν τίθονται κάτω απο το νοητικό επειδή τουλάγχιστον εγω δεν ΘΕΛΩ να τα αφήσω να με κυριαρχούν. Δεν είναι θέμα ηθικής αλλά και πρακτικό ζήτημα. Κανείς δεν μπορεί να γαληνέψει οταν μονίμως κυνηγά χείμαιρες...
Η λογική έχει αξία (για μένα πάντα), όταν ο νους μας έχει αναπτυχθεί σε νόηση. Η αναβάθμισή του σημαινει και ανώτερη δόνηση και ποιότητα στις εσωτερικές αξίες που απομακρύνουν τα πρότυπα της κοινωνίας μας. ΄Οχι με την μορφή κατάλυσης της κοινωνίας, μια και αυτό πάει σε άλλο "κεφάλαιο", αλλά με την εσωτερική ελευθερία που είναι απαραίτητη για την ατομική εξέλιξη.
Ακριβώς. Δεν μιλάω για τα κοινωνικά πρότυπα αλλά για τα δικά μας που τα φτιάχνουμε μόνοι μας. Πάντως δεν αποκλείεται κάποια απο αυτά να συμπίπτουν με τα της κοινωνίας.
Οι χαρακτηρισμοί που αναφέρεις που βασίζονται? Σε καθαρό εαυτό ή στον απλό μας χαρακτήρα?
Είναι δικοί σου ή των άλλων? Η αυτογνωσία δεν περιλαμβάνει μόνο την παραδοχή των χαρακτηριστικών που σου προσδίδουν... Αυτό είναι το αρχικό της στάδιο...Από εκεί και πέρα αναζητάς τις δικές σου καθαρές αλήθειες που δεν έχουν ίχνος από προσδοκίες.
Το παράδειγμα που εφερα πιο πάνω, είχε σκοπό να κάνει αυτή την διάκριση φανερή. Προσπαθω να βρίσκω αυτό που λες << καθαρό εαυτό>>.
Η γνωμη μου είναι οτι αυτό δεν τελειώνει σχεδόν ποτέ...

Τι εννοείς εκεί που λες για τις προσδοκίες?
Τα χαρακτηριστικά που μας προσδίδουν είναι αυτά που τους κάνουμε να μας δωσουν [ ιδίως τώρα] αλλά εμείς ξέρουμε ως επι το πλείστον τι κρύβουμε .
Εκεί βρίσκονται τα πρέπει μου . Τα θέτω εγω όποτε πονάει το στομάχι μου σε κάτι που σκέφτομαι η αισθάνομαι και πάω να το περάσω '' πλαγίως''....

:lol:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

αετος έγραψε:Καλημέρα :D
Βάσο, το περίεργο είναι οτι κατά βάση λέμε τα ίδια αλλά με άλλη γλώσσα στα περισσότερα...
:lol:
Ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο εδω μεσα ! ! !
Και καθε φορα που το ακουω μ΄αρεσει οσο την πρωτη φορα . !

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εκεί βρίσκονται τα πρέπει μου . Τα θέτω εγω όποτε πονάει το στομάχι μου σε κάτι που σκέφτομαι η αισθάνομαι και πάω να το περάσω '' πλαγίως''....

Ναι καταλαβαίνω αετέ, ότι λέμε τα ίδια...και όπως λέει ο Qisan μας, δεν το βλέπουμε πρώτη φορά εδώ μέσα...

Αφού η πνευματική οριοθέτήση έχει κοινό παρανομαστή...!!! χαχαχα!!!

Οι προσδοκιες είναι σ'αυτά τα "πρέπει" και φυσικά θα σε πονάει το στομάχι σου...Και εμένα με πονάει όταν πίσω από κάτι που θεωρώ αγνό, κρύβεται η προσδοκία!
Τουλάχιστον εμείς το ξέρουμε...για φαντάσου οι άλλοι που απονήρευτοι, φτάνουν μέχρι έλκος! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”