reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι σε αυτό εδώ το φόρουμ που τυγχάνει να συμμετέχω απο την αρχή του ότι δεν έχει χαϊδέψει ποτέ κανείς τα αυτιά καθενός και να στέλνει πλασματικές αγκαλίτσες και φιλάκια. Αυτό δε σημαίνει ότι ο καθένας επιβάλει την άποψή του αλλά με ελευθερία και σεβασμό την καταθέτει. Αγάπη και ζεστασιά δε σημαίνει ότι δε βάζω τα όριά μου ή όταν βλέπω κάτι περίεργο στο σπίτι μου που μπορεί να το διαβάσει ο οποιοσδήποτε θα το αποσιωπήσω.

Ναταλί καλή συνέχεια.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

αυτη η αγάπη ποσο παρεξηγημενη ειναι

καλη συνεχεια Ναταλί @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ifaki »

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ νέο μέλος που ακόμα βρίσκεται πιο μπροστά από την αρχή του μονοπατιού. Επίσης δουλέυω πολλές ώρες και δε μου είναι εύκολο να παρακαλουθώ πολύ μεγάλο κομμάτι του forum. Αυτό λοιπόν μου δημιουργεί μία τεράστια ανασφάλεια στο να γράψω και να συμμετέχω σε συζητήσεις πολύ παλαιότερων μελών. Μαθαίνω όμως από αυτά που διαβάζω.. Και συμφωνώ με τον Μαντράκο.. Πρέπει να διαβάζεις κάθε θεμάτική ενότητα από την αρχή για να έχεις άποψη. Ασε που στην πορεία της ανάγνωσης σου λύνονται και πάρα πολλές απορίες.

Με τα λίγα που ξέρω εγώ λοιπόν, έχω διαπιστώσει πως δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές. Η κριτική εξάλου όσο καλοπροαίρετη και αν είναι δεν είναι πάντα απόλυτα κατανοητή από το λήπτη.

Θεωρώ πως είμαστε ένα forum που αγαπιόμαστε πολύ και είναι κρίμα κάποιος να μας κρίνει από ένα και μόνο άτυχο περιστατικό. Στις συναντήσεις μας γελάμε, κλαίμε... έχουμε πολλές χαρές και λύπες.. Εξάλου η Βάσω μου έχει μάθει πως δεν υπάρχουν καλά και κακά συναισθήματα. Πιστεύω πως κανένας δε θέλει να πληγώσει και να στεναχωρέσει κανέναν σε αυτή τη συντροφιά. Είμαστε πολλοί όμως και είναι λογικό να ακούγονται διαφορετικές απόψεις και να υπάρχουν διαφωνίες. Οσο δικαίωμα έχει κάποιος να συμφωνεί άλλο τόσο έχει και να διαφωνεί. Πάντα όμως με σεβασμό. Αυτό για εμένα είναι κανόνας απαράβατος. Ισως κάποιες απαντήσεις να ήταν κάπως απότομες για τα δικά μου δεδομένα. Αλλά και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι. Οι γόνιμες αντιπαραθέσεις εμένα με κάνουν δημιουργικη. Με βάζουν σε εγρήγορση.. Με ωθούν να κάνω το επόμενο βήμα.

Λυπάμαι που έφυγε η Ναταλί. Είμασταν στην ίδια ομάδα.. Και την πονάω και την αγαπάω πολύ! Δεθήκαμε μέσα στην ομάδα! Θέλω να είναι πάντα καλά!! Αλλά είμαι σίγουρη και πως όλα τα παιδιά στο forum το ίδιο θέλουν για εκείνη. Επίσης και αυτό για εμένα είναι κανόνας απαράβατος.
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και εμένα μου λείπει το τρελοκομείο! :-(

΄Ομως όπως είπες Ιφιγενεια μου, υπάρχει διαφορετικότητα στις απόψεις και στις εκφράσεις, μεταξύ πολλών ανθρώπων!
Ο σεβασμός πάλι, είναι μια υποκειμενική υπόθεση και εγώ δεν μπορώ να κάνω τον δεσμοφύλακα. Ενήλικες είμαστε!

Το φόρουμ για να έχει ομαλή λειτουργία, χρειάζεται να το φροντίζουμε όλοι και όχι μόνο εγώ!

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που είπε η Ναταλί, όχι με πρόθεση φυσικά, ήταν άστοχο!

Νομίζω ότι η θέση της golidar ήταν που την ερέθισε περισσότερο!
΄Ενιωσε άβολα μπροστά σε ένα νέο μέλος που αντί να την βοηθήσει την έσπρωξε στα άκρα...

Αυτή είναι η δήθεν αγάπη χωρίς σοφία!

Χωρίς να μας γνωρίζει, παρά μόνο λίγες στιγμές, πήρε θέση μόνο από το τελευταίο ποστ!! Και αυτό ήταν καταλυτικό για την Ναταλί!

Λυπάμαι που οι άνθρωποι αγαπάνε κατά πως τους βολεύει...
Και περισσότερο λυπάμαι που ενώ αγαπάνε είναι επικριτικοί για κάθε διαφορετικό, χωρίς να προσπαθήσουν να βρουν εξηγήσεις για κάποια διαφωνία...Και χωρίς να δουν τον Εαυτό τους!
΄Ολα είναι μια χαρά μέσα τους, το έξω τους τούς φταίει :-( :-( :-( :-(

Γνώριμη συμπεριφορά!

Και η απόδραση, ακόμα πιο γνώριμη...

Να είναι καλά και οι δύο... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Ναταλάκι :-( >:d<
η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψεις....έγραφες με πολύ ζωντάνια και δύναμη και αυθορμητισμό και πολλές φορές με άφηνες άφωνη με την τόση σου ζωντάνια!!
τώρα ο καθένας έχει την αποψή του και εάν νομίζεις ότι είναι καλύτερα να αποχωρίσεις εσύ ξέρεις καλύτερα >:d<
Madry μας έχεις δίκιο απόλυτο για το διάβασμα του φόρουμ....
εγώ είμαι εδώ αρκετούς μήνες και ακόμα όλο το φόρουμ δεν το έχω διαβάσει !! άσε που πολλά τα διαβάζω και δεύτερη φορά!!!
Υπάρχει πολύ αγάπη εδώ μέσα και οι όποιες "τηγανιές" της Βασούλας μας μόνο από αυτό γίνονται....
αλλά αυτό πρέπει να το ζήσει, να το καταλάβει , να το βιώσει ο καθένας μόνος του....

Καλή συνέχεια στον δρόμο τους σε αυτούς που φεύγουν και καλή συνέχεια και σε αυτούς που μένουν!!!
;)

>:d< :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ifigenia έγραψε:Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ νέο μέλος που ακόμα βρίσκεται πιο μπροστά από την αρχή του μονοπατιού. Επίσης δουλέυω πολλές ώρες και δε μου είναι εύκολο να παρακαλουθώ πολύ μεγάλο κομμάτι του forum. Αυτό λοιπόν μου δημιουργεί μία τεράστια ανασφάλεια στο να γράψω και να συμμετέχω σε συζητήσεις πολύ παλαιότερων μελών. Μαθαίνω όμως από αυτά που διαβάζω.. Και συμφωνώ με τον Μαντράκο.. Πρέπει να διαβάζεις κάθε θεμάτική ενότητα από την αρχή για να έχεις άποψη. Ασε που στην πορεία της ανάγνωσης σου λύνονται και πάρα πολλές απορίες.

Με τα λίγα που ξέρω εγώ λοιπόν, έχω διαπιστώσει πως δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές. Η κριτική εξάλου όσο καλοπροαίρετη και αν είναι δεν είναι πάντα απόλυτα κατανοητή από το λήπτη.

Θεωρώ πως είμαστε ένα forum που αγαπιόμαστε πολύ και είναι κρίμα κάποιος να μας κρίνει από ένα και μόνο άτυχο περιστατικό. Στις συναντήσεις μας γελάμε, κλαίμε... έχουμε πολλές χαρές και λύπες.. Εξάλου η Βάσω μου έχει μάθει πως δεν υπάρχουν καλά και κακά συναισθήματα. Πιστεύω πως κανένας δε θέλει να πληγώσει και να στεναχωρέσει κανέναν σε αυτή τη συντροφιά. Είμαστε πολλοί όμως και είναι λογικό να ακούγονται διαφορετικές απόψεις και να υπάρχουν διαφωνίες. Οσο δικαίωμα έχει κάποιος να συμφωνεί άλλο τόσο έχει και να διαφωνεί. Πάντα όμως με σεβασμό. Αυτό για εμένα είναι κανόνας απαράβατος. Ισως κάποιες απαντήσεις να ήταν κάπως απότομες για τα δικά μου δεδομένα. Αλλά και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι. Οι γόνιμες αντιπαραθέσεις εμένα με κάνουν δημιουργικη. Με βάζουν σε εγρήγορση.. Με ωθούν να κάνω το επόμενο βήμα.

Λυπάμαι που έφυγε η Ναταλί. Είμασταν στην ίδια ομάδα.. Και την πονάω και την αγαπάω πολύ! Δεθήκαμε μέσα στην ομάδα! Θέλω να είναι πάντα καλά!! Αλλά είμαι σίγουρη και πως όλα τα παιδιά στο forum το ίδιο θέλουν για εκείνη. Επίσης και αυτό για εμένα είναι κανόνας απαράβατος.
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου Ιφιγενεια σε ολα.εγω προσωπικα μπηκα στο φορουμ για να βοηθιθω στον δρομο που διαλεξα συνειδητα να ακολουθησω και οχι για να μου χαιδεψουν τα αυτια και να μου λενε μονο αυτα που θελω να ακουσω.



@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ifaki »

Vaso έγραψε:Λυπάμαι που οι άνθρωποι αγαπάνε κατά πως τους βολεύει...
Και περισσότερο λυπάμαι που ενώ αγαπάνε είναι επικριτικοί για κάθε διαφορετικό, χωρίς να προσπαθήσουν να βρουν εξηγήσεις για κάποια διαφωνία...Και χωρίς να δουν τον Εαυτό τους!
΄Ολα είναι μια χαρά μέσα τους, το έξω τους τούς φταίει :-( :-( :-( :-(

Γνώριμη συμπεριφορά!

Και η απόδραση, ακόμα πιο γνώριμη... @};-
Μα πόσο δίκιο έχεις Βασούλα μου... Πολύ σοφή κουβέντα... Την κρατάω για τη συνέχεια της πορείας μου... Σε ευχαριστώ Βασούλα! :x
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τελικα σε ολα τα φορουμ ασχετα αν εχουν να κανουν με αγαπη η μηχανες η οτιδηποτε αλλο παντου παρεξηγησεις και αποχωρησεις.
Τι να πω :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Τάσο μου, έτσι είναι...

Κυρίως γιατί η αγάπη μεταφράζεται "πρέπει να με ανεχτείς" από την μια, και από την άλλη "πρέπει να με αγαπάς όπως εγώ θέλω"

Η παρεξήγηση συμβαίνει όταν οι άνθρωποι είναι προσηλωμένοι στους άλλους και όχι στον εαυτό τους!

Το ρέικι δεν σε "ρυθμίζει" αυτόματα στην αγάπη. ΄Οπως σου έχω εξηγήσει, ο αυτο-σεβασμός προκύπτει από την εσωτερική εργασία και το ρέικι σε υποστηρίζει σ' αυτήν την διαδρομή, που ξεκινά από το 0 και φτάνει στο άπειρο!
Το ρέικι είναι η δυνατότητα μας για αυτο-θεραπεία!

Αν μέσα σου έχεις συναισθήματα αυτο-απόρριψης, όλοι θα είναι απορριπτικοί μαζί σου, αν δεν σκύψεις μέσα σου να δεις τον κόσμο που έχεις δημιουργήσει και τον κουβαλάς όπου κι αν πας...

Η αγάπη δεν είναι αίσθημα για να το απαιτήσεις, αλλά κατάσταση της συνείδησης. Και αν η κατάσταση της συνείδησης σου είναι μίζερη, μιζέρια θα συναντήσεις γύρω σου. Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, γιατί τον κόσμο μας εμείς και μόνο εμείς μπορούμε να τον αλλάξουμε!
Ατομική είναι η προσπάθεια...

΄Εχω παρατηρήσει ότι οι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να κερδίσουν αποδοχή και σεβασμό από τους άλλους, αλλά δεν γνωρίζουν τον εαυτό τους, παρά μόνο μέσω των άλλων!

΄Οταν λοιπόν "στριμώχνονται", τότε αρχίζουν να αμφισβητούν τους άλλους! Ο εαυτός τους παραμένει στο "απυρόβλητο", γιατί βλέπεις το να ομολογήσεις ότι καθημερινά "παραμυθιάζεις" τον εαυτό σου, το να κοιτάξεις ταπεινά τα κομμάτια σου που πονούν και να τα αποδεχτείς, το να προσεγγίσεις με ευαισθησία και αποδοχή το εσωτερικό σου παιδί και τις ανάγκες σου, χρειάζεται να έχεις εκείνη την ψυχολογική δύναμη, που σε κάνει αυτάρκη!
Χρειάζεται να εμβαθύνεις στο Πνεύμα σου, για να είσαι ολοκληρωτικά υγιής, αλλά αυτό δεν το βλέπω να γίνεται εύκολα, μια και οι πεποιθήσεις για την ανθρώπινη ύπαρξη είναι περιορισμένες σε μια εκπαίδευση που συγκρίνει, εξουσιάζει και κάνει τους ανθρώπους αδύναμους και ασθενείς! :-(

Το ρέικι δεν θα σου δώσει την δυνατότητα να αλλάξεις τους άλλους, αλλά τον εαυτό σου! Και αν αυτό δεν το κατανοήσει κανείς θα εκφράζεται με αγάπη μεν, αλλά στην πρώτη ευκαιρία θα επικρίνει τους άλλους γι' αυτό που είναι, χωρίς να μπορεί να δει ο ίδιος την κατάσταση του "είναι" του!

Αυτό ακριβώς που συνέβη στην Ναταλί και στην golidar, μια και οι ταυτίσεις και τα καθρεφτίσματα συμβαίνουν στους ανθρώπους που εργάζονται επιφανειακά με το αίσθημα της αγάπης!
Και αυτό αφορά σε όλες τις εκφράσεις της ζωής, είτε πρόκειται για φόρουμ ρέικι, είτε πρόκειται για φόρουμ μαγειρικής!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω με την Ναταλί τηλεφωνικά, δεν σήκωσε το τηλέφωνο...
Μου έστειλε όμως ένα μήνυμα που ούτε λίγο ούτε πολύ σπρώχνει την ευθύνη για αυτό που συνέβη σε εμένα!

"ως πότε θα τονίζετε κάποιες ανακρίβειες των άλλων (??) και θα παραβλέπετε προσβολές και χαρακτηρισμούς των δικών σας (???)
Που είναι η αυτογνωσία σας και η εξέλιξή σας?"


Λυπάμαι βρε Ναταλί, που δεν είμαι όπως με θέλεις! :-( :-(

μα περισσότερο λυπάμαι, που με βλέπεις όπως την μητέρα σου! Με την ίδια ένταση και πάθος που κουβαλάς τις διακρίσεις μέσα σου, με τα ίδια συναισθήματα αντικρύζεις και εμένα!

Τον εαυτό σου άραγε πότε θα τον αντικρύσεις? :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

α ρε βασω την απαντηση σου στον τασο πρεπει να την κορνιζαρουμε και να την διαβαζουμε καθε μερα :x
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλυκιέ μου Κωνσταντίνε ένα πράγμα έμαθα καλά στον Δρόμο μου...

Υπάρχουν δάσκαλοι και δάσκαλοι! Ο κυριότερος είναι αυτός που μας καθρεφτίζει την «κακομαθημένη» συνείδηση μας! Και ο χειρότερος είναι αυτός που την εξυμνεί!
Μεταξύ των δύο καταστάσεων, υπάρχει μόνο η άγνωστη κατάσταση του είναι μας!
Και αν δεν το καταλάβουμε επαρκώς, τότε η ίδια η ζωή μας το δίνει μέσα από τις δοκιμασίες…Τίποτα δεν μπορούμε να μάθουμε από τους άλλους, το μόνο που μπορούμε είναι να αναγνωρίσουμε ότι όσα μάθαμε, τα οφείλουμε στην ασθένειά μας και μόνο! Ποτέ δεν είναι αργά να δούμε κατάματα το «κομματιασμένο» είναι μας, ανιχνεύοντας τα σημάδια του στο σώμα μας! Να μετράμε τις ανάσες που δεν παίρνουμε, είναι ο πιο σημαντικός δρόμος της αυτογνωσίας.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μου έστειλε όμως ένα μήνυμα που ούτε λίγο ούτε πολύ σπρώχνει την ευθύνη για αυτό που συνέβη σε εμένα!

"ως πότε θα τονίζετε κάποιες ανακρίβειες των άλλων (??) και θα παραβλέπετε προσβολές και χαρακτηρισμούς των δικών σας (???)
Που είναι η αυτογνωσία σας και η εξέλιξή σας?"
:-o :-o

Λυπαμαι ειλικρινα που αντικριζω συνεχως "κακοηθεις" ανθρωπους που καλυπτουν την ανασφαλεια και τον φοβο τους κατω απο το πεπλο της αγαπης....σπρωχνοντας την ευθυνη για οτι τους συμβαινει στους αλλους...
Αυτο δεν παει για τη Ναταλι συγκεκριμενα...ειναι μια γενικη παρατηρηση μου....με αφορμη αυτο που σου ειπε η Ναταλι, Βασω!!

:-(
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Λυπαμαι ειλικρινα που αντικριζω συνεχως "κακοηθεις" ανθρωπους που καλυπτουν την ανασφαλεια και τον φοβο τους κατω απο το πεπλο της αγαπης....σπρωχνοντας την ευθυνη για οτι τους συμβαινει στους αλλους...
Αυτο δεν παει για τη Ναταλι συγκεκριμενα...ειναι μια γενικη παρατηρηση μου....με αφορμη αυτο που σου ειπε η Ναταλι,
Θα συμφωνήσω μαζι σου Εμμα!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Που είναι η αυτογνωσία σας και η εξέλιξή σας?
Αυτοί που παλευουν με την αυτογνωσία τους , πρεπει δηλαδή να ανέχονται τις επανειλλημένες διαχωριστικες και υβριστικές απόψεις , αυτων που δεν ασχολούνται?? :-?

Και αντε και να μην ασχολεισαι, να μην απαντας!!!!
Αυτο τι εξυπηρετει? τους μέν ή τους δε??
Αυτον που προσπαθει να πάψει να καταπίνει αμάσητο αυτο που του πετάει ο άλλος στη μούρη , (μίσος, απέχθεια, διαχωρισμό), η αυτον που στο όνομα της "αγάπης" ξερνάει σε κάθε ευκαιρία τη χολή του στους πρώτους με την απαιτηση να γίνεται ανεκτός, χωρις να αξιολογει την συναισθηματική κατασταση του και την επιχειρηματολογία του??


Σκέψεις... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”