ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ημέρα της γέννησης του Χριστού, είναι μια καθημερινή γιορτή για εμάς, που μέσα από το φως και την αγάπη φέρνουμε σε «ενσάρκωση» το «θείο βρέφος» και το αφήνουμε να «ενηλικιωθεί» με αγνότητα, συμβάλλοντας στην προώθηση του «θεϊκού σχεδίου»…
Η μετουσίωσή μας σε πνευματικά όντα, μέσα από την κοινωνική προσφορά μας στην εξέλιξη της ανθρωπότητας, είναι ο κεντρικός άξονας της ζωής μας στην γη, μέσω της οποίας αποκτούμε και την «έσχατη» εμπειρία της ύλης, ώστε να ενώσουμε μέσα μας τις άκρες των πόλων και να ανέλθουμε στις σφαίρες της θεότητας…

Μέσα σ’ αυτήν την διαδρομή έρχονται στιγμές δύσκολες…΄Ερχονται στιγμές που η ζωή στην ύλη γίνεται βίαια…Και χάνεται στιγμιαία η αγνότητα και ο σκοπός…

Σήμερα, πριν λίγο, βίωσα (και βιώνω ακόμα) αυτές τις δύσκολες στιγμές…
Μου ήρθε ένα e-mail που ανέφερε με λεπτομέρειες τον επαναληπτικό βιασμό των ανήλικων παιδιών, με πρωτεργάτη την μητέρα τους. Φαντάζομαι ότι γνωρίζετε όλοι αυτήν την ιστορία…
Ο τίτλος του e-mail ήταν «αφού δεν το κάνουν τα κανάλια, ας το κάνουμε εμείς…» και είχε λεπτομέρειες (!!!) για πράξεις βίας και σαδισμού εις βάρος μικρών παιδιών…

Η καρδιά μου σταμάτησε σ’ αυτές τις στιγμές…Μου φαίνονται όλα χωρίς ουσία. Μια κοινωνία «τεράτων», που σ’ αυτήν συμμετέχω κι εγώ. Το e-mail είχε και φωτογραφίες των δραστών…Της μητέρας και των συνενόχων…Ένας γέρος, ένας παπάς, η μητέρα…΄Ολοι τόσο ίδιοι με μένα!!! ΄Ανθρωποι!!!

Πραγματικά σταμάτησα σ’ αυτές τις στιγμές…Πνίγομαι και δεν μπορώ να ανασάνω…Είναι σαν να σταμάτησε ο χρόνος, πάνω σ’ αυτές τις αράδες του e-mail!!

Θέε μου τι είναι πάλι αυτή η δοκιμασία? Λες και όλα τέλειωσαν…Και η έμπνευση και η αγάπη και το φως, Δεν μπορεί, κάποιο λάθος θα γίνεται…
Ποιο δρόμο να πάρω…Δεν βλέπω τίποτα…Εσείς βλέπετε?

Πριν από 2000 χρόνια, ΚΑΠΟΙΟΣ προσέφερε τον εαυτό του στους ανθρώπους, για ν' ανοίξουν οι δρόμοι…
Σήμερα, 2000 χρόνια μετά, οι άνθρωποι γιορτάζουν αυτό το γεγονός!!!

Αλίμονο μας, αν αυτή η προσφορά βρίσκει αντιστάσεις σε πράξεις που ούτε τα ζώα δεν θα καταδέχονταν να εντάξουν στην ζωή μέσω των ενστίκτων τους.

Ναι είναι στιγμές αδυναμίας, το γνωρίζω…Είναι στιγμές που νιώθω τον πόνο να με λυγίζει…΄Όμως είναι η αλήθεια μου αυτήν την στιγμή, και δεν μπορώ παρά να την μοιραστώ…

Αύριο, το ξέρω, θα είναι μια άλλη ημέρα...!!!
Σήμερα, όμως, δεν μπορώ παρά να κλαίω...
Ερχονται στην ζωή σας εκείνες οι στιγμές που θεωρούνται από εσάς 'δύσκολες'. Που εκεί χρειάζεται πίστη για να τις υπερπηδήσετε. Είναι οι στιγμές της δοκιμασίας, για να αισθανθείτε την αλήθεια της Αγάπης. Οτιδήποτε είναι από φως, δοκιμάζεται. Και η Αγάπη είναι φως. Σ' αυτές τις στιγμές μπορεί να αισθανθείτε "μικροί" ή ακόμα και δειλοί! Να ατενίσετε το Σύμπαν και να αντιληφθείτε ότι η "επιστροφή" είναι ένας δύσβατος δρόμος, και εσείς δεν έχετε, ή σας φαίνεται πως δεν έχετε, το κουράγιο να τον διανύσετε μέχρι τέλος. Είναι οι στιγμές που σας πνίγει ο θυμός, η απελπισία, ο πόνος, η αδικία, ο φόβος. Είναι οι στιγμές όπου ο εαυτός σας διχάζεται και η ενσάρκωση αποσπάται από το πνεύμα. Σας διαβεβαιώ, ότι αυτές οι στιγμές είναι ιερές!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποιος μπορεί ναμην κλαψει ,ποιος μπορεί να μην πονεσει.........η αδιαφορα ειναι στο ποσο μπορεί κανεις να αισθανθει το μεγαλειο της ψυχης και να τους χαρακτηρισει ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.......
καλη μου Βασω ολες οι στιγμες ειναι ιερες και ευχαριστω για το μοιρασμα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιερές στιγμές για μένα, οι στιγμές της ανθρωπότητας που εξελίσσεται...Ιερές στιγμές για μένα και οι στιγμές που η ανθρωπότητα παραμένει στατική μέσα στο ένστικτο...

Οι πράξεις της είναι που με κάνουν να "βυθίζομαι" μαζί της στον πόνο και την διαφθορά...

Οι άνθρωποι είναι ίδιοι, έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες...
΄Ολοι έχουμε δικαίωμα στις επιλογές, ελεύθερα...

Πόσο ελεύθεροι ειμαστε να επιλέξουμε όμως, εξαρτάται από τον χειρισμό των ισχυρών...και πόσο τους το επιτρέπουμε...

Ισχυρός λοιπόν είναι η θρησκεία...
Μέσα από αυτήν βλέπουμε την εξαθλίωση του ανθρώπου, που ακουμπά τις πράξεις της ανθρωπότητας στον θεό...και παίρνει τον εξιλεασμό για την βία που παράγει...

Ισχυρός είναι και η οικογένεια...
Μέσα από αυτήν βλέπουμε την δύναμη του ανθρώπου, που θεωρεί το δημιούργημά του σαν τρόπαιο για να διαιωνίσει το είδος του και το οδηγει σε "διαγωνισμό επιβίωσης"...

Η κατάλυση και των δύο "ισχυρών" είναι η ελευθερία...

Σ' ευχαριστώ Καλλιοπίτσα μου, ακριβώς ο τωρινός μου δρόμος, αυτός της ουδετερότητας, περιέχει και τις "δύσκολες στιγμές", για να νιώσω το μεγαλείο της διαφοροποίησης του λόγου από τα λόγια...
Πρόσεξε τώρα, παιδί μου, και το εξής:
Ο θεός χάρισε στον "άνθρωπο" δύο πράγματα παραπάνω, από αυτά που έχουν όλα τα θνητά "ζώα", δηλαδή τον νου και τον λόγο, που είναι ισότιμα με την αθανασία.
Αν λοιπόν ο "άνθρωπος" χρησιμοποιήσει αυτά τα δώρα εκεί που πρέπει, σε τίποτα δεν θα διαφέρει από τους αθάνατους, παρά μόνο στο ότι είναι σε σώμα. ΄Ομως, βγαίνοντας από το σώμα, θα οδηγηθεί από αυτά τα δύο στο χορό των θεών και των μακάρων.

- Τα άλλα "ζώα", δεν διαθέτουν τον λόγο, πατέρα?

- ΄Οχι, παιδί μου, έχουν μόνο φωνή. Η φωνή διαφέρει πάρα πολύ από τον λόγο..."


ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
(ερμητικά κειμενα)
εκδόσεις Πύρινος Κόσμος
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φωτισες την καρδια μου!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψες αυτό το τοπικ 7 χρόνια πριν...
7 χρόνια μετά και τίποτα δνε έχει αλλάξει(!)
Καθημερινοί βιασμοί στο σώμα και στην ψυχή τόσο σε ενήλικες όσο και σε ανήλικους.
Το ότι δεν λέγονται όλα στις ειδήσεις των 8 ή δεν γράφονται στις εφημερίδες δε σημαίνει πως δεν συμβαίνουν...
...Και όλα αυτά παράλληλα με τους εορτασμούς των Χριστουγέννων και του Νέου έτους, όπου κάθε φορά ελπίζουμε σε εξωτερικές αλλαγές για αγάπη, ειρήνη, ευτυχία χαρά..., αγνοώντας πως οι εσωτερικές αλλαγές είναι εκείνες που θα μας φέρουν όλα τα προαναφερόμενα...
Καλή χρονιά και πάλι...
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Evoula »

Εικόνα

Έχουμε να δούμε πολλά από δω και πέρα...

Ψυχραιμία...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17528
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:cry: :cry: :cry:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- :cry: :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Evoula »

Η Γαλλία σε κατάσταση πολιορκίας. Δύο περιπτώσεις ομηρίας σε εξέλιξη, πολλοί νεκροί, τραυματίες, το Σαλ ντε Γκωλ έκλεισε εσπευσμένα τέσσερις αεριοδιαδρόμους, τα σχολεία δεν λειτουργούν, στρατός και αστυνομία έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό, βόμβες και επιθέσεις σε τόπους λατρείας και επιχειρήσεις μεταναστών και βρισκόμαστε μόνο στην αρχή.

Ένα ξέρω. Όταν συμβαίνουν τέτοια γεγονότα είτε στημένα, είτε ως αποτέλεσμα μιας επιβολικής και μιλιταριστικής πολιτικής, ο μεγάλος χαμένος είναι οι άνθρωποι και τα δικαιώματά τους. Ζούμε στην εποχή των τεράτων και τα τέρατα θα είναι οι μόνοι κερδισμένοι από αυτό.

:-(
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Evoula »

Τεθωρακισμένα επιστρατεύουν οι γαλλικές αρχές στο σημείο στο Νταμαρτέν όπου έχουν ταμπουρωθεί οι τζιχαντιστές του Charlie Hebdo κρατώντας τουλάχιστον μία γυναίκα όμηρο, την ώρα που στην περιοχή έχουν συγκεντρωθεί όλες οι δυνάμεις που είχαν αναπτυχθεί από χθες και σύμφωνα με τα γαλλικά Μέσα ξεπερνούν τους 80.000 αστυνομικούς, στρατιώτες και τμήματα των ειδικών δυνάμεων.

Οι γαλλικές αρχές εκφράζουν φόβους για τον βαρύ οπλισμό που φέρονται να έχουν μαζί τους τα δύο αδέρφια Κουασί.

Την ίδια ώρα οι δύο τζιχαντιστές πριν από λίγο φέρονται να φώναζαν μέσα από την εκτυπωτική επιχείρηση που έχουν βρει καταφύγιο ότι θα πεθάνουν ως μάρτυρες».

Οι περίπου 900 μαθητές στα δύο παρακείμενα σχολεία έχουν κλειδωθεί στις τάξεις τους ενώ χιλιάδες αστυνομικοί είναι στους δρόμους για τη σύλληψη των δραστών και προειδοποιούν τους κατοίκους να μείνουν κλειδωμένοι στα σπίτια τους.

Συναγερμός σήμανε πριν από λίγα λεπτά ξανά στη γαλλική πρωτεύουσα, μετά τις πληροφορίες ότι ένοπλος άνδρας εθεάθη στην πλατεία του Τροκαντερό στην καρδιά του Παρισιού.

Δυνάμεις της αστυνομίας έσπευσαν στο σημείο και η πλατεία εκκενώθηκε, όπως αναφέρουν τα μέσα ενημέρωσης.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Evoula έγραψε:Όταν συμβαίνουν τέτοια γεγονότα είτε στημένα, είτε ως αποτέλεσμα μιας επιβολικής και μιλιταριστικής πολιτικής, ο μεγάλος χαμένος είναι οι άνθρωποι και τα δικαιώματά τους. Ζούμε στην εποχή των τεράτων και τα τέρατα θα είναι οι μόνοι κερδισμένοι από αυτό.

:-(
:cry:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Οταν συμβαίνουν τέτοια γεγονότα είτε στημένα, είτε ως αποτέλεσμα μιας επιβολικής και μιλιταριστικής πολιτικής, ο μεγάλος χαμένος είναι οι άνθρωποι και τα δικαιώματά τους. Ζούμε στην εποχή των τεράτων και τα τέρατα θα είναι οι μόνοι κερδισμένοι από αυτό.

:-(
:cry:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”