Παράγοντας Ομοφυλοφιλία

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Παράγοντας Ομοφυλοφιλία

Δημοσίευση από Emmaki »

Οι άνθρωποι που έχουν διαφορετικές ερωτικές προτιμήσεις από αυτό που χαρακτηρίζει το κοινωνικό σύνολο ως «φυσιολογικές», αντιμετωπίζουν την διάκριση και την οργή της κοινωνίας. Αλήθεια γιατί δε μπορεί να καταλάβει ο κόσμος τη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου και να πορευτεί με την ιδέα ότι όλοι είμαστε ίσοι; Πιστεύω ότι η ύπαρξη της ανθρωπότητας οφείλεται σε αυτή τη διαφορετικότητα των ψυχών που προσφέρουν ένα λιθαράκι στο πολύτιμο έργο της μητέρας γης.

Με αφορμή ένα περιστατικό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια, αισθάνθηκα την ανάγκη να ξεκινήσω ένα τέτοιο λεπτό θέμα για να μπορέσουμε όλοι να κατανοήσουμε τα δικαιώματα και τις επιλογές που έχουμε όλοι σαν άνθρωποι.
Βρίσκομαι σε ένα κατάστημα με ρούχα που έχει αντρικά και γυναικεία. Καθώς χαζεύω, βλέπω μια ψηλή γυναίκα να διαλέγει το ίδιο μπλουζάκι με το δικό μου και σκέφτηκα «σε αυτήν θα πηγαίνει καλύτερα, λόγω ύψους». Χωρίς να την έχω δει στο πρόσωπο μπαίνω στο δοκιμαστήριο για να δοκιμάσω το μπλουζάκι και ακούω έναν άντρα να φωνάζει έντονα. Βγαίνω έξω και βλέπω τη γυναίκα, η οποία ήταν άντρας και είχε κάνει αλλαγή φύλλου, να δέχεται πυρρά από έναν άντρα για την επιλογή της να μην καταπιέσει τη θηλυκή της φύση. Δηλαδή έ λ ε ο ς!! Τι πρόβλημα είχε τέλος πάντων; Δεν ενοχλούσε κανέναν! :x
Αυτό εννοώ, ότι πρέπει να αποβάλλουμε τα κοινωνικά πρότυπα που μας έχουν περάσει πλέον στα κύτταρα και να πάμε κόντρα σε αυτή τη μέθοδο που η κοινωνία ονομάζει «ταμπού», χωρίς να υπερβαίνουμε τους νόμους της (όπως πχ να περνάμε με κόκκινο).

Εμμανουέλα :P
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δυστυχώς είναι κι αυτο μεσα στα πρότυπα της κοινωνίας.. Ακόμα η κοινωνία φοβάται το διαφορετικό και για αυτο το λόγο το κατα κρίνει και το βρίζει..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναι, αλλά ζούμε στον 21 αιώνα και είναι πολύ άσχημο να σκεφτόμαστε με αυτό το συντηρητικό μυαλό που μόνο πίσω μπορεί να μας πάει. Χρειάζεται να απαρνηθούμε την ανθρώπινη φύση και να κοιτάξουμε λίγο παραπέρα. Να νιώσουμε τις ανάγκες των συνανθρώπων μας που δυσφορούν από τις πιεστικές αντιλήψεις της «ωραίας» κοινωνίας μας!!!!

8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα όλοι άνθρωποι είναι και όλοι έχουν ίσα δικαιώματα.. κανένας δεν θα πρέπει να είναι "στόχος" τέτοιων συμπεριφορών και προκατάληψης.. σε κάθε γενιά υπάρχει και μια ομάδα ανθρωπων που διαφέρουν σε κάτι από το σύνολο και οι οποιοι υποφέρουν απο κοινωνικο ρατσισμο.. ειναι απαράδεκτο αλλα η κοινωνία δεν μαθαίνει από τα λάθη του παρελθωντος και για αυτο το λόγο η ιστορία επαναλαμβάνεται...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πολύ σωστό! Μόνο εμείς, η νέα γενιά μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά σε αυτόν το μονότονο τρόπο που μας σερβίρει η κοινωνία!!! Γιατί αν δεν κινητοποιηθούμε, η μονότονη ζωή μπορεί να οδηγηθεί σε δέος… εμένα πάντως δε μου αρέσει καθόλου που δε μας «κυβερνάνε» νέοι άνθρωποι με πιο φρέσκιες ιδέες. Στην Αμερική για παράδειγμα, κάποιος είχε πει ότι αν με ψηφίσετε, θα επιτρέψω το γάμο στους ομοφυλόφιλους και δεν τον ψηφίσαν. Ή μήπως κάνω λάθος;;; Συγχωρέστε με, αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς είχε γίνει…. Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει…
:oops:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κατ'αρχάς να διευκρινίσω μία σημαντική λεπτομέρεια: άλλο η ομοφυλοφιλία και άλλο η αλλαγή φύλου (νομίζω λέγεται "τρανσεξουαλισμός", αλλά μάλλον όχι). Το ένα έχει να κάνει με προτιμήσεις, το άλλο με αλλαγές.

Οι σκέψεις μου επί του θέματος είναι οι εξής: πρώτ'απ'όλα δεν με ενδιαφέρει τί κάνει ο άλλος "στο κρεβάτι του" και στην ζωή του γενικότερα, η εμφάνιση του, η έκφρασή του και πάει λέγοντας. Με αυτήν την λογική, δεν με πειράζουν καθόλου αυτές οι "περιπτώσεις"/"καταστάσεις" - ίσα ίσα που τις διασκεδάζω και πολλές φορές (είναι ίσως γεγονός ότι η πλειοψηφία των γυναικών που ήταν άντρες, είναι πιο πολύ... "γυναίκες" και από τις ίδιες τις γυναίκες!). Δεν θα ανεχτώ ποτέ λοιπόν "σχόλια"/πειράγματα επιθετικού χαρακτήρα εις βάρος μου για κανένα από τα δικά μου χαρακτηριστικά, από το ύψος μου μέχρι τις σεξουαλικές προτιμήσεις μου.*

Από εκεί και πέρα, να σκεφτούμε και το ότι είναι επιλογή αυτών των ατόμων που "πέφτουν θύματα" τέτοιων μεταχειρίσεων να υπομένουν τέτοιες καταστάσεις. Ο καθ'ένας πρέπει να δίνει τον προσωπικό του καθημερινό αγώνα για τις ιδιαιτερότητές του, να "κόβει τον αέρα" όπως θα λέγαμε σε τέτοια σχόλια ή, όπου είναι δυνατόν, να τα αγνοεί. Έχω συναντήσει και περιπτώσεις "ιδιαίτερων" ατόμων που με την στάση τους επιδιώκουν και προκαλούν τέτοια σχόλια.

Στο θέμα της αλλαγής του φύλου, παρ'όλο που το σέβομαι στα πλαίσια της ελευθερίας του ανθρώπου, είμαι αρκετά διάφωνος. Το θεωρώ ως μία ύστατη ένδειξη ότι "δεν αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου" (οι πλειοψηφία όσων έκαναν τέτοιες επεμβάσεις δήλωνε ξεκάθαρα ότι "δεν αισθανόταν άνετα στο σώμα τους"). Δεν λέω να μην εκφράσουν την θηλυκή πλευρά τους (βέβαια υπάρχει και το απλό ερώτημα "και με την αρσενική πλευρά τί γίνεται;" - το θέμα είναι η ισορροπία των) και να την εκφράζουν όσο θέλουν. Αλλά από ένα σημείο και μετά, το να "αλλάζεις τα φώτα" στο σώμα σου με επεμβάσεις και ορμόνες, το θεωρώ τουλάχιστον ασέβεια προς αυτό. Αλλά και πάλι, τί διαφορά θα υπάρχει; Αυτό που λένε "και τί κατάλαβες;".

Πιστεύω ότι όλο το θέμα (και με τους ομοφυλόφιλους και με τους τρανσέξουαλ) ανάγεται στο θέμα "πρότυπα των φύλων". Έχουμε ένα "πακέτο" που λέγεται "άντρας" και ένα άλλο "πακέτο" που λέγεται "γυναίκα" (υπάρχουν και άλλα "πακέτα", λ.χ. αυτό των "gay"). Παρ'όλο που τα όρια πλέον αρχίζουν και "θολώνουν", εξακολουθεί να υπάρχει αρκετή διάκριση των δύο αυτών φύλων, με κριτήρια κυρίως συμπεριφοράς, ενδυματολογίας, κινησιολογίας, τρόπου σκέψης και λοιπά.

Ας καταρρίψουμε λοιπόν τις ταμπέλες που μας θέτουν τα διάφορα περιοδικά και η κοινωνία στο σύνολό της και ας απελευθερωθούμε. Ο καθένας δεν είναι τίποτα απ'όλ'αυτά που ορίζουν οι ταμπέλες και τα πρότυπα. Είναι ο εαυτός του.

Αυτά...

------
*Γιατί πραγματικά, οι σεξουαλικές προτημίσεις δεν (θα έπρεπε να) έχουν μεγαλύτερο βάρος από τις προτημίσεις στο τί μουσική ακούει κανείς λόγου χάρην.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θοδωράκος την 13 Μάιος 2011 10:36 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δυστυχώς-ή- ευτυχως εκεί έξω δεν υπάρχουμε μόνο εμείς.. υπάρχουν και άνθρωποι που οι αντιλήψεις τους και τα πιστεύω τους δεν είναι ίδια ή παρομοια με τα δικά μας.. οπότε μην περιμένετε να αλλάξει , τουλάχιστον σύντομα, αυτο το κατεστημένο της προκατάληψης και του φόβου για το διαφορετικο.. Όσο για αυτό που λές για τις εκλογες.. ούτε εγώ θυμάμαι που είχε γίνει ούτε πότε.. αλλά ούτε εγω θα ψηφιζα αυτόν τον άνθρωπο που θα εκμεταλευόταν μια κατάσταση για να παρει περισσότερους ψήφους.. αν δεν το είχε πει την προεκλογική περίοδο .. και απλα το είχε εφαρμώσει στην θητεία του τότε θα του έλεγα μπράβο.. αλλά στην πολιτική ειδίκα όλα γινονται για κάποιο σκοπό ... και όχι πάντα για το γενικό καλό και για να διορθωθεί κάποιο πρόβλημα..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είτε είναι ομοφυλοφιλία, είτε αλλαγή φύλλου είναι το ένα και το αυτό. Είναι επιλογή, απλά στο ένα δεν παίρνεις δραστικά μέτρα (να αλλάξεις την εμφάνισή σου), ενώ στο άλλο παίρνεις. Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και πρέπει να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων, σε σημείο βέβαια που να μη μας ενοχλεί ο άλλος, ακόμα και αν μας κάνει να αισθανόμαστε άβολα.
8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακριβώς αυτό... είμαστε ’νθρωποι πάνω απ' όλα... ΌΛΟΙ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είμαστε άνθρωποι αλλά ας μην ξεχνάμε και τη θεϊκή μας ουσία. Γιατί σαν μικροί θεοί, δεν ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους ανά κατηγορία, ούτε ανά φυλή, φύλο ή ερωτική προτίμηση. Η ισότητα είναι το πρώτο συναίσθημα που έχουμε μέσα μας, μετά την αγάπη, ας το θυμηθούμε… 8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γιατί σαν μικροί θεοί, δεν ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους ανά κατηγορία, ούτε ανά φυλή, φύλο ή ερωτική προτίμηση
Ούτε σαν άνθρωποι θα έπρεπε..να ξεχωρίζουμε τους ανθρώπους...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και λέω εντάξει σαν άνθρωποι μπαίνει και καμιά φορά η προσωπικότητα στη μέση και ο εγωισμός.... σαν μικροι θεοί όμως...τι μπαίνει;;;;; :wink:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολλοί άνθρωποι δεν αφήνουν τον εαυτό τους να επικοινωνήσει με το μικρό θεο που κρυβουν μέσα τους.. για αυτο βγαίνει μόνο η προσωπικότητα και ο εγωισμός...
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΝΤΡΟΠΗ...ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ Η ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΚΑΘΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΣΧΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ, ΤΟ ΜΗΤΣΟ Η ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗ...ΕΦΟΣΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν έχετε καταλάβει ότι οι άνθρωποι διαχωρίζουμε?
Είναι φαινόμενο της ύλης...

Ομοφυλόφιλοι, ανύπαντρες μητέρες, οτιδήποτε δεν "αρμόζει" στο πλαίσιο του κοινωνικού προγραμματισμού, το απομονώνουμε και το κρίνουμε.

Πριν λίγα χρόνια δεν μπορούσαν να σταθούν στην κοινωνία "οι χωρισμένες" γυναίκες! Και σήμερα ακόμα...αμφιβάλλω αν...

Αυτοί που δημιουργούν αυτό το κοινωνικό πλαίσιο, είμαστε εμείς οι άνθρωποι.

Δεν διαχωρίζομαι από αυτούς, επειδή έτύχε και έχω άλλη άποψη.

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι μια "τεράστια οντότητα" και εγώ είμαι μέρος του. Δεν μπορώ, και να θέλω, να είμαι διαφορετική.

Οι απόψεις του καθενός, δεν τον κάνουν και διαφορετικό άνθρωπο!

Αυτό που τον κάνει διαφορετικό είναι μόνο η ενέργεια της αγάπης, σαν συμπαντική θεϊκή ουσία. Και όχι σαν συναίσθημα.

Αυτή είναι η μοναδική διαφορά, γιατί αυτή η ενέργεια της αγάπης, τόσο φυσική σαν την ανάσα μας, μας δίνει την ευκαιρία να κατανοήσουμε την έννοια του διαχωρισμού, των αντιθέτων, του δυαδισμού και να τα ενώσουμε στο ΕΝΑ.

Ενώνει το "μεν" και το"δε"!!
Ενώνει το καλό με το κακό
Ενώνει τον φτωχό και τον πλούσιο
Ενώνει τον Θεό, αφού τον "γκρεμίσει" από το σύστημα "θρησκεία"
Ενώνει το Σύμπαν

Μέσα σ' αυτήν την ένωση δεν υπάρχει πλέον διαχωρισμός, αλλά η ουσιαστική ανάγκη να γίνει γνωστή η αλήθεια!
Και όσοι άνθρωποι έχουν βιώσει αυτήν την αλήθεια, γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει τίποτα διαφορετικό, παρά μόνο η αντίληψή μας γι' αυτό.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”