ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ΔΕΝ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΜΕ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΡΟΠΟ!

Το προσωπικό "μάθημα" ενός παιδιού μέσα από τον χαώδη κόσμο των ναρκωτικών, γίνεται "μάθημα" και για τους γονείς του...
Ακόμα δεν γνωρίζω, αν μπορούν να το αποφύγουν. ΄Ομως αφιέρωσα πολύ χρόνο για να μην γίνει επιλογή των παιδιών μου και όσων παιδιών βρέθηκαν κοντά μου.

Αφιερώνω αυτό το post στην φίλη που τώρα περνάει αυτόν τον "δρόμο", με πολύ αγάπη και κατανόηση. Και της θυμίζω...το μάθημα κάποια στιγμή το μαθαίνουμε...και προχωράμε στην ζωή μας, έχοντας αδράξει την εμπειρία, που μας κάνει σοφότερους και όχι "πεθαμένους"...Τίποτα δεν "ομορφαίνει" περισσότερο την ψυχή μας από την θέληση να ζήσουμε ουσιαστικά...

Επαναλαμβάνω τα δικά σου λόγια:
"Ο δρόμος των ναρκωτικών είναι ψεύτικος παράδεισος και, δυστυχώς, μαζί τους η απομάκρυνση μου από την "κόλαση" κρατάει μόνο δύο δευτερόλεπτα..."

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, μα τι είναι εύκολο στην ζωή μας?


Μία επισήμανση για όσους θεωρούν ότι τα ναρκωτικά τους βοηθούν να ξεφύγουν από τον κόσμο των ψευδαισθήσεων. Για όσους θεωρούν ότι με τα ναρκωτικά θα "δραπετεύσουν" από την ζωή και θα βρεθούν στην πραγματικότητα της ψυχής. Για όσους θεωρούν ότι το μεγαλείο ενός "ταξιδιού" σε άλλους κόσμους, θα τους κάνει σοφότερους και θα τους "γλυτώσει" δρόμο!

-----------------------------------------------------------------------------------

Από το βιβλιο ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ του Dan Millman - εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ


"Πολύ θα ήθελα να έχω την εμπειρία των ανωτέρων επιπέδων"

"Υπαρχουν συγκεκριμένες μυστικιστικες τεχνικές και ουσίες που είναι γνωστό από αιώνες, ότι σου επιτρέπουν να ρίξεις μια ματιά στα ανώτερα επίπεδα. Πρέπει όμως να τις μεταχειριζόμαστε σαν ιερές και όχι σαν διασκεδαστικές ή ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Πολλοί άνθρωποι, άλλοι με καλές προθέσεις, άλλοι βαριεστημένοι, μόνοι ή απελπισμένοι, προκαλούν πνευματικές εμπειρίες μέσω διαφόρων τεχνικών. Μετά όμως; Τι τους έμεινε; Επιστρέφουν στην φυσιολογική τους κατάσταση και είναι περισσότερο απελπισμένοι από πριν.

Το πνεύμα βρίσκεται πάντα εδώ, μαζί μας, γύρω μας, μέσα μας. Αλλά δεν μπορείς να κόψεις δρόμο για να φτάσεις σ' αυτή τη συνειδητοποίηση. Οι μυστικιστικες πρακτικές προκαλούν καταστάσεις ανεβασμένης συνειδητότητας, αλλά αν οι εμπειρίες δεν είναι "γειωμένες" σε μια υπεύθυνη ζωή, σ'αυτήν εδώ τη διάσταση, δεν οδηγούν πουθενά.

Εκείνοι που προσπαθούν να δραπετεύσουν από τον κόσμο μέσω πνευματικών εμπειριών, κάνουν μεγάλο λάθος γιατί αυτή τους η αναζήτηση εντείνει το ίδιο το δίλημμα που προκάλεσε αυτή την αναζήτηση.

Η επιθυμία να ξεπεράσει κανείς τη βαρεμάρα, τη σάρκα και τη θνητότητα είναι φυσιολογική και κατανοητή. Αλλά όσοι εφαρμόζουν εγωκεντρικες τεχνικές για να αποφύγουν τα διλήμματα της καθημερινής ζωής, θα ανέβουν τα σκαλοπάτια και μετά θα ανακαλύψουν ότι έχουν διαλέξει λάθος σκάλα.
Η καθημερινή ζωή είναι η αρένα του ειρηνικού πολεμιστή. Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μακάρι η αγάπη και το φώς να βοηθήσουν όλους όσους παίρνουν αυτό το μάθημα... Μακάρι να τους δοθεί δύναμη να αντέξουν τον δύσκολο δρόμο που έχουν να περπατήσουν...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό και έχει πολλές πτυχές....
Έχω μάθει στη ζωή μου να ακούω τα πάντα, απλά λόγω πεποίθησης τόσα χρόνια δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο ή να ακολουθήσω αυτό το δρόμο.. παρόλο που μου προσφέρθηκε απλόχερα..!

Να που όμως έρχεται η ώρα που ζητάς τις προκλήσεις σου και σου έρχονται όχι με τον τρόπο που τις είχες φανταστεί...έτσι και εγώ καλούμαι να βοηθήσω κάποιον που ήρθε κοντά μου για να είμαι εκεί και να αισθάνεται την παρουσία μου δυνατή δίπλα του για να καταφέρει να ακολουθήσει ενα μονοπάτι πιο φωτεινό....πιο αληθινό....και πιο ουσιαστικό...!Είμαι εκεί γιατί θέλω και γιατί η βοήθεια στον άλλον όταν δεν υπάρχει ελπίδα είναι δώρο...και η ελπίδα είναι το λιγότερο που μπορούμε να δώσουμε!!!

....τα ναρκωτικά δεν αγαπούν τις καρδιές των ανθρώπων...αντίθετα τους υπόσχονται ευτυχία και τους γκρεμίζουν στο δευτερόλεπτο...
Και μη σας ξεγελάει κανένας με τα "ελαφριά" και τα "¨βαριά"....ΟΛΑ την ίδια ψευδαίσθηση σου χαρίζουν...αλήθεια πουθενά!!!!

8)
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι...
Εμμανουέλα έγραψε:....τα ναρκωτικά δεν αγαπούν τις καρδιές των ανθρώπων...αντίθετα τους υπόσχονται ευτυχία και τους γκρεμίζουν στο δευτερόλεπτο...
Και μη σας ξεγελάει κανένας με τα "ελαφριά" και τα "¨βαριά"....ΟΛΑ την ίδια ψευδαίσθηση σου χαρίζουν...αλήθεια πουθενά!!!!
>:d< >:d< >:d<
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από lazaros »

Η καθημερινή ζωή είναι η αρένα του ειρηνικού πολεμιστή. Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι..."

Πόσες φορές ήθελα να φύγω απο την υλική αρένα.....τώρα όμως εδώ..... :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Λαζαράκο...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λαζαράκο, αν μπορούσα να κάνω έναν ορό αλήθειας στους ανθρώπους, το 90% θα ομολογούσαν ότι θα ήθελαν να τελειώσει τούτο το μαρτύριο που λέγεται Ζωή στον Φυσικό Κόσμο...Θα ήθελαν να φύγουν για Ανώτερα Πεδία, από το Υλικό...

Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί...Εδώ είμαστε για το Πνεύμα μας και αν μην τι άλλο, αυτό χρειάζεται να σεβαστούμε, όταν από φιλοδοξία δομούμε τον Εαυτό μας με όλες εκείνες τις πλασματικές αξίες, οικογένειες, θρησκείες, σπίτια και τις κάνουμε εξάρτηση από την ζωή που δεν θέλουμε...

Φυσικά το να προχωράς με τόσα βάρη στην Ζωή, ποιός θα το ήθελε? Κοίτα όμως...οι άνθρωποι συνεχίζουν και τα κουβαλάνε, όσα τους φόρτωσαν οι άλλοι σαν ζωή...Και κάνουν και τους χαρούμενους κιόλας!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από lazaros »

Ναι Βασούλα μου έτσ ακριβώς......και εγω κουβάλαγα διάφορα και το κακό ήταν ότι δεν ήμουν και καλός κουβαλητής οπότε απποριψη και απο εκει......ρε δε πάνε στα κομμάτια οι βρυκόλακες..... >:P

Βασούλα μου.... :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Λαζαρακο μου δεν εισαι και ο μονος... εγω οχι μονο ηθελα να φυγω φαντασιονομουν και προσευχομουν για αυτο.. ολο με μια λεξη στο στομα ημουν θεε μου παρε με απο εδω...
Μεχρι που ο δρομος μου συναντησε την Βασουλα μας... και οκ πηρε χρονια να αντιληφθω την ομορφια της ζωης αλλα σημασια εχει οχι το αποτελεσμα..

Πιστευω ακραδαντα αυτο που λεει η Βασουλα οτι το 90% θα ηθελαν να φυγουν απο εδω..


@};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

Vaso έγραψε: Η καθημερινή ζωή είναι η αρένα του ειρηνικού πολεμιστή. Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι..."[/b][/i]
:x >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

αυτό που μου έμαθε η Βασούλα είναι η μαγικότερη φρασούλα

<ήρθα για να ζήσω και, σαν Έλλη θα ζήσω μόνο μια φορά> @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από eirini »

Ellaki έγραψε:<ήρθα για να ζήσω και, σαν Έλλη θα ζήσω μόνο μια φορά>
Vaso έγραψε:Εδώ είμαστε για το Πνεύμα μας και αν μην τι άλλο, αυτό χρειάζεται να σεβαστούμε, όταν από φιλοδοξία δομούμε τον Εαυτό μας με όλες εκείνες τις πλασματικές αξίες, οικογένειες, θρησκείες, σπίτια και τις κάνουμε εξάρτηση από την ζωή που δεν θέλουμε...

Φυσικά το να προχωράς με τόσα βάρη στην Ζωή, ποιός θα το ήθελε? Κοίτα όμως...οι άνθρωποι συνεχίζουν και τα κουβαλάνε, όσα τους φόρτωσαν οι άλλοι σαν ζωή...Και κάνουν και τους χαρούμενους κιόλας!
lazaros έγραψε:Η καθημερινή ζωή είναι η αρένα του ειρηνικού πολεμιστή. Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι..."
Μάνος έγραψε:Το πνεύμα σου δίνει ό,τι χρειάζεσαι εδώ και τώρα. Εξελίσσεσαι, όχι προσπαθώντας να βρεθείς κάπου αλλού, αλλά δίνοντας προσοχή και αγκαλιάζοντας αυτό που βρίσκεται μπροστά σου. Μόνο τότε μπορείς να κάνεις το επόμενο βήμα, σ'όποιο επίπεδο και αν εργάζεσαι...
Είμαι πολύ χαρούμενη... αρχίζω και το νιώθω, αλήθεια @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eirini την 13 Απρ 2014 2:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Λαζαράκο >:d< >:d< >:d<
Αμαλάκι μου >:d< >:d< >:d<
Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Έλλη μου >:d< >:d< >:d<
Παιδάκια όλα >:d< >:d< >:d<
:x :x :x
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”