ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Δύο νέα παιδιά αποφάσισαν να δωρίσουν την βραβευμένη εφαρμογή τους στο κράτος - Το κράτος είπε όχι!

Τι λένε οι δημιουργοί του δημοφιλούς application για την Ακρόπολη που προσφέρθηκε στο Υπ. Πολιτισμού, αλλά επεστράφη...

Μέσω μίας και μόνο σύγχρονης εφαρμογής, ο επισκέπτης έχει ολόκληρη την πόλη της Αθήνας στο κινητό του τηλέφωνο.
Πρόσφατα, το Acropolis Rock σκαρφάλωσε στις πρώτες 30 θέσεις των εφαρμογών με τις περισσότερες πωλήσεις σε ολόκληρο το AppStore της Apple.
Πίσω από την εφαρμογή αυτή βρίσκονται δύο νέα παιδιά: Ο Γιώργος Καρακατσιώτης, Μηχανικός Λογισμικού με εξειδίκευση στην τεχνητή νοημοσύνη και την επεξεργασία φυσικής γλώσσας και ο Βαγγέλης Πτερνέας που είναι επίσης Μηχανικός Λογισμικού και έχει βραβευτεί δύο φορές από τη Microsoft φορές με τη διάκριση Most Valuable Professional.
Από την βράβευση της εφαρμογής στις ΗΠΑ Τι συνέβη λοιπόν με την εφαρμογή; Λίγες μέρες πριν το κείμενο του ενός εκ των δύο δημιουργών άρχισε να μοιράζεται στα social media και να γεννά σειρά ερωτηματικών.
Ο Βαγγέλης Πτερνέας έγραψε: Η εταιρία μου αποφάσισε να δωρίσει την υπηρεσία στο κράτος. Τον Απρίλιο του 2015 στείλαμε επίσημη πρόταση στο Υπουργείο Πολιτισμού. Αναλάβαμε να διαθέσουμε την εφαρμογή μέσω των επίσημων φορέων του δημοσίου.
Αναλάβαμε, επίσης, να καλύψουμε όλα τα κόστη συντήρησης και τα λειτουργικά έξοδα της εφαρμογής. Όλα. Τα πάντα. Για αντάλλαγμα, δεν ζητήσαμε απολύτως τίποτα. Ούτε διαφημίσεις, ούτε προμήθεια, ούτε καν να τοποθετήσουμε το λογότυπο της εταιρίας μας.
Το έγγραφο της χορηγίας μας υπάρχει διαθέσιμο online. Θεωρήσαμε ότι μια τέτοια χορηγία θα τόνωνε την τουριστική αγορά και θα έφερνε αναγνώριση και έσοδα στο Δημόσιο.
Θέλαμε να πούμε στον κόσμο, και ιδιαίτερα στους τουρίστες που επέλεξαν την χώρα μας, ότι υπάρχει και μια άλλη Ελλάδα.
Μια Ελλάδα πέρα από τα capital controls και την πολιτική αστάθεια. Μια Ελλάδα που επιχειρεί, μια Ελλάδα που παράγει, και μια Ελλάδα που προσφέρει top-class υπηρεσίες για τα top-class πολιτιστικά μνημεία της.
Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι η διαδικασία για μια χορηγία πρέπει να περάσει από αρκετή γραφειοκρατία και αρκετούς φορείς. Καταθέσαμε επίσημο, πρωτοκολλημένο αίτημα και περιμέναμε μια σειρά υπευθύνων από Υπουργεία, Εφορείες Αρχαιοτήτων και ΤΑΠ να αποφασίσουν.
Εν τέλει, το Σεπτέμβριο (ύστερα από 5 μήνες) λάβαμε απάντηση στην πρόταση χορηγίας μας. Αρνητική απάντηση! Το ελληνικό κράτος απέρριψε τον πιο επιτυχημένο ξεναγό με την αιτιολογία ότι, κάποια στιγμή στο μέλλον, σχεδιάζεται η δημιουργία εφαρμογών.
Δηλαδή, το κράτος θα ξοδέψει χρήματα προκειμένου να φτιάξει κάτι παρόμοιο. Ενώ μπορούσε να το πάρει δωρεάν."
Για να μάθετε περισσότερα και
Για να κατεβάσετε την εφαρμογή: Acropolis Rock acropolisrock.com
Το site της εφαρμογής
διαβάστε εδώ : Πηγή: http://www.lifo.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Ellaki »

:cry:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Μάνος »

Πολύ απογοητευτικό... =(( =(( =((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

τι να πείς :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Το παράλογο του παραλόγου :-t
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Vasoula »

:))

ουτε να θυμώσω δεν μπορώ.
Τα 5χρονα κυβερνούν, εκτός από όλα τα άλλα που κάνουν.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Stefanos »

:eusa-think: :P
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από margaritarenia »

:obscene-smokingjoint: :-b
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Vasoula »

8-}


Έξω χέστη απ’ την παράγκα!

Εικόνα


Κάτι μου μυρίζει στην ατμόσφαιρα, πιτσιρίκο.
Δεν είναι η φασολάδα που φτιάχνει η κυρά μου.
Δεν είναι ο βόθρος του γείτονα.
Δεν είναι σίγουρα το μπαρούτι από την επανάσταση του κώλου που ετοιμάζουν και καθοδηγούν τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ και σαν μόνο σκοπό έχουν να προλάβουν να φέρουν τον Κυριάκο στα πράγματα πριν δοθούν οι άδειες από το ΕΣΡ.
Είναι που ετοιμάζεται για την ολική επαναφορά ο Τζίφρας.
Κωλοτούμπας και αδίστακτος, ετοιμάζει την επιστροφή στην μήτρα και στην οικογενειακή εστία.
Έχει βγάλει τους παρατρεχάμενους και αποκηρύσσουν μνημόνια και συμφωνίες.
Δημιουργεί τεχνητές εντάσεις με τους έξω και τους μέσα εξουσιαστές του και από σήμερα, βγάζει και βρώμα για εκλογές.
Αυτό μου θυμίζει λίγο, περίοδο πριν το δημοψήφισμα, αλλά, επειδή δημοψήφισμα δεν μπορεί να κάνει ξανά, μιας και σκότωσε το προηγούμενο, εμένα μου πάει το μυαλό σε ηρωική έξοδο και επαναφορά στην αριστερή φρασεολογία σε συνδυασμό με φιλελεύθερη πρακτική.
Είναι σαν τον χέστη έφηβο που κάνει την επανάστασή του, φεύγει από το σπίτι με το χαρτζιλίκι που εσύ του έχεις δώσει, και μόλις το φάει, σκύβει το κεφάλι και σαν μυξοπαρθένα, ανοίγει την πόρτα και πάει στο δωμάτιό του σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.
Και αν, σε αυτή την περίπτωση, κάνεις τα στραβά μάτια γιατί είναι το παιδί σου, στον Αλέξη φέρεσαι διαφορετικά.
Τον πετάς έξω και αλλάζεις κλειδαριά γιατί μπορεί να σου ξαναέρθει μεταμφιεσμένος.
Τον πετάς έξω γιατί σου μαγάρισε την ιδεολογία και θα κάνεις να σηκώσεις κεφάλι δεκαετίες από το στίγμα της πρωτοδεύτερης «αριστερής» κυβέρνησης.
Τον πετάς έξω γιατί αποκήρυξε τις αρχές του στο όνομα της παραμονής στην δικτατορία του ευρώ.
Τον πετάς έξω γιατί αποκήρυξε συντρόφους και συνεργάστηκε με ό,τι πιο σάπιο διέθετε το ΠΑΣΟΚ και η διαπλοκή που κουβαλούσαν μαζί τους.
Τον πετάς έξω γιατί είναι αναλφάβητος και δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ναι από το όχι.
Τον πετάς έξω γιατί νόμισε πως η αριστερά που φαντάστηκε, μπορεί να συμβιβάζεται και να υποχωρεί.
Τον πετάς έξω γιατί έβαλε το χέρι στο μέλι και όποιον περνούσε από έξω από το Μαξίμου, τον διόριζε.
Τον πετάς έξω γιατί προσκύνησε τις Τράπεζες και την βρωμιά που κουβαλάνε, σε βάρος του πολίτη.
Τον πετάς έξω γιατί δεν ξέρει που βάζει την υπογραφή του. (για το άλλο δεν έχω άποψη).
Τον πετάς έξω γιατί μαγάρισε ιερούς τόπους σαν την Καισαριανή που πήγε και στεφάνι πανάθεμά τον.
Τον πετάς έξω, γιατί είναι πολύ μικρός για να εκπροσωπεί, ακόμη και αυτό το συρφετό που έχει δημιουργήσει.
Τέλος, τον πετάς έξω, γιατί το όνομά του θα είναι μίασμα για την ιστορία της αριστεράς.
Χρήστος Χ.

(Αγαπητέ Χρήστο, θα διαφωνήσω μαζί σου. Τον Τσίπρα τον κρατάς. Κρατάς Τσίπρα και Κυριάκο Μητσοτάκη. Μπας και καταλάβουν κάποια στιγμή οι Έλληνες πόσο καθυστερημένοι είναι. Που έξι χρόνια μετά την χρεοκοπία, καμώνονται ακόμα τους αριστερούς και τους δεξιούς. Λες και δεν βουλιάζουμε όλοι μαζί. Χρήστο, τώρα είναι η καλύτερη φάση. Τώρα που βγήκαν στους δρόμους και οι Μένουμε Ευρώπη και θέλουν να πάρουν σύνταξη, αν και η Ευρώπη τους δεν την προβλέπει. Τώρα μπορεί και να καταλάβουν πόσο γεμάτα σκατά είναι τα μυαλά τους. Αλλά με τι μυαλό να το καταλάβουν; Με το σκατωμένο; Χρήστο, πανηγυρίζω. Περνάμε υπέροχα. Εμένα μου έχουν φύγει και οι ενοχές -που έτρεχα τόσα χρόνια σαν το ζώον να συμπαρασταθώ στους πάντες- και βρήκα τη χαρά μου. Μου έκανε μεγάλο καλό η απάτη του Τσίπρα, των συριζαίων και όλων αυτών των λαμόγιων που τους στηρίζουν -και μετά την απάτη-, για να κονομάνε. Τα είδα όλα καθαρά. Πεντακάθαρα. Με την ευκαιρία, είδα τον τίτλο που έβαλες στο κείμενο και θυμήθηκα κάτι άλλο. Το «Όξω πούστη απ’ την παράγκα» δεν ήταν μια ατάκα της Μαλβίνας Κάραλη -που την έκανε γνωστή στις τηλεοπτικές μάζες- αλλά μια ατάκα που έλεγε ο συγχωρεμένος ο Τόνυ Άντονυ, στις παραστάσεις που συμμετείχε στην Διαγώνιο στην Πλάκα, το 1981. Έτσι, για να μαθαίνουν και οι νεότεροι. Να είσαι καλά.)


Read more: http://pitsirikos.net/2016/01/%ce%ad%ce ... z3y5HwnT6w" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Annoula »

@};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εμένα μου έχουν φύγει και οι ενοχές -που έτρεχα τόσα χρόνια σαν το ζώον να συμπαρασταθώ στους πάντες- και βρήκα τη χαρά μου. Μου έκανε μεγάλο καλό η απάτη του Τσίπρα, των συριζαίων και όλων αυτών των λαμόγιων που τους στηρίζουν -και μετά την απάτη-, για να κονομάνε. Τα είδα όλα καθαρά. Πεντακάθαρα.
:) @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΑ ΚΛΑΨΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ????

Δημοσίευση από Ellaki »

@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”