21ος Αιώνας- Πρόβλημα Επικοινωνίας

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

21ος Αιώνας- Πρόβλημα Επικοινωνίας

Δημοσίευση από Emmaki »

Υπάρχει κάτι που παρατηρώ τον τελευταίο καιρό και ειλικρινά ξαφνιάζομαι αρκετά. Την προηγούμενη εβδομάδα, πέρασα έξω από ένα Internet cafe και είδα καμιά 20 πιτσιρίκια, όλα αγοράκια, να παίζουν αυτά τα ομαδικά παιχνίδια στον υπολογιστή. Προχτές, πέρασα από ένα άλλο Internet cafe και πάλι το ίδιο. Αντίθετα στην πλατεία υπήρχαν μόνο κοριτσάκια ηλικίας 13-17 χρονών που πήγαιναν για καφέ μόνα τους, χωρίς ίχνος αντρικής σκιάς!!
Τελικά διαπιστώνω ότι το Internet μπορεί να έχει χίλια καλά, έχει όμως το μεγαλύτερο κακό… τη διακοπή της διαπροσωπικής επικοινωνίας. Σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, που ξεκινάει το φλερτ και η αίσθηση των πρώτων σκιρτημάτων, δεν υπάρχει ανταπόκριση.
Τα αγόρια ασχολούνται πλέον με τον υπολογιστή και τα κοριτσάκια μαραζώνουν κοιτώντας γύρω τους τα άλλα κοριτσάκια.
Το ενδιαφέρον χάνεται και η προσπάθεια γίνεται μεγαλύτερη με αποτέλεσμα τα κοριτσάκια να στρέφονται σε μεγαλύτερες ηλικίες προκειμένου να ικανοποιήσουν το αίσθημα του έρωτα. Αυτό όμως δεν είναι το point.. γιατί ο εφηβικός έρωτας αποτελείται από δύο έφηβους και όχι μόνο από έναν…

Εμμανουέλα
8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δυστυχώς εμμανουέλα δεν ειναι μόνο ηλικίες μεχρι 17 χρονών.. ειναι και μεγαλυτεροι.. είναι και παιδια στην ηλικία μας.. 23 -24-25 όλοι μοιάζουν εθισμένοι στην εικονικη πραγματικότητα.. χαμένοι σε ένα μαγαζί μεσα.. σε μια καρέκλα και ένα γραφείο και "παιζουν".. Κρίμα.. και είναι αγόρια και κορίτσια
Δυστυχώς εχω ακούσει από παλιό φίλο.. ότι εχει να βγει με την κοπέλα του μια-μιση βδομάδα γιατι τα βράδια παει και παιζει παιχνίδια σε internet cafe... αν είναι ποτε δυνατον...! και ρωτάω εγω ανυποψίαστος .. εεε καλα.. πόσες ώρες θα παιζεις..; και η απάντηση που παιρνω με σοκάρει... εεε μάλον μεχρι το πρωί .. όπως και χτες.. και προχτες....
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μα αυτό είναι τραγικό! Θυμάμαι όταν ήμασταν εμείς σε αυτή την ηλικία πόσο ωραία περνάγαμε, περιμέναμε να πάμε σχολείο για να χαζολογήσουμε, να πειράξουμε τα αγοράκια, να δούμε αν μας κοιτάει… το ίδιο και τα αγοράκια! Γιατί ένα τόσο σημαντικό και χρήσιμο μέσο να γίνεται η αυτοκαταστροφή μας;;;; Είναι πραγματικά πολύ άσχημο να νιώθεις ότι αυτά που έζησες εσύ μικρός/η δεν θα τα ζήσουν τα παιδιά σου… :cry:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πραγματικά... αλλά δεν είναι όλα τα παιδάκια έτσι.. εξακολουθώ να πιστεύω ότι το παιδί θα μαθει από τους γονείς.. αν οι γονείς του μάθουν τι είναι πιο σημαντικό από τι.. και το δει και στην καθημερινότητά τους τότε δεν θα ακολουθήσει την μάζα.. σε κάθε γενιά υπάρχουν διαφορετικοι άνθρωποι.. δεν είναι όλοι μία πάστα.. το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι η ανατροφή..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί και οι γονείς έχουν τόσο τρέξιμο που η ανατροφή των παιδιών γίνεται με λιγότερη επίβλεψη πια.. Τα παιδιά μεγαλώνουν με τις νταντάδες απο ξένες χώρες και χάνουν τη επαφή... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, απλά χάνεται η κουλτούρα της οικογένειας!! Εντάξει, δεν είναι όλοι έτσι... αλλά η πλειοψηφία δυστυχώς... :roll:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία. Ναι. Από τα ξημερωβραδιάσματα στον υπολογιστή, μέχρι την έξοδο, που όλοι είναι μονίμως κολλημένοι με το κινητό τους.

Και σε αυτό δεν εντάσσεται μόνο ο εφηβικός έρωτας, αλλά και όλες οι φιλίες. Έπρεπε να φτάσω στο λύκειο για να μάθω να κάνω φίλους, και αυτό γιατί από το δημοτικό ήμουν κολλημένος στον υπολογιστή.

Οι άνθρωποι κλίνονται κάθε χρόνο όλο και πιο πολύ στο σπίτι τους. Η αρχή έγινε με τις τηλεοράσεις, τα βίντεο, τα βιντεοπαιχνίδια, μετά ήρθε ο υπολογιστής και η δορυφορική τηλεόραση...

Ζούμε σε μία εποχή διάλυσης, όσον αφορά τις παρέες γενικότερα. Ακούω από μεγαλύτερους που έβγαιναν λ.χ. σαββατόβραδο 20 και 30 άτομα, ενώ στην δικιά μου γενιά μετά βίας να μαζευτούμε 4 άτομα. Από 5 και πάνω θεωρείται πια κάτι πραγματικά ιδιαίτερο.

Η εξήγηση (ίσως και δικαιολογία, ποιος ξέρει) που δίνω εγώ για αυτό το φαινόμενο, στηρίζεται στην αστρολογία, αλλά δεν θα το αναπτύξω εδώ γιατί είναι λίγο άσχετο. Το γεγονός όμως είναι πως η δικιά μου γενιά έκανε μία απότομη "στροφή προς τα μέσα" και άρχισε να ερευνά τις σκοτεινές πτυχές της μοναχικότητας. Δεν ξέρω που μπορεί να βγάλει αυτό. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

για αυτο το λόγο όμως παει η κοινωνία ετσι.. χάνεται αυτη η πολύτιμη επαφή με την οικογένεια που μαθαίνει στα παιδια πως να φερθουν σε καταστάσεις πως να μιλάνε.. να σέβονται.. και να συμπεριφερονται γενικότερα.. η οικογένεια είναι μια μικρη κοινωνία που εκειί γίνονται τα πρωτα βηματα για να μάθουν τα παιδιά πώς να προχωρήσουν και τι να κάνουν όταν βγούν εξω. Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι πάντα τόσο εφικτο.. αλλα να μην γινουμε κι εμεις όπως περιγράφει το άρθρο που δημοσίευσε η Κατερίνα στην ενοτητα :arrow: "Κοινωνία ωρα μηδεν :arrow: οικογένεια.."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είναι λογικό οι νεότερες γενιές να αμφιταλαντεύονται στο θέμα της νέας τεχνολογίας και να μπαίνει στη μέση η περιέργεια για εξερεύνηση, αλλά είναι δυνατόν να μην υπάρχει διάθεση για φλερτ και να υπάρχει αυτή η λεγόμενη «μούχλα»;; Δηλαδή ας ξυπνήσουν!!!! :roll:
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ...ΟΜΩΣ!!!!ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑΣ, ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΩ ΤΟ "ΠΑΡΑΠΟΝΟ" ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ??ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΡΜΑΙΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ?ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΑΡΩΜΕΝΟΙ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ???ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ(ΗΛΙΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΕΣΥ!!!!)...ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΕΝΑ (ΚΟΜΨΟ) ΦΛΕΡΤ Η ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μου άρεσε που τόνισες το "Αδέσμευτους" χεχεχεχε.. :D

Μακάρι να σας άκουγαν..και τις δυο.. μακάρι να μπορούσαν να
'ξυπνήσουν" , να σηκωθούν από τις καρέκλες τους να ξεκολήσουν από τις οθόνες των υπολογιστών και να μπούν ξανά στην ζώη..
Κι όσο για αυτό που λές για τις συμπεριφορές.. ένα έχω να πω.. Δικαιολογίες.... Απλά οι αντρες πια.. κοιτάνε μην τους χαλάσει το μαλί .. μην τσαλακωθεί το πουκάμισο τους.. μην λερωθούν πουθενά.. πιο πολυ τους νοιάζει η εικόνα τους παρα όλα τα άλλα...
όχι ότι οι γυναίκες πάνε πισω αλλα εε.. τι να κάνουμε.. μην ανοίξουμε αυτην την κουβέντα ούτε χρειάζεται ούτε βγάζει πουθενά..
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν είναι μόνο το θέμα να ξεκουνηθούν. Ακόμα και να φλερτάτουν δεν ξέρουν πια... :lol:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Και το φλερτ τέχνη είναι.. και αυτη τη στιγμη δεν υπάρχουν πολλοι που την κατέχουν.. χεχεχχεχε :lol:
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Tο φλέρτ είναι τέχνη και ευτυχώς, από εκείνες που μαθαίνονται!
Με τα κλισέ, τις τεχνικές και τη μανιέρα με το λίγο θρασύ υφάκι όμως ...πέφτει γέλιο!!!
Μου αρέσει μια κλεφτή ματιά, ένα χαμόγελο, μια αμήχανη γλώσσα σώματος, το απρόπτο, η απουσία κανόνων...
Δε χρειάζεται να παμε με προσδοκίες, απλά να πάμε λέγοντας αλήθεια στον εαυτό μας, παρουσιάζοντας αυτό που είμαστε και όχι με αυτό που κάνουμε.

"Αν έχεις ταλέντο στο φλερτ, ακόμα κι αν μιλάς για την τιμή των αυγών, θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό με οποιοδήποτε άλλο θέμα"
Mignon McLaughlin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μοναξιά προέρχεται από την αδυναμία του εγώ να αισθανθεί πληρότητα μέσα στον Εαυτό.
Γιατί δεν τον αναγνωρίζει...

΄Οταν γεμίσεις "από όλα" δεν χρειάζεσαι συγκεκριμένους ανθρώπους για να γεμίσουν την μοναξιά σου...
Δεν χρειάζονται συγκεκριμένες ασχολίες για να χαρείς

Μετά, είσαι απλά!
Είτε με παρέα, είτε μόνος σου, είσαι!

Δεν χρειάζεται τίποτα να πάρεις από τους άλλους...
Δίνεις μόνο

Η μοναξιά που αισθανόμαστε με την απουσία διαπροσωπικών σχέσεων περιέχει εξάρτηση...
Θέλεις να "είσαι" με κάποιον...κάποιους!
Για να οριοθετήσεις το "εγώ" μέσα στο σύνολο!

΄Οταν περάσεις στην επόμενη εξελικτική φάση του εγώ που έχει διευρυνθεί σε συνειδητότητα, τότε θα είσαι με κάποιον/κάποιους πάντα!

Τότε δεν επιδιώκεις, δεν αποφεύγεις...να είσαι με κάποιους/κάποιον
Απλά είσαι, σε κάθε στιγμή! Πλήρης!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέχρι να φτάσεις σ' αυτήν την πληρότητα όμως...
αλλά και αν φθάσεις...είναι όμορφο να το ξαναζήσεις...να "παίξεις", να γίνεις "παιδάκι"...

Υπάρχει το στάδιο του φλερτ!
Υπάρχει το στάδιο του "μου αρέσει ο εαυτός μου όταν φλερτάρω..."

Υπάρχει το στάδιο, που κτυπάει η καρδιά με ένα βλέμμα
Και αυτό το καρδιοχτύπι με κάνει χαρούμενη/ο

Υπάρχει το στάδιο, που με κάνει να αγωνιώ αν τον/την δω!
Και αυτή η αγωνία με κάνει όμορφο/η...

Υπάρχει το στάδιο, που κλείνω τα μάτια και ονειρεύομαι...
Και αυτό το όνειρο με φέρνει κοντά του/της

Υπάρχει το στάδιο, που νιώθω τα πόδια μου να τρέμουν
και κοκκινίζω από χαρά

Αυτό το στάδιο μάλλον πια παραλείπεται...

Από τα σφαιριστήρια...στο κρεββάτι!

και είναι κρίμα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”