Αυτοκτονια: Οικτος ή Κατανοηση;

Skapaneas

Αυτοκτονια: Οικτος ή Κατανοηση;

Δημοσίευση από Skapaneas »

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να αφαιρεσει απο τον εαυτο του κατι που δεν του εχει δωσει ο ιδιος.

Και οτι ο μονος τροπος για να μπορεσει να αποφασισει σωστα, περι του "πρακτεου" ( βλεπε αυτοκτονια ) ειναι να κατανοησει πλατια και σε βαθος τι ειναι η ζωη και μετα βλεπει...

Ομως για να φτασει κανεις σε αυτη την κατανοηση, πρεπει να ψαξει το Θεο...

Και τοτε, οταν βρει το Θεο, εχει λυθει οριστικα το προβλημα του.

Γιατι εχει γινει ο ιδιος Η Ζωη!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και τοτε, οταν βρει το Θεο, εχει λυθει οριστικα το προβλημα του.

Γιατι εχει γινει ο ιδιος Η Ζωη!
Ναι θα συμφωνήσω αλλα αυτο δεν χρειαζεται να φτασεις να αυτοκτονησεις για να το καταλαβεις.

Νομίζω δε ότι αν ένας άνθρωπος φτανει στο σημείο να εχει τάση ή και να επιχειρήσει να αυτοκτονησει,δυο τινα συμβαίνουν που την ουσία ειναι ΕΝΑ!
Κυριαρχία του εγω!Αρα η λογική δεν βρίσκει διεξοδο!
και το παραπανω καταληγει στην ελλειψη την παντελή έλλειψη αγαπης προς εαυτον!Πλήρης εκκμηδενιση του ανθρωπινου στοιχέιου αντικαθιστώμενη απο την υπαρξη ενοχών,για οσα δεν καναμε,δεν καταφεραμε,δεν τολμησαμε δεν αγαπησαμε!

Απουσία Πιστης και Αγαπης προς Εαυτον.
Ο Θεός ειναι παντου ειναι πανω κατω εξω και μεσα.Αν βρουμε τον Θεό μεσα μας ο Θεός ειναι παντου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το θεμα ειναι σοβαρό απαντησα όμως γιατι το εχω επεξεργαστεί απο πολυ κοντα.Ισως να υπαρχουν κι αλλες παραμετροι που τωρα δεν μπορω να δω.
Λογω της σοβάρότητας κάνω την διευκρινιση και του σεβασμου που απαιτειται (στον εαυτο μου απευθυνομαι).
Ευχαριστω !
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λόγω του σεβασμού, δεν μπορώ να πω τίποτα!!!

Τεράστιο θέμα άνοιξες Σκαπανέα...από που να το πιάσεις, ώστε να μην προσβάλλεις την ζωή???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βασουλα μου τι θα γινει με μας τις δυο.Ειπαμε συγκοινωνουντα δοχεια αλλα ακόμα κιε δω!
Να σαι καλα.
Εγω τολμω ,εχω ζησει τρεις περιπτωσεις την μια πολυ κοντα τις αλλες απ μακρια αλλά ολες ειχαν κοινο χαρακτηριστικό και τον Θεό όχι νομιζαν απλά οτι τον βρηκαν αλλα τον θεωρησαν και αίτιο για οσα συνεβαιναν.
Ας ειναι καλα εκει που βρισκονται.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής ο κάθε άνθρωπος έχει την ελευθερία των επιλογών, η ζωή του δόθηκε σύμφωνα και με την παράμετρο της ελέυθερης βούλησης!Κάθε ψυχή έχει το δρόμο της και κανείς δεν μπορεί ούτε να επέμβει ούτε να κ΄ρινει, έτσι και αλλοιώς ο νόμος του κάρματος που έχει οριστεί συμπαντικά είναι αμείλικτος σε τέτοιες περιπτωσεις!!Κανένας θνητός δεν έχει αρμοδιότητα να αναλάβει και να πάρει συμπαντικούς νόμους στα χέρια του!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θα συμφωνήσω με τη Δώρα..

Πιστεύω οτι ο καθένας είναι ελεύθερος να ακολουθήσει όποιο μονοπάτι θέλει...μπορεί να κάνει οτι θέλει...για να πάρει τις κατάλληλες εμπειρίες που χρειάζεται προκειμένου να εξελιχθεί!!!

Πιστεύω οτι η αυτοκτονία είναι όπως τα ναρκωτικά...σε οδηγούν στο θάνατο, αλλά εσύ τα επιλέγεις...κι ας ξέρεις οτι θα πεθάνεις...

Αν πάλι θες να αλλάξεις αυτό το "σχέδιο", δεν έχεις παρά να αλλάξεις την πορεία....έτσι λειτουργεί και με την αυτοκτονία...ένα βήμα πριν...αξιολογείς...αν δεν είσαι ικανοποιημένος φεύγεις...και απλά θα ξαναέρθεις....θα ξαναέρθεις.....!!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Λόγω του σεβασμού, δεν μπορώ να πω τίποτα!!!

Τεράστιο θέμα άνοιξες Σκαπανέα...από που να το πιάσεις, ώστε να μην προσβάλλεις την ζωή???
  • Απο εκει που σε "ποναει" περισσοτερο...

    Γιατι οτι και να πεις για τα υπολοιπα θα ειναι μαλλον... θεωρητικα και απομακρα.

    Αν εχεις σηκωσει στα χερια σου και αν χεις κουβαλησει στις πλατες σου και αν εχει χαραξει τη ψυχη σου, ενα τετοιο "τολμημα" τοτε μπορεις να καταλαβεις τι λεγω...

    Διαφορετικα μεινε εκει που τοποθετηθηκες, στο δε μπορω να πω τιποτα.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Και δεν φοβαμαι το Τεραστιο γιατι εχω διασχισει την αβυσσο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εκεί θα μείνω, γιατί δεν το έχω βιώσει ένα τέτοιο γεγονός...

Και από σεβασμό, όπως είπα, δεν μπορώ να λέω θεωρητικά λόγια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ αρκούμαι στο να πιστεύω ότι η αυτοκτονία είναι η ύψιστη μορφή λιποταξίας και παραίτησης.

Αυτό.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Deodonus έγραψε:Εγώ αρκούμαι στο να πιστεύω ότι η αυτοκτονία είναι η ύψιστη μορφή λιποταξίας και παραίτησης.

Αυτό.
Δηλαδη πιστευεις οτι το ατομο που επιλεγει κατο τετοιο δεν εχει το δικαιωμα να το πραξει;

Διοτι προφανως η λιποταξια δεν ειναι κατι το επιθυμητο...

Και ουτε συγκαταλεγεται μεσα στις λεγομενες καλες ιδιοτητες του ανθρωπου...

Αυτη δε η "υψιστη μορφη" δηλωνει μαλλον οτι εχουν ηδη προϋπαρξει μια σειρα διαδοχικων μικρολιποταξιων στη ζωη του ατομου, οι οποιες οδηγουν σταδιακα στη υψιστη που αναφερεις...

Τι θα πρεπει ομως να νιωθει ο Ανθρωπος για ολους αυτους που επιλεγουν αυτη την ακραια λυση του "συμβολαιου" τους με τη ζωη;

Υπαρχει περιπτωση το περιβαλλον του ατομου να το εξωθει στην "υποχρεωτικη" επιλογη αυτης της λυσης;

Μπορουμε να αποσοβησουμε τετοιες ενεργειες απο τους "γυρω" μας με την καταλληλη διαφωτιση μεσω του λογου μας και της δικης μας συμπεριφορας και γενικοτερα της δικης μας ζωης;

Ή τα ατομα αυτα ειναι καταδικασμενα λογω καρμα να προβουν οπωσδηποτε σε αυτο το διαβημα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπαρχει περιπτωση το περιβαλλον του ατομου να το εξωθει στην "υποχρεωτικη" επιλογη αυτης της λυσης
Εδώ μπορώ να σου απαντήσω Σκαπανέα...
Γιατί έχω συνομιλήσει με αρκετούς λίγα βήματα πριν...
Απελπισμένοι, χωρίς όνειρα...

Ναι το περιβάλλον εξωθεί, τον ήδη όμως διαμορφωμένο ψυχισμό.

Μερικές "εύθραυστες" ψυχές, που δεν αντέχουν την αδικία.
Το οικογενειακό περιβάλλον τους τροφοδοτούσε με τον θεό...
Ο θεός θα σε τιμωρήσει, ο θεός θα σε ευχαριστήσει, όλα ο θεός...
΄Εκανε τα παιδιά αυτά, να ακούμπησουν τόσες ελπίδες πάνω του, που ακόμα και ο θεός "λύγισε"...
Η απογοήτευση, ότι δεν τους "βλέπει", δεν τους "ακούει" τους έσπρωξε στις σκέψεις φυγής.
΄Οταν συνομιλώ με τέτοια άτομα, διαπιστώνω έναν εύθραστο ψυχισμό, που μεταφράζεται στην καθομιλουμένη "ύπερ-ευαισθησία"

Τα άτομα αυτά συνήθως είναι μοναχικά, γιατί το περιβάλλον τους τα αποδιώχνει σαν "τρελλάρες"... Η μοναξιά που επιζητούν, δεν είναι κατά βάση επιθυμητή από τα ίδια, αλλά αναγκάζονται να το κάνουν για να προστατευθούν.

΄Αλλη περίπτωση που γνωρίζω είναι ότι το άτομο οδηγήθηκε εκεί από έλλειψη αγάπης, ή μάλλον από ερωτική απογοήτευση.
΄Ομως και εκεί έπαιζε ρόλο ο εύθραυστος ψυχισμός...

Γενικά σε όλες τις περιπτώσεις που αντιμετώπισα (εντάξει δεν ήταν και πάρα πολλές, μην νομίζεις 4 μόνο) τα άτομα αυτά ήθελαν έναν ιδιαίτερα "ιδανικό" κόσμο, και δεν "άντεχαν" την μάχη...

Πνευματικά τώρα, αν μπορούμε να το εξηγήσουμε, σύμφωνα πάντα με την δική μου γνωμη, οι ψυχές αυτές "χρειάζονται" ένα ενδιάμεσο στάδιο ζωής για να βιώσουν αυτό το φρικτό πόνο, και να ξαναέρθουν με άλλες αντοχές. Γι' αυτό και επανέρχονται σχεδόν αμέσως. Είναι όμως επιλογή τους και γι' αυτό είπα παραπάνω τι να πεις γι' αυτό το τεράστιο θέμα.

Δεν έχει κανείς να συγχωρήσει ή να κατηγορήσει κανέναν για τις επιλογές του. Ο θάνατος δεν υπάρχει...Μια μετάβαση είναι σε ένα άλλο πεδίο. Η ψυχή είναι αθάνατη...Και πράττει τα πάντα για το ανώτερο καλό της, ακόμα και αν δεν φαίνεται στα "υλικά" μας μάτια.

Κατά την ταπεινή μου άποψη.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Τα άτομα αυτά συνήθως είναι μοναχικά, γιατί το περιβάλλον τους τα αποδιώχνει σαν "τρελλάρες"... Η μοναξιά που επιζητούν, δεν είναι κατά βάση επιθυμητή από τα ίδια, αλλά αναγκάζονται να το κάνουν για να προστατευθούν.
Κανενα ατομο δεν πρεπει να "εξωθειται" στη μοναξια, στη μοναχικοτητα και κατ' επεκταση προς το μοναχισμο, αν δεν το αντεχει.

Αρα μιλαμε για ψυχες οι οποιες δεν εχουν το σθενος να αντιμετωπισουν αυτο το φασμα και προτιμουν την " οριστικη " φυγη.

Και με αυτη την εννοια η Αυτοκτονια δεν αποτελει την προστασια την οποια επιδιωκουν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μην συγχέεις την ψυχή με την λογική.
Τις περισσότερες φορές δεν συμβαδίζουν. Γι' αυτό και τόσες πολλές αυτοκτονίες, γι' αυτό και τόση πολύ μοναξιά, γι' αυτό και τόσες πολλές ψυχικές ασθένειες...

Τα ποσοστά ατόμων με κρίσεις πανικού έχουν υπερπλασιαστεί...
Τα ποσοστά ατόμων με κατάθλιψη έχουν τριπλασιασθεί...
Τα ποσοστά ατόμων με μανίες συνεχώς αυξάνονται...

Αν δεν μπορέσει ο άνθρωπος να επικοινωνήσει με το πνεύμα του και να συνδυάσει λογική-πνεύμα, έχει "χαθεί"...

΄Οσοι έρχονται στο ρέικι, οι περισσότεροι, δεν λέω όλοι, πιάνουν την ζωή τους αλλιώς...Θέλουν μάλλον να την πιάσουν αλλιώς...αν τα καταφέρουν μόνο η θέλησή τους το ξέρει...

Πάντως και που δεν φτάνουν στην αυτοκτονία τι σημαίνει???
Αυτοκτονούν καθημερινά, ζώντας μόνο με το σώμα τους και υποφέροντας...από έναν βάναυσο κόσμο κλπ. κλπ.

Η μοναχικότητα είναι άλλη από την μοναξιά Σκαπανέα...Δεν συγκρίνονται.

Και μην γελιέσαι...Η φυγή δεν είναι οριστική...
Δεν θα έρθω σαν Βάσω, θα έρθω σαν Κώστας...Οι προηγούμενες εμπειρίες όμως θα συνεχιστούν μέχρι να τις αντιμετωπίσω...

Αλλωστε το πάνω-κάτω είναι πια δεδομένο...Είπα πεδία αλλάζει η ψυχή μας. Ποιός νοιάζεται για το ρούχο της?

΄Οταν η συνείδηση γίνεται συνειδητότητα, τότε έχει σημασία και το ρούχο!!! Γιατί θα είναι το τελευταίο υποχρεωτικό!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”