Αυτοκτονια: Οικτος ή Κατανοηση;

Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Δέχομαι κάθε κριτική. Απλά έχει ξεφύγει του πραγματικού.
Όχι δεν έχει ξεφύγει και νομίζω ότι μπορώ να σου εξηγήσω, τουλάχιστον όπως εγώ το έχω αντιληφθει.
Λες κάπου αλλού η πίστη σού είναι απόλυτη. Απόλυτα δεκτό.
Λες επίσης ότι δεν προσπαθείς να μας την επιβάλεις παρά τη απόλυτη βεβαιότητά σου ότι έχεις δίκιο. Το δέχομαι κι αυτό.

Το πρόβλημα τότε είναι στον τρόπο που εκφράζεσαι, ο οποίος είναι απόλυτος και έχει τάσεις προσυλιτισμού, πάντα με την καλή σου πρόθεση να περάσεις την αλήθεια όπως την βλέπεις.

Αυτό μάλλον πρέπει να δουλέψεις, τον τρόπο έκφρασης, ιδίως αν ισχύουν οι δύο πρώτες μου προτάσεις.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

NAI φίλοι μου
Ας μείνουμε στο θέμα μας. Και μια που λέω θέμα, πριν σας καληνυχτήσω ας δημιουργήσω ένα, αλλά δεν ξέρω ακόμη που, για να έχετε δουλειά την νύχτα όταν εγώ αναπαύομαι.
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Φίλε μου Spyro
Σκέφτηκες μήπως ο όλος ειρμός της σκέψης σου πηγάζει απλά από δική σου αντίλιψη των πραγμάτων;
Επέστρεψα απλά για χάρη σου.
Καληνύχτα σας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παρακαλώ να μην επικαλείστε το όνομα του Κυρίου για να προωθήσετε ατεκμηρίωτες θέσεις
Μην ξεπερνάς τα όρια αγαπητέ Γιωρίκα...

Αν δεν σου αρέσουν όσα λέει ό Ιησους σε μένα...μπορείς να μην τα διαβάσεις ποτέ...

Αν και πιστέυω, καλό θα σου έκανε...

Παρ' όλα αυτά, βλέπεις πως ξεπερνάς τα όρια του σεβασμού!


Θα σου πω μιαν αλήθεια και ας με παρεξηγήσεις...

Από τον καιρό που μπήκες στο φόρουμ, νιώθω ότι το φόρουμ έχασε την ποιότητά του.

Αν συνεχίσεις, εγώ θα αποχωρήσω...

Δεν έχω δικαίωμα να σε "διώξω" όπως μου είπες, και το σέβομαι...

Γι' αυτό λοιπόν, μπορεί να σκεφτώ να αποχωρήσω εγώ και να το συντηρείς εσύ! Και να γράφεις ότι θέλεις...

Και να ειρωνευεσαι όποιον θέλεις...

Και τον Κύριο σου μαζί!

Γιατί μόνο δικός σου Κύριος είναι, απ' ότι αντιλαμβάνομαι


Εχασα την ποιότητα των λέξεων, μαζί σου Γιωρίκα.
Και το λέω πολύ σοβαρά...

Λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να απαντήσω ξανά σε δικό σου ποστ.
Γιατί το μόνο που κάνεις από την στιγμή που μπήκες είναι να προσβάλλεις εμένα και τον Ηλία, και μαζί και τους υπόλοιπους, που ίσως αυτήν την στιγμή δεν είναι σε θέση να το αντιληφθούν.

Σ' ευχαριστούμε για την αγάπη και την εκτίμηση που μας έχεις.
Αλλά από αυτήν έχουμε χορτάσει και οι δύο...

Τώρα μπορείς να συνεχίσεις το έργο σου...
Συνήθως άνθρωποι σαν κι εσένα αρέσκονται της διάσπασης...
΄Οπως όμως αντιλαμβάνεσαι, το να μην σου έχουν επιτεθεί και οι υπόλοιποι, είναι γιατί σέβονται αυτόν τον χώρο.

Κάτι που εσύ έχεις ξεχάσει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επειδή η δύναμη του λόγου μου είναι πιο ισχυρή και σοβαρή μην με εκνευρίζετε
Η δύναμη του λόγου σου προέρχεται από την αδυναμία της σκέψης σου, αγαπητέ!

Γι΄ αυτό και δεν είναι τεκμηριωμένη με την εμπειρία σου.

Αν λοιπον σε εκνευρίζουμε όπως λες, δεν καταλαβαίνω γιατί παραμένεις...

Εγώ, από ευθιξία και μόνο, θα είχα αποχωρήσει...

'Οταν οι οικοδεσπότες δεν με επιθυμουν, τα μαζεύω και φεύγω.
Αυτό είναι αγάπη, αν δεν το γνωρίζεις...

Αλλιώς είναι πνίξιμο...Και την πνιγερή αγάπη εγώ προσωπικά την απεχθάνομαι...Γιατί στηρίζεται μόνο στον εγωισμό.

Σκέψου το...Είναι και η συμβουλή μου, για να έχεις και ένα κέρδος από την συμμετοχή σου εδώ.

Γνωρίζω ότι μαζί σου δοκιμάζομαι...Σε όλα τα επίπεδα!

Τώρα προέχει το φυσικο.
΄Οταν έρθει η σειρά του πνευματικού, εκεί να σε δω!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Γνωρίζω ότι μαζί σου δοκιμάζομαι...Σε όλα τα επίπεδα!
Οι λεβεντισσες ψυχες στα δυσκολα φαινονται... και ειναι!

Και να σκεφτεις οτι ολα αυτα γινονται μεσα σε κλιμα πραγματικης αγαπης...

Μα να το σκεφτεις ομως
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Γεωργιε θα ηθελα να σου κανω μια απροβλεπτη ερωτηση, λαμβανοντας υποψη μου και τα λεγομενα της Βασως, περι "αποχωρησεως" της...

Εχεις σκεφτει ποτε οτι ενδεχομενως με τον τροπο που προβαλλεις τα πιστευω σου, που για μενα οσον αφορα σε εσενα ειναι απολυτα σεβαστα, εξωθεις τους αλλους στο δρομο που βρεθηκες εσυ στο παρελθον;
Και εννοω αυτον της αυτοχειριας...
Και βεβαια κανεις εδω μεσα δεν προκειται ποτε να φθασει σε αυτο το σημειο απο φυσικη σκοπια.
Αλλά οπως αναφερω και αλλου υπαρχουν πολλοι τροποι για να αυτοχειριαστει καποιος.
Για παραδειγμα αυτη η απειλη της Βασως περι αποχωρησεως της απο τις συζητησεις μαζι σου αποτελει μια τετοια εφαρμογη της επιρροης σου.

Θα ηθελα λοιπον να εξετασεις προσεκτικα τον εαυτο σου, σε αυτο που σε ρωτω και να παρεις θεση.

Διοτι η εμπειρια μου, μου λεει οτι οσοι Αγιοι και να σου μιλησουν, το εργο που ειναι και χρειαζεται να γινει με τον εαυτο σου, πρεπει οπωσδηποτε να γινει απο σενα και δεν μπορουν να το κανουν αυτοι για σενα γιατι τοτε θα παραβιαζαν την ελευθερια σου.
Αυτοι προσφερουν μια ομπρελλα προστασιας απο αλλους παραγοντες οσο γινεται το εργο σου, αλλά το ιδιο το εργο ειναι μια καθαρα προσωπικη σου υποθεση.
Και να επαναλαβω εδω οτι οι διδασκαλιες - αποκαλυψεις των αγιων αφορουν πρωταρχικα στους δεκτες και κατ' ακολουθιαν και μεσα απο τη βιωμενη διδασκαλια στους αλλους...

Οδηγεις λοιπον τους ανθρωπους σε αυτοκτονικο σημειο, αθελα σου βεβαια και υποσυνειδητα, για να τους δειξεις τι περασες εσυ και να τους βοηθησεις στη συνεχεια να το ξεπερασουν;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξερω Σκαπανέα για την λεβέντισσα ψυχή, ξέρω όμως και για την φοβισμένη ψυχή.

Και στα πλαίσια της αγάπης μιλώ.

Η οποια αγάπη όμώς ενδέχεται και να φανει σκληρή, μιλώντας τον Λόγον της Αλήθειας!

Η ’λήθεια, σου λέγω, ότι χρειάζεται δύναμη ψυχής και περίσσο θάρρος για να γίνει αποδεκτή.

Αλλιώς θεωρείται σκληρότητα και εγωισμός.

Τον φόβο, Σκαπανέα, τον γνωρίζω από μέσα...
Και δυστυχώς παρουσιάζεται με πολλές μορφές...Η πιο συχνή μορφή είναι αυτή της δύναμης και εκδηλώνεται με τον "βασανισμό" των άλλων...

΄Οσοι "σταύρωσαν" τον Ιησού, θεωρήθηκαν δυνατοί...
Θεώρησαν οι ίδιοι ότι τον "νίκησαν"...

Τον νίκησαν όμως?

Τον κορόϊδευαν όταν έλεγε και μίλαγε για τον πατέρα του, όταν μίλαγε για την αγάπη, όταν μίλαγε για την αλήθεια. Και όταν είδαν τα σκούρα, εξάσκησαν την δύναμή τους...
Ακακος ήταν, ακόμα και όταν τους "έβριζε"
Και έκλαιγε... Το ξέρετε, άραγε, ότι έκλαιγε?

Πονούσε για κάθε έναν άνθρωπο που τον έβλεπε να φοβάται...

Και δοκιμαζόταν καθημερινά με τον φόβο!

Σε όλα του τα επίπεδα!

Η τελική του μάχη ήταν η μάχη της πνευματικής δύναμης!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Vaso έγραψε: ΄Οσοι "σταύρωσαν" τον Ιησού, θεωρήθηκαν δυνατοί...
Θεώρησαν οι ίδιοι ότι τον "νίκησαν"...

Τον νίκησαν όμως?

Τον κορόϊδευαν όταν έλεγε και μίλαγε για τον πατέρα του, όταν μίλαγε για την αγάπη, όταν μίλαγε για την αλήθεια. Και όταν είδαν τα σκούρα, εξάσκησαν την δύναμή τους...
Ακακος ήταν, ακόμα και όταν τους "έβριζε"
Και έκλαιγε... Το ξέρετε, άραγε, ότι έκλαιγε?

Πονούσε για κάθε έναν άνθρωπο που τον έβλεπε να φοβάται...

Και δοκιμαζόταν καθημερινά με τον φόβο!

Σε όλα του τα επίπεδα!

Η τελική του μάχη ήταν η μάχη της πνευματικής δύναμης!
Ο Κύριος δεν Αμάρτησε ΠΟΤΕ αγαπητή μου. Δεν έβρισε ΠΟΤΕ κανένα. Αγκάλιαζε και τους εχθρούς του. Εσύ δεν με αγκαλιάζεις ακόμη αν και θέλω να είμαι στο πλευρό σου και βοηθός σου στους πνευματικούς αγώνες. Έχω να κερδίσω και εγώ πολλά από σένα και το ξέρω.
Απλά πρέπει να με αντιμετωπίζεις ως απλό συνομιλητή μη θεωρώντας ότι είσαι διδάσκαλος μου.

Φόβο ΔΕΝ ΕΙΧΕ ο Κύριος. Αγάπη είχε και ΠΟΝΟ για τους ανθρώπους.

Θεός καθώς είναι και παντοδύναμος δεν είναι δυνατόν να του αποδίδεται φόβος.

Την ειρωνεία εσείς την χρησιμοποιήσατε εις βάρος μου και με εκνευρίσατε. Δεν σταμάτησε ο λόγος μου να είναι λόγος αγάπης.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία περίπτωση να σε αντικαταστήσω αγαπητή μου.

Αν πρέπει κάποιος να αποχωρήσει θα είμαι εγώ.

Εντολή έχω να φροντίσω να σου δείξω που πρέπει να προσέχεις όταν επικαλείσαι τον Κύριο γιατί στο μέλλον αυτά θα είναι όπλα στα χέρια Ιερέων που θα σας επιτεθούν.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Ελάτε να κάνουμε μαζί τους πνευματικούς αγώνες για ένα καλύττερο εαυτό μας. ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιωρίκα παψε με το παραμικρό να "αποχωρείς".
Αυτο που σου λεω εχει νακάνει με πιο σοβαρό θεμα απο την αποχωρηση απο τον εδω χώρο.
Σε ευχαριστω που το "ακούς"διαβάζοντας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά και δεν κατανόησες τα λόγια μου...

Φόβο ο Ιησούς?

Πότε το είπα?

Πονούσε, είπα, για κάθε φοβισμένο άνθρωπο...

Δεν αμάρτησε λες, αλλά είναι ο πρώτος που είπε...

"ο αναμάρτητος υμών πρώτος βαλέτω λίθον επ’ αυτήν..."

Γιατί γνώριζε την "αμαρτία" ΕΩΤΕΡΙΚΑ!!!

Γνωρίζεις άραγε τι σημαίνει "εσωτερική διαδρομή?"
Γνωρίζεις άραγε τι σημαίνει πνεύμα?
΄Η το έχεις ακούσει μόνο από τους Αγίους?
Το βίωσες το Πνεύμα σου αγαπητέ?
Αυτό έχει σημασία να βρεις...όχι να μου πεις, ούτε να μου απαντήσεις...

Βιάζεσαι, Γιωρίκα, και χύνεις τον κουβά με το γάλα!

Δεν χρειάζεται να με προστατέψεις από τίποτα, γιατί τίποτα δεν με απειλεί...Ο φοβος είναι μόνο στην σκέψη σου, και είναι ανθρώπινο να τον βιώσεις...Είναι μεγαλείο να τον βρεις...

Δάσκαλος εγώ????
Πότε πήρα αυτόν τον ρόλο?

Το μόνο που μεταδίδω ειναι το ρέικι και όχι σαν "δασκάλα", αλλά σαν απλός "μεταδότης"...

Ποτέ δεν είπα και δεν επέβαλα! Απλά έδειχνα Γιωρίκα... Και αυτό, ούτε καν με το δάχτυλο...

Εσύ δείχνεις με το δάχτυλο...Και είναι αυτό που σε κάνει να μην νιώθεις αγάπη...Το παρατεταμένο δάχτυλο, είναι απλά μια λειτουργία δήλωσης του εαυτού μας! Και όχι του Πνεύματός μας!

Βρέστο λοιπόν και έλα να μιλήσουμε για τις εμπειρίες μας...

Το φυσικό μας επίπεδο είναι το πιο δύσκολο να υπερβούμε...Αλλά είναι αναγκαίο για να συναντήσουμε το Πνεύμα μας.

Και αυτό το επιτυγχάνουμε μόνο όταν έχουμε το θάρρος να βρούμε τα εμπόδια μέσα μας...Αλλος δρόμος δεν υπάρχει, πίστεψέ με!!!

Δεν χρειάζεται να φύγεις...
Χρειάζεται όμως λίγο να "απομονωθείς" και να στραφείς προς τα μέσα σου, εκεί θα βρεις τους θησαυρούς που τώρα λαμβάνεις από τους Αγίους...
Γιατί η αλήθεια αγαπητέ Γιωρίκα, είναι ΜΙΑ!!!

Και την βιώνουμε στην ζωή μας βήμα βήμα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

gexrag έγραψε: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Ελάτε να κάνουμε μαζί τους πνευματικούς αγώνες για ένα καλύτερο εαυτό μας. ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ
Κατ' αρχας δεκτη η προσκληση σου απο μενα!
Ορισε Τοπο, Χρονο και Τροπο!!

Ο Κύριος δεν Αμάρτησε ΠΟΤΕ αγαπητή μου. Δεν έβρισε ΠΟΤΕ κανένα. Αγκάλιαζε και τους εχθρούς του. Εσύ δεν με αγκαλιάζεις ακόμη αν και θέλω να είμαι στο πλευρό σου και βοηθός σου στους πνευματικούς αγώνες. Έχω να κερδίσω και εγώ πολλά από σένα και το ξέρω.
Απλά πρέπει να με αντιμετωπίζεις ως απλό συνομιλητή μη θεωρώντας ότι είσαι διδάσκαλος μου.
Γεωργιε, δεν βλεπω να συναγεται απο τα λεγομενα της Βασως το περιεχομενο της παραθεσης που ειναι δικο σου.
Δεν βλεπω τη διαθεση σου να μαθεις και να κερδισεις απο 'δω.
Αληθεια πες μας τι κερδισες μεχρι τωρα...
Αναφερε ενα μονο πραγμα το οποιο εχεις ενταξει ηδη στον εαυτο σου και σε κανει καλυτερο και πιο αποτελεσματικο στη ζωη σου: φυσικη ή ψυχικη ή πνευματικη!

Εχω μπορω να σου αναφερω ενα πραγμα που κερδισα μεχρι τωρα απο την εδω παρουσια σου και το οποιο μου ελυσε ενα προβλημα τεραστιας εσωτερικης συγκρουσης.
Θα στο αναφερω μονο οταν ιδω οτι και συ εχεις κερδισει κατι απο το forum.
Γιατι αυτο θα αποτελει επιβεβαιωση των λογων σου οτι πραγματικα εχεις διαθεση και κυριως αναγκη να κερδισεις και συ κατι απο εδω.
Μεχρι τοτε ομως θα μενεις με την αμφιβολια του αν ψευδομαι ή σου λεγω αληθεια...
Ετσι δεν ειναι;
Και τουτο αφου δεν θα εχεις την αποδειξη την εμπρακτη των λογων μου.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία περίπτωση να σε αντικαταστήσω αγαπητή μου.
Αυτο να το θυμασαι Γεωργιε, οταν απευθυνεσαι οχι μονο στη Βασω αλλά σε ολους μας.
Και τουτο γιατι ολοι ειμαστε αναντικαταστατοι...

Ο τροπος σου ειναι λιγο απολυτος ειναι αληθεια...
Και δειχνεις οτι εισαι και λιγο υπερηφανος που σου μιλησαν και σου μιλουν οι Αγιοι...
Πιστευεις οτι ενδεχομενως εισαι η εξαιρεση...
Πιστευεις οτι εχεις μια αποστολη ειδικη και εξαιρετικη μεσα στον κοσμο...
Πιστευεις οτι ο Θεος εχει μια και μονο μια γλωσσα για να μιλαει στους ανθρωπους και αυτη την χρησιμοποιει μονο σε σενα....
Πιστευεις οτι ο Παντοδυναμος, ο Παναγαθος και Παντεποπτης Θεος εχει να κανει μονο με σενα και οτι ολοι οι υπολοιποι ειμαστε παρακατιανοι στα ματια Του...

Απο που τα συναγω ολα αυτα;
Απο το γεγονος οτι τα εχω περασει πριν απο σενα αγαπητε μου Γεωργιε.

Και επιασα καποια στιγμη τον εαυτο μου να μονολογει:
- Καλα τοσο ζωντοβολο εισαι;
- Εσενα θα περιμενε ο Θεος για να σωσει τους αλλους;
- Δεν μπορει να το κανει μονος του;
- Αν μπορει και μιλαει σε σενα, δεν μπορει να μιλησει και στους αλλους;
- Τοτε τι Θεος θα ηταν αν δεν μπορει να το κανει;
- Και τι Τον πιστευεις τοτε;
- Για μαζεψου λοιπον και κοιταξε να τα βρεις με τον εαυτο σου, πρωτα και μετα αν συναντησεις και καποιον αλλον με παρομοιες εμπειριες, ε! τοτε ανταλλαξτε μεσα σε κλιμα αγαπης τις εμπειριες σας αυτες, επιβαβαιωνοντας τις διαδρομες σας και πιανοντας ο ενας το χερι του αλλου, πορευτειτε μαζι σε νεους πνευματικους αγωνες.

Αυτο ομολογουμενως αδελφε μου με "μαζεψε"...

Και διαπιστωσα αναλογιζομενος τα ιδια μου τα λογια οτι, η πραγματικη αποστολη μου ειναι να διδαξω τα ιδια τα κυτταρα μου.

Γιατι στην πραγματικοτητα ειναι και η μονη αρμοδιοτητα που μου εχει δωσει Ο Πλαστης, επιτρεποντας μου αυτην εδω την ενσαρκωση την οποια απολαμβανω τωρα με ολες τις εκφανσεις που εμπεριεχει.

Εχεις μιλησει ποτε Γεωργιε με τα κυτταρα σου;

Αυτα τα μικροσκοπικα πλασματακια τα οποια εργαζονται νυχθημερον, για να μπορεις εσυ να χαιρεσαι τη ζωη σου;

Σε βεβαιωνω οτι ειναι το δυσκολοτερο εργο το οποιο μπορεις να κάνεις επι της Γης.

Γιατι οι ανθρωποι λιγο πολυ σε καταλαβαινουν και ειτε διαφωνουν ειτε συμφωνουν μπορεις να μεινεις ή να αποχωρησεις.

Απο το σωμα σου ομως δεν μπορεις να απαλλαγεις με τιποτα, μονο οι δειλοι αυτοκτονουν και οι λιποτακτες της Ζωης, οπως αναφερει και ο Θεοδωρος.

Μιλησε με τον εαυτο σου και πες μας τι νιωθει για σενα που ειχες αποφασισει να του κοψεις το νημα της ζωης του και της εμπειριας του πανω στη Γη: Οικτο ή Κατανοηση;

Γιατι δεν πιστευω να νομιζεις οτι τα κυτταρα σου δεν βιωνουν με τον τροπο τους τις επιλογες σου...

Ετσι δεν ειναι;

Περιμενω λοιπον τα αποτελεσματα της συζητησης σου αυτης με τον εαυτο σου...

Αν οι Αγιοι λοιπον διδασκουν κατι τους ανθρωπους, αυτο ειναι τουτο: Ανθρωποι διδαξτε πρωτα τους εαυτους σας Αληθινα
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Διάβασα όλα τα post σας για το συγκεκριμένο θέμα...και δυο σελίδες τώρα αναφέρεστε με πρωτοπόρο τον Gexrag στο θρησκευτικό παράγοντα..ποιός έζησε τι και που και πως..

Ειλικρινά..δεν καταλαβαίνω....

Gexrag λυπάμαι αλλά σε διαβάζω και βλέπω μια δηθεν ευτυχισμένη ζωή, όπως περιγράφεις, απο τη στιγμή που αναρωτιέσαι που θέτονται τα όρια του σεβασμού, ενω με αυτή την ευτυχισμένη ζωή και τα πνευματικά μηνύματα που λαμβάνεις όφειλες να τα ξέρεις!!

Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θα αρχίσεις να μου απαντάς όπως στον Ηλία και τον Σπύρο....ή θα προσπαθήσεις να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί μου...

Απλά λέω τη δική μου αλήθεια...και αυτό που εγώ βλέπω..

Δικαίωμά σου να πιστεύεις οτι και όπου εσύ επιθυμείς...αλλά μην επιμένεις τόσο..γιατί γίνεται κατάπατηση της προσωπικής άποψης του καθενός και στέρηση της ελεύθερης σκέψης!!

Δεν θα απαντήσω κάτι άλλο...

Το μόνο που θα γράψω για το θέμα αυτό..είναι οτι έχω βιώσει την αυτοκτονία μέσα απο έναν γνωστό...και ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο να μπεις στη λογική του αυτόχειρα..
Μπορεί να μη θεωρείται "σωστό", είναι όμως επιλογή του, όπως και η διαδρομή του!!
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Εντολή έχω να φροντίσω να σου δείξω που πρέπει να προσέχεις όταν επικαλείσαι τον Κύριο γιατί στο μέλλον αυτά θα είναι όπλα στα χέρια Ιερέων που θα σας επιτεθούν.
Τώρα μπορείς να συνεχίσεις το έργο σου...
Συνήθως άνθρωποι σαν κι εσένα αρέσκονται της διάσπασης...
΄Οπως όμως αντιλαμβάνεσαι, το να μην σου έχουν επιτεθεί και οι υπόλοιποι, είναι γιατί σέβονται αυτόν τον χώρο.
ΚΥΡΙΕ GEXRAG

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ
ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ { ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΛΑ}
ΕΣΥ ΗΡΘΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ
ΑΠΕΙΛΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ Ε ΚΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ
ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙΣ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΙΚΟ!
ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?
Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΕΡΑΣΕ! ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΜΟΝΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ?????
ΧΑΡΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΩ ΗΛΙΑ ΝΙΚΟ ΣΚΑΠΑΝΕΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ


ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Φίλε μου skapanea
Με συγχωρείς. Δεν ικανοποίησα τις απαιτήσεις σου.
Δεν θα σχολιάσω τίποτα άλλο γιατί απλά δεν μπορώ να καταλάβω από που συμπεράνατε ότι δεν έχω να κερδίσω τίποτα από σας. Είναι δυνατόν να ανακατευτεί κάποιος με ανθρώπους της αγάπης και να χάσει;

Φίλε μου yannis
Δεν ορίζω εγώ όσα σε ενοχλούν. Εσύ τα ορίζεις ποια είναι αυτά.

Δηλαδή είχες την απαίτηση να ξενυχτίσω όταν την επομένη πρέπει να εργαστώ;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μου συμπεριφέρεστε έτσι, ΟΛΟΙ ΣΑΣ.
Συγνώμη Καλλιόπη Εσύ αποτελείς εξαίρεση.

Vaso
Καλή μου αργότερα Ιερείς θα διαστρεβλώνουν τα λόγια σου πολύ περισσότερο. Ανάφερες την λέξη φόβος και ενώ κατάλαβα απολύτως τι εννοείς έδωσα μια κατευθυνσή για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις.

Πνέυμα είναι ο νους που αποτελεί τμήμα της ψυχής.

Επιτρέψτε μου να θέσω κάποιο ή κάποια θέματα μόνο και να κάνω μια πρόταση που σκέφτηκα.

Απέχω από τις συζητήσεις σας πλέον μέχρι να διαπιστώσω ότι πράγματι με θέλετε κοντά σας. Αν κρίνω ότι πρέπει να δώσω μια απάντηση θα την δώσω. Πριν κάνω πράξη όσα είπα θα ρίξω μια ματιά και στα άλλα θέματα και αν έχω κάτι θα το προσθέσω. Μετά θα πέσω σε περισυλλογή για τις οριστικές μου αποφάσεις.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”