ΜΑΘΕ ΤΙ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΣΟΥ

Εδώ "παίζουν" οι ηλικίες από 5 έως 555...!!!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Εγώ όταν πρωτοάκουσα Country μουσική την αιστάνθηκα τόσο οικεία και γνώριμη που είπα ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να ζούσα στο συγκεκριμένο τόπο τον συγκεκριμένο χρόνο. Ακόμα το νιώθω.
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Εγώ κάπως έτσι νιώθω με την κέλτικη μουσική.. :-D @};-
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

’ντε παιδιά, σιγά-σιγά θα θυμηθούμε από μόνοι μας τι είμασταν στην προηγούμενη ζωή μας.. :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ARTYADIS έγραψε:’ντε παιδιά, σιγά-σιγά θα θυμηθούμε από μόνοι μας τι είμασταν στην προηγούμενη ζωή μας.. :-D
Αυτο γινεται απο μονο του με τον καιρο? :-?
Εχει καποια τεχνικη αραγε?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα το μάθεις, όταν πια δεν το χρειάζεσαι, Τασούλη...

και όχι, δεν υπάρχει τέτοια τεχνική...η πνευματική μνήμη ανοίγει όταν δεν αγωνιάς για το τι θα θυμηθείς... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:-D @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δαιμονία Νύμφη έγραψε:Εγώ κάπως έτσι νιώθω με την κέλτικη μουσική.. :-D @};-

Αμαλιτσα και τα σκουλαρικια που φοραγες κελτικα δεν ηταν ( ο σταυρος?)
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

dimitrios έγραψε:
Δαιμονία Νύμφη έγραψε:Εγώ κάπως έτσι νιώθω με την κέλτικη μουσική.. :-D @};-

Αμαλιτσα και τα σκουλαρικια που φοραγες κελτικα δεν ηταν ( ο σταυρος?)
Ναι, ήταν ^^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

:-D :-D :-D @};-
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

dimitrios έγραψε:Διάγνωση:

Η εμφάνιση των αποτελεσμάτων λειτουργεί μόνο με internet explorer :D
Δημητράκη .........και γω .......θυμάσαι? =)) =)) =)) =)) :P
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Διάβασα πριν λίγο για το Βόρειο και Νότιο δεσμό που έγραφε η Βασούλα και αναρωτήθηκα... Υπάρχουν πράγματα στα οποία είμαι δυνατή ή έχω ικανότητες ή γνώση και για οποία δε χρειάστηκε ποτέ να φάω τα μούτρα μου για να τα μάθω, απλά τα είχα. Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα ήταν ενδιαφέρον να ήξερα τί ήμουν και τί έκανα στις προηγούμενες ζωές μου, να επιβεβαίωνα το ότι (και το πώς) έμαθα αυτά τα πράγματα τότε ώστε τώρα να είναι στη φύση μου. Να έβλεπα τη διαδρομή και τις συνθήκες που πέρασα για να τα μάθω. Θα έχει ενδιαφέρον (και τσουπ μόλις το σκέφτηκα, έπεσα σ' αυτό εδώ το θέμα!).
Χθες πάλι σκεφτόμουν ότι χαίρομαι που μπαίνω σ' αυτό το δρόμο της αυτογνωσίας, γιατί αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ξεμπλοκάρω πολλά προβλήματα και να μάθω πολλά πράγματα που θα μου διευκολύνουν την επόμενη ζωή.
Βέβαια αυτό σημαίνει ότι όσο πιο σύντομα μάθω όσα είναι να μάθω, τόσο πιο λίγες ευκαιρίες θα έχω να χαρώ αυτόν τον κόσμο ε; :-( Ο οποίος θα μου λέγατε όμως ότι είναι περιορισμένος από το φυσικό σώμα... αλλά και πάλι τα δέντρα, οι θάλασσες, που θα τις ξαναδώ!
Ας είναι, δε θα το λύσω αυτό τώρα, τώρα θα πάρω τα μαθήματα που ήρθα να πάρω και θα γίνω αυτή που ήρθα να γίνω. Μου φτάνει αυτή η αισιοδοξία για την ώρα :-D

Σκόρπιες σκέψεις πάλι, ακόμα δε με μάθατε; :P
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Βέβαια αυτό σημαίνει ότι όσο πιο σύντομα μάθω όσα είναι να μάθω, τόσο πιο λίγες ευκαιρίες θα έχω να χαρώ αυτόν τον κόσμο ε; Ο οποίος θα μου λέγατε όμως ότι είναι περιορισμένος από το φυσικό σώμα... αλλά και πάλι τα δέντρα, οι θάλασσες, που θα τις ξαναδώ!
Υποψιάζομαι ότι αυτος που πετυχαίνει τη Φωτιση, έχει νιώσει και έχει χαρει σε τέτοιο βάθος τον φυσικό κόσμο , που όπου και να συνεχίσει τη Υπαρξη του, τον περιέχει μέσα Του και τον έχει πάρει μαζί Του. :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, σημασία έχει να χαίρεσαι την Φύση, χωρίς να "αγκριστρώνεσαι" από την "ομορφιά" της ή αντίθετα να εξιλεώνεσαι από την "ασχήμια" της!

Η πλάκα είναι πως λιγο πριν σε διαβάσω, σκεφτόμουν αυτό ακριβώς που αναφέρεις
Βέβαια αυτό σημαίνει ότι όσο πιο σύντομα μάθω όσα είναι να μάθω, τόσο πιο λίγες ευκαιρίες θα έχω να χαρώ αυτόν τον κόσμο
παίρνοντας αφορμή το ποστ που έγραψα στο τόπικ "βιβλία" για τον Εκχαρτ Τόλλε...

Οι περισσότεροι γήινοι δάσκαλοι προσπαθούν να μας μεταδώσουν μεθόδους που μεταλλάσσουν μια απλή συνειδησιακή κατάσταση, σε ολική συνειδητότητα, όμως ο εμπειρικός δρόμος προς τα εκεί, είναι μόνο δική μας υπόθεση.

Οι επιγνώσεις στην φυσική μας ζωή μπορεί να είναι πολλές και ίσως ευεργετικές στην διανόησή μας, όμως η συνειδητοποίηση της ίδιας της Ζωής Μας είναι δρόμος απόλυτα δικός μας και εκεί δεν "χωράνε" συνταγές!!

Παλαιότερα μου έλεγε ο Δάσκαλός μου ότι δεν μπορώ να ζω συνεχώς με πνευματικά πρότυπα, αλλά δεν το κατανοούσα απόλυτα...
Τώρα όμως γνωρίζω ότι η Ζωή Μου είναι αυτή που ζω συνειδητά κάθε στιγμή, και όχι αυτή που ορίζεται από πλαίσια και μηχανισμούς των άλλων, πλην όμως το να δέχεσαι τις επιρροές τους είναι και η συνειδητοποίηση του Δρόμου που δεν τελειώνει ποτέ και ίσως τότε μόνο μπορείς να καταλάβεις πόσο όμορφος είναι...


:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τώρα όμως γνωρίζω ότι η Ζωή Μου είναι αυτή που ζω συνειδητά κάθε στιγμή, και όχι αυτή που ορίζεται από πλαίσια και μηχανισμούς των άλλων, πλην όμως το να δέχεσαι τις επιρροές τους είναι και η συνειδητοποίηση του Δρόμου που δεν τελειώνει ποτέ και ίσως τότε μόνο μπορείς να καταλάβεις πόσο όμορφος είναι...
:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ...”