Παράγοντας Ομοφυλοφιλία

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τώρα βέβαια πρέπει να τηρηθούν και κάποιες ισσοροπίες, αυτό το τιμώ στον χώρο που παίρνω μέρος.
Οι ισσοροπίες εινα μεσα μας οπως κι ολα και ποτε εξω απο μας!
Ακομα και η ισσοροπία η μη του χώρου ανταλακλα την ισσοροπία ή μη των συμμετεχόντων.

Καλο ειναι να μπορούμε να δουμε την αληθεια την δικη μας την αληθεια, κι όχι την αληθεια των αλλων.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:Εντάξει, απο ηθικολογίες άλλο τίποτα, τώρα σερβιρισμένες σε "νέο φιλοσοφικό περίβλημα" για καλύτερη πέψη.

Μασάει η κατσίκα ταραμά ???

Τί προτεσταντισμός Θεέ μου ...
Λυπαμαι πραγματικα φιλε μου αλλά δεν μιλας καθαρα.

Για ποιες ηθικολογιες μιλας;

Για ποιο ταραμα μιλας;

Για ποιο προτεσταντισμο μιλας;

Το θεμα δεν ειναι προσωπικο και δεν καταλαβαινω εσυ για το προσωποποιεις.

Το θεμα ειναι ανοιχτο στον καθενα που θα ηθελε να διατυπωσει μια αποψη και να την υποστηριξει.

Εσυ γιατι διαφωνεις;

Το αντεπιχειρημα σου ειναι οτι η ομοφυλοφυλια δεν ειναι φασολαδα;

Αυτα καταλαβες απο οσα ειπα;

Δεν με ενδιαφερει τι ειναι ο καθενας προσωπικα και ουτε το εξεταζω και ουτε και θελω να ξερω τι κανει πραγματικα στη ζωη του...

Αν θελει να τα αποκαλυψει μονος του ειναι δικη του επιλογη και αναλαμβανει και το βαρος της ευθυνης των οσων λεγει, καθως και τις συνεπειες, αν βεβαια μπορει να ειναι συνεπης με τα λογια του και δεν ειναι μονο λογια για τα λογια.

Αλλά οταν μπαινει σε μια δημοσια συζητηση, το τελευταιο πραγμα που χρειαζεται να κανει ειναι το να παιρνει προσωπικα τα οσα λεγονται.

Χρειαζονται επιχειρηματα σε αυτα που λες...

Τα εχεις;

Παραθεσε τα

Αυτα που σου εχω τονισει παραπανω δεν ειναι, στο ξαναλεω, επιχειρηματα σε ενα θεμα που ειναι εξαιρετικα λεπτο και σημαντικο ταυτοχρονα για ολους τους ανθρωπους.

Αν απο την αλλη πλευρα εισαι υπερ της ελευθερης επιλογης του καθενος στη ζωη του γι' αυτο που θελει να ειναι και αυτο που θελει να κανει, τοτε υποθετω οτι δεν θα εχεις καμια αντιρρηση για το Βιασμο που υφισταται ολοκληρος ο πλανητης απο την ασυνειδησια μερικων δυνατων, δεν θα εχεις καμια αντιρρηση για την καταστροφη του περιβαλλοντος, ουτε για τις απανωτες κλοπες, διαρρηξεις, δολοφονιες, πλεκτανες, βιαιοπραγιες εναντιον αδυνατων και ανημπορων ατομων,αλλά και για τους στυγερους βασανισμους ζώων, αφου ολα αυτα γινονται με την ελευθερη επιλογη καποιων και συμφωνα με αυτα που η κοινωνια επιτασσει απο τα ατομα αυτα, εξωθωντας τα με διαφορους τροπους στην μια ή στην αλλη κατευθυνση.

Υποθετω οτι δεν θα αντιδρασεις και δεν θα χεις καμια αντιρρηση και παλι, οταν καποιος σε σταματησει καποια στιγμη στο δρομο και σε ξεγυμνωσει απο οτι εχεις και δεν εχεις εκεινη τη στιγμη επειδη αυτο θα του υπαγορευει η ελευθερη βουληση του και η αναγκη του να εκφραστει συμφωνα με αυτα τα οποια εχει μεσα του πραγματικα και τα οποια θα πρεπει να τα κανει πραξη για να αποκτησει η ψυχη του ( συμφωνα με το σχεδιο της ) τα βιωματα που χρειαζεται.

Και βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζες ολες αυτες τις πραξεις και σαν διαστροφες της ανθρωπινης συμπεριφορας.
Ετσι δεν ειναι;

Δεν θα ειχες το δικαιωμα να το κανεις αυτο...

Ή θα το ειχες;

Με "συγχωρεις" που υπερασπιστηκα και υπερασπιζομαι το δικαιωμα μου ως ανθρωπος, να βρω την επομενη φορα που θα χρειαστει να ενσαρκωθω και παλι σε αυτο τον πλανητη, φυσιολογικους γονεις οι οποιοι θα μπορεσουν να μου προμηθευσουν ενα υγιες και ακμαιο σωμα.

Γιατι περι αυτου προκειται και αυτο ειπα ουσιαστικα:
Σας βλεπω ολους ανετους και πολυ απελευθερωμενους, στο ζητημα της σεξουαλικης διαχειρισης του σωματος του απο τον καθενα κατα βουληση...

Αρα δεν σας πειραζει η ομοφυλοφυλια...

Ουτε σας ενοχλει το φαινομενο της διαφορετικοτητας στην σεξουαλικη συμπεριφορα των ανθρωπων σε σχεση με το φυλο τους...

Και ολα αυτα μεσα στο πνευμα της συμπαντικης αγαπης...

Παραλληλα μιλατε για τις ευκαιριες εξελιξης που δινει η ζωη στα ατομα, μεσα απο την ενσαρκωση...

Αν ξαφνικα λοιπον, ολα τα ανθρωπινα ατομα στη Γη, αντρες και γυναικες, εκδηλωναν αυτη τη διαστροφικη σε σχεση με το φυλο τους σεξουαλικοτητα, τοτε ποια θα ηταν η κατασταση στο ζητημα της ενσαρκωσης και των ευκαιριων ζωης που περιμενουν δισεκατομυρια ψυχες στην αλλη πλευρα;

Λεγεται οτι 60 000 000 000 ψυχες βρισκονται αυτη την περιοδο στον κυκλο της ενσαρκωσης στη Γη.

Θα δεχοσασταν να σταματησει η φυσιολογικη ανανεωση του ανθρωπινου πληθυσμου και το τελος της ζωης στη Γη οπως το γνωριζουμε...λογω γενικευμενης, παγκοσμιας και ολοκληρωτικης ομοφυλοφυλιας;

Μη μιλατε εκ του ασφαλους της ετεροφυλοφιλιας, αλλά εξεταστε το σαν σεναριο επικρατησης, παγκοσμια και καθολικα...

Και μη λετε οτι δεν μπορει να γινει κατι τετοιο, αφου ειναι γνωστο οτι η ενεργεια ακολουθει τη σκεψη...

Πολυ περισσοτερο που οπως λετε η ομοφυλοφυλια "διδασκεται" απο το περιβαλλον και την κοινωνια και τα ατομα εξωθουνται τροπο τινα προς αυτη την κατευθυνση, περιβαλλον και κοινωνια εχουν τις απολυτες ευθυνες τους στο ζητημα αυτο.

Και δεν μπορω να δεχτω οτι η σεξουαλικη διαστροφη ειναι δυνατο να αποτελεσει μερος του σχεδιου των ψυχων που ενσαρκωνονται!
Βρες μου μια λεξη στην τελευταια παραθεση που ειναι ηθικολογια ή ταραμας ή προτεσταντισμος ή... φασολαδα

Εφερα ολοκληρο το κειμενο μπροστα σου για να μην υποχρεωθεις να ψαξεις στις περασμενες σελιδες ...

Εμπρος λοιπον...
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Εγώ πάντως πιστεύω, τι μέσα μας τί έξω μας, ένα και το αυτό (περίπου).
Καλο ειναι να μπορούμε να δουμε την αληθεια την δικη μας την αληθεια, αλλά καί την αληθεια των αλλων.

Δέν βρίσκω το νόημα του να κοιτάω μονίμως προς τα μέσα και να εκτυλίσσεται το έξω σάν σινεμά όπου εγώ δέν παίρνω μέρος.
Αντίθετα άν το θέμα μας είναι η ζωή, αυτή είναι και μέσα και έξω.

Οταν έχεις παιδιά τα θέλεις να είναι ζωντανά, παιχνιδιάρικα και υγιεί μέσα και έξω.

Σκαπανέα σε βλέπω πιό άνετο και πιό απελευθερωμένο.
Τώρα διάβασε και τί έγραψα και άν θέλεις μετά γράψε μου την γνώμη σου.
Θα χαρώ να σου απαντήσω, να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω μαζί σου. Αυτά που γράφεις με εκφράζουν εν μέρει αλλά δέν ξέρω ακόμα άν συμφωνώ με την μετενσάρκωση ή μετουσίωση κατ' άλλους γιατί είμαι υλιστής.
Α διαστροφές είναι αυτά που κάναν εναντίων των ομοφυλλοφίλων οι straight και οι θεματοφύλακες της ηθικής ανα τους αιώνες.

Δέν έχεις παράπονο έ σου απάντησα.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντίνο, τι σημαίνει για σένα "υλιστής"?

Τι περιγραφή θα έδινες στον εαυτό σου σαν υλιστή? Θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Κάτι τέτοιο είχε ειπωθή νομίζω και σε κάποιο άλλο mail όταν σε ρώτησα για την συνειδητότητα μετα θάνατον.
Δέν διαχωρίζω (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) την ύλη απο το πνεύμα, τα θεωρώ εκφράσεις της ίδιας συμπαντικής ουσίας.

Αλλος τα λέει πνεύμα και άλλος ύλη αλλά εδώ σε αυτό το topic αυτοαποκαλέστηκα "υλιστής".
(λίγο απ' τα μαλλιά βέβαια αλλά ... γίνεται)
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομίζω ότι οι υλιστές δεν πιστεύουν στο πνεύμα, αλλά στις εναλλαγές και την εξέλιξη της ίδιας της ύλης.

Το πνεύμα και η ύλη είναι εκφάνσεις της ίδιας συμπαντικής ουσίας. Που διαχωρίζονται και μέχρι που μπορούν να ενοποιηθούν?

Η ύλη έχει δύο πόλους. Το πνεύμα θεωρείς ότι έχει κι αυτό δύο πόλους? Αν είναι εξελιγμένη ύλη τι σημαίνει τότε αυτό για την δική μας λογική?

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου με πολυ ενδιαφέρον
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μήπως να ανοίξουμε ένα topic πάνω στο θεμα γιατι εδω μιλαμε για την ομοφυλοφυλία....
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Λοιπόν Βάσω,
Υπάρχει μία επιστημονική άποψη για την ύλη του σύμπαντος που είναι πολύπλοκη και δέν μας ενδιαφέρει, κρατάμε μόνο ένα, ότι θέλουμε να δούμε αυτό βλέπουμε.

Δηλαδή τίποτα δέν είναι αντικειμενικό αλλά το τι βλέπουμε καθε φορά, εξαρτάται απο τις προσδοκίες μας.

Πιστεύω ότι η φύση δέν έχει δύο πόλους.
Απλώς μας είναι ευκολότερο να διαχωρίσουμε τον εαυτό μας (εγώ - τα υπόλυπα) χρησιμοποιώντας δίπολα.
Χάριν επεξήγησης δηλαδή χρησιμοποιούμε δίπολα και ώς δια μαγείας τα πάντα εξηγούνται με αυτά (τί σύμπτωση).

Πιστεύω ότι θα υπάρχουν χαρισματικοί άνθρωποι που βλέπουν την ενότητα ύλη-πνεύμα αλλά εγώ δέν είμαι ένας απο αυτούς.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου σίγουρα το τόπικ είναι για την ομοφυλοφιλία. Εξετάζουμε όμως και την πνευματική της υπόσταση, μέσω των επιλογών μας που βασίζονται στην ελεύθερη βούληση.

Κατά τον Σκαπανέα η ελεύθερη βούληση περιλαμβάνει μόνο το καλό...Κατά τον Deodonus κανείς δεν ξέρει τι είναι φυσιολογικό.
παρά μόνο επαναλαμβάνει τα πρότυπα του "καλού".

Η πνευματικότητα της ύλης, ίσως μας οδηγήσει σε πιο ασφαλή συμπεράσματα, σχετικά με την ελεύθερη βούληση των ανθρώπων να ακολουθούν τις επιλογές τους, όποιες κι αν είναι.

Η άποψή μου είναι ότι κανείς δεν "γεννιέται" αιώνια καλός. Οι χαρακτήρες της ψυχής εναλλάσσονται, για να κερδίσουν την αιώνια εμπειρία.

Η σεξουαλικότητα και η φυσιολογική ή μη φυσιολογική της έκφραση είναι η απόληξη της διπολικής συμπεριφοράς του υλικού κόσμου, που θεωρεί αρνητικά τα συναισθήματα που δεν ταιριάζουν στην πνευματική φύση της θεότητας, άρα και του ίδιου του ανθρώπου, κατ' επέκταση?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν δέχεσαι το δίπολο, ούτε την δυαδικότητα Ντίνο?

Τότε θεωρείς ότι η φύση έχει μόνο μία πλευρά? ΄Εναν πόλο? ΄Η πως το εννοείς μήπως δεν κατάλαβα κάτι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Κάτι τέτοιο κυριαρχεί μέχρι και σήμερα.
Κάποιοι μας υπαγορεύουν ποιός είναι ο θεός και το κυριότερο τί θέλει, αλλά αυτό ειπώθηκε μέσες άκρες απο όλους στο topic.
(Επίσης θέλω να σου πώ ότι δέν πιστεύω στην ύπαρξη ενός νοήμονος θεού σάν ξέχωρη απο την ύλη οντότητα)

Συμφωνώ μαζί σου ότι ο κόσμος συμπεριφέρεται διπολικά, "σχιζοφρενικά" είπα στην αδελφή μου προχθές.

Ξέρεις η αγάπη μόνο μπορεί να ταυτίσει αυτούς τους δύο πόλους μέσα μας, αυτό είναι κάτι που το έχω νοιώσει προς εμένα αλλά και για άλλους.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Λάθος timing,

Πόσους πόλους μπορούμαι να διακρίνουμαι σε μιά σφαίρα ???

Μιλώντας για πόλους ξεχνάμαι ότι η φύση έχει και άλλα σχήματα.

Τώρα άν θέλουμαι λέμε : Δυτικό ημισφαίριο - Ανατολικό ημισφαίριο, αλλά και πάλι : Ποιά είναι αυτά ???

Ετσι το εννοώ, οι πόλοι είναι όπως : Εστω δύο πόλοι ο αρνητικός και ο θετικός .... τότε ..... πές ότι θέλεις ....

Θεωρίες θεωρίες ....

Boring old chap ... ίσως ένα τόπικ ???
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Ντίνο αυτή είναι η δική μου άποψη και την λέω. ΄Ομως δέχομαι την διπολικότητα. Αυτός είναι ο νόμος της ύλης, του φυσικού κόσμου, της 3ης διάστασης, όπως θέλεις πές το.

Η ισορροπία των δύο πόλων έρχεται όταν τα εμπεριέχω όλα.
Σ' αυτό το σημείο βρίσκω την ομοιότητα μου με την θεότητα.
Η αγάπη, αν την εννοείς σαν συναίσθημα, υπόκειται στους νόμους της δυαδικότητας και δεν μπορείς να την βιώσεις χωρίς όρους. Η αγάπη σαν ουσία της ύπαρξης είναι η έλξη των δύο πόλων προς το κέντρο και έτσι βιώνεις την ολότητα της ύπαρξης, και όχι μόνο αυτό το μικρό της μέρος που εκδηλώνεται στον φυσικό κόσμο.

Και εγώ δεν πιστεύω τον θεό σαν ξέχωρη από την ύλη οντότητα.
Αλλιώς τι θεότητα θα ήταν αν δεν περιείχετο παντού?
Απλά πιστεύω ότι η ύλη, ο κόσμος που ζούμε τώρα, είναι ένα ακόμα επίπεδο για την ύπαρξή μας.

΄Ομως τώρα ξεφύγαμε από το τοπικ και ο Ηλίας θα μας βγάλει κόκκινη κάρτα :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Την αγάπη σάν συμπόνια εννοώ.

Κατα τα άλλα εγώ δέν έχω να σου πώ τίποτα καινούργιο γιατί πιστεύω ότι εγώ τα ίδια λέω σχεδόν αλλά "χοντρικά" ενώ εσύ έχεις εμβαθύνει.

Δέν μου λές Βάσω, διάβασα κάποιες αναφορές σου σε Μπέιλυ και Λομπέρ (τόψαξα λίγο), θέλω να σταθώ και στις Χριστιανικές δοξασίες των μετα-Σταυροφόρων.

Παντρεύονται αυτά με το reiki ???
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οχι Ντίνο. Το ρέικι είναι χωρίς καμία δοξασία.

Αυτά που βρήκα εγώ δεν αφορούσαν το ρέικι. ΄Ομως το ρέικι με βοήθησε να βρω εμένα. Και από εκεί ξεκινά άλλη διαδρομή που δεν έχει να κάνει με το ρέικι αλλά με το βαθύτερο επίπεδο της ύπαρξής μας. Χωρίς θρησκείες, συστήματα και κατευθύνσεις.

Δεν κάνω ρέικι πια σε εμένα. Νιώθω ότι είμαι συνεχώς μέσα στην ενέργεια και συνεχώς αυτό εξελίσσεται, μαζί με την συνειδητότητά μου. Η Μπέιλη απλά επιβεβαιώνει αυτά που υπάρχουν μέσα μας σαν γνώση. Και ο Λομπέρ κάνει αναφορές στην ζωή του Ιησού.

Η αυθεντικότητά μας όμως στηρίζεται σ' αυτά που ανακαλύπτουμε εμείς σαν πολύτιμα ευρύματα της γνώσης μας. Και η ουσία αυτών των ευρυμάτων δεν είναι μόνο ότι τα βρήκες, αλλά ότι μπορείς και να τα χρησιμοποιήσεις σ' αυτήν την ζωή που από περιορισμένη γίνεται απεριόριστη.

Το ρέικι είναι όλα και μπορεί και να μην είναι τίποτα.
Εξαρτάται από την δική σου οπτική και αντίληψη για την εξέλιξη, την ενέργεια και που μπορεις να φτάσεις μαζί της.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”