Ο Μεγαλύτερος Φόβος μας

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Ο Μεγαλύτερος Φόβος μας

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Παραθέτω αυτό το απόσπασμα της Marianne Williamson, όπως το μετέφρασα από το αγγλικό βιβλίο The book on Karuna Reiki της Laurelle Shanti Gaia. To ένιωσα με όλο μου το είναι και θέλησα κάποτε να μεταδώσω το νόημά του και σε άλλους νέους ανθρώπους αλλά το τάγμα μου μου το είχε απαγορεύσει!! Οταν διάβσα προχτες αυτό το απόσπασμα θυμήθηκα μια αλήθεια καλά κρυμένη από χρόνια στην ψυχή μου που βρήκε την έκφρασή σε αυτά εδώ τα λόγια!! Απολαύστε το![
u]Ο μεγαλύτερος μας Φόβος[/u]
Ο μεγαλύτερός μας φόβος, δεν είναι ότι είμαστε ανεπαρκείς.
Ο μεγαλύτερος φόβος μας είναι ότι είμαστε πέραν κάθε μέτρου ισχυροί. Είναι το φώς μας και όχι το σκοτάδι μας αυτό που μας τρομάζει. Αναρωτιόμαστε: Ποιός/ποιά είμαι εγώ για να είμαι λαμπρή, ταλαντούχα, θαυμαστή, υπεροοχή. Μα εν τέλει ποιά είσαι εσύ που δεν είσαι όλα αυτά; Είσαι ένα παιδί του Θεού. Το να το παίζεις μικρή δεν εξυπηρετεί τον κόσμο! Δεν υπάρχει καμιά φώτιση στο να συρικνώνεσαι ώστε να μην νιώθουν οί άλλοι γύρω σου αβέβαια ή άβολα.
Γεννηθήκαμε για να εκδηλώσουμε την δόξα του Θεού πού βρίσκεται μέσα μας.
Οχι μέσα σε μερικούς από εμάς. Μέσα σε ΟΛΟΥΣ μας.
Καθώς αφήνουμε να λάμψει το δικό μας φως, δίνουμε χωρίς να το συνειδητοποιούμε σε άλλους ανθρώπους την άδεια να κάνουν το ίδιο.
Καθώς ελευθερωνόμαστε από τον δικό μας φόβο
αυτόματα η παρουσία μας ελευθερώνει και τους γύρω μας!!


Αυτό γίνεται καθημερινά για μένα βίωμα με το ρέικι! Μια σταγόνα κάθε μέρα! Γι αυτό κάθε μέρα λέω: Μόνο για σήμερα , σε ευχαριστώ Θεέ μου για όλα και για το δώρο του ρέικι στην ζωή μου!! Από τότε που σας γνώρισα όμως λέω : Μόνο για σήμερα σε ευχαριστώ Θεέ μου για το Ρέικι στην ζωή μου και για όλους τους αληθινούς φίλους που αυτό μου έφερε στο φόρουμ και παντού!!
Σας αγαπώ όλους ατελείωτα!! :x @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και μείς Ναταλί μας! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

:x :x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

>:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

@};- @};- :x
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ναταλάκι >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναταλί...... >:d< >:d< @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

>:d< :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ουάου !! >:d< >:d< >:d< Πάντως, διαβάζοντας και τελείωνοντας σήμερα αυτό το βιβλιο ένιωσα βαθειά μέσα μου ακόμα κι αν δεν το έχω το καρούνα, ότι είναι ένα υπέροχο κλείσιμο στον δρόμο που ήδη έχω αρχίσει με το ρέικι!! Είμαι βέβαιη πως τελικά θέλω πάρα πολύ να το πάρω!!! Ειδικά τους πρώτους δύο βαθμούς του θεραπευτή!! Βασούλαααααααααααααααα ετόιμάσου!! Εχεις πολύ δουλειά μ' εμένα!!!! Θα με βαρεθείς στο τέλος!!!! :)) ;) ;) Αλήθεια τό έχουνε το καρούνα κι άλλοι στο φόρουμ για να μου πούνε εμπειρίες; Γιατί δεν ανοιίγεται κι ένας χώρος-θέμα για όσους έχουνε το καρούνα να μας διαφωτίσουνε;
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

To έχουνε το έχουνε.. και όχι μόνο.. :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Ουάου !! >:d< >:d< >:d< Πάντως, διαβάζοντας και τελείωνοντας σήμερα αυτό το βιβλιο ένιωσα βαθειά μέσα μου ακόμα κι αν δεν το έχω το καρούνα, ότι είναι ένα υπέροχο κλείσιμο στον δρόμο που ήδη έχω αρχίσει με το ρέικι!! Είμαι βέβαιη πως τελικά θέλω πάρα πολύ να το πάρω!!! Ειδικά τους πρώτους δύο βαθμούς του θεραπευτή!! Βασούλαααααααααααααααα ετόιμάσου!! Εχεις πολύ δουλειά μ' εμένα!!!! Θα με βαρεθείς στο τέλος!!!! :)) ;) ;) Αλήθεια τό έχουνε το καρούνα κι άλλοι στο φόρουμ για να μου πούνε εμπειρίες; Γιατί δεν ανοιίγεται κι ένας χώρος-θέμα για όσους έχουνε το καρούνα να μας διαφωτίσουνε;
Σαν προσωπική εμπειρία πρέπει να πω, ότι συμφωνώ απόλυτα στον προλογο του Rand στο ίδιο βιβλίο, ότι όταν πάρει κανεις την ενέργεια του Καρούνα, θα πρέπει να έχει αποφασίσει ότι η ζωή του δεν είναι μία πάλη, και ΄ότι μπαινει σε ένα άλλο επίπεδο κατανόησης της ζωής , της ενέργειας , και γνωσης του Εαυτού του, με ότι σημαινει αυτό.

Συγκεκριμένα λέει:
"Η ενέργεια Καρούνα παρουσιάζει υπέροχες δυνατότητες για τη ζωή μας , αλλά για να ακολουθήσουμε αυτο το μονοπάτι πρέπει να κανουμε μιά επιλογή!.
Με στόχο να απολαμβάνουμε πλήρως τα πλεονεκτηματα, πρέπει να αφήσουμε τον παλαιο τρόπο ζωής.
Πολύ συχνά προσσεγγίζουμε τη ζωή και τις ευθυνες της , με μια αισθηση πάλης.

Λόγω φόβου υποθέτουμε ότι πρέπει να είμαστε εστιασμένοι στις ανησυχίες μας , και να ειμαστε πάντα ετοιμοπόλεμοι εναντια σε αυτούς που νομίζουμε ότι είναι απέναντι μας......
....................................
"""
(είναι πολύ ενδιαφέρον όλος ο προλογος του)

Ετσι η προσωπική μου πειρα , λεει ότι η ενεργεια αυτη που είναι θυλική , αγνή και υψηλή επισπέυδει την διαδρομή , ωστε να έλθει εκκαθάριση σε όλα τα επίπεδα της ύπαρξης μας που υπάρχει εσωτερική "πάλη".



@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”