ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τι είναι το grooming -
Πώς θα προφυλαχθούν τα παιδιά;


Το διαδικτυακό «grooming» συµβαίνει όταν ένας ενήλικας έρχεται σε επαφή µέσω του διαδικτύου µε ένα παιδί ή έφηβο προκειµένου να το συναντήσει από κοντά και να το εκµεταλλευτεί µε πολύ άσχηµο τρόπο. Το διαδικτυακό grooming ή αλλιώς η «αποπλάνηση» µέσω διαδικτύου είναι ένα έγκληµα που τιµωρείται αυστηρά σε όλες τις χώρες της Ευρώπης. Μπορεί να συµβεί σε όλους τους ιστοχώρους που είναι πολύ δηµοφιλείς στους εφήβους και στα παιδιά όπως στα διαδικτυακά παιχνίδια, στα κοινωνικά δίκτυα (π.χ. facebook, stardoll), στα δωµάτια συνοµιλίας (chat rooms) κ.λπ.

Κάποιοι διαδικτυακοί groomers µπορεί να προσποιούνται ότι είναι συνοµίληκοι µε τα παιδιά (π.χ. βάζοντας ψεύτικη φωτογραφία προφίλ και δηλώνοντας ψευδή ηλικία). Γι' αυτό είναι σηµαντικό να είµαστε πολύ προσεκτικοί µε ποιον συνοµιλούµε στο διαδίκτυο. Ακόµα, οι διαδικτυακοί groomers συνήθως έχουν γνώσεις στο να χειρίζονται ψυχολογικά και συναισθηµατικά τους εφήβους (π.χ. γνωρίζουν την εφηβική γλώσσα και τον εφηβικό τρόπο σκέψης) και γι' αυτό µπορεί να χρησιµοποιούν διάφορες τεχνικές προκειµένου να αποκτήσουν αρχικά την εµπιστοσύνη του εφήβου.

Ας μάθουμε να αναγνωρίζουμε τη διαδικασία αυτή

Η διαδικασία αυτή µπορεί να περιλαµβάνει κάποιες από τις παρακάτω τεχνικές: Ας θυµόµαστε ότι τα παραπάνω παραδείγµατα µπορεί από περίπτωση σε περίπτωση να διαφέρουν! Άλλωστε, η συνοµιλία αυτή µπορεί να κρατήσει για πάρα πολύ καιρό έως και χρόνια προκειµένου ο θύτης να πείσει το παιδί και να το κάνει να τον εµπιστευτεί.

• «Ας µιλήσουµε πιο ιδιωτικά» (προκειµένου να γίνει η κουβέντα πιο ιδιωτική όπως σε ενα προσωπικό chat ή στο κινητό τηλέφωνο).

• «Πού βρίσκεται ο υπολογιστής; Από πού µου µιλάς τώρα;» (προκειµένου να δει εάν κάποιος ενήλικας ή γονέας είναι κοντά).

• «Ποιος είναι ο αγαπηµένος σου ηθοποιός; Συγκρότηµα; Τραγουδιστής;» (προκειµένου να εξοικειωθεί συναισθηµατικά το παιδί ή και να του κάνει δώρο κάποιο εισιτήριο για συναυλία)

• «Ξέρω κάποιον που µπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις καριέρα µοντέλου / χορεύτριας / ηθοποιού» (προκειµένου να φλερτάρει και να ενθαρρύνει προσωπική συνάντηση)

• «Ξέρω έναν τρόπο που µπορείς να βγάλεις εύκολα και γρήγορα χρήµατα» (προκειµένου να δείξει ότι ενδιαφέρεται για το παιδί και να το εκµεταλλευτεί)

• «Πες µου τι σε απασχολεί. Ακούγεσαι πολύ στεναχωρηµένος. Μπορώ να σε βοηθήσω» (προκειµένου να κερδίσει την εµπιστοσύνη του παιδιού και να χτίσει έναν ισχυρό συναισθηµατικό δεσµό)

• «Μην πεις σε κανέναν για την καινούργια µας γνωριµία. Ας την κρατήσουµε µυστική από όλο τον κόσµο. Μόνο εγώ και εσύ θα ξέρουµε» (προκειµένου να µην αποκαλύψει το παιδί σε κανέναν τι συµβαίνει)

• «Ποιος είναι ο αριθµός του κινητού σου/Η διεύθυνση του σπιτιού σου/σε ποιο σχολείο ή φροντιστήριο πηγαίνεις κ.λ.π.» (το να ζητήσει προσωπικές πληροφορίες συνήθως συµβαίνει σε µετέπειτα στάδιο όταν το παιδί ήδη νιώθει µεγάλη οικειότητα και εµπιστοσύνη)

• «Είσαι η αδερφή ψυχή µου. Ταιριάζουµε τόσο πολύ. Είσαι η αγάπη της ζωής µου» (προκειµένου το παιδί να δεσµευτεί συναισθηµατικά και να νιώσει παρόµοια συναισθήµατα) •«Έχεις κάνει ποτέ ερωτική σχέση;» (προκειµένου να αποφασίσει µε ποιο τρόπο θα το προσεγγίσει)

• «Θα σου στείλω κάτι που θα σου αρέσει, αλλά πρέπει να υποσχεθείς ότι δεν θα το δείξεις σε κανέναν άλλο. Θα είναι το κοινό µας µυστικό» (η αποστολή µπορεί να περιλαµβάνει βίντεο ερωτικού περιεχοµένου προκειµένου να εξοικειώσει το παιδί µε τέτοιες σκηνές)

•«Εάν δεν κάνεις... αυτό που σου ζητάω... τότε θα... στείλω τις φωτογραφίες που µου έστειλες στο σχολείο σου και στους γονείς σου» (προκειµένου να εκβιάσει το παιδί να κάνει αυτό που ζητάει, ούτως ώστε το παιδί να νιώσει φόβο και ενοχή και να µην αποκαλύψει σε κανένα τι συµβαίνει)

Ας δούµε όµως και ένα παράδειγµα

Ο Γιώργος είναι 16 ετών. Εδώ και έξι µήνες µιλάει µε µια συνοµίληκή του σε µια πολύ διάσηµη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης. Η γνωριµία τους έγινε τυχαία όταν αυτή του έκανε πρόταση φιλίας και ο Γιώργος χωρίς δεύτερες σκέψεις το αποδέχτηκε µιας και είχαν και κοινούς φίλους (άλλωστε πίστευε ότι ήταν συνοµίληκη και φαινόταν αρκετά ενδιαφέρουσα). Το κορίτσι δεν έµενε στην Ελλάδα και η συνοµιλία τους γινόταν κυρίως στα Αγγλικά. Έκτοτε µιλούσαν διαρκώς. Σταδιακά ο Γιώργος άρχιζε να την εµπιστεύεται πολύ. Της εκµυστηρευόταν όλες τις σκέψεις, τα συναισθήµατα και τους προβληµατισµούς του, ενώ εκείνη φαινόταν ότι ενδιαφερόταν πολύ για εκείνον. Έλεγαν ότι ήταν αδερφές ψυχές γιατί ταίριαζαν τόσο πολύ. Μάλιστα, είχαν κανονίσει και συνάντηση σε µια χώρα της Ευρώπης όταν θα ενηλικιωνόντουσαν. Αφού ο Γιώργος δυσκολευόταν οικονοµικά, το κορίτσι θα κάλυπτε το εισιτήριό του. Όταν κάποια στιγµή εκείνη του ζήτησε να της στείλει κάποιες πιο προσωπικές φωτογραφίες για να.. γνωριστούν καλύτερα, ο Γιώργος τις έστειλε χωρίς ίχνος υποψίας. Στη συνέχεια και αφού πέρασαν 2 χρόνια αποδείχτηκε ότι το κορίτσι ήταν ένας ενήλικας που είχε σκοπό την εκµετάλλευση νέων παιδιών.

Πώς µπορείς να αντιδράσεις έξυπνα και να παραµείνεις ασφαλής

• Θυµόµαστε πάντα ότι είναι εύκολο στο Διαδίκτυο να πει κάποιος ψέµατα για το ποιος πραγµατικά είναι.

• Ας είµαστε προσεκτικοί ποιους αποδεχόµαστε να γίνουν “φίλοι” και µε ποιους µιλάµε στο Διαδίκτυο.

• Χρησιµοποιούµε τις ρυθµίσεις απορρήτου στους ιστοχώρους που επισκεπτόµαστε. Προσαρµόζουµε τις ρυθµίσεις, έτσι ώστε να µη βλέπουν όλοι το προφίλ µας ή τις φωτογραφίες µας!

• Δε βάζουµε προκλητικά ονόµατα (username) στο προφίλ µας.

• Δεν κανονίζουµε ΠΟΤΕ συναντήσεις µε ανθρώπους που στην ουσία δεν γνωρίζουµε, ακόµα και αν έχουµε γίνει “φίλοι” στο Διαδίκτυο.

• Δεν ανταλλάσουµε ευαίσθητες προσωπικές πληροφορίες ή ακατάλληλα βίντεο και φωτογραφίες. Μπορούν να µείνουν για πάντα στο Διαδίκτυο και να διανεµηθούν στον οποιονδήποτε!

• Δε δελεαζόµαστε ποτέ από τα χρήµατα και τα δώρα. Ακόµα και αν κάποιος σε πληρώσει για να κάνεις κάτι ακατάλληλο, παραµένει να είναι κακοποίηση.

• Ζητάµε τη συµβουλή και την υποστήριξη κάποιου ενήλικα που ξέρουµε ότι µας αγαπάει και που εµπιστευόµαστε (π.χ. γονέα, καθηγητή). Ακόµα και αν νιώθουµε άσχηµα γι΄αυτό όπως ντροπή, φόβο (ότι θα µου στερήσουν την πρόσβαση στο Διαδίκτυο ή ότι θα µου φερθούν άσχηµα), ή και ενοχές (ότι θα στεναχωρήσω πολύ τους γονείς µου), θυµάµαι ότι η σωµατική µου και η ψυχική µου ακεραιότητα είναι προτεραιότητα και οφείλουµε εγώ και οι γονείς µου να την προστατεύουµε.

• Έχουµε στο νου µας ότι ακόµα και αν ο συνοµιλητής µας στο Διαδίκτυο είναι πραγµατικά αυτός που φαίνεται (π.χ. τον έχουµε δει σε web camera), υπάρχει πάντα η πιθανότητα να είναι µέλος ενός κυκλώµατος (δόλωµα) που εκµεταλλεύεται παιδιά.

• Σε κάθε περίπτωση δεν ενδίδουµε σε κανένα εκβιασµό και θυµόµαστε ότι µπορούµε να απευθυνθούµε και στους παρακάτω φορείς: Safeline.gr: Ελληνική Ανοιχτή Γραµµή για το παράνοµο περιεχόµενο στο Διαδίκτυο (http://www.safeline.gr" onclick="window.open(this.href);return false;) του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Στις κατά τόπους εισαγγελικές υπηρεσίες Στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήµατος

www.help-line.gr

Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Εξατοµικευµένη και ανώνυµη υποστήριξη µέσω chat από το εξειδικευµένο προσωπικό µας.

Οι ενδιαφερόµενοι µπορούν να επικοινωνούν τις εργάσιµες ηµέρες και ώρες 15.00 - 17.00.

Τηλ. 210 6007686 e-mail: info@help-line.gr
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ευχαριστούμε Αλεξιακι :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17528
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ευχαριστούμε :romance-kisscheek: @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Πολύ χρήσιμο... Ευχαριστούμε Αλεξάκι! :romance-kisscheek:

Την τελευταία φορά που ήμουν Ελλάδα μιλούσα με μια φίλη μου (ήμασταν στην ίδια τάξη στο λύκειο για την ακρίβεια) και ήταν πολύ λυπηρό όταν την άκουσα να μου αφηγείται την δική της ιστορία που έπεσε θύμα σε μια ανάλογη περίσταση. Η ηλικία τελικά δεν παίζει και ρόλο. Κάποιες φορές η αποξένωση του ανρθώπου είναι τόσο μεγάλη και αυτό τον κάνει ακόμα πιο εύκολο θύμα. Βλέπει ξαφνικά τον άγνωστο με τον οποίο επικοινωνεί σα μια "σανίδα σωτηρίας" :-( :-( :-(

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ετσι είναι Μανούλη μου , γιαυτό χρειάζεται να ξεκινήσουμε να μιλάμε με τα παιδιά
και να τους εξηγούμε με αλήθεια , ειλικρίνεια και αγάπη ,
από μικρά ό,τι συμβαίνει γύρω τους , ωστε όταν μεγαλώσουν να γίνουν συνειδητοί ενήλικες :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

πωπω :-<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από ALEXOULA »


Ενημερωτική εκστρατεία "SAY NO" της EUROPOL
Ο διαδικτυακός σεξουαλικός εκβιασμός (sextortion)



Ο διαδικτυακός σεξουαλικός εκβιασμός (sextortion), είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο/taboo που μετράει πολυάριθμα θύματα. Αποτελεί μια νέα μορφή εκβιασμού, όπου μέσω μηνυμάτων σεξουαλικού περιεχομένου (sexting), οι δράστες προσεγγίζουν κυρίως παιδιά και νέους, με στόχο να αποσπάσουν ευαίσθητο προσωπικό περιεχόμενο. Στη συνέχεια απειλούν τα θύματά τους με δημοσιοποίηση του υλικού, είτε για να συναντηθούν μαζί τους είτε για να τους αφαιρέσουν χρηματικά ποσά. Ο λόγος που το sextortion έχει εξαπλωθεί είναι γιατί τα θύματα προτιμούν να υπομένουν τον εκβιασμό παρά να διακινδυνέψουν να αποκαλυφθεί ευαίσθητο προσωπικό περιεχόμενο στην οικογένεια και τους φίλους τους.

Η Ευρωπαϊκή Αστυνομία (Europol) επιχειρεί να φωτίσει το θέμα με σκοπό να το απομυθοποιήσει, καθώς μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε και ως εκ τούτου να το απενοχοποιήσει καλώντας όλα τα θύματα να μη διστάσουν να επικοινωνήσουν το πρόβλημα τους στις αρχές. Είναι η πρώτη φορά που η Europol διοργανώνει εκστρατεία ενημέρωσης σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, γεγονός που δείχνει ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη για τη προστασία μας στο διαδίκτυο.

Η Χανιώτικη εταιρεία παραγωγής ταινιών INDIGO VIEW σε συνεργασία με την ευρωπαϊκή αστυνομία (Europol) δημιούργησαν μια ταινία μικρού μήκους για τον διαδικτυακό σεξουαλικό εξαναγκασμό η οποία αποτελεί μέρος της πανευρωπαϊκής εκστρατείας << Say No! >> με σκοπό να ενημερώσει όλους τους ευρωπαίους πολίτες για το sextortion. H ταινία μεταφράστηκε σε όλες τις γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σκοπό να ενημερωθούν σωστά όλοι οι ευρωπαίοι πολίτες και επιπλέον να μπορούν τα θύματα να υποβάλλουν άμεσα τις καταγγελίες τους στις γραμμές υποστήριξης των μονάδων δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κάθε ευρωπαϊκής χώρας. Αυτή τη στιγμή η Europol προωθεί την ταινία μέσα από ιστοσελίδες και σελίδες στο facebook των τοπικών αρχών της Ευρώπης και μετράει ήδη εκατομμύρια προβολές πανευρωπαϊκά.


Δείτε το βίντεο εδώ:



Πηγή : ΑΓΏΝΑΣ ΤΗΣ ΚΡΉΤΗΣ Εφ.Online edition
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

:-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

:-( :-(
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17528
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Sextortion, Μπλε Φαλαινα, που θα πάει πια αυτό? :-( :-( :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-(

Αλεξιάκι ευχαριστούμε :romance-hearteyes:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”