Πεδίο συναισθηματικής εκτόνωσης του μέλους "Ο Νίκος"....!!!!

Εδώ "παίζουν" οι ηλικίες από 5 έως 555...!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Λοιπόν, το διάβασα όλο το κατεβατό σου για το Coaching Psychology. Και απόρησα: όταν επισκεπτόμουν κάποτε ψυχολόγο, χρησιμοποιούσε την τεχνική που αναφέρει το κείμενο, παρ'όλο που ουδέποτε το ονόμασε έτσι. Ένας φίλος μου ειδικευόμενος παιδοψυχίατρος, επίσης, που καμιά φορά κουβεντιάζουμε, μου έχει αναφέρει ότι η μεθοδολογία που χρησιμοποιεί η ψυχοθεραπευτική είναι αυτή που αναφέρει το κείμενο - μάλιστα μου ανέφερε και την γνωσιακή ψυχολογία, αλλά ουδέποτε το "coaching psychology" ως όρο. Μία άλλη φίλη μου που επισκεπτόταν σύμβουλο ψυχικής υγείας, επίσης χρησιμοποιούσαν αυτήν την τεχνική, παρ'όλο που ουδέποτε την ονομάσαν έτσι, παρά μόνο απλά "ψυχοθεραπεία". Με όλα αυτά, απορώ πως σου φαίνεται ότι "οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychology""... Δεν νομίζω εν τέλη ότι έχει να κάνει με Ελλάδα ή όχι, αλλά μάλλον με ενσυνείδητους ή όχι επαγγελματίες.

Πάντα η ψυχοθεραπεία δεν μπορεί παρά να είναι σε αυτό το στυλ. Εγώ το ονομάζω "συνοδοιπόροι", και το παραθέτω στο αντίθετο άκρο από το "αυθεντία". Υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι/ψυχίατροι που το παίζουν "αυθεντίες", όπως και σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν τέτοια άτομα. Οι πιο συνειδητοί λοιπόν πιστεύω ότι είναι εκείνοι που γνωρίζουν ότι είναι απλά "συνοδοιπόροι" σε μία κοινή πορεία.

Με άλλα λόγια, συμφωνώ με το κείμενο και την προσέγγησή του, διαφωνώ στο ότι είναι κάτι που πρέπει να πάρει "ταμπέλα".

Anyway.

Ζητάς "coaching" για να μπορέσεις να εφαρμόσεις τα λεγόμενα ενός βιβλίου. Αυτό εξ ορισμού δεν είναι ψυχοθεραπεία, πόσο μάλλον "coaching psychology". Για αυτό και δεν νομίζω να υπάρξει κάποιος επαγγελματίας που θα δεχθεί να σε βοηθήσει. Είναι σαν να πηγαίνεις σε έναν μάγειρα και να του λες "θα το μαγειρέψεις έτσι" - φυσικά και θα αρνηθεί, αφού γνωρίζει πως να κάνει καλά την τέχνη του μόνο με τον δικό του προσωπικό τρόπο.

Όπως και νά'χει, αν θυμάμαι καλά, εδώ μέσα δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Οπότε δεν πιστεύω ότι θα βρεις την εξειδικευμένη υποστίρηξη που ζητάς.

Ακόμα και εάν ζητούσες μία απλού τύπου "φιλική" υποστίρηξη, θα με έβρησκε αντίθετο ηθικά και φιλοσοφικά. Θα μου ήταν αδύνατον να σε βοηθήσω με έναν τρόπο (τον "by the book"), με τον οποίο μέσα μου δεν συμφωνώ καθόλου. Και, απ'όσο γνωρίζω, όλοι μας εδώ μέσα (χωρίς να θέλω να μιλάω για όλους) διαφωνούμε στην προσέγγηση με "βιβλία οδηγίων".

Αυτά από μένα.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
o_nikos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 10:25 am

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από o_nikos »

Θοδωρής έγραψε:Για να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να έχει διαβάσει το βιβλίο και να συμφωνεί μαζί του.
Από στιγμής λοιπόν που δεν το έχω διαβάσει, δεν μπορώ να στο κάνω αυτό.
Δεν σου ζήτησα ποτέ τίποτα ούτε θα σου ζητήσω. Το μόνο που μπορείς να προσφέρεις στην κοινωνία είναι, μάλλον, να μάθεις τους ανθρώπους να μην ξυρίζονται.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Vasoula »

κι εσύ αν θέλεις να προσφέρεις στην κοινωνία να είσαι πιο ευγενικός με τους συνανθρώπους σου.

συγνώμη, αλλά με κούρασες!

εσύ δεν θέλεις coaching, εσύ θέλεις κάπου να ξεσπάσεις τον θυμό σου!

όχι εδώ φίλε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
o_nikos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 10:25 am

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από o_nikos »

Vaso έγραψε:όχι εδώ φίλε...
Vaso έγραψε:Με ενέπνευσε το νέο μπουκάλι του Αύρα-Σώμα…
Πάντα το χρώμα μου δίνει κίνητρα να το εκφράσω με μεγαλύτερη σαφήνεια και με απεριόριστη δημιουργικότητα…Είναι το χρώμα μια οπτική οφθαλμαπάτη άραγε?
Εγώ πάντα το έχω σαν Φως της Ψυχής…Γιατί οι άνθρωποι, ακόμα κι αν έχουν χρώμα στην ζωή τους, τελικά βλέπουν ασπρόμαυρα?Χάνουμε το χρώμα όταν είμαστε θυμωμένοι, θλιμμένοι, απογοητευμένοι, βιαστικοί…
Θεέ μου! Εδώ μιλάνε με μπουκάλια...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Vasoula »

καλό σου κάνει να διαβάσεις εδώ μέσα, ακόμα κι αν είναι να μας κρίνεις...

Τα της Ψυχής, φίλε, δεν τα γνωρίζεις καλά...

το πότε θα σου δώσει μια και θα σε κάνει να μιλάς με τον Θεό, δεν το ξέρεις ποτέ...

γι' αυτό δεν με ενδιαφέρει η κριτική σου...΄Ετσι κι αλλιώς προς εσένα την κάνεις!


καλημέρα σου! Καλή συνέχεια στην ημέρα σου και να έχεις όση Αγάπη αντέχεις, αυτήν την στιγμή...

Ποτέ δεν ξέρεις πόση θα αντέξεις στο μέλλον!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
o_nikos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 10:25 am

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από o_nikos »

Θοδωρής έγραψε: μάλιστα μου ανέφερε και την γνωσιακή ψυχολογία, αλλά ουδέποτε το "coaching psychology" ως όρο.

Μία άλλη φίλη μου που επισκεπτόταν σύμβουλο ψυχικής υγείας, επίσης χρησιμοποιούσαν αυτήν την τεχνική, παρ'όλο που ουδέποτε την ονομάσαν έτσι, παρά μόνο απλά "ψυχοθεραπεία".

Με όλα αυτά, απορώ πως σου φαίνεται ότι "οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychology"".
τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο
Θοδωρής έγραψε: Είναι σαν να πηγαίνεις σε έναν μάγειρα και να του λες "θα το μαγειρέψεις έτσι" - φυσικά και θα αρνηθεί, αφού γνωρίζει πως να κάνει καλά την τέχνη του μόνο με τον δικό του προσωπικό τρόπο.
Υπάρχουν μάγειροι, πλέον με την οικονομική κρίση, που σου μαγειρεύουν ότι θέλεις.

Φτάνει να μη βρεθείς σε κανένα φόρουμ που μιλάνε μόνο με τις ψυχές των μπουκαλιών, όπως εδώ.
Θοδωρής έγραψε:Όπως και νά'χει, αν θυμάμαι καλά, εδώ μέσα δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ψυχολόγος ή ψυχίατρος. Οπότε δεν πιστεύω ότι θα βρεις την εξειδικευμένη υποστίρηξη που ζητάς.
Προφανώς, ούτε επαγγελματία ψυχολόγο ή ψυχίατρο ζήτησα, αλλά και δε φανταζόμουν ότι θα έπεφτα σε ένα φόρουμ που θα λατρεύουν μπουκάλια.
Θοδωρής έγραψε:Και, απ'όσο γνωρίζω, όλοι μας εδώ μέσα (χωρίς να θέλω να μιλάω για όλους) διαφωνούμε στην προσέγγηση με "βιβλία οδηγίων"..
Αυτό το διαπίστωσα με μια μικρή περιήγηση που έκανα στα μπουκάλια και στα χρώματά τους που περιγράφετε καθώς και στην επίδρασή τους.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Vasoula »

Προφανώς, ούτε επαγγελματία ψυχολόγο ή ψυχίατρο ζήτησα, αλλά και δε φανταζόμουν ότι θα έπεφτα σε ένα φόρουμ που θα λατρεύουν μπουκάλια.
Αφού, λοιπόν, το διαπίστωσες κι αυτό, νομίζω ότι δεν έχεις δουλειά εδώ μέσα...Ούτε να ωφεληθείς, ούτε να ωφελήσεις!


αν μείνεις, θα σκεφτώ πολύ να αλλάξω τον τίτλο του ποστ που άνοιξες...

Θα το μετονομάσω σε "Γωνιά εκτόνωσης Νίκου"...

Για να μπορείς με την ησυχία σου να "φτύνεις" όσα συναισθήματα δεν μπορείς να διαχειριστείς βρε αδερφέ...


Προς τον παρόν, σου συνιστώ να μην εξαντλήσεις την υπομονή μου!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Νίκο,μια φιλική σύσταση >:\
να είσαι πιο ευγενικός όταν μπαίνεις στο σπίτι ανθρώπων,τους οποίους δεν γνωρίζεις... :-w
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ρε συ Νίκο, πραγματικά, άμα δεν σου αρέσει το forum, τι κάθεσαι και ασχολείσαι;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί είναι ένας ακόμα από τους χιλιάδες ανθρώπους που τρέφονται από την επίκριση, δεν το έχεις καταλάβει Θοδωράκο μου?


το συναίσθημα δεν σε εγκαταλείπει ποτέ, αν έχεις αποφασίσει να το κουβαλήσεις, προσπαθώντας να το φορτώσεις στους άλλους!


Νομίζοντας, βλακωδώς, ότι όλο και κάποια "πλάτη" θα βρεθεί....


Ας είναι....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Νίκο ,ρωτάς να μάθεις από το φόρουμ μας ,που είναι ο δικός μας αγαπημένος χώρος επικοινωνίας ,
στο οποίο μπήκες , έγραψες
κάποια προβλήματα που σε απασχολούν και μετά τα έσβησες , και ζητούσες να σου πούμε
πως να εφαρμόσεις όσα αναφέρει σε ένα βιβλίο του κάποιος Αμερικανός Ψυχολόγος ,
επίσης ρωτάς
" Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychology" "

Το φόρουμ μας δεν είναι επιστημονικό ,ούτε επαγγελματικό ,
ούτε τα μέλη του είναι Ψυχολόγοι , ούτε είμαστε ειδικοί σε αυτόν τον τομέα ,
ούτε μπορούμε να δώσουμε συμβουλές και οδηγίες τέτοιου περιεχομένου ,
και ούτε είναι αυτή η πρόθεσή μας .

Επειδή μάλλον εσύ ξέρεις πολύ περισσότερα για αυτά τα θέματα ,
και πολύ εύκολα θα μπορούσες , μέσω διαδικτύου , να πληροφορηθείς πιο είναι αυτοί
οι ειδικοί που ασχολούνται επαγγελματικά με το Coaching ,
απορώ γιατί μπήκες εδώ σαυτό το φόρουμ???

Για να εκτονώσεις τον θυμό σου και τα συναισθήματά σου ??
Για να προσβάλλεις αυτούς που σου απάντησαν ??
Για κάποιους άλλους λόγους που εσύ και μόνο ξέρεις ??

Να σε πληροφορήσω πως εδώ μέσα για μας είναι το σπίτι μας
και αν δεν σου αρέσει , κανείς δεν σε κρατάει , όμως αν θέλεις να είσαι
μεταξύ μας , αν μη τι άλλο , θα πρέπει να μην το προσβάλλεις .
Διαφορετικά στο καλό !!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
o_nikos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012 10:25 am

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από o_nikos »

Σούζυ ... τρως!Εικόνα
Κάτι μεταβλήθηκε πάντως! Μέχρι χθές όλοι/όλες έγραφαν "Δεν καταλαβαίνουμε τι εννοείς".

Ξαφνικά έγινε ένα θαύμα. Όλοι/όλες κατάλαβαν μονομιάς και ... θύμωσαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος o_nikos την 25 Ιουν 2012 11:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Vasoula »

και εσύ που το παίζεις ψύχραιμος βρε Νίκο μου, γιατί δεν πας στην γυναίκα σου να της κάνεις τον έξυπνο?

εδώ σε εμάς βρήκες που δεν σε ενοχλήσαμε κιόλας?

έχεις θέματα μεσα στο σπίτι σου, μην ασχολείσαι με το σπίτι του γείτονά σου! ΄Ελεος πια!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Γιατί οι Έλληνες Ψυχολόγοι αγνοούν την "Coaching Psychol

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ε μα ναι βρε Νικο αρχισαμε και καταλαβαινουμε!

αφου καναμε προσπαθειες να ανοιξουμε εναν διαλογο μαζι σου μπας και κατανοησεις και συ ο ιδιος τι ζητας,γιατι μαλλον δεν σου ειναι καθολου ξεκαθαρο, (οκ θεμιτο παντως) τωρα που συνεχιζεις το ιδιο βιολι της προσβολης της επιθεσης και της επικρισης σαφεστατα και καταλαβαμε! ειναι εμφανες...! αλλα εχει αρχισει και κατανταει ενοχλητικο! :? :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Πεδίο συναισθηματικής εκτόνωσης του μέλους "Ο Νίκος"....!!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

ας το μετάφέρουμε εκεί που θα πιάσει και τόπο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ...”