Προς Ταξιαρχην

Εδώ "παίζουν" οι ηλικίες από 5 έως 555...!!!
Skapaneas

Προς Ταξιαρχην

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον νεαρε μου φιλε, αφου σε καλοσωρισω και παλι, επισημα κι εγω, θα ηθελα τη γνωμη σου για αυτην εδω την ιστορια, που δημοσιευσα σε αυτο το forum το περασμενο καλοκαιρι.

Βαλε το βελακι πανω στις μπλε λεξεις και κανε μια φορα δεξι κλικ.

Μετα διαλεξε παλι με το βελακι τη δευτερη σειρα στη λιστα που θα βγει και κανε μια φορα αριστερο κλικ.

Αυτο θα σε "βγαλει" στην ιστορια που θελω να διαβασεις.

Αφου τη διαβασεις, βαλε το βελακι ψηλα στη δεξια γωνια της οθονης και κανε μια φορα αριστερο κλικ στη μικρη παυλα που εχει εκει, για να επιστρεψεις και παλι εδω που διαβαζεις τωρα.

Γραψε τη γνωμη σου και οτι αλλο θες, σχετικα με αυτα που διαβασες.

Θα χαρω ιδιαιτερα να συζητησω μαζι σου την ιστορια...


Σημειωση

Αν μπορεις να γραψεις στη γλωσσα μας, θα ηταν καλο για μενα, που δεν τα παω καλα με τις ξενες γλωσσες.

Αν παλι δεν μπορεις, γραψε οπως θες και ελπιζω οτι θα καταφερουμε να συννενοηθουμε...

Η ιστορια μου δεν εχει τιτλο και ειναι κατι που χρειαζεται.

Αν σκεφτεις κατι σχετικο να το γραψεις.
Άβαταρ μέλους
Kiklothimikos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007 8:28 pm

Δημοσίευση από Kiklothimikos »

Διαβάζοντας με τη μητέρα μου την ιστορία,κι ενω είχα δώσει εναν αλλο τίτλο..........."Τα σημαντικά και τα ασημαντα πραγματα της ζωής",ξαφνικά μου ηρθε η ιδέα "Το βαθυτερο μυστικό της ζωής"
Αυτον τον τίτλο θα εδινα κ.ΑΝτρεα στην ιστορία σας που στην αρχή φαίνεται αστεία,αλλά μετα καταλαβαίνεις τις βλακείες που κάνουν οι άνθρωποι,να ξεχασουν την ζωή τους.

(Τα παραπάνω τα έγραφε η μαμά καθ'υπαγόρευση του Ταξιάρχη.Ειναι οι λέξεις που χρησιμοποίησε ο ίδιος )
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον Ταξιαρχη, αφου σου ευχηθω και απο δω για τη γιορτη σου Χρονια Πολλα, Με Υγεια, Ειρηνη Και Προοδο , θα ηθελα να πας παλι στις μπλε λεξεις επανω στην αρχη της σελιδας και απο κει πηγαινε να ξαναδεις την ιστορια και να μου πεις αν σου αρεσει που απεκτησε τιτλο... :) :)

Μετα θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι μεσα στην ιστορια τα σημαντικα και τα ασημαντα πραγματα της ζωης που διαπιστωσες αρχικα και πιο ειναι τωρα το βαθυτερο μυστικο της ζωης.

Παντως μου αρεσουν και οι δυο τιτλοι που εδωσες και κατα καποιο τροπο, τους βλεπω να συνδεονται τελικα.

Μηπως αυτο ειναι τελικα ( ρωταω εγω για να μπορεσω να πω τη σκεψη μου ) το βαθυτερο μυστικο της ζωης;

Το οτι δηλαδη υπαρχουν και σημαντικα και ασημαντα πραγματα;

Βεβαια μαλλον αυτα που εγω θεωρω σημαντικα δεν ειναι το ιδιο και για σενα.

Και αυτα που θεωρω εγω ασημαντα δεν ειναι και για σενα.

Αλλά αυτο μαλλον δεν εχει σημασια... Ετσι δεν ειναι;

Το σπουδαιο ειναι οτι τα χρειαζομαστε και τα δυο.

Τα σημαντικα για να μας κανουν να νιωθουμε σπουδαιοι που μπορουμε να ασχολουμαστε μαζι τους.

Τα ασημαντα για να μας θυμιζουν οτι οσο σπουδαιοι και να νιωθουμε, στην πραγματικοτητα ειμαστε μικροι και ασημαντοι μεσα στην απεραντοσυνη του συμπαντος.

Το συμπαν τελικα ειναι το μονο σπουδαιο με το οποιο αξιζει τον κοπο να ασχολουμαστε σε ολη μας τη ζωη, μαθαινοντας το δρομο για να το κατακτησουμε.

Και ο δρομος αυτος ειναι η αγαπη, την οποια πρεπει να δειχνουμε στα μικρα και ασημαντα πραγματα της ζωης μας.

Και οσο πιο πολυ αγαπαμε τα μικρα και ασημαντα πραγματα που εχουμε στη ζωη μας, τοσο περισσοτερο απλωνεται ο χωρος της καρδιας μας και αγκαλιαζει σιγα - σιγα το συμπαν.

Περιεργα πραγματα αγαπητε μου Ταξιαρχη, τα οποια ουτε κι εγω καλα - καλα τα γνωριζω για να σου πω περισσοτερα και τα οποια τωρα τα μαθαινω... :cry:

Το λες κι εσυ;
Άβαταρ μέλους
Kiklothimikos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007 8:28 pm

Δημοσίευση από Kiklothimikos »

Kύριε Αντρέα καλησπερα σας,αυτή τη στιγή που σας γράφω έχω και πονοκέφαλο,αλλη θα σας πω...........

Η πιστη στον Εαυτό μας και στον Θεό.
Ασήμαντος είναι ο καταράκτης αλλά σημαντικό είναι το νερό.
Αυτά σκέπτομαι........
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

taxiarhis έγραψε: Η πιστη στον Εαυτό μας και στον Θεό.

Ασήμαντος είναι ο καταράκτης αλλά σημαντικό είναι το νερό.
Μπορει αραγε να συμβαδιζει η πιστη στον εαυτο μας και η πιστη στο θεο;
Μου φαινεται λιγο δυσκολο...
Ή στον εαυτο μας θα πιστευουμε ή στο Θεο..
Εσυ τι λες;

Τωρα για το δευτερο που λες οτι δηλαδη ο καταρρακτης ειναι ασημαντος, σκεφτομαι οτι αυτος ( ο καταρρακτης ) ειναι στην πραγματικοτητα ο δρομος που ακολουθει το νερο για να φτασει στον προορισμο του.
Και οτι χωρις αυτον τον δρομο, το νερο δεν θα εφτανε ποτε κατω να δημιουργησει τη λιμνη και να δωσει ζωη στο χωρο, με τα δεντρα και τα ζωα και ολα τα άλλα ζωντανα πλασματα εκει στην ακρη της ερημου.

Αν το νερο λοιπον ειναι το "συμβολο" της αγαπης, τότε χωρις τον καταρρακτη της αγαπης στη ζωη μας, αυτη θα ηταν μια πραγματικη ερημος...

Μπορεις να σκεφτεις τη ζωη χωρις να υπαρχει η αγαπη προς καθε τι που ζει και αναπνεει;
Άβαταρ μέλους
Kiklothimikos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007 8:28 pm

Δημοσίευση από Kiklothimikos »

εχετε δικιο σε αυτο ποθ λετε για τον( καταραχτη ) αλλα και αν δεν υπιρχε καταρχτησ παλι θα υπιρχε νερο. εγω πιστευω πως πρεπει να πιστευμε στον εαυτο μας και μετα σε ολους τους αλλους επισεις θα ειθελα να δανειστο την ιστορια σας για να την διξω θρησκαιφτικο μου
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Τι εννοεις να πιστευουμε στον εαυτο μας; Στο σωμα μας;

Ναι! Μπορεις να δειξεις την ιστορια στη καθηγητρια των θρησκευτικων.
Αλλά να θυμασαι οτι θα πρεπει να πεις και που τη βρηκες και πως τη βρηκες...
Γιατι μαλλον θα σε ρωτησει.
Και ακομα να θυμασαι οτι μπορει να σε ρωτησει γιατι την πηγες να τη δει και τι σου αρεσει σε αυτη στην ιστορια...
Και στα λεω αυτα για να εισαι προετοιμασμενος...
Να χεις σκεφτει καποια πραγματα απο πριν και να ξερεις περιπου τι να πεις

Τωρα σχετικα με την ιστορια...
Σκεφτομαι τις τελευταιες μερες να τη συνεχισω...
Εσυ τι λες;
Θα ειναι καλο κατι τετοιο ή να την αφησω οπως ειναι;
Άβαταρ μέλους
Kiklothimikos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007 8:28 pm

Δημοσίευση από Kiklothimikos »

otan enoo ston eauto mas enoo stin yixi mas kai sto soma mas kai kirios stis dinatotites mas
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Γιατι;
Αλλο πραγμα ειναι η ψυχη μας, αλλο το σωμα μας και αλλο οι δυνατοτητες μας;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά!

μπορούμε να γράφουμε πεζά Ελληνικά ? μερικές φορές φίλων γραφές δεν μπορώ να τις καταλάβω απο την ανορθογραφία! :cry: -ελληνικοί αγγλικοί χαρακτήρες μπερδεμένοι, λίγο προσοχή για να βοηθηθούμε όλοι? :lol:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ELIAN έγραψε:Παιδιά!

μπορούμε να γράφουμε πεζά Ελληνικά ? μερικές φορές φίλων γραφές δεν μπορώ να τις καταλάβω απο την ανορθογραφία! :cry: -ελληνικοί αγγλικοί χαρακτήρες μπερδεμένοι, λίγο προσοχή για να βοηθηθούμε όλοι? :lol:
  • Ο Ταξιαρχης ειναι 12 στα 13 και τωρα μαθαινει να γραφει στον υπολογιστη :)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

δεν το γνώριζα
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

και ειναι η πρωτη φορα που γραφει τοσο πολυ ,τοσο ουσιαστικά και χωρις να το ξερω.Ειναι ο γιος μου Λιαλιανακι και δεν παρακολουθω τα γραφομενα του γιατι ειναι ενα θεμα μεταξυ του Ταξιαρχηκαι του κ.Αντρέα. :D Ειναι μεγαλος κι αυτονομος στο να διατυπωνει τις σκεψεις του.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

οκ! αφού είναι εις γνώσιν σου!
Άβαταρ μέλους
Kiklothimikos
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007 8:28 pm

Δημοσίευση από Kiklothimikos »

k αδρεα μπορει να ειναι διαφορετικα αλλα ολα κανουν ενα εμας τουσ ανθρωπους [img];)[/img]

Επιστροφή στο “ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ...”