Δημιουργικότητα

Εδώ "παίζουν" οι ηλικίες από 5 έως 555...!!!
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημιουργικότητα

Δημοσίευση από Isis »

http://kalliaswonderland.blogspot.com/2 ... chive.html

Δεν ξερω σε ποιον αρεσει να ειναι δημιουργικος παντως εγω λατρευω να διακοσμω χωρους με τη δικη μου φαντασια και να φτιαχνω πραγματα.

Αφιερωμενο στην Βασω που της αρεσε να ειναι δημιουργικη με τα τετραδια του σχολειου αλλα και σε οσους αλλους τους αρεσει :P
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πολύ καλό :-D :-D

δεν το εψαξα καλά εχει και την τεχνικη να τα φτιαχνεις μονος σου :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πολυ δημιουργικο.......Ευχαριστουμε! >:d< >:d< O:-)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, ΄Ισιδα τέλειο! O:-) O:-) O:-) O:-)

προς το παρόν ζωγραφίζω πέτρες! O:-)
όσα έχω δει στα "ταξιδια" μου...χρώματα και μορφές, χωρίς συγκεκριμένες εικόνες...

Μα τι τέλεια που είναι τα βαζάκια... :x :x :x

Κάποτε έφτιαχνα διακοσμητικά από χαρτί, αλλά τα πέταξα γιατί κανείς δεν τα ήθελε και εγώ δεν είχα που να τα βάλω... :-( :-(

Και σκουπιντού...αυτή η "τέχνη" που φτιάχνεις αντικείμενα με χρωματιστά καλώδια...Εκεί γύρω στα 7 μου χρόνια...
Ο "καλλιτέχνης" της οικογένειας.... ;)

Τελικά το να δημιουργείς, δεν έχει να κάνει με το "μέσον", αλλά με την ίδια την δημιουργία...

Σκέψου λοιπόν, να δημιουργείς κάθε μέρα μια όμορφη μέρα! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Γαμώτη, εγώ δεν μπορώ να δημιουργήσω ούτε ανθρωπάκι με γραμμές στο χαρτί :mad: εντελώς άτεχνη όμως!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...Βάλια μου, δεν πρόσεξες την τελευταία παράγραφο!

ένα χαμόγελο με την καρδιά σου, δημιουργει και την τέχνη σου!!
Και αν είναι καθημερινό, ακόμα καλύτερα!!! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ένα χαμόγελο με την καρδιά σου, δημιουργει και την τέχνη σου!!
Και αν είναι καθημερινό, ακόμα καλύτερα!!! Indragostit Indragostit
Κι ομως ετσι ειναι..... :x :x :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: ένα χαμόγελο με την καρδιά σου, δημιουργει και την τέχνη σου!!
Και αν είναι καθημερινό, ακόμα καλύτερα!!! :x :x
:thumbsup: :x :x
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Εχω τρελα να διακοσμω χωρους :D

Εχω κανει το δωματιο μου σαν μαγαζι με πραγματα..δεν μου παει η ψυχη να πεταξω κατι και αμεσως το αλλαζω σε κατι αλλο. Αν μπορεσω να ανεβασω καποια εικονα θα σας δειξω καποια πραγματα :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ φτιάχνω κεριά. Γενικά στο δωμάτιο όμως δεν μπορώ τα πολλά πολλά, με πνίγουν. Λίγα και λιτά.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Και εγω φτιαχνω τους βαζω και αιθερια ελαια για να μυριζουν ωραια :-D

Σε οποιον θελει να φταιξει δινω παρακατω συνταγες :*

Πώς να φτιάξετε δικά σας κεριά
Δεν είναι λίγοι εκείνοι που επιλέγουν να φτιάχνουν μόνοι τους τα κεριά τους. Είναι σίγουρα προτιμότερο από τα έτοιμα, αγοραστά κεριά, και, σίγουρα γι’ αυτούς που έχουν κάποιες καλλιτεχνικές ανησυχίες, είναι μια πολύ ευχάριστη και δημιουργική ασχολία.
Τα υλικά που απαιτούνται για να φτιαχτεί ένα κερί, μπορούν πολύ εύκολα να βρεθούν σε ειδικευμένα μαγαζιά με κεριά, μαγαζιά με είδη χειροτεχνίας, και όσοι θελήσουν να δημιουργήσουν αρωματικά κεριά, μπορούν να προμηθευτούν τα απαραίτητα βότανα και αιθέρια έλαια από μαγαζιά με είδη υγιεινής διατροφής, ακόμα και καταστήματα με φυτικά καλλυντικά. Βέβαια, πολύ απλά, μπορούμε να συγκεντρώσουμε τα βότανα με μια βόλτα στο δάσος.


Πρώτος Τρόπος Παρασκευής Κεριών:

Υλικά:
- Παραφίνη ή Μελισσοκέρι
- Φυτίλι 2 φορές πιο μακρύ από το επιθυμητό μήκος του κεριού
- Χρωστική κεριών
- (Αυτά τα υλικά μπορούν να βρεθούν στα ειδικά μαγαζιά για κεριά)
- Λαδόκολλα
- Μια ξύλινη κουτάλα
- Δύο κατσαρολάκια, το ένα πιο μικρό από το άλλο
- Προαιρετικά: αποξηραμένα βότανα ή λίγες σταγόνες (περίπου 10 σταγόνες) αιθέρια έλαια της επιλογής σου.

Τοποθέτησε την μια κατσαρόλα μέσα στην άλλη πάνω στο μάτι της κουζίνας. Γέμισε την μεγάλη κατσαρόλα με τόσο νερό όσο να φτάνει περίπου στα μισά της μικρής. Μέσα στην μικρή τοποθέτησε την Παραφίνη ή το Μελισσοκέρι. ’ναψε το μάτι σε μέση φωτιά και μόλις το νερό πάρει βράση και το κερί αρχίσει να λιώνει, άρχισε να ανακατεύεις με την ξύλινη κουτάλα. Εάν χρησιμοποιήσεις Παραφίνη, πρόσεξε η θερμοκρασία στο μάτι να είναι χαμηλή, διότι σε δυνατή θερμοκρασία μπορεί να πάρει φωτιά!
Όταν το κερί έχει λιώσει καλά, πρόσθεσε την χρωστική και συνέχισε να ανακατεύεις καλά. Τα κεριά όταν κρυώνουν, γίνονται λίγο πιο ανοιχτόχρωμα απ’ ότι φαίνονται να είναι όσο είναι ακόμα ζεστά, οπότε καλό θα ήταν η απόχρωσή του εν όσο είναι υγρό και ζεστό, να είναι λίγο πιο σκούρα από την επιθυμητή.
Όταν το χρώμα ανακατευτεί καλά, πρόσθεσε τα αποξηραμένα βότανα τα οποία θα έχεις προηγουμένως χτυπήσει καλά σε γουδοχέρι ώστε να έχουν γίνει σαν σκόνη. Ανακάτεψε καλά το μίγμα και πρόσθεσε τις σταγόνες από το αιθέριο έλαιο.
Τώρα το μίγμα είναι έτοιμο. Πάρε το φυτίλι και δίπλωσέ το στα δύο. Κράτησέ το άκρη-άκρη από την γωνία της δίπλωσης. Βύθισέ το στο μίγμα και τράβα το πάλι πάνω. Περίμενε μέχρι να κρυώσει καλά, και βύθισέ το πάλι. Αυτό θα πρέπει να γίνει πολλές φορές, μέχρις ότου το κερί να λάβει το επιθυμητό πάχος. Είναι μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία, που μπορούμε όμως να επιταχύνουμε έχοντας δίπλα μας ένα δοχείο με παγωμένο νερό. Μετά από κάθε φορά που βυθίζεις το φυτίλι στο υγρό κερί, βύθισέ το στο παγωμένο νερό και κράτα το εκεί για λίγα δευτερόλεπτα ώστε να παγώσει το κερί.
Όταν το κερί έχει πλέον το επιθυμητό πάχος, άπλωσε την λαδόκολλα και κύλισέ το με τα χέρια σου πάνω ώστε να λειανθούν οι τυχόν ανωμαλίες στην επιφάνειά του. Βύθισέ το άλλη μια φορά στο υγρό κερί και κόψε λίγο με ένα μαχαίρι το κάτω μέρος του ώστε να είναι ίσιο. Κρέμασέ το κάπου από το φυτίλι του μέχρι να στεγνώσει καλά, και το κερί είναι έτοιμο.
Εάν δεν θέλεις να περάσεις όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία με το φυτίλι, μπορείς να χύσεις το μίγμα σε ένα ποτήρι του νερού ή μια κούπα του καφέ και να στηρίξεις το φυτίλι με 3 οδοντογλυφίδες στο χείλος του. Όταν το κερί στεγνώσει καλά, με ένα λεπτό μαχαιράκι που θα έχεις ελαφρά λαδώσει, χώρισε το κερί από τα τοιχώματα του ποτηριού/κούπας. Κάντο προσεχτικά ώστε να χαραχτεί το κερί όσο το δυνατό λιγότερο. Είναι πιθανό να μην βγαίνει εύκολα το κερί από το ποτήρι/κούπα, οπότε θα πρέπει να σπάσεις το ποτήρι/κούπα. Να έχεις κρατήσει λίγο από το μίγμα του κεριού το οποίο να ζεστάνεις και να βυθίσεις μια μόνο φορά το κερί ώστε να εξαφανιστούν οι χαρακιές από το μαχαίρι.


Δεύτερος Τρόπος Παρασκευής Κεριών:

Υλικά:
- Παραφίνη ή Μελισσοκέρι
- Φυτίλι 2 φορές πιο μακρύ από το επιθυμητό μήκος του κεριού
- Χρωστική κεριών
- Μια ξύλινη κουτάλα
- Δύο κατσαρολάκια, το ένα πιο μικρό από το άλλο
- Αρκετή θαλασσινή άμμο, πολύ ψιλή
- Ένα αρκετά μεγάλο δοχείο ή μια λεκάνη για την άμμο
- Προαιρετικά: αποξηραμένα βότανα ή λίγες σταγόνες (περίπου 10 σταγόνες) αιθέρια έλαια της επιλογής σου.
Βάλε την άμμο στην λεκάνη και πρόσθεσε λίγο νερό, τόσο ώστε η άμμο απλά να υγρανθεί και να μπορεί να «στέκεται» χωρίς να κυλά. Αν θέλεις, μπορείς να ρίξεις και ελάχιστο λάδι (1-2 κουταλιές της σούπας) και να το ανακατέψεις καλά, ώστε να ξεκολλάει μετά το κερί από την άμμο πιο εύκολα. Φτιάξε μια τρύπα στην μέση της άμμου, σε μέγεθος και σχήμα που επιθυμείς για το κερί.
Προετοίμασε το μίγμα του κεριού όπως αναφέρεται παραπάνω, και χύσ’ το προσεκτικά μέσα στην τρύπα της άμμου. Κράτησε λίγο στο κατσαρολάκι για μετά. ’φησε το κερί στην άμμο να κρυώσει καλά. Με ένα ξύλινο καλαμάκι ή ένα μολύβι κάνε μια τρύπα στην μέση του κεριού και βάλε μέσα το φυτίλι. Λιώσε το μίγμα που κράτησες και προσεχτικά ρίξ’ το στην τρύπα με το φυτίλι, κρατώντας το φυτίλι σταθερό. ’φησέ το να κρυώσει πάλι καλά. Όταν σιγουρευτείς ότι το κερί είναι απόλυτα στεγνό, βάλε τα χέρια σου μέσα στην άμμο και κάτω από το κερί, και τράβηξέ το έξω. Τίναξε την άμμο που έχει πάνω του και είναι έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

μπορει καποιος να διορθωσει τον τιτλο? :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:salute:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

ωχ τι λαθος εκανα στον τιτλο και δεν το πιασα? :oops:

Επιστροφή στο “ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ...”