.....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

.....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εικόνα


<< Αυτούς τους Ολυμπιακούς αγώνες θα τους θυμαμαι ως τον απόλυτο εξευτελισμό της γυναίκας. Το να βλέπεις ένα γυναικείο σώμα μέσα σε στολή βατραχανθρώπου να παίζει βόλευ, να τρέχει σε αγώνες ταχύτητας ή κολύμβησης αυτού του επιπέδου δεν το χαίρεσαι. Ούτε το θαυμάζεις. Κλαίει η ψυχή σου.
Οι μουσουλμάνοι γελοιοποίησαν τις γυναίκες αθλήτριες υποβάλλοντας τες όχι μόνο στον εξευτελισμό της γελοίας αμφίεσης, αλλά και στο βασανιστήριο του να προσπαθείς να αγωνιστείς με τα χίλια εμπόδια που σου φέρνει η "στολή" σου. Πολύ αμφιβάλλω αν όλες αυτές είχαν πιάσει τις επιδόσεις που απαιτούνται για την συμμετοχή σε μία τέτοια διοργάνωση.
Επρεπε όμως να δοθεί το μουσουλμανικό μήνυμα. Οι πλούσιες μουσουλμανικές χώρες αγοράζουν πλέον τα πάντα. Ακόμη και τους Ολυμπιακούς. Ακόμη και την παγκόσμια συνενοχή στα βασανιστήρια και τον εξευτελισμό της γυναίκας. Οι συμμετοχές αυτές προβάλλονται ως κατόρθωμα και χειραφέτηση των γυναικών στο Ισλάμ. Οχι ως εξευτελισμός. Ούτε ως βασανιστήριο. Προπαγάνδα όσο δεν παίρνει.
Οι μουσουλμάνοι βέβαια πέρασαν το μήνυμα τους σε πολλά επίπεδα. Εριξαν μία ροχάλα όσο το Ολυμπιακό στάδιο στα μούτρα όλων των γυναικών του πλανήτη, όλων των αθλητών, όλου του δυτικού κόσμου. Γιατί οι μουσουλμάνοι που έστειλαν γυναίκες αθλήτριες ντυμένες πατρινό καραναβάλι για πάντα για να διαγωνιστούν γνώριζαν πολύ καλά ότι εκατομμύρια μάτια στον πλανήτη θα μπορούσαν να δουν τα βασανιστήρια των γυναικών αυτών live. Και δεν εξευτέλισαν μόνο αυτές τις γυναίκες, που φυσικά έπαιξαν τον ρόλο για τον οποίο προορίζονταν μια χαρά. Ας μην γελιόμαστε. Καμία από αυτές δεν πήγε εκεί για τους αγώνες.
Εξευτέλισαν και την Ολυμπιάδα, και την άθλια Επιτροπή που επέτρεψε αυτές τις αθλιότητες και τους θεατές και όλους εμάς που αντί να αστράφτουμε και να βροντάμε καθόμαστε και κοιτάμε ένα ολόκληρο σύστημα να μας βιάζει το μυαλό και την ψυχή. Μέχρι πότε; Μέχρι να φορέσουμε κι εμείς τις μπούρκες και να αρχίσουμε να τρέχουμε μάλλον.

M.K.

Υ.Γ. Οπως πολύ σωστά είπε κάποιος σχολιαστής οι υπόλοιπες αθλήτριες θα έπρεπε να είχαν αποχωρήσει σε ένδειξη διαμαρτυρίας και σεβασμού στο γυναικείο φύλο. Αλλά δεν το έκαναν. >>


:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από Ellaki »

Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς..............λέω εγώ :)) :)) :)) :)) ,

Είμαι σίγουρη ότι εαν ρωτήσεις τις μουσουλμάνες αθλήτριες θα σου πουν τα ίδια για τις χριστιανές με μαγιώ, και πάει λέγοντας :-(

Ποιός να ξευτίλισε άραγε το γυναικείο αλλά και το αντρικό φύλο? :o)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είμαι σίγουρη ότι εαν ρωτήσεις τις μουσουλμάνες αθλήτριες θα σου πουν τα ίδια για τις χριστιανές με μαγιώ, και πάει λέγοντας

Οπότε δεν τρέχει τίποτα, ε? >:d< Αφού το δέχονται οι ίδιες, γιατί να ασχολούμαστε..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο καθένας επιλέγει τον δρόμο του και <υφίσταται> τις συνέπειες.

Ο σεβασμός προς τον άνθρωπο είναι εντελώς αντίθετος και με τις δυο θρησκείες, μουσουλμανισμό vs χριστιανισμό.
Γιατί..........το θέμα είναι να μιλάς με τον Θεό και όχι να ακούς τον Θεό, έτσι ξεκινάει ο Σεβασμός και στην συνέχεια τα ρούχα σταματούν να παίζουν ρόλο στην Ουσία.


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Mα γλυκιά μου Έλλη, ποιος μίλησε για θρησκείες?

Την καταπίεση της γυναίκας και τον υποβιβασμό της σε ζώο, είχα κατά νου..
Ποιός να ξευτίλισε άραγε το γυναικείο αλλά και το αντρικό φύλο?
Ψυχή μου, μήπως θέλεις να σου θυμίσω τι γίνεται με την κλειτεριδεκτομή των μικρών, αβοήθητων δύσμοιρων κοριτσιών στο Σουδάν?

Τι σημασία έχουν οι θρησκείες στην προκειμένη?

Όσο για τις μουσουλμάνες θεωρείς ότι έχουν επιλέξει οι ίδιες τον δρόμο τους και μάλιστα με επίγνωση και χαρά? Ή μήπως μιλούν με τον θεό και άρα οι μπούργκες .. δεν έχουν καμία σημασία?

Μάλλον δεν ένιωσες τι ήθελα να πω! @};-

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολύ πολύπλοκο και μπερδεμένο ηθικά θέμα. Γιατί αν η άλλη σου πει "εγώ θέλω να φοράω την μαντίλα και εσύ τι ζόρι τραβάς", τι να της απαντήσεις; Θα την αναγκάσεις να μην την φοράει, και θα γίνεις έτσι ένας καταπιεστής στο όνομα της... ελευθερίας; Όμως ταυτόχρονα ξέρεις πως υπάρχουν πολλές γυναίκες που αναγκάζονται να την φορέσουν - και κάποιες από αυτές θα σου πουν μάλιστα ότι το κάνουν "από επιλογή", είτε επειδή θέλουν να λένε ψέμματα στον κοινωνικό τους περίγυρο, είτε επειδή θέλουν να λένε ψέμματα στον εαυτό τους. Όμως και πάλι, τι λόγος πέφτει στον καθέναν, για να πάμε να τις "σώσουμε";

Αν από τους Ολυμπιακούς αποκλειστούν όσες φοράνε μαντίλα, τότε θα σου πουν ότι οι ίδιοι οι Ολυμπιακοί θα πάνε κόντρα στα ιδεώδη της ελευθερίας και της πολυπολιτισμικότητας, και θα δώσεις "πάτημα" για αντιπαραθέσεις, κάνοντας τα πράγματα ίσως χειρότερα. Αν βγει κανονισμός που να λέει ότι μόνο όσες το φοράνε επειδή το θέλουνε θα μπορούν να συμμετάσχουν, τότε όλες θα λένε ότι το φοράνε από επιλογή, γιατί αλλιώς δεν θα συμμετέχουν (και ίσως και η άρνησή τους να πυροδοτήσει δυσμενείς αντιδράσεις στον κοινωνικό τους κύκλο). Και εάν επιτρέπεις να έρχεται όποιος θέλει όπως θέλει ντυμένος, έχεις σαν αποτέλεσμα τέτοια άρθρα και τέτοιες αντιδράσεις.

Με άλλα λόγια, ό,τι και να κάνεις, πάλι θα δημιουργηθούν προβλήματα.

Γενικότερα όσο περνάνε τα χρόνια, παρατηρώ μία όλο και μεγαλύτερη προσπάθεια να δημιουργηθεί μία πόλωση, μία αντίθεση, μία κόντρα μεταξύ της "δύσης" και τους μετόχους της μουσουλμανικής θρησκείας, με τους δεύτερους να γίνονται όλο και πιο πολύ σκληροπυρηνικοί, επικρίνοντας τους πρώτους για έλλειψη ανοχής, μιας ανοχής που όμως οι ίδιοι δεν δείχνουν ούτε για δείγμα. Δεν ξέρω που θα οδηγήσει όλο αυτό, και ελπίζω να μην είναι μία στρατηγική εχθροποίησης με σκοπό τον πόλεμο, ή την καταπάτηση προσωπικών ελευθεριών στο όνομα της "αντιτρομοκρατίας" και της "ασφάλειας".

Όπως και νά'χει, αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση, είναι το πως γίνεται μία γυναίκα να είναι μουσουλμάνα, ή χριστιανή, ή γενικότερα μέτοχος και ενίοτε φανατισμένος οπαδός μίας θρησκείας, η οποία εξ ορισμού την έχει σε τόσο χαμηλή θέση (και απ'όσο γνωρίζω αυτό συμβαίνει σε όλες τις θρησκείες). Δηλαδή, σου λέει μία θρησκεία ότι είσαι υποδεέστερη του άντρα, και εσύ όχι μόνο την ασπάζεσαι αλλά είσαι και ένθερμη υποστηρικτής της; Ε, λίγο τα θέλεις και τα παθαίνεις. Να μου πεις, πόσο εύκολο είναι να μην ακολουθείς την θρησκεία που έχει καθιερωθεί στον τόπο που ζεις - πόσο μάλλον όταν υπάρχουν άγρια σκηνικά βλ. λιθοβολισμοί κλπ; Δεν ξέρω. Αλλά κάπου υπάρχει και μία επιλογή μέσα σε όλο αυτό, που στο τέλος είναι πάντα δική μας.

Όπως είπα και στην αρχή, είναι πολύ δύσκολο το θέμα. :-??
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από Ellaki »

Mα γλυκιά μου Έλλη, ποιος μίλησε για θρησκείες?
το άρθρο που αναρτήθηκε :x
Οι μουσουλμάνοι γελοιοποίησαν τις γυναίκες αθλήτριες υποβάλλοντας τες όχι μόνο στον εξευτελισμό της γελοίας αμφίεσης, αλλά και στο βασανιστήριο του να προσπαθείς να αγωνιστείς με τα χίλια εμπόδια που σου φέρνει η "στολή" σου. Πολύ αμφιβάλλω αν όλες αυτές είχαν πιάσει τις επιδόσεις που απαιτούνται για την συμμετοχή σε μία τέτοια διοργάνωση.
όσο για το τραγικό που αναφέρεις :cry:
Ψυχή μου, μήπως θέλεις να σου θυμίσω τι γίνεται με την κλειτεριδεκτομή των μικρών, αβοήθητων δύσμοιρων κοριτσιών στο Σουδάν?

Τι σημασία έχουν οι θρησκείες στην προκειμένη?
εδώ έχουμε να κάνουμε με την κοινωνική αποδοχή που πάει χεράκι χεράκι με την θρησκεία
ο ένας κόβει κι ο άλλος ράβει =((
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: .....ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2016

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πω, πω πραγματικά μεγάλο θέμα και πολύ ενδιαφέρον! @};- >:d<
Θοδωράκος έγραψε:
Όμως και πάλι, τι λόγος πέφτει στον καθέναν, για να πάμε να τις "σώσουμε";
Ωω Θοδωρή μου, κανείς δεν μπορεί να τις σώσει έτσι κι αλλιώς, αν μπορούσε κάποιος ή κάτι, νομίζω θα είχε γίνει. Θεωρώ ότι όσες γυναίκες αυτού του κόσμου θέλουν να σωθούν, βρίσκουν τον τρόπο με το να δραπετεύσουν σε πιο προηγμένες χώρες, αν και αυτό μου φαντάζει πολύ πολύ δύσκολο..
Αν από τους Ολυμπιακούς αποκλειστούν όσες φοράνε μαντίλα, τότε θα σου πουν ότι οι ίδιοι οι Ολυμπιακοί θα πάνε κόντρα στα ιδεώδη της ελευθερίας και της πολυπολιτισμικότητας,
Μα καρδούλα, θεωρώ ότι είναι οξύμωρο να μιλήσουν οι ίδιοι για τα ιδεώδη της ελευθερίας.., πολυπολιτισμικότητα ναι, αλλά ελευθερία? Στο κάτω-κάτω η Ουσία (μια ουσία που εννοείται έχει καταπατηθεί από την εκμετάλευση κάθε είδους) των Ο.Αγώνων ήταν η Ελευθερία και η Ευγενής Άμιλλα. Τι σχέση έχουν μ' αυτή οι Άραβες μουσουλμάνοι? Δεν θα έπρεπε εφόσον συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο, να σεβαστούν οι ίδιοι αυτά τα ιδεώδη? Πώς τα σέβονται δηλαδή με την μπούργκα μέχρι τα μάτια? Είναι αντιφατικό!

Γενικότερα όσο περνάνε τα χρόνια, παρατηρώ μία όλο και μεγαλύτερη προσπάθεια να δημιουργηθεί μία πόλωση, μία αντίθεση, μία κόντρα μεταξύ της "δύσης" και τους μετόχους της μουσουλμανικής θρησκείας, με τους δεύτερους να γίνονται όλο και πιο πολύ σκληροπυρηνικοί, επικρίνοντας τους πρώτους για έλλειψη ανοχής, μιας ανοχής που όμως οι ίδιοι δεν δείχνουν ούτε για δείγμα. Δεν ξέρω που θα οδηγήσει όλο αυτό, και ελπίζω να μην είναι μία στρατηγική εχθροποίησης με σκοπό τον πόλεμο, ή την καταπάτηση προσωπικών ελευθεριών στο όνομα της "αντιτρομοκρατίας" και της "ασφάλειας".
Συμφωνώ απόλυτα με τη σκέψη σου! @};-
Όπως και νά'χει, αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση, είναι το πως γίνεται μία γυναίκα να είναι μουσουλμάνα, ή χριστιανή, ή γενικότερα μέτοχος και ενίοτε φανατισμένος οπαδός μίας θρησκείας, η οποία εξ ορισμού την έχει σε τόσο χαμηλή θέση (και απ'όσο γνωρίζω αυτό συμβαίνει σε όλες τις θρησκείες).
Θοδωρή μου δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Διάβαζα σε ένα απόσπασμα του Δ.Λιαντίνη

"Όταν σου μάθουν κάτι επίμονα από τη νηπιακή ηλικία και μέσα στην αταβιστική χαραγή και σφυρηλάτηση για δεκάδες γενεές, τότε η δομή αυτή γίνεται θεμελιώδης στην υφή της ύπαρξης και της ουσίας σου.
Η κατατύπωση τούτη στη σκέψη, στο χαρακτήρα, στην κοσμοθεωρία σου, γίνεται κάτι σαν κληρονομικός κώδικας.
Δεν ξεριζώνεται με τίποτα. Για να το κατορθώσεις, πρέπει να γδάρεις το ίδιο το μυαλό σου. Όπως ο εκδορέας γδέρνει το δέρμα του ζώου. Θα χρειαστεί, δηλαδή, να ανασκάψεις ολόκληρη την ιστορία και τον πολιτισμό.."


Δεν είναι τόσο εύκολο σε τέτοιες κοινωνίες να έχεις πραγματικά επιλογή συνειδητή, δυστυχώς!
Όπως είπα και στην αρχή, είναι πολύ δύσκολο το θέμα.
Συμφωνώ! :lol: @};-


Ελλάκι έγραψε:

εδώ έχουμε να κάνουμε με την κοινωνική αποδοχή που πάει χεράκι χεράκι με την θρησκεία
ο ένας κόβει κι ο άλλος ράβει =((
Πάντα "σύμφερε" γενικά, να είναι η γυναίκα υποδεέστερη σε κάθε κοινωνία, ακόμα και στις "πολιτισμένες" . Απλά σ' αυτές, η βία είναι πιο καλυμμένη!

Ζουζουνάκια μου! :romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”