reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

tatiana
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Οκτ 2009 10:04 pm

reiki

Δημοσίευση από tatiana »

PIO REIKI EINAI PIO APOTELESMATIKO, USUI REIKI I ANGELIKO REIKI. @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ιδου η απορια.. @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ιδου η απορια..

:)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:-? :-? :-? προβληματίστηκα...
Άβαταρ μέλους
Spooky
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 15 Σεπ 2009 12:02 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Spooky »

Αυτό που εσύ πιστεύεις...

Κλείσε τα μάτια σου
και ξανακάνε την ίδια ερώτηση.

Τότε θα ακούσεις μια απάντηση.
Μπορεί και να την δεις...
Κι αυτή θα είναι η σωστή !!

:x
Ήθελε λέει να 'ναι ελεύθερος...
Σκοτώστε τον !!


Ν. Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Spooky έγραψε:Αυτό που εσύ πιστεύεις...

Κλείσε τα μάτια σου
και ξανακάνε την ίδια ερώτηση.

Τότε θα ακούσεις μια απάντηση.
Μπορεί και να την δεις...
Κι αυτή θα είναι η σωστή !!

:x
εχεισ κανει αγγελικο ρεικι?εμενα η απορια μου ειναι ποια ειναι η διαφορα τουσ? @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η διαφορά τους Ιωάννα είναι

1. Το αγγελικό ρέικι είναι έμπνευση μεταγενέστερη του Κέβιν Κορ και βασίστηκε στο Usui Reiki, αλλα η μύηση γίνεται μόνο από το διάβασμα ενός διαλογισμού και όχι με αγγίγματα, όπως στο Usui Reiki.

2. Εμπλέκει και Αρχαγγέλους στην θεραπεία, πράγμα που το Usui Reiki δεν κάνει.

3. Εκτός από τα σύμβολα του Usui Reiki έχει και κάποια άλλα, μάλλον θιβετανά.

Κατά τα άλλα δεν έχει διαφορά στο θέμα της θεραπείας, εκτός του ότι επικαλείσαι τον προσωπικό σου Αρχάγγελο θεραπευτή, όταν κάνεις συνεδρίες.

Βέβαια περισσότερα ίσως μπορέσει να μας πει ο Δημήτρης που έχει πάρει.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Έχουμε και προσωπικό αρχάγγελο; :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Με δυο τρεις κουβέντες κάλυψες επαρκώς το θέμα.
Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι αυτοί που έφεραν το Αγγελικό ρείκι το παρουσίαζαν σαν καλύτερο και ανταγωνίζονταν το παραδοσιακό με διαφορές χαζομάρες που ούτε τότε τις πίστεψα.
Εγώ πάντως γύρισα στο παραδοσιακό.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το παρουσίαζαν σαν καλύτερο και ανταγωνίζονταν το παραδοσιακό
ήταν ένας από τους λόγους που με απέτρεψαν να το πλησιάσω έστω...

Ξέρω ότι μέσα από τον δρόμο του Usui Reiki και της προσωπικής εργασίας με τον Εαυτό μας, μπορεί κάποιος να έχει μια πνευματική εμπειρία και έμπνευση για έναν ευρύτερο τρόπο προσέγγισης της ενέργειας.
Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο, είναι να είναι αγνώμων στον πρωταρχικό του δρόμο και να τον απαξιώνει, λέγοντας ότι το νέο σύστημα είναι πιο εξελιγμένο! :? :?

Επειδή είχα μιλήσει με τον Κέβιν Κορ γι' αυτό, δεν μου είχε αναφέρει κάτι προσβλητικό για το Usui Reiki, αλλά για έναν άλλο τρόπο προσέγγισης της ενέργειας.

Τα υπόλοιπα είναι τερτίπια του μάρκετινγκ αυτών που το διαδίδουν και λυπάμαι πολύ γι' αυτό!

Αν για έναν λόγο εκτίμησα την Ζανίν και το Lightarian Reiki ήταν γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε ούτε από αυτήν, ούτε από όσους το μεταδίδουν, ότι το Lightarian μπορεί να αντικαταστήσει το Usui Reiki. ΄Ισα ίσα, που το τοποθετούν στην επόμενη βαθμίδα από το Usui Reiki, κρατώντας τις παραδόσεις και την σειρά, δηλαδή Usui Reiki, Karuna Reiki, Lightarian Reiki.
Το ίδιο κάνει και ο Ουίλιαμ Ραντ με το Karuna Reiki!

Απέχω από παντός είδους ανταγωνιστικά ευρήματα, σε οτιδήποτε αφορά την πνευματική δομή ενός συστήματος. Γιατί τότε η βαθύτερη "θεραπεία" στους εγωιστικούς μηχανισμούς της προσωπικότητας είναι μόνο στην σφαίρα της φαντασίωσης και δεν μπορεί πρακτικά να εφαρμοστεί τίποτα!!!

Αν η έκφραση "το δικό μου είναι καλυτερο" αποτελεί σύνθημα εμπορικότητας, δεν κάνει για τον δικό μου δρόμο! @};-

Και έπειτα, η επίκληση αρχαγγελικών ενεργειών, δεν είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά κατακτιέται στον δρόμο της μαθητείας μας.
Γνωρίζω εκ των έσω, ότι κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να κλεισει "συμβόλαιο" με τις πνευματικές οντότητες και να ανοίξουν απλά την πρόσβαση και σε άλλους ανθρώπους, καθώς η εσωτερική επικοινωνία με τον "αόρατο κόσμο" του θεού περιέχει πρωτίστως ταπεινότητα και συμπονετική δράση, καθώς και άνοιγμα καρδιάς στο Πνεύμα.


Φυσίκά αυτό είναι δική μου άποψη και μόνο! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Και έπειτα, η επίκληση αρχαγγελικών ενεργειών, δεν είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά κατακτιέται στον δρόμο της μαθητείας μας.
Γνωρίζω εκ των έσω, ότι κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να κλεισει "συμβόλαιο" με τις πνευματικές οντότητες και να ανοίξουν απλά την πρόσβαση και σε άλλους ανθρώπους, καθώς η εσωτερική επικοινωνία με τον "αόρατο κόσμο" του θεού περιέχει πρωτίστως ταπεινότητα και συμπονετική δράση, καθώς και άνοιγμα καρδιάς στο Πνεύμα.
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Και έπειτα, η επίκληση αρχαγγελικών ενεργειών, δεν είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά κατακτιέται στον δρόμο της μαθητείας μας.
Εκτός από αυτό Βασούλα μου, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κανείς να έχει πάρει Αγγελικό Ρέικι για να επικαλεστεί κάποιον Αρχάγγελο.
Αυτό μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε έχει ρέικι!
Δηλαδή πρέπει να πάω να μυηθώ στο Αγγελικό για να επικαλεστώ τον Αρχάγγελο μου ή τον φύλακα ΄Αγγελό μου την στιγμή που κάνω θεραπεία σε κάποιον ή στον εαυτό μου?
Αυτά είναι χαζομάρες!!

Γι' αυτό πολύ σωστά λες:
η εσωτερική επικοινωνία με τον "αόρατο κόσμο" του θεού περιέχει πρωτίστως ταπεινότητα και συμπονετική δράση, καθώς και άνοιγμα καρδιάς στο Πνεύμα.
Ας καταφέρουμε να αποκτήσουμε πρώτα αυτές τις ποιότητες! Αυτό και μόνο αυτό έχει σημασία!

Να σε ρωτήσω κάτι Βάσω μου? Ποιος είναι ο λόγος που το Lightarian δεν μεταδίδεται πια?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι δεν μεταδίδεται..., δεν μεταδίδεται από εμένα, Δημητρούλα μου!

Υπάρχουν άτομα που το μεταδίδουν.

΄Ομως εγώ δεν θέλω να εμπλακώ σε μπίζνες αγκρίμεντ! Δεν είναι αυτές οι ποιότητές μου!

΄Ετσι κι αλλιώς δίνεται μετά το Κaruna Master. Οπότε μέχρι να φτάσεις εκεί, μπορεί να έχει αλλάξει κάτι... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εκτός από αυτό Βασούλα μου, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κανείς να έχει πάρει Αγγελικό Ρέικι για να επικαλεστεί κάποιον Αρχάγγελο.
Αυτό μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε έχει ρέικι!
Οι υπόλοιποι δεν μπορούν; Και δεν το ρωτάω με ειρωνεία, απλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα καθόλου. Μόνο τον διαλογισμό της Βάσως έκανα μια φορά με τους αρχαγγέλους.

Αλήθεια το Lightarian δεν μεταδίδεται;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Α μάλιστα!
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”