reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Η αρχική ερώτηση…
PIO REIKI EINAI PIO APOTELESMATIKO, USUI REIKI I ANGELIKO REIKI
Το Αγγελικό γιατί το λένε ρεικι? Επειδή υπάρχουν σύμβολα και μύηση και χέρια?
Δεν ακολουθεί την γραμμή, Ουσουι, Καρουνα, Λαιταριαν, Σαμπαλλα…

Προσωπικά πάντως θεωρώ το Ουσουι ολοκληρωμένο, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν χρειάζεται τπτ άλλο. Έξαλλου σου δίνη άπυρες δυνατότητες. Από αυτές της δυνατότητες βγήκε το καρουνα κ.τ.λ.

Όσο για τους αγγέλους εφόσον κάποιος τους θέλει δίπλα του όταν κάνει Ουσουι τους έχει.
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:
αλλά επικαλέισαι τον αγγελο θεραπευτή που στέλνει απλά ενέργεια εκεί που εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται περισσοτερο
βρε Ναταλί, σοβαρέψου...Είναι δυνατόν αυτό που λες να γίνεται? Τι είμαστε εμείς άβουλα όντα?

Τι ωραία να κάθομαι στον καναπέ μου και να λέω στον άγγελο θεραπευτή, θεράπευσε εσύ τον άνθρωπο!!

Μα έλεος πια!!!!!! :?

Εχεις σκύψει ποτέ πάνω από έναν άνθρωπο που πονάει για να τον θεραπεύσεις? ΄Εχεις αγγίξει ποτέ την ψυχή του να δεις τι βγαίνει?

Τι εύκολα που τα έκαναν όλα!!! ΄Ελεος!!!!!!!!!!!!! :-( :-( :-(
Kαναλια δεν ειμαστε ετσι κι αλλιως και στο Ουσουι? :-?
Δηλαδη, το μονο που χρειαζεται δεν ειναι να αφηνεται κανεις? Στην μια περιπτωση να αφηνεται στην ενεργεια του Ουσουι, στην αλλη στην ενεργεια του Αγγελικου (των Αγγελων)...
Αυτη ειναι η απορροια μου... @};-
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:μολις διαβασα μερος ενος αρθρου (με απωθησε και δεν ηθελα να διαβασω αλλο) απο εναν ρεικι "μαστερ" του jinkiden reiki. ο οποιος πρεσυεβει ενα ρεικι παραδοσιακο, ιαπωνικο, "καθαρο" (δογματικο θα ελεγα ) ενα συστημα οργανωμενο με απαιτουμενη αψογη γνωση των "τεχνικων" με ιαπωνικη προσεγγιση οπου θα υπαρχει ενας μονο μαστερ που θα αξιολογει και θα αποφασιζει ποιος θα παρει επομενο βαθμο (βασει προφανως στην γνωση της τεχνικης πλευρας του συστηματος, οπου το αρχαιοτερο καντζι του ρεικι (αυτο που χρησιμοποιουταν προ πολεμικα ) ειναι το σωστο, αυτος ο ανθρωπος μιλουσε για τους μαστερ της γενεολογιας τακατα με συγκαβατικο τροπο διοτι πολλοι εξ αυτων τον επαιρναν τηλεφωνο για να τον ρωτησουν π.χ. για τα συμβολα(προφανως για την εννοιολογικη ερμηνεια τους)κλπ κλπ κλπ. ενοιωσα την ενεργεια ενος "ιεροεξεταστη" που πρεσυευει ενα ρεικι με Παπα, ιερα εξεταση και "καθαρους" σε σχεση με αιρετικους η παρακατανιους ρεικαδες. Ποσο χαιρομαι που υπηρξε μια Τακατα που εφερε το ρεικι στην δυση και ειχε την φωτιση να το δυτικοποιησει και να το μεταδοσει με ελευθερια, την ευγνωμονω. @};- @};-
...χρεωνοντας βεβαια τον τριτο βαθμο 10.000 Ευρω!!!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην μια περιπτωση να αφηνεται στην ενεργεια του Ουσουι
:shock: :shock:

Γιώργο τι λες? Ποιά ενέργεια του Ουσούι?

η πνευματική ενέργεια δεν είναι κανενός ιδιοκτησία!

η μύηση στο ρέικι σε επανασυνδέει με τα πνευματικά σου πεδία, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να γίνει αυτό...


για μένα η "θεραπεια" πάει πιο βαθιά από το απλό "κανάλι"...

πάει βαθιά στον θεό..!!!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:
Στην μια περιπτωση να αφηνεται στην ενεργεια του Ουσουι
:shock: :shock:

Γιώργο τι λες? Ποιά ενέργεια του Ουσούι?

η πνευματική ενέργεια δεν είναι κανενός ιδιοκτησία!

η μύηση στο ρέικι σε επανασυνδέει με τα πνευματικά σου πεδία, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να γίνει αυτό...


για μένα η "θεραπεια" πάει πιο βαθιά από το απλό "κανάλι"...

πάει βαθιά στον θεό..!!!

@};-
Aχ συγγνωμη, εννοουσα η ενεργεια του Ουσουι Ρεικι, θελοντας να δηλωσω τη διαφορα με του αγγελικου...
Ειχα διδαχτει οτι οταν δινουμε ρεικι ειμαστε ουδετεροι με την εννοια οτι απλα αφηνομαστε στη ροη, και ευχομαστε για το ανωτερο καλο... Ισως απλα ο καθενας μας να ακολουθει το δικο του τροπο εργασιας με το ρεικι...
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιώργο η ενέργεια είναι μια....................άσχετα με τα ονόματα που της δίνουμε. :-D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Μια, αλλα το καθε συστημα σου δινει τα δικα του εργαλεια... Για μενα το Ουσουι Ρεικι ειναι η βαση, αλλα δεν πιστευω πως εχει πιο υψηλες δονησεις απο το Καρουνα, το Αγγελικο ή το Λαιταριαν. Οπως διαφερουν και οι δονησεις αναμεσα στους βαθμους του Ουσουι Ρεικι, ενω η ενεργεια ειναι μια.................
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οπως διαφερουν και οι δονησεις αναμεσα στους βαθμους του Ουσουι Ρεικι, ενω η ενεργεια ειναι μια.................
Μα βρε Γιώργο μου τι λες?

δεν διαφοροποιείται η ενέργεια αλλά το δικό σου επίπεδο συνείδησης...
Οι δικές σου δονήσεις ανυψώνονται και λαμβάνεις την ενέργεια διαφορετικά κα σε πιο λεπτοφυή συχνότητα...

και σε κάθε επίπεδο έχεις και κλειδιά για να καταφέρεις το "ξεκλείδωμα" την συνείδησης σου...

γιατί μπερδεύτηκες με υψηλότερες και χαμηλότερες δονήσεις της ενέργειας?

Είναι σαν ένα πρόβλημα που το δίνεις να το λύσουν παιδιά διαφορετικής ηλικίας...Στην πραγματικότητα όμως θα πρέπει να αναπτυχθούν εκείνα για να βρουν την λύση, δεν θα διαφοροποιηθεί το πρόβλημα...

Υπάρχει μια αναφορά στο Lightarian που παρουσιάζει τα επίπεδα του ρέικι με τις ανάλογες δονήσεις τους...Αυτό αφορά την δική μας δυνατότητα ανάπτυξης όμως και όχι την δυναμική της ενέργειας...

Αλλίμονο αν στο τελευταίο επίπεδο του Lightarian έπιανες το 9.9 της δονητικής συχνότητας, επειδή μυήθηκες σ' αυτό...Τόσο απλά νομίζεις ότι γίνεται?




:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”