Παράγοντας Ομοφυλοφιλία

Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Η ομοφυλλοφιλία δέν είναι φασολάδα να πειράζει.
Εσένα πού σε πειράζει ???
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

... και ομως γυριζει .... Γαλιλαιος
Αν σκεφτουμε ποσο αλλαξε ο κοσμος απο την Βικτωριανη εποχη και τον πουριτανισμο της εε τοτε οι τροχοι της ζωης επι γης γυριζουν .....

Αλλες αποχες αλλα ηθη δεν λεμε ? ? το κυριο θεμα ειναι η ταχυτητα ... εχω απολυτη εμπιστοσυνη πως αυτη την καθωριζει το συμπαν ...

Α παιδες κανεις σας δεν μιλησε για την ενεργειακη υποσταση του σεξουαλισμου ....... μηπως αυτο θα ηταν ενα το προσφοροτερο κρητηριο ?????
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:Η ομοφυλλοφιλία δέν είναι φασολάδα να πειράζει.
Εσένα πού σε πειράζει ???
Μονο τρεις αραδες διαβασες;

Εχει και αλλα παρακατω...

Αν αντεχεις να τα στοχαστεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 05 Νοέμ 2007 12:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Η αλήθεια είναι ότι τα διάβασα όλα.
Ομως δέν είδα να αναφέρθηκες σε καμμία ιδέα που αναφέρθηκε προτύτερα στο τόπικ.
Απορώ γιατί απαιτείς απάντηση στα λεγόμενά σου.

Κοίτα, προσωπικά επιδιώκω όταν συζητώ να βοηθάω τον συνομιλητή μου να καταλαβαίνει το ελάχιστο, δηλαδή ποιός είμαι - με ποιόν έχει να κάνει.
Ετσι λοιπόν απαντώντας ειλικρινά καταλαβαίνω και εκτιμώ και μιά ειλικρινή απάντηση.

Εσύ με περιφρόνησες, γιατί να απαντήσω επι του περιεχομένου ???

Apropos σε διάβασα και σε άλλα mail, ποιός είσαι σκαπανέα???
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε: Apropos σε διάβασα και σε άλλα mail, ποιός είσαι σκαπανέα???
Τι εννοεις με τα παραπανω;

Και δεν απαντησα προσωπικα σε σενα, διαφορετικα θα ειχα παραθεση.

Την αποψη μου διατυπωσα για οσα διαβασα μεχρι τη στιγμη της παρεμβασης μου
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Το να αποκαλείς την ομοφυλλοφυλία "σεξουαλικη διαστροφη" δέν είναι και Η απάντηση έτσι ?

Ούτε οι αναφορές στο τί είναι και τί πιστεύουν άλλοι σε αυτό το φόρουμ (κατ'εσέ πάντα) δείχνει ποιός είσαι και τί πιστεύεις εσύ.

Και τα πράγματα δέν είναι πότε Βούδας πότε Κούδας, όταν κακολογείς κάποιους αυτό φαίνεται και δέν μπαλώνεται εκ των υστέρων με μισόλογα.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα δεχοσασταν να σταματησει η φυσιολογικη ανανεωση του ανθρωπινου πληθυσμου και το τελος της ζωης στη Γη οπως το γνωριζουμε...λογω γενικευμενης, παγκοσμιας και ολοκληρωτικης ομοφυλοφυλιας;
Φανταστικό! Θα ξεμπερδεύαμε μία για πάντα από τις ατελείωτες ενσαρκώσεις!
Χωρίς πλάκα, προτειμώ να δεχθώ ότι δεν υπάρχει μετενσάρκωση, παρά να δεχθώ ότι είμαι defacto διεστραμμένος, άρρωστος, διαστρεβλομένος και ότι πρέπει να αλλάξω κάτι που βγαίνει από μόνο του. Αλλά και να μην βγαίνει και να έχει προκληθεί από γύρω μου, είναι κάτι που η ψυχή μου έχει επιλέξει να ζήσει σε αυτήν την ζωή.

Και μιας και πιστεύουμε όλοι μας στην θεϊκή πρόνοια, τότε σίγουρα ένα τέτοιο σενάριο αποκλύεται να υπάρξει ποτέ (άντε, ίσως μόνο τότε που θα πάψουν να χρειάζονται οι μετενσαρκώσεις).
Και δεν μπορω να δεχτω οτι η σεξουαλικη διαστροφη ειναι δυνατο να αποτελεσει μερος του σχεδιου των ψυχων που ενσαρκωνονται!
ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΣΑΙ. Ε, μα συγγνώμη κι όλας.

Λοιπόν, ας βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους:

Για ποιόν λόγω ορίζουμε την ετεροφυλοφιλία ως "σωστή" και "φυσική" ενώ την ομοφυλοφιλία ως "διαστρεβλωμένη";

Γιατί "πρέπει" να κατευθύνουμε την ερωτική μας διάθεση μόνο σε άτομα του άλλου φύλου;

Υποθέτω ότι η θεωρία που υποστιρίζεις είναι ότι "από στιγμής που ο ομοφυλοφιλικός έρωτας δεν αποδήδει καρπό, είναι λάθος". Ωραία, να καταργήσουμε και τα προφυλακτικά και τις εκτρώσεις τότε.

Γιατί μου είναι αδύνατον να δεχθώ ότι η ιδέα του έρωτα και του σεξ μου έχει μπει μέσα μου μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά.

Τέλος πάντων, επιδή έχω συγχιστεί αυτήν την στιγμή με τα όσα γράφτικαν, καλώ τον όποιον θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως "διαστροφή", να ορίσει πρώτα τί θεωρεί αυτός ως "φυσιολογικό" και γιατί το θεωρεί ως "φυσιολογικό", λαμβάνοντας όμως υπ'όψην τις επιπτώσεις που έχει αυτό στην ολότητα του ανθρώπου.

Αυτά.

Υ.Γ.: Και η ομοφυλοφιλία δεν θεραπεύεται. Δηλαδί, οι ομοφυλόφιλοι είναι καταδηκασμένοι στο πυρ το εξότερον. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Υ.Γ.2: Ναι, έχω βγει εκτός εαυτού.

Υ.Γ.3: Βασικά, όπως λες ότι δεν θα υπάρχουν παιδιά για να ενσαρκωθούν ψυχές, εγώ σου λέω το άλλο: και μήπως τώρα γεννιούνται τόσο πολλά παιδιά που δεν υπάρχουν ψυχές να ενσαρκωθούν και αναγκάζονται να ενσαρκωθούν ψυχές από ανώτερα επίπεδα και να περάσουν πάλι όλη την διαδικασία, μόνο και μόνο για να καληθφεί το κενό; Χα!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Εντάξει, απο ηθικολογίες άλλο τίποτα, τώρα σερβιρισμένες σε "νέο φιλοσοφικό περίβλημα" για καλύτερη πέψη.

Μασάει η κατσίκα ταραμά ???

Τί προτεσταντισμός Θεέ μου ...
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Για την ενεργειακή υπόσταση:

Μου επιτρέπετε να σας δώσω μιά ιδέα από το βιβλίο της Diana Cooper--Angel answers:

Ερώτηση :Γιατί η ομοφυλοφυλία είναι τόσο συχνή στις μέρες μας???

Για πολλούς λόγους.
Πρώτων ,πολλές ψυχές που είχαν πολλές ενσαρκώσειςδιάλεξαν συνεχόμενες φορές ένα ανδρικό ή γυναικείο σώμα.Οταν τελικά συμφώνησαν να γεννηθούν ως αντίθετο φύλο, τους ακολουθεί ένα συναίσθημα που τους ''ξενίζει'' και αισθάνονται οικειότητα και νοσταλγία προς το άλλο φύλο.

Παλαιότερα που η ομοφυλοφυλία διώκονταν , θαραλλέες ψυχές μόνο παραδέχονταν τέτοια παρέκλιση.Αυτοί όμως που αρνήθηκαν αυτή τη φύση τους , έπρεπε να επιστρέψουν σε επόμενη ενσάρκωση ως ομοφυλόφυλοι , διότι είχαν ''θέματα'' να δουλέψουν και να λύσουν.

Δευτερον και πολύ σημαντικό,για αιώνες ο πλανήτης κυβερνιόταν από την αρσενική ενέργεια που κυριαρχεί στο αριστερό μέρος του εγκεφάλου.Η άρνηση της γυναικείας Σοφίας έφερε τη δυστυχία να χαθεί η Θεία Σύνδεση.
Γενικώς οι γκεί λειτουργούν το δεξί μερος του εγκεφάλου από ότι ο ετεροsexuals άνδρες.Ετσι είναι δημιουργικοί ,πνευματικοί,ευγενικοί, με λιγότερη τεστοστερόνη.
Ενσαρκώνονται τώρα για να βοηθήσουν να έλθει η ισορροπία της αρσενικής και θυλικής ενέργειας του πλανήτη.

Τρίτον , κάποιοι άνθρωποι ενσαρκώνονται για να βρούν τη δύδιμη φλόγα τους ή το άλλο τους μισό.

...................................................................
Ως Ντάννυ πιστεύω ότι η Γή, είναι ένας πλανήτης που μπορεί κανείς να παίρνει μαθήματα σεξουαλικότητας, οικονομίας, και συναισθημάτων, οπότε ενσαρκωνόμαστε όλοι επί ίσοις όροις και ο καθενας οδεύει προς και ανάλογα με το μάθημά του!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Θα σας παρακαλέσω να κρατησετε χαμηλούς τονους.. και να μην κατηγορητε ανθρωπους για τις επιλογες τους όποιες κι αν ειναι.. μην παρερμηνευετε τα λογια των αλλων χωρις να ζητατε τι εννονουν αν δεν είναι ξεκαθαρι ή αν ειναι προσβλητικο το μηνυμα καποιας φράσης.. Αυτα για να γινει διαλογος και ανταλαγη απόψεων και να μην αναλλωθούμε σε καυγαδες χωρις κανέναν απολύτως λόγο.

Σας ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα ήθελα να σας θυμίσω...

Δεν αρκεί να αναμασάμε την ελεύθερη βούληση...

χρειάζεται να απελευθερωθούμε και από την ελεύθερη βούληση των άλλων...

Γα να έχει και σημασία και η δική μας επιλογή!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παράθεση:
Και δεν μπορω να δεχτω οτι η σεξουαλικη διαστροφη ειναι δυνατο να αποτελεσει μερος του σχεδιου των ψυχων που ενσαρκωνονται!

ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΣΑΙ. Ε, μα συγγνώμη κι όλας.
Aλλο λες βλακείες κι αλλο ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ
Αλλο λες ανοησίες κι αλλο ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΗΤΟΣ
Αλλο λες η ομοφυλοφυλια ειναι σεξουαλική διαστροφή
και αλλο ΕΙΣΑΙ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ.
Το ένα αποτελει ΘΕΣΗ το αλλο αποτελει ΥΒΡΗ.

Δεν το είδε κανείς;
Δεν προσεβλήθη κανείς;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου είναι ακριβώς το ίδιο, όταν πριν από λίγο καιρό κάποιος από έμάς ονομάστηκε "ψεύτης"...

Ακριβώς το ίδιο!!!

Πάλι κανείς δεν προσεβλήθη.

Αντίθετα μάλιστα, κριθήκαμε γιατί αποστασιοποιηθήκαμε από την προσβολή και δεν την αφήσαμε να συνεχιστεί.

΄Ετσι αποφασίσαμε να αφήνουμε τις "επιθέσεις" να πέσουν στο κενό, και δεν δίνουμε συνέχεια σ' αυτές, πιστεύοντας ότι ήταν "μπόρα" της στιγμής.

Να είσαι σίγουρη ότι δεν θα συνεχιστούν. Γιατί ότι λέγεται σαν άποψη δεν αποτελεί και κρίση για κανέναν μας.

Εκτός κι αν είναι προσωπική.
Και είμαι σίγουρη, ότι ο Deodonus θα συναισθανθεί την διαφορά της άποψης από την κρίση και κριτική και θα καταλάβει ότι αδίκως θύμωσε.
Είναι δικαίωμα του καθενός μας να αποδέχεται ή να μην αποδέχεται κάτι. ΄Οπως δικαίωμα του καθενός είναι να επιλέγει με κριτήριο την δική του διαδρομή, αδιαφορώντας αν αυτή η διαδρομή γίνεται αποδεκτή από μια ομάδα ανθρώπων.

Η διάσταση απόψεων είναι εποικοδομητική, αν δεν καταλύει τα όρια του σεβασμού.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Aυτός έιναι ο λόγος που το επισημαίνω κι εγω Βάσω μου.

Γιατί ακριβώς τοτε πήραν ολοι θεση στην «υβρι».

Τωρα κανείς δεν φαίνεται να προσεβλήθη.

ΑΛΛα όπως τοτε και τωρα πιστεύω ότι τον καθένα υπαρχει κατι τις που τον «ποναέι».Εϊναι το σημείο της διαφορετικότητάς του καθενός!
ΚΑΙ εδώ είναι για μενα το ζητουμενο.
Μιλαμε για αγάπη;
Μιλαμε για απουσία φόβου;
Μιλαμε για ενοποιημενη Συνειδητότητα;

Ας μιλαμε για όλα ετσι,στην ιδια βαση,κάθε φορα.

Και αυτή είναι και η θεση μου για την ομοφιλοφυλία.
Η αγάπη δεν είναι αντικειμενο είναι ενέργεια και φυσικώς υφίσταται μόνο αν ανακυκλωνεται.Ας μην την περιορίζουμε.Οποιες επικρίσεις ,εναντίον του εαυτου μας ή αναντίον των αλλων θα καταφέρνουν μόνο να αναχαιτιζουν την προοδο,και την εξέλιξη όλων μας.

Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε την προσωπική μας αλήθεια ,μεσα σε αυτην την διαφορετικότητά μας,και να αφήνουμε χωρο για την αληθεια των αλλων,οποια κι αν είναι αυτή.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Πάντως ο Deodonus φανερώνεται και με αφήνει να δώ ότι είναι ένας άνθρωπος που ζεί την αλήθεια του.

Δέν έχει σημασία για μένα το τι λές αλλα το τι κάνεις.

Ομως πιστεύω ότι δέν είναι καλό για μένα να σιωπώ όταν θα είθελα να μιλήσω.

Εδώ η ενέργεια ηταν παραπλανητική αντί για επιθετική, μάλλον να αφήσουμε το θέμα που είναι ομοφυλλοφιλία (ο γάμος) και να ασχοληθούμε με το άν είναι όλοι εναντίον ενός καϋμένου (τα πουρνάρια) που όμως είναι τόσο διαλεκτικά σοφός.

Τώρα βέβαια πρέπει να τηρηθούν και κάποιες ισσοροπίες, αυτό το τιμώ στον χώρο που παίρνω μέρος.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”