ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Φέτος βίωσα από πρώτο χέρι την διαδικασία και το άγχος των πανελλαδικών εξετάσεων.
Εκτός από την συμμετοχή του δικού μου παιδιού είχα και προετοιμασία μαθητών και ασφαλώς αλληλεπίδραση με άλλους καθηγητές, γονείς και μαθητές.

Γονείς να περιμένουν με τις ώρες έξω από τα εξεταστικά κέντρα. Να βγαίνουν τα παιδιά κουρασμένα και να αρχίζουν να τα πυροβολούν με ερωτήσεις. Γονείς να τρέμουν και να τραυλίζουν από το άγχος. Να υπολογίζουν ξανά και ξανά τους βαθμούς από τις απαντήσεις των παιδιών και να ζητούν διαβεβαιώσεις ότι πέρασαν.
Παιδιά έτοιμα να λιποθυμήσουν με πρόσωπα κόκκινα και την σφραγίδα της αποτυχίας στο πρόσωπό τους. Να συζητούν μυστικά μεταξύ τους και να κλείνονται στον εαυτό τους όταν δεν έχουν πάει καλά. Νεύρα, θυμοί, απογοήτευση, άρνηση.............
Καθηγητές να πιέζουν συνεχώς χωρίς ένα μπράβο αλλά να βλέπουν μόνο ελλείψεις και να υπολογίζουν την ψυχή των μαθητών με τα μόρια.

Έχω θυμώσει με όλο αυτό και παρότι προσπαθώ να κρατώ την ψυχραιμία μου, υπήρξαν στιγμές που την έχασα. Μα τι νομίζουν πια, ότι η ζωή τελειώνει με τις πανελλήνιες? Ότι η αξία των παιδιών μας είναι οι βαθμοί? Μιλάνε όλοι για την ταλαιπωρία που περνάνε οι γονείς αλλά κανείς δεν αναφέρεται στο ότι οι γονείς επιλέγουν την ταλαιπωρία και τραβάνε και τα παιδιά τους με το ζόρι.
Οι γονείς διοργάνωσαν γιορτή αποφοίτησης στο λύκειο και ήθελαν να φτιάξουμε και κεράσματα. Θάθελα νάξερα είναι οι γονείς που αποφοίτησαν ή τα παιδιά?

οφου, οφου :tosser: :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ψυχραιμία Ελλάκι μου :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Αστα αστα! Τι βασανο είναι αυτό! Ακομα το θυμάμαι.
Ειχα γράψει στα τρία απο τα τεσσερα μαθήματα πολύ καλά και μπήκα στην πρώτη μου επιλογή. Στο μαθημα που ήμουν σιγουρος ότι θα γράψω 20 και είχα γράψει 15, είδα εφιάλτη ενα χρόνο μετα (στις επομενες πανελλήνιες και ενώ ήμουν ήδη φοιτητής) ότι παω και το γράφω ξανα!
Μπλιάχ!!!!
Τι τραυμα για την ψυχή! @};- @};- :pale:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι μου σου κάνω μια αγκαλίτσα! :romance-kisscheek:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24498
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ελλάκι μου :x :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”