Αυτοκτονια: Οικτος ή Κατανοηση;

gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Επαναλαμβάνω πως η διδασκαλία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού περιλάμβάνεται πλήρως τόσο στο κείμενο που έχω στο μπλοκ το οποίο έχει τίτλο "όσοι θέλουν ας διαβάσουν" όσο και σε όλα όσα διδάσκονται στην Ορθοδοξία.
Περαιτέρω συζήτηση επ΄αυτού δεν επιθυμώ. Παρακαλώ να μην επικαλείστε το όνομα του Κυρίου για να προωθήσετε ατεκμηρίωτες θέσεις. Με τα της δικής σας διδασκαλίας αποκάλυψα την Αλήθεια την οποία τεκμηρίωσα ΠΛΗΡΩΣ στο θέμα.

Για όσα λέει και κάνει η κάθε Κυρία Λουκά είναι η υπεύθυνη η ίδια.

Εσείς για ποιο λόγο αναδείξατε ένα άθλιο φαινόμενο εδώ δεν μπορώ να καταλάβω.

ΕΚΤΟΣ αν έχετε μόνο το προνόμιο εσείς να επικαλείστε την διδασκαλία του Κυρίου.

Σας συμβούλεψα να σταματήσουμε εδώ αλλά εσείς ξεχνώντας τους κανονισμούς που έχετε θέσει και ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ τις συμβουλές που μου δώσατε θελήσατε να με προσβάλετε έμμεσα.

ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΜΑΙ για το ευτυχέστερο γεγονός της Ζωής μου.

Επειδή η δύναμη του λόγου μου είναι πιο ισχυρή και σοβαρή μην με εκνευρίζετε. Σας ΑΓΑΠΩ και θέλω να είμαι φίλος σας.

Επειδή σε λίγο έχω μάθημα θα ασχοληθώ με τα θέματα που έχω θέσει και θα επιστρέψω στο θέμα της αυτοκτονίας κατά τις δέκα, για το οποίο έχω πολλά ακόμη να πω εξίσου σημαντικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Επειδή η δύναμη του λόγου μου είναι πιο ισχυρή και σοβαρή μην με εκνευρίζετε
Gexrag... η δύναμη του λόγου σου δεν είναι πιο ισχυρη... ουτε και πιο σοβαρη.
ακόμα και οι δικές σου απόψεις για εμένα είναι ατεκμηρίοτες... τα κείμενα της εκκλησίας τα άγια ααυτά κείμενα για μένα δεν λένε τίποτα.. είναι κείμενα γραμμένα απο ανθρωπους απλούς για ανθρωπους απλούς...
δεν είναι ο λογος του θεού.. για εμανα επαναλαμβανω.. το ότι δεχεσαι μυνηματα απο τον άγιο νεκταριο ή όποιον άλλο αγιο ούτε αυτό είναι απόδειξη για όσα λες...

Μην προσβάλεις τους συνομηλητες σου...
όσο για την τεκμηρίωση.. λυπάμαι αλλα δεν τεκμηρίωσες τίποτα.. μια θεωρία έθεσες.... τίποτα άλλο
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

gexrag έγραψε: " Είναι έγκλημα κάποιος να πιστέψει στην Μετεμψύχωση και να πάρει θάρρος για να θέσει τέλος στη ζωή του"

Εγώ κόντεψα να πάρω το θάρρος ελπίζοντας ότι θα έχω μια δεύτερη ευκαιρία.
Αγαπητε μου Γιωρικα

Βλεπω και ξαναβλεπω αυτη τη φραση του Αγιου Νεκταριου και προσθαθω να καταλαβω απο που συνεγεται οτι δεν υπαρχει η Μετενσαρκωση ως Νομος Του Συμπαντος.

Για να ειμαι απολυτως ειλικρινης ο ορος Μετεμψυχωση δεν μου λεει τιποτα, εφ' οσον η Ψυχη ειναι Μια και Αθανατη για τον καθενα μας και το μονο που κανει με τη Μετενσαρκωση ( η Ψυχη ) ειναι να αλλαζει σωματα οταν ερχεται και ξαναρχεται στον κοσμο, οπως ο ανθρωπος αλλαζει τα αυτοκινητα που οδηγει.

Η Μετεμψυχωση, και σε παρακαλω προσεξε το συλλογισμο μου, θα εχει νοημα μονο οταν η Ψυχη θεωρηθει ως φορεας μιας αλλης λεπτοφυεστερης οντοτητας, η οποια αποτελει την υποσταση μας, και η οποια "αλλαζει" ψυχες για σκοπους που κρινει η ιδια ( αυτη η λεπτοφυεστερη οντοτητα ).

Αυτη η λεπτοφυεστερη οντοτητα θα μπορουσε να ειναι το Πνευμα ( ενδεχομενως ).

Μια ομως τετοια διαδιακασια πνευματικης μετεμψυχωσης σιγουρα δεν αφορα στο φυσικο πεδιο, οπου εδω οι ενεργειες, οπως θα μας βεβαιωσει και η Βασω, ειναι βαριες και χαμηλοσυχνες.

Αρα, αν η φραση του Αγου Νεκταριου εχει αποδοθει ακριβως απο σενα, τοτε δεν μπορει να αφορα στο φυσικο πεδιο.

Δηλαδη αν εχεις "ακουσει" ακριβως αυτη τη λεξη, τοτε μαλλον το νοημα της ειναι διαφορετικο.


Εστω ομως κι αν δεχτουμε οτι με τον ορο αυτο αποδιδεται η Μετενσαρκωση, τοτε οπως εχω ηδη πει και εδω, τοτε αυτη δεν ειναι αναγκαια μεσα στο Χριστιανισμο για να σωθει καποιος αγαπητε μου Γιωρικα.

Και αρκει μια ζωη συνειδητη και συμφωνη με τους κανονες της Ορθοδοξης Πρακτικης Δεοντολογιας, για να επιτευχθει τουτο.

Αρα με την εννοια αυτη της Σωτηριας, οντως δεν επιτρεπεται καποιος που θελει να ειναι συνεπης με τον Χριστιανισμο να αποδεχεται την Μετενσαρκωση μεσα στην Πρακτικη της ζωης του, διοτι αυτο αμβυνει τον αγωνα του ως χριστιανου και τον αποδυναμωνει στην πορεια του προς τη Βασιλεια των Ουρανων ( Ανωτερα Πεδια ).

Επομενως δεν εχει θεση η διαφωνια επι του θεματος, αφου μιλαμε για διαφορετικα συστηματα πνευματικης προοδου.

Τωρα, αν με ρωτησετε πως ειναι δυνατον εγω, που ειμαι και δρω ως συνειδητος χριστιανος ετσι θελω να πιστευω, να αποδεχομαι ταυτοχρονα και τη Μετενσαρκωση σας λεω απλα οτι το γεγονος αυτο της υπαρξης της, αυτης καθ' εαυτης, δεν με επειρεαζει στη παρουσα ζωη μου, η οποια "φιλοδοξω" να ειναι και η τελευταια πανω στη Γη ως κοινος θνητος, και αρα ειμαι απολυτως μεσα στα Ορθοδοξα Χριστιανικα Πλαισια της μιας και μονης ζωης και της μη επανοδου μου στο φυσικο πεδιο οριστικα, στη Γη για σκοπους περαιτερω τελειοποιησης.

Δεν επαναπαυομαι δηλαδη στην δυνατοτητα να επανελθω για να τελειοποιηθω και θελω να τελειωνω εδω και τωρα και αυτο ειναι αποφαση μου ως Ψυχης, συνειδητη.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε: τα κείμενα της εκκλησίας, τα άγια αυτά κείμενα, για μένα δεν λένε τίποτα.. είναι κείμενα γραμμένα απο ανθρωπους απλούς, για ανθρωπους απλούς...
δεν είναι ο λογος του θεού... για εμενα επαναλαμβανω.. το ότι δεχεσαι μυνηματα απο τον άγιο νεκταριο ή όποιον άλλο αγιο ούτε αυτό είναι απόδειξη για όσα λες...
Ακριβως Ηλια, ειναι ετσι οπως τα λες!

Για σενα και μονο για σενε αυτα Τα Αγια Κειμενα ειναι αυτο που λες!

Γιατι πολυ απλα δεν τα πιστευεις ως Λογο Του Θεου.

Επομενως ουδεποτε θα μορουσαν να ειναι αποτελεσματικα για σενα, αλλά και για ολους οσους δεν τα αποδεχονται ως Ιερα Κειμενα δοσμενα απο Τον Ιδιο Το Θεο.

Τι σημαινει αυτο;

Οτι ο ανθρωπος αποδεχεται ορισμενες αξιες στη ζωη του πνευματικες και βασει αυτων πορευεται, εχοντας και την ευθυνη για την ακριβεια με την οποια εζησε βασει αυτων.

Αυτο φαινεται ως μια υπαρκτη και ζωσα δυνατοτητα και μεσα στον Λογο Του Θεου, τον οποιο εσυ δεν αποδεχεσαι, ο οποιος λεγει δια στοματος του Αποστολου Παυλου αν δεν κανω λαθος οτι και ανθρωποι μη χριστιανοι θα σωθουν ( εθνικοι οπως ονομαζονται ), αρκει να ζησουν με συνεπεια και συμφωνα με το νομο του Θεου που ειναι χαραγμενος στις σαρκινες πλακες της ανθρωπινης καρδιας τους, της καθε ανθρωπινης καρδιας.

Επομενως επαναλαμβανω για μια ακομα φορα, δεν τιθεται θεμα διαφωνιας για τον εξαγιασμο ή τη σωτηρια ( μεσα στο χριστιανισμο ) και την ανοδο στα ανωτερα πνευματικα πεδια ( για τους μη χριστιανους ), αφου ακολουθουμε διαφορετικα μονοπατια.

Αυτο ομως που εχει ενδεχομενως αξια, ειναι να παρακολουθησουμε και να διδαχτουμε ο ενας απο τον αλλο πρακτικες, οι οποιες θα βοηθησουν ολους στην ιδιαιτερη προσπαθεια που καταβαλουν, χωρις φυσικα να υποχρεωνονται να αλλαξουν δρομο ή λωριδα κυκλοφοριας στον Ενα και Μοναδικο Δρομο της Ανθρωπινης τελειοποιησης και ολοκληρωσης._
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακριβως..
δεν υπάρχει λοιπον λογος να μιλάμε έτσι... και να πιέζουμε τους άλλους..
άν θελει κάποιος να πιστέψει σε αυτά που λέει κάποιος άλλος έχει καλως.. αν πάλι όχι και πάλι έχει καλως.. εδω δεν το παιζουμε σωτήρες για κανέναν.. εδω απλά συζηταμε και εκφράζουμε τις απόψεις μας.. όποιος επιβάλεται ή παρουσιάζεται σα σωτήρας με μεγάλα λόγια και λιγες πράξεις.. σε αυτό το φόρουμ θα με βρεί μπροστα του και εμένα αλλα και άλλους χρήστες του φόρουμ
εδω κυριαρχει η ελευθερία μέχρι εκεί που δεν καταπαταμε την ελευθερία των άλλων...

Επειδή η δύναμη του λόγου μου είναι πιο ισχυρή και σοβαρή μην με εκνευρίζετε
Εδω τέτοια λόγια δεν περνάνε... δεν θα επιτρέψω εγω να περάσουν... αν το θεωρείς λογοκρισία αυτό gexrag πες το μου και θα σου απαντησω επι τουτου...
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Ναι φίλε μου ilias

Λογοκρισία είναι όταν δεν επιτρέπεις να εκφράσει ο άλλος τα πιστεύω του επειδή απλά είναι αντίθετα από τα δικά σου.

Δεν μπορείς να με απειλήσεις γιατί απλά είμαι έτοιμος να αποχωρήσω από μόνος μου.

Είμαι εδώ προς τιμή του φίλου μου skapanea.

Θέλω απλά να αναφέρω δυο λόγια περί αυτοκτονίας και να ΚΛΕΙΣΩ.

Το αν θα μείνω θα εξαρτηθεί από την δική σας συμπεριφορά.

Το αν θα διαγραφώ δεν με ενδιαφέρει απλά γιατί είμαι σίγουρος πως ο σκοπός μου έχει επιτευχθεί. Ήρθα για να σας προστατέψω και όχι για να σας διδάξω. Για το χατήρι του φίλου μου που έξυπνα προσπαθεί να με επαναφέρει μετέχω. Διαφορετικά θα φρόντιζα μόνο τα σχετικά για τους κανονισμούς να σας μεταφέρω ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑΤΕ απλές και αγνές ΑΛΗΘΕΙΕΣ. Μερικές από αυτές είναι η αγνή και ανιδιοτελής αγάπη μου για σας, καθώς και η αγάπη μου ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις διδασκαλίες που προήλθαν από τον ’γιο Κομφούκιο και τον ’γιο Βούδα.

Vaso
Οι Θεϊκές αρετές του ονείρου έγιναν για σένα παιδικές αρετές.
Καλά είναι να φερόμαστε σαν παιδιά αλλά να σκεφτόμαστε σαν ώριμοι άνθρωποι.
Ο Μοναχισμός σε οποιοδήποτε Μοναστήρι οποιασδήποτε θρησκείας θα μπορούσε να σε οδηγήσει στην Αγιότητα αρκεί να το πιστεψεις.
Είδες πόσο ζωντανό ήταν το όραμα που σου έδωσε ο Κύριος. Ήταν Θείκό σημάδι που συνδυάστηκε με την δική μου επαναφορά. Οι δικοί σου διδάσκαλοι και όμοιοι δεν σε πίστεψαν και εγώ ξέρω και λεπτομέρειες που εσύ δεν είπες.

Ηλία ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΕΙΛΕΙΣ.
Οι απειλές δείχνουν ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΓΑΠΗΣ

skapanea
O Κύριος Είναι ο Ενσαρκωθείς Λόγος Του Θεού.

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ, "δεν θα ικανοποιήσω την επιθυμία σου", είπε να σου πω και δεν γνωρίζω ποια είναι αυτή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gexrag την 22 Οκτ 2007 11:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν σου στερησα το δικαίωμα της εκφρασης.. μονο αυτό της κριτικής.
δεν σε απείλησα.. είπα μονο πως δεν θα επιτρέψω τετοια λογια σε αυτό το φόρουμ.. εδω όλοι είναι ίσοι και όλων τα λόγια έχουν την ίδια βαρυτητα.. δεν με ενδιαφέρει αν θα μείνεις στο φορουμ ή όχι.. αυτό είναι δικό σου θέμα εγω ως διαχειρηστης πρεπει να ακολουθω κάποιους κανονες γα την ομαλη λειτουργία αυτού του φορουμ και να μην επιτρεπω σε κάποιους να γίνονται δογματικοι και να προσπαθούν με χίλιους δυο τρόπους να περάσουν τις απόψεις τους στους άλλους...

συνέχει λες πως δεν κάνεις αυτό αλλα αν ρωτήσεις οποιονδίποτε εδω μέσα θα σου πεί οτι ακριβώς αυτό κάνεις...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ειρήνη υμίν!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D
ειρήνη κυριαρχει καλλιόπη μου.. τουλάχιστον στην καρδιά μου
απλά ο gexrag έχει το μοναδικό χάρισμα έτσι όπως τα λέει να με προκαλεί.. αθελα του.
αλλα σε τέτοια θέματα δεν μπορω να μην παρεμβαίνω...
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Τίποτα δεν κάνω άθελά μου φίλε μου.
Απλά εκπαιδεύεσαι με τον Ορθόδοξο τρόπο στην υπομονή μαζί μου όπως εκπαιδεύτηκα και εγώ.
Είναι έννοια που διδάσκεται στην Ορθοδοξία και εσύ δεν την αποδέχεσαι.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Gexrag δεν εχω ΚΑΜΙΑ σχεση με την ορθοδοξια με την υπομονη έχω μεγάλη αφού έχω κάνει αρκετη μαζί σου.. την αποδέχομαι αλλα δεν είμαι ο Ιωβ εγω.... φρόντισε να ακολουθείς τους κανόνες του φορουμ. να μην επιβάλεσαι να μην κρινεις και να μην επιμένεις σε θέματα που δεν μπορείς να αποδείξεις. είναι αρκετα ξεκάθαρο αυτο για σενα;;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον Καλλιοπη, αυτοι οι δυο τρωγονται σαν τα κοκορια σε μεξικανικη αρενα...

Κατι πρεπει να κανουμε με την περιπτωση τους, δεν νομιζεις;

Και δεν μπορουμε να τους βγαλουμε και κοκκινες καρτες γιατι τις κραταει ολες ο Ηλιας...

Τι λες;

Πως να τους επαναφερουμε στην Ειρηνη Του Υπερανω Απασων Των Θρησκειων Χριστου;
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Δέχομαι κάθε κριτική. Απλά έχει ξεφύγει του πραγματικού.
ΤΕΛΟΣ
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λες αυτος ο καυγας και καθε αλλος σχετικος, να ειναι ο προαγγελος καποιας πνευματικης αυτοκτονιας παρουσια μαρτυρων;

Ετσι για να επιστρεψουμε στο θεμα μας...

Λοιπον καυγαδιζοντες δεν ειπατε τη γνωμη σας: Οικτος ή Κατανοηση για τους Αυτοχειρες αλλά και τους υποψηφιους Αυτοχειρες;

Για να ξερουμε τι ακριβως να σας δειξουμε... 8) 8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

εγω πλέον δεν θα απαντω πλέον σε εσενα gexrag γιατι θα καταλήξουμε ακριβως όπως περιγράφει ο σκαπανέας και δεν το θέλω λέγε ότι θες λοιπον αλλα οι κανόνες είναι εκει για να τους ακολουθούμε όχι μονο για να λέμε ότι τους ακολουθούμε.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”