KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

X( X( X(
=(( =(( =((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο και βλέποντας και το τρέιλερ
δεν είναι να απορείς πως γαλουχείτε το "ποδοπάτημα" και η ανταγωνιστικότητα χωρίς κανένα φραγμό
δλδ όντως μας λέει, ποδοπατηθείτε ελεύθερα ο ένας με τον άλλο διαγράφοντας οποιοδήποτε ίχνος Ανθρωπιάς
για ένα στόχο.
Δεν αρέσει στην κοινωνία ο Άνθρωπος αυτό είναι σίγουρα ξεκάθαρο, δεν αρέσει η Ενότητα, δεν αρέσει η Φιλία
δεν αρέσει η συνεργατικότητα, γιατί όταν αυτά είναι εδραιωμένα στην καρδιά δεν μπορούν πολύ απλά να σε ελέγξουν
δεν μπορούν και αυτό κοστίζει σε χρήμα ... υποθέτω χωρίς να είμαι και πλέον σίγουρη αν είναι μόνο αυτός ο στόχος..το χρήμα
Προσοχή στην Ψυχή μας



@};- :-(

"Τί βλέπουμε λοιπόν στο περί ου ο λόγος τρέιλερ; Βλέπουμε ενεοί τον αδυσώπητο αγώνα μερικών κοριτσόπουλων να εξοντώσουν το ένα το άλλο χωρίς φραγμούς, στοιχειώδη κώδικα συμπεριφοράς, στοιχειώδη αλληλεγγύη, ή το αίσθημα της ευγένειας που, κατά κανόνα, χαρακτηρίζει αυτή την άδολη (;) ηλικία. Βλέπουμε τον κατινισμό και το μαλλιοτράβημα ως αυτονόητα μέσα επικράτησης. Ως συνταγές επιτυχίας! Και μάλιστα στο όνομα της ομορφιάς...

Αυτό που το τρέιλερ κυρίως προβάλλει, δεν είναι ο ανταγωνισμός αλλά ο κανιβαλισμός μέχρις εσχάτων, η αντικοινωνικότητα και το χειροπιαστό μίσος, η εξόντωση μέχρι το τελικό έπαθλο
που είναι το soft golden dream των διακοπών στη Μύκονο με στριγκάκι και με τα φλας των παπαράτσι να αστράφτουν. Τα εξωφύλλα στα λαϊκά τηλεπεριοδικά. Η επαγγελματική ”καταξίωση” που ταυτίζεται απόλυτα με την αναγνωρισιμότητα, αυτό το φετίχ δηλαδή του μεταμοντέρνου. Εμφανίζομαι άρα υπάρχω! Το όραμα, εν τέλει, - επαγγελματικό, ηθικό, αξιακό - της ελληνικής οικογένειας, για να μην πω της ελληνικής κοινωνίας. Τα παιδιά μας στην τηλεόραση. Δηλαδή διάσημα. Σαν τον Βαρουφάκη που έγινε και ταινία. Όπως ο Ντίλιγκερ και ο Αλ Καπόνε. Κατά τ′ άλλα ας είναι ο γιος, μπράβος σε μαγαζί της νύχτας, ασφάλεια υψηλών προσώπων, σεκιουριτάς ή, στην εσχάτη των περιπτώσεων, κάτι ανάλογο και η κόρη, μοντέλο, σούπερ μοντέλο, σούπερ έσκορτ μοντέλο πολυτελείας. Να η βασιλική οδός. Το τρέιλερ τα δείχνει όλα με την αδυσώπητη γλώσσα της εικόνας. ”Πράξε έτσι αλλιώς θα είσαι looser” όπως θα έλεγε και ο Πέτρος Κωστόπουλος.

Και για να τα επιτύχουμε όλα αυτά, είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε οποιοδήποτε τίμημα. Οποιοδήποτε κόστος. Οποιαδήποτε έκπτωση. Οποιονδήποτε εξευτελισμό. Τα ”τόσο έτοιμα από καιρό, τα θαρραλέα” κοριτσόπουλα το αποδεικνύουν. Η τηλεόραση, η ιδιωτική να εξηγούμαστε, δίνει δωρεάν, αλλά όχι με το αζημίωτο, μαθήματα. Όπως εξάλλου ανέκαθεν έκανε. Και μια ολόκληρη κοινωνία ακολουθεί - παρακολουθεί τρομοκρατημένη - αποχαυνωμένη...

Αφού το καθετί ”πουλίτε”."


Μάνος Στεφανίδης Συγγραφέας, κριτικός τέχνης και καθηγητής


http://www.enallaktikos.gr/ar49762el-to-xydaio-einai-must.html?fbclid=IwAR2qVPF2841kpBs78FdAvRAwtYrlwmghSemmXC2hLN7fA4QnJf0dAqEGAYU#.XXDVWvTCz5k.facebook
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- :-(
Προσοχή στην Ψυχή μας
Αυτό ακριβώς! :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Είναι πράγματι απαράδεκτο το συγκεκριμένο σποτάκι και πολύ κρίμα να διασύρουν την ομορφιά των κοριτσιών σε τόσο <ανήθικο> επίπεδο :-(
Προσοχή στην Ψυχή μας
:romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ellaki έγραψε: 08 Σεπ 2019 11:25 am την ομορφιά των κοριτσιών

σκεφτόμουν Ελλάκι, επειδή το συγκεκριμένο αφορά τον χώρο της ομορφιάς
το να περιποιήσε και να φροντίζεις την ομορφιά είναι άξιο πράμα του Ανθρώπου
να φροντίζεις να είσαι Όμορφος και μέσα στην μόδα και με τα ρούχα σου και με όλα σου, όλα για εμάς είναι να τα Χαρούμε
πραγματικά βρήκα τις κοπέλες που παίζουν στο βίντεο πολύ Όμορφα κορίτσια, φρέσκα, μοντέρνα και καθόλου δεν μου χτύπησε η Ομορφιά και η περιποίηση
εκείνο που μου χτύπησε είναι η ιδέα του γυρίσματος -το "ποδοπάτημα"-
και αυτό είναι δυστυχώς μια έννοια της κοινωνίας μας που σε λίγο θα θεωρείται και αυτή "κανονική" και "φυσιολογική"
αν δεν θεωρείται ήδη..

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πω πω το έχω δει το βιντεάκι και έπαθα σοκ, κυρίως στην αρχή που η μια κοπέλα τραβάει την άλλη και την ρίχνει κάτω :-o :-t , είναι τρομαχτικό το πως ωθεί το συγκεκριμένο βίντεο και πολλά παρόμοια του είδους σε αυτό το ποδοπάτημα που λέτε και σεις με κύριο σλόγκαν " ο θάνατός σου η ζωή μου" :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Annoula »

Είναι τραγικό. Πατάω επί πτωμάτων για τα 5 λεπτά δημοσιότητας που θα με κάνουν κάποιο. Σκεφτόμουν ότι όσο η αναξιότητα καλά κρατεί τόσο θα υπάρχουν τέτοια και χειρότερα. Και πια όλα είναι απροκάλυπτα. Πάει η ανθρωπιά στα τάρταρα. Και το βλέπουν και μικρά παιδιά όλο αυτό που παραδειγματίζονται ανάλογα :cry:

Προσοχή στο τι τροφή δίνουμε στην ψυχή μας @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-(

"Έλα μωρέ, για πλάκα το κάνανε", θα πούνε ίσως.

Μόνο πλάκα δεν είναι όμως.

Ανταγωνισμός μέχρι ποδοπατήματος. Είπαμε, οκ, διαγωνισμός είναι, αλλά όχι και έτσι. Όχι να χάνεται και η Ανθρωπιά. @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Κι εγώ το έχω δει το βιντεάκι... ...είχα μείνει άναυδος, η αλήθεια είναι, και τελειώνοντας η προβολή του μου έμεινε ένα σφίξιμο...
Πραγματικά κρίμα...
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πω πω το σπότ είναι απαράδεκτο :-( και είναι τραγικά λυπητερό που τέτοια σόου έχουν υψηλά νούμερα τηλεθέασης
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4059
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

κρίμα... τραγικό :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: KOINΩNIA ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ VS ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

εκείνο που μου χτύπησε είναι η ιδέα του γυρίσματος -το "ποδοπάτημα"-
και αυτό είναι δυστυχώς μια έννοια της κοινωνίας μας που σε λίγο θα θεωρείται και αυτή "κανονική" και "φυσιολογική"
αν δεν θεωρείται ήδη..
ναι καρδούλα μου, αυτός είναι ο διασυρμός :-(

Έχω δει την διαδικασία επιλογής και οι κριτές υποστηρίζουν σθεναρά τον ρόλο της προσωπικότητας. Εκθειάζουν τις ευγενικές, πρόσχαρες και επικοινωνιακές κοπέλες..........μόνο και μόνο για να τις βάλουν να ποδοπατηθούν αργότερα....... :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”