Ο Μεγαλύτερος Φόβος μας

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασούλαααααααααααααααα ετόιμάσου!! Εχεις πολύ δουλειά μ' εμένα!!!! Θα με βαρεθείς στο τέλος!!!!
Εγώ έχω πολύ δουλειά με σένα, ή εσύ έχεις πολύ δουλειά με σένα, Ναταλί? ;)

Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω την δική σου δουλειά, οπότε άσε τις φωνές και στρώσου... :D :D

΄Οσο εύκολος είναι ο ενθουσιασμός, άλλο τόσο εύκολη είναι και η απογοήτευση, γι' αυτό αφέσου στο να έρθουν όλα ομαλά και με ώριμότητα.

Εδώ καλά καλά, από ότι μου είπες, δεν γνωρίζεις τα σύμβολα του ρέικι, τα σύμβολα του καρούνα νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν περισσότερο?

Εργάσου με ότι συνειδητά κατέχεις και τα υπόλοιπα θα έρθουν βρε πουλάκι μου! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: ΄Οσο εύκολος είναι ο ενθουσιασμός, άλλο τόσο εύκολη είναι και η απογοήτευση, γι' αυτό αφέσου στο να έρθουν όλα ομαλά και με ώριμότητα. :x


:-( :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Έλλη μου με πρόλαβες!!! :)) :))
΄Οσο εύκολος είναι ο ενθουσιασμός, άλλο τόσο εύκολη είναι και η απογοήτευση, γι' αυτό αφέσου στο να έρθουν όλα ομαλά και με ώριμότητα.
Αχ, Βασούλα μου! ΄Ελειπα τόσες μέρες με άδεια και μου'λειψες! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Οταν έλεγα για δουλειά δεν ενοούσα ότι θα κάνεις ότι έχω να κάνω εγώ αλλά από άποψη μυήσεων......δουλειά!!! Τίποτε παραπάνω.....Εν πάση περιπτώση εγώ ενθουσιάστικα γιάτί ένιωσα ότι το Καρούνα ενισχύει αυτά που θέλω να δουλέψω. Η αλήθεια είναι ότι όσο δουλεύω πιο συστηματικά με τα σύμβολα μου αποκαλύπτονται από μόνα τους! Μου μιλούνε από μόνα τους. Η αβεβαιότητα μου συνίσταται μόνο στο ότι υποπτεύομαι ότι ακόμα δεν μπορώ να φανταστώ ποσοι πολλοι ακόμα τρόποι εφαρμογής τους υπάρχουνε!! Ούτε μπορώ να βασιστώ σε βιβλία αλλά σε ότι μου επικοινωνεί η ίδια η ενέργεια. Κάθε μέρα όμως είναι και ένα ανεπάισθητο κάτι που μου ανοίγει λίγα χιλιοστά ακόμα την πύλης της εσωτερικής μου γνωσης. Αφού ξεκόλησα.....πάλι καλά ρε γαμώτο γιατί είχα αγχωθεί τόσο πολύ τρεις μήνες πριν!! ;)
Ντανιελάκι, δηλαδή όσοι έχουν πάρει καρούνα έχουν ήδη πάψει να βλέπουνε την ζωή τους σαν μια πάλη; Μου φαίνεται λίγο ουτοπικό αυτό!! Το ότι έχουμε όλοι μπει σε αυτό το δρόμο με αυτόν το προορισμό είναι γεγονός, αλλά το να πρέπει να φτάσεις στην κορφή για να συνεχίσεις κάτι νέο μου φαίνεται λίγο αποκαρδιωτικό!! Πάντως ναι σύγουρα θα πρέπει να να δουλεψω και να αφομοιώσω για αρκετό καιρό ακόμα για να συνεχίσω με το Καρούνα... ΄κι έτσι προφανώς θα γίνει!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οταν έλεγα για δουλειά δεν ενοούσα ότι θα κάνεις ότι έχω να κάνω εγώ αλλά από άποψη μυήσεων......δουλειά!!!
η μύηση κρατάει λιγα λεπτά, ενώ η εργασία σου προς τον Εαυτό σου κρατά χρόνια...Ζύγισε λοιπον ποιά από τις δυό μας έχει την περισσότερη εργασία... ;)

Αυτό που ήθελα να σου πω με αυτό που έγραψα, είναι ότι το να πηγαίνουμε απο το ένα σύστημα στο άλλο, χωρίς να έχουμε εμβαθύνει σε κανένα, δεν περιέχει όφελος.
Ο σκοπός μου δεν ήταν να σε αποθαρρύνω, αλλά να σου μεταδώσω την αγάπη για την βαθύτερη αξία της ενέργειας και των συμβόλων, ώστε να τα χρησιμοποιείς με σοφία.

Οι τρόποι που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είναι πολλοί...τόσοι πολλοί που δεν περιέχονται σε κανένα σύστημα διδασκαλίας.
Καθε στιγμή ξεδιπλώνεται η ενέργεια και μαζί με αυτήν και οι εσωτερικοι θησαυροί μας.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Οταν έλεγα για δουλειά δεν ενοούσα ότι θα κάνεις ότι έχω να κάνω εγώ αλλά από άποψη μυήσεων......δουλειά!!!
η μύηση κρατάει λιγα λεπτά, ενώ η εργασία σου προς τον Εαυτό σου κρατά χρόνια...Ζύγισε λοιπον ποιά από τις δυό μας έχει την περισσότερη εργασία... ;)

Αυτό που ήθελα να σου πω με αυτό που έγραψα, είναι ότι το να πηγαίνουμε απο το ένα σύστημα στο άλλο, χωρίς να έχουμε εμβαθύνει σε κανένα, δεν περιέχει όφελος.
Ο σκοπός μου δεν ήταν να σε αποθαρρύνω, αλλά να σου μεταδώσω την αγάπη για την βαθύτερη αξία της ενέργειας και των συμβόλων, ώστε να τα χρησιμοποιείς με σοφία.

Οι τρόποι που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις είναι πολλοί...τόσοι πολλοί που δεν περιέχονται σε κανένα σύστημα διδασκαλίας.
Καθε στιγμή ξεδιπλώνεται η ενέργεια και μαζί με αυτήν και οι εσωτερικοι θησαυροί μας.

:x :x :x
Οντως!!! Αυτή η τελευταία φράση είναι ΚΛΕΙΔΙ!!! Δεν φαντάζεσαι τι ανακαλύπτω συνέχεια!!! Σταν μικρές πολύχρωμες δροσοσταλίδες έρχονται!!! Δεν αποθαρύνθηκα αλλά είμουνα τόσο χαρούμενη και....φουντωμένη από όλα αυτά που διάβασα και από όλα αυτά που τους τελευταίους μήνες βιώνω που προσγείωθηκα λιγο.....ανώμαλα και τσάκισε το ράμφος μου!!! O:-) :P ;)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μήπως αυτό χρειαζόταν?
Αλλιώς δεν θα τσάκιζε το ράμφος... :-D

Τον ξέρω τον ενθουσιασμό για το "παραπέρα", χωρίς να έχουμε αναγνωρίσει το πρακτικό όφελος από το "πριν"...

Η βιωμένη εμπειρία είναι σημαντική όταν ολοκληρώνεται σε όλα μας τα επίπεδα.

Σαφώς θα μου ήταν πάρα πολύ ευκολο να σου δώσω το Καρούνα.
Αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

Αν εσύ λοιπόν θέλεις, θα το πάρεις, ότι και να λέω εγώ! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι σαφώς και πρέπει να αφοιμοιωθεί αυτό που έχουμε ήδη σε όλα μας τα επίπεδα! Οταν μιλώ μαζί σου δεν μιλώ σαν σε κάποιον που έχει εξουσία που θα μου την επιβάλει αλλά σαν σε μια αγαπημένη φίλη και αδελφή με την οποία έχω ανάγκη να μοιραστώ να μάθω και να προχωρήσω ωριμάζοντας μέσα στον δρομο που διάλεξα!!! και το ξέρω πολύ καλά ότι είμαι έτσι κι αλλιώς ελεύθερη να επιλέξω κι ότι εσύ θα με αγαπάς και θα με αποδέχεσαι το ιδιο, ωστόσο το ότι προτιμώ να γίνομαι ευάλωτη, να ρωτάω, να μοιράζομαι να σκουντουφλάω να πέφτω και να ξανασηκώνομαι νομίζω ότι δίνει το μήνυμα μιας άλλου είδους σχέσης που σαφώς δεν χτίζεται και δεν αποκτιέται με τον καθένα!! :oops: :oops: :oops: :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί μου, είναι πολύ υγιές να πέφτεις και να σηκώνεσαι... :-D
Υπάρχουν άλλοι που πέφτουν και δεν σηκώνονται, και άλλοι που ενώ πέφτουν νομίζουν ότι είναι όρθιοι...
΄Ολα είναι συνάρτηση του ψυχολογικού πόνου που κάνει τον άνθρωπο αδύναμο και ασεβή.


Το να σε αποδέχομαι εγώ, είναι το πιο εύκολο πράγμα για μένα.
Το να με αποδέχεσαι εσύ είναι το δύσκολο. :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Ντανιελάκι, δηλαδή όσοι έχουν πάρει καρούνα έχουν ήδη πάψει να βλέπουνε την ζωή τους σαν μια πάλη; Μου φαίνεται λίγο ουτοπικό αυτό!!
Καθε άλλο!!!
Αν ξέραμε να φερόμαστε στη ζωή και γνωρίζαμε και τον Εαυτο μας, δεν θα χρειαζόμασταν την ενέργεια!!!

Δεν το έγραψα για να σε αποκαρδιώσω :-D
Ο Rand το γραφει, και επειδή βίωσα μιά πολύ δύσκολη περίοδο μετά τις μυήσεις του Καρούνα, επειδή ακριβώς βρισκόμουν στην πάλη και όχι στην εμπιστοσύνη, θυμήθηκα τον προλογό του και αιτιολογώ τη διαδρομή μου. ;)

Οσο πιο ψηλά η δόνηση, τόσο πιο μέσα σκάβουμε τον Εαυτο μας! Δηλάδή τον πιο μεγάλο ΦΟβο μας !
Και γιαυτο χρειάζεται ετοιμότητα και επίγνωση @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

>:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Οσο πιο ψηλά η δόνηση, τόσο πιο μέσα σκάβουμε τον Εαυτο μας! Δηλάδή τον πιο μεγάλο ΦΟβο μας !
Και γιαυτο χρειάζεται ετοιμότητα και επίγνωση@};-


@};- @};- @};- >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:Ναταλί μου, είναι πολύ υγιές να πέφτεις και να σηκώνεσαι... :-D
Υπάρχουν άλλοι που πέφτουν και δεν σηκώνονται, και άλλοι που ενώ πέφτουν νομίζουν ότι είναι όρθιοι...

Το να σε αποδέχομαι εγώ, είναι το πιο εύκολο πράγμα για μένα.
Το να με αποδέχεσαι εσύ είναι το δύσκολο. :x
Κι ενώ αυτό είναι γραμμένο από τις 10/9 εγώ το διάβασα σήμερα... :-?

Σύμπτωση έτσι? :D

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωω :x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ασ μου δωσει καποιοσ καμια συμβουλη πωσ ξεπερναει κανεισ τισ φοβιεσ του.εγω εχω πολλεσ δυστυχωσ......και χρειαζωμαι μια συμβουλη. :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ μερικές φοβίες που ξεπέρασα, τις ξεπέρασα όταν αποφάσισα πως πλέον δεν έχουν θέση σε μένα. Και αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να το πετύχεις νομίζω με αυθυποβολή. Θέλει την ωρίμανση του..
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”