Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24498
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το instagram κέρδισε την πρώτη θέση ως το χειρότερο μέσο κοινωνικής δικτύωσης για την ψυχική υγεία των νέων σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα στην οποία συμμετείχαν σχεδόν 1500 άτομα ηλικίας 14-24 από το Ηνωμένο Βασίλειο.
‘Ώρα για selfie’, ‘Περίμενε μη φας ακόμα να βγάλω φωτογραφία για το Insta’, ‘Τι να γράψω κάτω από τη φωτογραφία;’, ‘Ποιοι είδαν τα story μου;’, ‘Πόσα like πήρα;’…Σας θυμίζουν κάτι οι παραπάνω ερωτήσεις; Ποιος δεν έχει λογαριασμό στο instagram στις μέρες μας; Ακόμη και όσοι αντιστέκονται στον πειρασμό του instagram και δεν έχουν ανοίξει -ακόμα- λογαριασμό λαμβάνουν βλέμματα απορίας όταν στη συνηθισμένη πλέον φράση ‘Πώς σε λένε στο instagram;’ απαντήσουν ‘Δεν έχω instagram’.

Πώς τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (ή αλλιώς social media) έχουν αποκτήσει τόση δύναμη και επιρροή στον ψυχισμό και στην καθημερινότητά μας; Θες η επιθυμία που νιώθουμε για επικοινωνία και σύνδεση αλλά αισθανόμαστε άβολα να την επιδιώξουμε πρόσωπο με πρόσωπο; Θες η λαχτάρα μας να πιστέψουμε ότι υπάρχει η τέλεια ζωή γεμάτη ταξίδια, ιδανικές σχέσεις και φιλίες, νόστιμα φαγητά, ακριβά ρούχα (η λίστα δεν τελειώνει ποτέ); Θες η βαθύτερη επιδίωξη μας για αποδοχή, αίσθημα ανήκειν και επιβεβαίωση; Όποιοι και να είναι οι λόγοι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, και συγκεκριμένα το instagram, κατέχουν πλέον πρωταγωνιστικό ρόλο στις συνήθειές μας.

Ενώ λοιπόν ‘διασκεδάζουμε’ μέσα από τις φωτογραφίες που παρακολουθούμε στο instagram και απολαμβάνουμε την πολυπόθητη αποδοχή των άλλων μέσω των like που κερδίζουμε, αναλόγως φυσικά πόσο ινσταγκραμική είναι η φωτογραφία που θα ανεβάσουμε, μας διαφεύγει πόση αρνητική επιρροή δεχόμαστε σε ψυχολογικό επίπεδο μέσα από την ενασχόλησή μας με το instagram.

Αξίζει να αναφερθεί ότι σε πρόσφατη έρευνα σχετικά με τα φαινόμενα εκφοβισμού και τη χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης φάνηκε πως νέοι που χρησιμοποιούν το instagram έχουν δεχθεί εκφοβισμό (bullying) κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια χρήσης του σε ποσοστό 42% ! Μάλιστα κάποιοι από αυτούς εκδήλωσαν στη συνέχεια συμπτώματα κατάθλιψης, αγχώδους διαταραχής, αυτοκτονικούς ιδεασμούς, αυτοτραυματιστικές συμπεριφορές, αποχή από το σχολείο και χρήση ναρκωτικών ουσιών.

Το instagram κέρδισε την πρώτη θέση ως το χειρότερο μέσο κοινωνικής δικτύωσης για την ψυχική υγεία των νέων σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα στην οποία συμμετείχαν σχεδόν 1500 άτομα ηλικίας 14-24 από το Ηνωμένο Βασίλειο.



Ενδεικτικά αναφέρονται οι παρακάτω συνέπειες που προκύπτουν όσο εμείς πιστεύουμε πως απλά περνάμε την ώρα μας και ‘χαζεύουμε’ στο instagram γιατί στο κάτω κάτω όλοι το κάνουν:

Eνθαρρύνονται τάσεις ναρκισσισμού καθώς το instagram βασίζεται στη φιλοσοφία της εικόνας, του image, επηρεάζοντάς μας να ανεβάζουμε όλο και περισσότερες φωτογραφίες με το πρόσωπό μας ή προσπαθώντας να πετύχουμε την τέλεια ‘αυθόρμητη’ πόζα. Έχετε αναρωτηθεί τι θα γινόταν αν αναρτούσαμε φωτογραφίες που μας δείχνουν λυπημένους ή να κλαίμε ή χωρίς φίλτρα;
Ενισχύεται η δυσκολία της συναναστροφής μας με τους άλλους από κοντά αφού νιώθουμε πιο άνετα να γνωρίσουμε νέα πρόσωπα πίσω από την ‘ασφάλεια’ μιας οθόνης και ενδεχομένως παροτρυνόμαστε να παρουσιάσουμε μια πιο ‘βελτιωμένη’ εκδοχή του εαυτού μας.
Η αυτοεκτίμησή μας αρχίζει να εξαρτάται από το πόσα like πήραν οι φωτογραφίες μας, ποιος είδε τις ιστορίες που ανεβάσαμε και αντέδρασε με ένα θετικό εικονίδιο, πόσοι σχολίασαν αυτά που έχουμε στο προφίλ μας. Κάτι τέτοιο οδηγεί στον ετεροπροσδιορισμό μας, δηλαδή στο να χτίζουμε το ποιοι είμαστε με βάση το πως μας βλέπουν οι άλλοι και όχι στον αυτοπροσδιορισμό μας, δηλαδή στο ποιοι είμαστε με βάση τι πιστεύουμε οι ίδοι για εμάς.
Αναπτύσσονται νέες τάσεις ανησυχίας όπως η λεγόμενη φοβία ότι θα ‘χάσουμε’ κάτι όσο δεν είμαστε συνδεδεμένοι στο instagram και ότι συμβαίνουν διάφορα ‘εκεί’ χωρίς εμάς, γνωστή ως Fear Of Missing Out (FOMO).
Kαταναλώνουμε τόση ενέργεια στο να προβάλλουμε πόσο τέλεια είναι η ζωή μας, έχοντας τραβήξει 50 φωτογραφίες για να διαλέξουμε την καλύτερη να ανεβάσουμε, που εκτός ότι σπαταλάμε χρόνο από την πραγματική μας ζωή τελικά οδηγούμαστε σε αισθήματα ανεπάρκειας. Όσο και να προσπαθούμε να αισθανθούμε πλήρης μέσα από το πόσο ευτυχισμένοι δείχνουμε στις φωτογραφίες μας, πόσο αγαπημένοι είμαστε με τον σύντροφό μας, πόσα καινούρια ρούχα αγοράζουμε, πόσες φορές την εβδομάδα πάμε γυμναστήριο τίποτα από όλα αυτά δε θα μας προσφέρει την αυτοαποδοχή που λαχταράμε καθώς πηγάζει από μέσα μας όχι από εξωτερική επιβεβαίωση.
Φαινόμενα εθισμού στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που διαρκώς αυξάνονται παρατηρούνται στις μέρες μας ειδικά σε νέους.
Φτάνουμε σε σημεία απώλειας επαφής με την πραγματικότητα καθώς δίνουμε όλο και περισσότερο χώρο στην ψεύτικη ζωή του instagram.
Εκθέτουμε τον εαυτό μας και τους αγαπημένους σε κίνδυνο που πολλές φορές δεν αντιλαμβανόμαστε αναρτώντας φωτογραφίες από προσωπικά στοιχεία όπως το μέρος που μένουμε ή είμαστε διακοπές και τα πρόσωπα των παιδιών μας.
Και τι να κάνουμε να σβήσουμε όλοι τα προφίλ μας και να προσποιηθούμε πως δεν υπάρχει το instagram; Φυσικά και όχι! Το instagram αποτελεί μία ακόμη πρόκληση της σύγχρονης ζωής και της τεχνολογίας ως μέρος αυτής. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να χρησιμοποιούμε το instagram με περισσότερη συνειδητότητα και σύνεση, να απολαμβάνουμε την χρήση του έχοντας υπόψιν τους λόγους που διατηρούμε έναν λογαριασμό εκεί οι οποίοι κάθε άλλο παρά παράδειγμα για το πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας χρειάζεται να είναι.

Όσο εμείς αφιερώνουμε χρόνο να μάθουμε τι είναι κοινωνικά αποδεκτό και πως πρέπει να ζούμε τη ζωή μας μέσα από την ψεύτικη τελειότητα του instagram μία πραγματική ζωή είναι εκεί έξω από τις οθόνες και περιμένει να την ανακαλύψουμε.

Πηγή : psychologynow.gr
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Μάνος »

Το πόσο συμφωνώ δεν λέγεται!!! Όταν ήρθα στη Μελβούρνη δεν είχα instagram. Εδώ το δημιουργήσα με σκοπό να αναρτώ αποκλειστικά και μόνο φωτογραφίες από την πόλη. Ότι έβλεπα και μου έκανε εντύπωση το απαθανάτιζα και το μοιραζόμουνα με τους φίλους μου. Με τον καιρό οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις αυξήθηκαν με αποτέλεσμα να μειωθούν και οι φωτογραφίες που έβγαζα. Από την άλη, το μάτι μου μάλλον συνήθισε πια και δεν μου φαινόταν κάτι άξιο προς φωτογράφιση οπότε έπαψα να αναρτώ...

Είχα βαρεθεί λοιπόν να βλέπω "αυθόρμητες" σέλφι, φαγητά, φώτο σε ανσασέρ, σε γυμναστήρια κλπ ώσπου το διέγραψα εντελώς. Πραγματικά δεν έβρισκα κανέναν λόγο να έχω ένα λογαριασμό που ο καθέ ένας προέβαλε μια εικόνα που συχνά δνε είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα. Αν και οι κοινωνικές μου δραστηριότητες δεν ήταν πολλές, στις παρέες μου έβλεπα μια τάση του να ανεβάσουμε στο instagram που είμαστε, με ποιούς είμαστε, τι τρώμε και γενικά πόσο καλά περνάμε. Περνάμε όμως καλά; Στην παρέα μέσα υπήρχε ένας πρόσκαιρος ενθουσιασμός για τη φώτο σε σχέση με το πως θα την βγάλουμε, ποιο φίλτρο θα χρησιμοποιήσουμε κλπ και αφού τελείωναν όλα αυτά έπεφτε σιωπή. Σα να μην υπήρχε κάτι άλλο ενδιαφέρον να μοιραστείς... Κάπως να επικοινωνήσεις ρε παιδί μου... Τίποτα! Η μόνη έγνοια από εκεί και μετά ήταν το πόσα like θα έπαιρνε η φώτο και από ποιόν.

Όλο αυτό το σκηνικό διαπίστωσα πως δεν με αφορούσε καν. Δεν με αφορούσαν επίσης και οι συναναστροφές με τέτοιους ανθρώπους, οπότε και απομακρύνθηκα. Τους τελευταίους μήνες άρχισα να συναναστρέφομαι με ανθρώπους που έχω κοινά ενδιαφέροντα, κοινές ανησυχίες χωρίς την παραμικρή σκορδοκαϊλα για το instagram. Και με αυτούς τους ανθρώπους όποτε βρισκόμαστε, τι όμορφα που περνάμε και τι ωραίες συζητήσεις που κάνουμε χωρίς κανείς μας να έχει την ανάγκη να δείξει προς τα έξω το πόσο καλά περνάει! ...Αν ήμουν Ελλάδα πιθανόν να διέγραφα και το φβ. Για την ώρα όμως το κρατάω...

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και εμένα δεν μου αρέσει και ο μόνος λόγος που έχω είναι αποκλειστικά γιατί ανεβάζω τα κοσμήματα μου για να αναδείξω την δουλειά μου,γιατί όλοι το είχαν κάνει τόσο μεγάλο θέμα ότι είναι καλό ,δεν σερφάρω πλέον καθόλου γιατί το θεωρώ ανούσιο και επίσης πολύ που με ακολουθούν όταν βλέπουν ότι δεν τους ακολουθώ με διαγράφουν την επόμενη μέρα και όλας .
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιος δεν έχει λογαριασμό στο instagram στις μέρες μας;
L-)

Ας πούμε ότι το φβ εξυπηρετεί την διεύρυνση του κοινωνικού τομέα...Να συνδεθείς και με άλλους ανθρώπους να δεις νέες ιδέες, απόψεις, φιλοσοφίες. Εμένα, λόγω του ότι δεν έχω τηλεόραση, με εξυπηρετεί να μαθαίνω και νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο...Παρ' όλα αυτά είμαι φειδωλή πια στις αναρτήσεις μου. Τείνω να το καταργήσω...
Το instagram τι εξυπηρετεί? Δεν το έχω καταλάβει...

Ίσως μόνο για επαγγελματικούς λόγους να χρειάζεται...Δεν το ξέρω...
Όμως είναι το νέο στάτους της κοινωνίας μας...και της μοναξιάς της


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Μάνος »

Ακριβώς Βασούλα μου... Και της μοναξιάς της...!!!
:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Ellaki »

μπήκα κι εγώ και δεν 'εχω ανεβάσει ποτέ τίποτε :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24498
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ούτε και γω έχω instagram και με το Fb δεν πολυασχολούμαι .
Το instagram είναι η καινούργια εμμονή και ο εθισμός , όλοι έχουν πέσει με τα μούτρα σαυτό , μέχρι να ξεφυτρώσει κάτι άλλο !!! :D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Μάνος »

Σίγουρα θα ξεφυτρώσει κάτι άλλο Αλεξάκι μου. Δεν πρέπει να μας αφήσουν στιγμή αποπροσανατολισμένους! Πάντα κάτι θα υπάρχει για να του στρέφουν την προσοχή μας αλλού. Με το instagram σακάτεψαν την επικονωνία. Όχι ότι πριν από αυτό υπήρχε, αλλά τώρα φρόντισαν ότι είχε απομείνει να την ξακάνουν. Για να δούμε τι έχει σειρά;

Το ερρώτημα είναι εμείς τι κάνουμε για όλο αυτό;
Απλοί παρατηρητές της ζωής μας από την παιδική μας ηλικία, να την κοιτάμε και να θεωρούμε πως αυτό είναι ζωή...

Χαρά, Αγάπη, Σεβασμός, Εκτίμηση, Αποφασιστηκότητα, Αξιοπιστία, Ευγένεια, Γεναιοδωρία, Ειλικρήνια, Πίστη, Αφοσίωση... Λέξεις μεγάλες και πως να στριμωχτούν στην βαλίτσα της παρατήρησης αυτής;

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Ellaki »

Χαρά, Αγάπη, Σεβασμός, Εκτίμηση, Αποφασιστηκότητα, Αξιοπιστία, Ευγένεια, Γεναιοδωρία, Ειλικρήνια, Πίστη, Αφοσίωση... Λέξεις μεγάλες και πως να στριμωχτούν στην βαλίτσα της παρατήρησης αυτής;
........και θα συνεχίσουν να είναι μεγάλες όσο εμείς πιστεύουμε ότι είμαστε μικροί και μεγαλώνουμε τις βαλίτσες για να κουβαλάμε........ :-( >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ψεύτικη τελειότητα του Instagram

Δημοσίευση από Μάνος »

Έτσι ακριβώς Ελλάκι μου
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”