Σκληρές αλήθειες

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Μην το προσπεράσουμε έτσι. Ο Τσόμσκυ ξέρει πολύ καλά τί λέει...
Η χρήση του συναισθήματος είναι μια κλασική τεχνική προκειμένου να επιτευχθεί βραχυκύκλωμα στη λογική ανάλυση και στην κριτική σκέψη τών ατόμων. Από την άλλη, η χρήση τών συναισθημάτων ανοίγει την πόρτα για την πρόσβαση στο ασυνείδητο και την εμφύτευση ιδεών, επιθυμιών, φόβων, καταναγκασμών ή την προτροπή για ορισμένες συμπεριφορές.
Κάντε τα άτομα να πιστέψουν ότι αυτά και μόνον αυτά είναι ένοχα για την κακοτυχία τους, εξαιτίας τής ανεπάρκειας τής νοημοσύνης τους, τών ικανοτήτων ή τών προσπαθειών τους. Έτσι, τα άτομα αντί να εξεγείρονται ενάντια στο οικονομικό σύστημα, υποτιμούν τους εαυτούς τους και νιώθουν ενοχές, κάτι που δημιουργεί μια γενικευμένη κατάσταση κατάθλιψης, τής οποίας απόρροια είναι η αναστολή τής δράσης. Και όπως γνωρίζουμε χωρίς δράση, δεν υπάρχει επανάσταση.
Μήπως σας απαντάται το ερώτημα γιατί τόσα βιβλία και εκπομπές αυτοβελτίωσης και θετικής σκέψης; :mrgreen:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ έξυπνο. :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Από την άλλη, η χρήση τών συναισθημάτων ανοίγει την πόρτα για την πρόσβαση στο ασυνείδητο και την εμφύτευση ιδεών, επιθυμιών, φόβων, καταναγκασμών ή την προτροπή για ορισμένες συμπεριφορές.
Μου θυμίζει την ταινία inception :? :?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:? :? :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως σας απαντάται το ερώτημα γιατί τόσα βιβλία και εκπομπές αυτοβελτίωσης και θετικής σκέψης;
ναι ναι θετική σκέψη...

πέφτει το ταβάνι σας? σκεφτείτε θετικά, άλλοι πληρώνουν για να έχουν αίθριο...

έξω έχει βροχή και σας πιάνει κατάθλιψη? σκεφτείτε θετικά, ο ήλιος κάνει ρυτίδες...
Και όπως γνωρίζουμε χωρίς δράση, δεν υπάρχει επανάσταση.
αχ! και με επανάσταση το πρόβλημα δεν λύνεται όμως γμτ!

ή τουλάχιστον όχι με τα ίδια "συνθήματα"...ας τα κάνουμε πιο "υπεύθυνα"!!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

=)) =)) =)) Βάσωωωωωωωωω!!!!!
Η μισή μου βιβλιοθήκη έχει τέτοια βιβλία γιατί κι έγώ πίστεψα κάποια στιγμή ότι ΜΟΝΟ με θετική σκέψη είμαι καλυμμένη ;) Πού να'ξερα η δόλια :D
Πάντως και η θετική σκέψη,ειδικά ως αντιστάθμιση της αρνητικής είναι μια καλή αρχή για όσους από εμάς πλάθουν μονίμως σενάρια καταστροφής.Φώσκολοι και Φωσκολίνες του φόρουμ ενωθείτε :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Volvere έγραψε:.Φώσκολοι και Φωσκολίνες του φόρουμ ενωθείτε
:)) :)) :))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...Σενάρια Ιωαννάκι ε? :-?

χμ...θετική σκέψη Ιωαννάκι ε? :-?


και τα συναισθήματα τι τα κάνεις μωρό μου?

Γιατί, δυστυχώς, αυτά σε πληγώνουν... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:χμ...Σενάρια Ιωαννάκι ε? :-?

και τα συναισθήματα τι τα κάνεις μωρό μου?
Κάνω ότι δεν υπάρχουν και μετά τα βρίσκω παντού πάνω μου.Στο στομάχι μου,στην κοιλιά μου,στο κεφάλι,στην καρδιά μου....
:-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εδώ είναι το θέμα καρδούλα μου...

σκληρό γμτ το ασυνείδητο για να το κάνεις καλά με την θετική σκέψη...

όμως εδώ είσαι... >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Σκληρές αλήθειες

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι να μη σε «ανακαλύψουν» οι Ευρωπαίοι

Εικόνα

Μια από τις «μικρές» ειδήσεις των ημερών ήταν ότι σε μια κοινότητα Αβοριγίνων στον Καναδά παρουσιάστηκαν υψηλά ποσοστά αυτοκτονίας. Μέσα σε μια μόνο ημέρα, σε μια κοινότητα δυο χιλιάδων ατόμων, 11 άνθρωποι αποπειράθηκαν να αυτοκτονήσουν.

Το ποσοστό αυτοκτονιών ανάμεσα στους ιθαγενείς του Καναδά -που είναι 1,4 εκατ.- είναι υψηλό. Βέβαια, υψηλό είναι και το επίπεδο φτώχειας, ενώ το προσδόκιμο ζωής είναι χαμηλότερο από των άλλων κατοίκων του Καναδά.

Δεν είναι κάτι νέο να αυτοκτονούν οι ιθαγενείς, ενώ αυτό δεν συμβαίνει μόνο στον Καναδά· στις ΗΠΑ, το ποσοστό αυτοκτονιών ανάμεσα στους Ινδιάνους είναι πολύ υψηλότερο από των άλλων Αμερικανών.

Είναι γνωστό πως η λευκή φυλή έχει καταστρέψει όλο τον πλανήτη. Ειδικά, ο λευκός άνδρας.

Κανείς δεν αναφέρεται ποτέ στην γενοκτονία των Ινδιάνων -αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε ένα μνημείο στις ΗΠΑ για τα εκατομμύρια των Ινδιάνων που σκοτώθηκαν από τους Ευρωπαίους-, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως η λέξη «γενοκτονία» ή η λέξη «ολοκαύτωμα», που δημιουργήθηκαν αργότερα, δεν χρησιμοποιούνται ποτέ για τους Ινδιάνους που εξολοθρεύτηκαν από τους κατακτητές Ευρωπαίους.

Επίσης, είναι πολύ γελοίο να λέμε πως ο Χριστόφορος Κολόμβος ανακάλυψε την Αμερική ή πως οι Ολλανδοί ανακάλυψαν την Αυστραλία, λες και δεν ζούσαν άνθρωποι εκεί επί δεκάδες χιλιάδες χρόνια.

Λες και οι άνθρωποι που ζούσαν στις ΗΠΑ και στην Αυστραλία -πριν πάνε εκεί οι Ευρωπαίοι- ήταν βουβάλια και καγκουρό.

Όσο περίεργο και να φαίνεται στους «πολιτισμένους» Ευρωπαίους -που απλώθηκαν σε όλο τον πλανήτη και τον ξέσκισαν-, οι άνθρωποι που ζούσαν σε αυτές τις χώρες, πριν τις ανακαλύψουν οι Ευρωπαίοι, είχαν και αυτοί τον δικό τους πολιτισμό.

Οι Σιμπονέι στην Κούβα, ζούσαν πάρα πολύ καλά μέχρι που τους «ανακάλυψαν» οι Ισπανοί.

Οι Σιμπονέι δεν δούλευαν και απολάμβαναν την όμορφη και πλούσια Κούβα, τρώγοντας καρπούς από τα δέντρα, κολυμπώντας και κάνοντας έρωτα. Ωραία φάση. Τι πιο όμορφο;

Οι Ισπανοί κατακτητές ανάγκασαν τους Σιμπονέι να δουλεύουν με το ζόρι -δηλαδή τους έκαναν δούλους-, ενώ τους κόλλησαν και πολλές «ευρωπαϊκές» αρρώστιες· μια ευρωπαϊκή ασθένεια ήταν και ο χριστιανισμός, αφού ήθελαν να τους εκχριστιανίσουν με το ζόρι.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Σιμπονέι -που δεν καταλάβαιναν γιατί πρέπει να δουλεύουν- να αυτοκτονούν μαζικά.

Γελάω πάρα πολύ με αυτούς που σκίζουν τα ρούχα τους σήμερα για την πολυπολιτισμικότητα, ενώ είναι ολοφάνερο πως όποιος πολιτισμός δεν ταιριάζει με τον κυρίαρχο δυτικό πολιτισμό, πρέπει να εξαφανιστεί.

Και νιώθω μια θλίψη για τους ιθαγενείς που ζουν στο περιθώριο των κοινωνιών των «πολιτισμένων» δυτικών που τους κατάκτησαν.

Και καταλαβαίνω γιατί αυτοκτονούν.

Είναι τραγικό ο δικός σου πολιτισμός να αντιμετωπίζεται σαν μια γραφικότητα στην ίδια σου τη γη.

Είναι τραγικό να είσαι δούλος στην ίδια σου τη γη. Δούλος στην γη των προγόνων σου.

Δούλος στην ίδια σου τη γη.

Σας θυμίζει κάτι;

:cry: @};-

Πηγή: http://pitsirikos.net/2016/04/%CE%B5" onclick="window.open(this.href);return false;%...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Σκληρές αλήθειες

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σκληρές αλήθειες

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σκληρές αλήθειες

Δημοσίευση από Μάνος »

Τις προάλλες βρήκα αυτό το άρθρο και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας παιδάκια...
Δυστυχώς είναι πέρα για πέρα αληθινό και βιωμένο...
@};-

ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΕΦ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟΥΣ

«Οι έλληνες εργοδότες στην Αυστραλία, κυρίως οι ιδιοκτήτες καταστημάτων εστίασης, συμπεριφέρονται στους συμπατριώτες τους, χειρότερα και από τους έλληνες…της Ελλάδας. Ας ξεκινήσουμε όμως με τα βασικά, προκειμένου να αντιληφθείς, από που «αντλούν» τα πατήματα τους. Καταρχήν, είναι πολύ δύσκολο να μεταναστεύσεις και να δουλέψεις στην Αυστραλία. Πολύ δύσκολο. Στην Αυστραλία, το κράτος λειτουργεί με όλη την σημασία της έννοιας. Υπάρχουν νόμοι και κανόνες που πρέπει να τηρηθούν, αλλιώς δεν θα καταφέρεις τίποτα απολύτως. Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι, και το έκανα και εγώ, είναι να επισκεφθείς την χώρα ως φοιτητής, να σου «βγάλουν» δηλαδή μια student visa και να παρακολουθήσεις τα μαθήματα της σχολής που επιθυμείς. Κάπου εδώ όμως, ξεκινούν και τα προβλήματα. Ο νόμος ορίζει, ότι ως φοιτητής δικαιούσαι να δουλέψεις μόλις…20 ώρες την εβδομάδα. Με 20 ώρες την εβδομάδα όμως, δεν «βγαίνεις» με τίποτα. Η ζωή εδώ είναι πολύ ακριβή. Όταν εργάζεσαι ως φοιτητής, δικαιούσαι το κατώτατο μισθό, που είναι 18 δολάρια Αυστραλίας την ώρα. Αν πιάσεις δουλειά αλλού, τα χρήματα που θα εισπράττεις, θα είναι αναγκαστικά μαύρα. Αν σε πιάσει όμως το κράτος να εργάζεσαι παρανόμως, σε στέλνει με την «μία» στο αεροδρόμιο και φεύγεις πίσω σπίτι σου ή όπου αλλού θες να πας. Ο ιδιοκτήτης πληρώνει μόνο ένα πρόστιμο. Είναι πολύ σπάνιο να βρεις έναν αυστραλό εργοδότη, που θα το κάνει αυτό. Να απασχολεί κάποιον «μαύρα». Σε αντίθεση με τους έλληνες εργοδότες, οι οποίοι επιδίδονται «αβέρτα» στο σπορ. «Προσλαμβάνουν» συμπατριώτες τους, για να «εξυπηρετηθούν» και οι δύο πλευρές. Να βγάλει δηλαδή ο άλλος το έξτρα χαρτζιλίκι για να ζήσει και ο επιχειρηματίας να έχει στην δούλεψη του «αόρατους» εργαζόμενους που θα του κοστίζουν πολύ λιγότερο» δηλώνει στο bangladeshnews. gr, έλληνας chef της Μελβούρνης…



ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΣΤΑΓΜΟ. ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ…

«Για να παραμείνεις όμως στην Αυστραλία, πρέπει να βρεις κάποιον πρόθυμο εργοδότη να σου προσφέρει sponshorship. Σκέψου το σαν μια μόνιμη άδεια εργασίας, η οποία όμως συνοδεύεται, και από κάποιες προϋποθέσεις. Τα χρήματα που πρέπει να σου δώσει, ανέρχονται στα 56.000 δολάρια τον χρόνο. Είναι πολύ σπάνιο να σου προσφέρει έλληνας εργοδότης sponsorship. Αυτό το κάνουν μόνο οι αυστραλοί εργοδότες. Προσωπικά, ήμουν πολύ τυχερός, καθώς βρήκα έλληνα επιχειρηματία που μου το πρόσφερε. Σε περίπτωση που λήξει η student visa και δεν έχεις βρει sponshorship, πρέπει να σπουδάσεις ξανά. Γνωρίζω παιδιά που είναι φοιτητές…5 χρόνια. Το κράτος, το βολεύει πολύ αυτή η κατάσταση, γιατί βγάζει «τρελά» χρήματα από τις σχολές. Τι συμβαίνει τώρα στα ελληνικά καταστήματα εστίασης, και ειδικά στην περιοχή του Oakleigh, που είναι μια ελληνική παροικία, στην οποία δραστηριοποιούνται πολλοί έλληνες επιχειρηματίες; Όλα σχεδόν τα μαγαζιά είναι φαγάδικα. Μιλάμε για πολύ χρήμα. Πολύς κόσμος. Δούλεψα εκεί και ξέρω τι λέω. Άκου: Ενώ ο μισθός, όπως σου είπα, είναι 18 δολάρια την ώρα, οι έλληνες εργοδότες προσφέρουν 15,14, ακόμη και 12 δολάρια την ώρα. Δουλεύεις μόνο όταν έχει δουλειά και βεβαίως πληρώνεσαι μόνο για τις ώρες εκείνες. Μπορεί δηλαδή να πας στις 10:00 το πρωϊ, να δουλέψεις μέχρι τις 14:00, και μετά, επειδή δεν θα έχει δουλειά, να σου πει «φύγε, κάνε καμιά βόλτα και έλα αργότερα να δουλέψεις». Σε κρατά «όμηρο». Εννοείται ότι ο εργοδότης που σε απασχολεί μαύρα, δεν πληρώνει ούτε το superannuation που οφείλει απέναντι στο κράτος. Για λόγους ευκολίας, ας το χαρακτηρίσουμε ως τις…εργοδοτικές του εισφορές. Στην Αυστραλία, είναι υποχρεωμένος να καταβάλλει στον αντίστοιχο κρατικό φορέα, τα χρήματα της ασφάλισης του εργαζόμενου. Δεν το κάνει. Επομένως, εσύ φαίνεσαι σαν να δούλεψες 20 ώρες, ενώ στην πραγματικότητα εργάστηκες…80. Προσέξτε κάτι: Οι δηλωμένες ώρες αφορούν αυτούς που σπουδάζουν κάτι σχετικό με την εστίαση. Αν είσαι π.χ, οικονομολόγος, δουλεύεις εξ’ολοκλήρου «μαύρα». Έτσι και αλλιώς, σε περιμένει άλλη δουλειά. Η ανασφάλιστη εργασία «πιάνει» τους συμπατριώτες του, ιταλούς,ρώσους, κτλ. Και αν εσύ δεν θέλεις να δουλέψεις για τόσα λίγα χρήματα, σου λέει «φύγε, περιμένουν και άλλοι».



ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΑΣΧΗΜΑ. ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ, ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ…

«Δεν πληρώνουν επίσης γιορτές, αργίες, Σαββατοκύριακα και άδειες. Όσον αφορά την συμπεριφορά τους απέναντι στους έλληνες, είναι τραγική. Τραγική. Έχω εργαστεί σε μαγαζί, στο οποίο η ιδιοκτήτρια μας φώναζε «πεινασμένους», «ήρθατε εδώ για να φάτε ένα κομμάτι ψωμί» και άλλα πολλά τέτοια. Η στάση τους απέναντι μας είναι θλιβερή. Πρόσφατα, έλληνας εργοδότης χτύπησε ένα νέο παιδί που δούλευε σε αυτόν. Το παλικάρι, αναγκάστηκε να φωνάξει την αστυνομία. Πιστεύω ότι μας φθονούν, γιατί τα περισσότερα παιδιά που έρχονται εδώ ειναι μορφωμένα. Θυμάμαι, δούλευα στο Oakleigh όταν εμφανίστηκε ένας γέρος, ο οποίος μας αποκάλεσε… «Αλβανούς της Αυστραλίας». Ήταν μεγάλος και δεν ήθελα να μαλώσω μαζί του. Του είπα μόνο, πως δεν δέχομαι παρατηρήσεις από κάποιον που μένει τόσα χρόνια στην Αυστραλία και ακόμη δεν έχει μάθει να μιλά…αγγλικά. Άλλο και αυτό. Τόσα χρόνια στην Αυστραλία και ακόμη δεν έχουν μάθει την γλώσσα. Μιας που αναφέρθηκα ξανά στο Oakleigh, να σου πω, προκειμένου να σου αποδείξω τι αρχιαπατεώνες είναι οι έλληνες, πως εργαζόμουν σε εστιατόριο της περιοχής. Ήμασταν 7 μάγειρες, οι 4 δεν φαίνονταν «πουθενά», και αυτός παρουσίαζε μόνο τους 3 υπαλλήλους με τις 20 ώρες εργασίας που αντιστοιχούσαν στον καθένα. Άρα 60 ώρες την εβδομάδα και «καθάριζε». Ξέρεις πόσες ώρες δούλευα μόνο εγώ; 80! Αν πας εκεί και μπεις σε ένα μαγαζί, θα αντικρίσεις δεκάδες εργαζόμενους. Δηλωμένοι, θα είναι μόνο μια «χούφτα». Κάποτε, έγραψε κάποιος ένα άρθρο για τις άσχημες συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι έλληνες εργαζόμενοι από τους συμπατριώτες τους στην Γερμανία, και η γυναίκα ενός επιχειρηματία σχολίασε «σαν δεν ντρέπονται οι αισχροί, να κάνουν τέτοια πράγματα». Γέλασα και της είπα, πως είναι δυνατόν να μιλάει εκείνη, όταν κάνει τα ίδια και χειρότερα. Απίστευτη υποκρισία…».



ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ…

«Να σου πω κάτι ακόμη για τους έλληνες της Αυστραλίας; Το μόνο που παραδέχομαι είναι, πως δούλεψαν πολύ σκληρά όταν ήρθαν εδώ. Σαν τα σκυλιά. Σε αυτό, τους βγάζω το καπέλο. Υπάρxει μια μερίδα νομοταγών πολιτών. Που δεν παρανομούν. Που νοιάζονται για τους συμπατριώτες τους. Τους βοηθούν. Από την άλλη όμως, υπάρχουν και αυτοί που λειτουργούν ως μέγιστοι φοροφυγάδες, κλέβουν το κράτος αβέρτα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα λεφτά. Λεφτά, λεφτά, λεφτά. Θα πουλούσαν και την μάνα τους στο διάολο για να κερδίσουν περισσότερα. Και προσέξτε, τα χρήματα που βγάζουν δεν τα ξοδεύουν, τα βάζουν όλα στην τράπεζα. Αυτός είναι ο μεγάλος τους καημός. Ποιος έχει τα περισσότερα χρήματα στην τράπεζα. Γνωρίζω ανθρώπους, επιχειρηματίες, με πολλά λεφτά στην άκρη, που παίρνουν σύνταξη και πάνε να δουλέψουν…ως καθαριστές για να βγάλουν παραπάνω. Απίστευτες καταστάσεις. Όσον αφορά την επιδειξιομανία τους, την εξάρτηση τους από το αλκόολ, τα ναρκωτικά, τους ξυλοδαρμούς των γυναικών τους, τα καζίνο και τον ιππόδρομο, θα στα πω άλλη φορά. Ο μύθος τους καταρρέει…».



Πηγή: http://www.bangladeshnews.gr/ellinas-se ... batriotes/
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Σκληρές αλήθειες

Δημοσίευση από Ellaki »

θλιβερό :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”