Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ευάκι @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ellaki »

"Αυτος δεν είναι ένας λαός που στηρίζει την κυβέρνηση. Είναι ένας λαός που έγινε κυβέρνηση."
ωραίο :)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

Και θα τον βρουν μπροστά τους Ελλάκι, όσοι τον υποτίμησαν και τον περιφρόνησαν.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Mεταξύ των κρατών, την ηγεσιών τους δηλ. δεν υπάρχει φιλία. Υπάρχουν μόνο συμφέροντα. Φιλία μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα στους λαούς, στους ανθρώπους.

Ό,τι και να γίνει, πάλι είμασταν αυτοί που ανάψανε την δάδα! Άσχετα με τις ηγεσίες. Εμείς είμασταν που ανάψαμε το Φως! Αυτό που μένει είναι να μεταδοθεί. Όταν και στην Ευρώπη σχηματιστεί η κρίσιμη μάζα, τότε μόνο μπορούμε να περιμένουμε ότι θ' αλλάξει κάτι.

Η λύση θα έρθει από τους λαούς
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

ARTYADIS έγραψε:Mεταξύ των κρατών, την ηγεσιών τους δηλ. δεν υπάρχει φιλία. Υπάρχουν μόνο συμφέροντα. Φιλία μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα στους λαούς, στους ανθρώπους.

Ό,τι και να γίνει, πάλι είμασταν αυτοί που ανάψανε την δάδα! Άσχετα με τις ηγεσίες. Εμείς είμασταν που ανάψαμε το Φως! Αυτό που μένει είναι να μεταδοθεί. Όταν και στην Ευρώπη σχηματιστεί η κρίσιμη μάζα, τότε μόνο μπορούμε να περιμένουμε ότι θ' αλλάξει κάτι.

Η λύση θα έρθει από τους λαούς
Για να έρθει λύση απ'τους λαούς(μακάρι!) πρέπει να χυθεί αίμα όμως όπως πάνε τα πράγματα.Γιατί υπάρχουν πολλοί υποστηρικτές της όλης κατάστασης και συν τον φόβο που διαδίδουν ,δημοκρατικά δε μπορεί να υπάρξει αλλαγή.. :(
Όταν πχ εμένα στο fb υπάρχει κόσμος που μου στέλνει μηνύματα του τύπου "χαχαχα την πάτησες" και απορημένα τους ρωτάς "ρε φίλε αυτή είναι η Ευρώπη που θέλεις" και σίγουρα είναι πάρα πολλοί που δεν βλέπουν τι γίνεται και ποιο είναι το πρόσωπο της Ευρώπης που θέλουν ,σε κάθε χώρα αυτής της Ηπείρου,τότε δεν έπίκειται κάτι καλό..
Κάποτε διάβαζα ότι στρατιές αγγέλων έχουν κατακλύσει τον πλανήτη για μια μεγάλη αλλαγή που θα περάσει η ανθρωπότητα.. Να δούμε.. :)
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Κλεμμένο απ'το fb με πολλά "αλλά" αλλά άξιο ανάγνωσης:

Γιατί μου φαίνεται ελκυστικό το GREXIT

Το Grexit είναι μια δύσκολη επιχείρηση που χρειάζεται πολύ λεπτομερή σχεδιασμό. Με μια ΣΟΒΑΡΗ μελέτη (που εγώ δεν είμαι σε θέση να την κάνω μόνος μου) μπορεί να πετύχει αφού :

- Με την κατάργηση της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής και των επιδοτήσεων, οι αγρότες θα βγάζουν τα προϊόντα που χρειάζεται η εσωτερική κατανάλωση και το περίσσευμα (αφού οι αγρότες δε θα έχουν άλλη βοήθεια) θα πηγαίνει σε εμπορικά βιώσιμες καλλιέργειες. Η πτώση του εθνικού νομίσματος θα κάνει τα εισαγόμενα είδη ακριβότερα, αλλά τα τοπικά προϊόντα θα έχουν ανάλογες τιμές με σήμερα. Σε επίπεδο αυτάρκειας, η δύσκολη εποχή θα διαρκέσει περίπου ένα χρόνο, μεχρι το Σεπτέμβρη του επόμενου έτους που θα μπορούμε να γίνουμε 100% αυτάρκεις σε αλεύρι. Η αύξηση της αγροτικής παραγωγής θα δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας.
Αν σε ένα χωριό πάνε 10 οικογένειες, αυτές οι 10 οικογένειες θα χρειαστούν ένα γεωπόνο. Αυτές οι 11 οικογένειες θα χρειαστούν ένα γιατρό. Αυτές οι 12 οικογένειες θα χρειαστούν ένα δάσκαλο. Αυτές οι 13 οικογένειες θα χρειαστούν ένα λογιστή. Αυτές οι 14 οικογένειες θα χρειαστούν ένα ψιλικατζή. Αυτές οι 15 οικογένειες θα χρειασοτύν έναν αστυνομικό κ.ο.κ.

- Η πιο όμορφη χώρα της Μεσογείου θα παραμείνει όμορφη και με φθηνότερο τουριστικό προϊόν θα κατακλυσθεί από ένα τουριστικό κύμα που ποτέ πριν δε θα έχουμε ξαναδεί, με ανάλογη αύξηση των θέσεων εργασίας στον τουριστικό κλάδο.

- Η αξία της γης δε θα πέσει καθόλου, καθώς η ζήτηση θα ανέβει (ο βασικότερος νόμος της αγοράς). Σε περίπτωση, Grexit όποιος έχει κρατήσει τη γη του θα βγει ωφελημένος. Δείτε για παράδειγμα τις τιμές γης στη Νικαράγουα, την Τανζανία, την Ταϊλάνδη. Η γη στην Ελλάδα φυσικά θα έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη ζήτηση από αυτές τις χώρες.

- Οι εξωτερικές επενδύσεις στις ελληνικές επιχειρήσεις θα αυξηθούν κατακόρυφα αφού με λίγα λεφτά θα μπορεί κανείς να φτιάξει πολλά. Επιστροφή των επιχειρήσεων που μετακινήθηκαν στη Βουλγαρία, δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας και για ειδικευμένο και για ανειδίκευτο προσωπικό.

- Οι εσωτερικές ανάγκες της χώρας σε συνδυασμό με τα ακριβά εισαγόμενα είδη θα αναζωογονήσουν τους τομείς της κλωστοϋφαντουργίας, της ένδυσης, της υπόδησης, των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών κ.λπ., δημιουργώντας θέσεις εργασίας και για πολλούς από τους νέους επιστήμονες που σήμερα μεταναστεύουν.

- Η Ελλάδα θα εξακολουθήσει να έχει ένα από τα καλύτερα κατηρτισμένα και πολύγλωσσα εργατικά δυναμικά στον πλανήτη. Και μόνο για αυτό το λόγο, είναι αδύνατον η Ελλάδα να πέσει στα επίπεδα της Υποσαχάριας Αφρικής, όπως έγραψε τρομολαγνικά σε άρθρο του ο Δανέλλης (φέτος αγωνίζεται με τη φανέλλα του Ποταμιού).
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

Οι ξένοι ζητάνε μέχρι στιγμής.

α. Εποπτεία στα Υπουργεία (ανθρώπους δικούς τους να ελέγχουν τις κινήσεις της κυβέρνησης)
β. Δήμευση της Δημόσιας περιουσίας.
γ. Ιδιωτικοποιήσεις (ενέργεια, νερό, ορυκτό πλούτο, ό,τι πετάει, ό,τι κολυμπάει)
δ. Κούρεμα καταθέσεων (εδώ η πλειοψηφία σφυρίζει αδιάφορα)
ε. Ισοδύναμα για όλες τις κινήσεις της κυβέρνησης που πάρθηκαν χωρίς την έγκριση της Τρόικα (καθαρίστριες, ερτ, εκατό δόσεις)
στ. Άμεση ψήφιση νομοσχεδίων με μνημονιακά μέτρα και των καινούριων αλλά και παλιών που δεν είχαν φέρει στην βουλή οι Σαμαράς - Βενιζέλος.

Και αυτά είναι τα πρώτα, τα ορεκτικά που λέμε...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές.. :cry:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Μάνος »

X( X( X(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Αυτάαααααααά......
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Για κοιτάξτε τι λέει ο γέροντας εδώ ;) Οι αποσυμβολισμοί δικοί σας ;)

https://www.facebook.com/video.php?v=672749929525320" onclick="window.open(this.href);return false;
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Ινατος έγραψε:Για κοιτάξτε τι λέει ο γέροντας εδώ ;) Οι αποσυμβολισμοί δικοί σας ;)

https://www.facebook.com/video.php?v=672749929525320" onclick="window.open(this.href);return false;
Χαχαχα! Ο χεσούς και η μαριάμ Κώστα! Ένα συνονθύλευμα θρησκευτικών, ανιστόρητων, εθνικιστικών, ψεκασμενίστικων, λιακοπουλιστικών και γενικότερων ρατσιστικών μπαρουφολογιών (τελικά μάθαμε ποιοι φταίνε: αυτές οι 3-4 εβραικές οικογένειες που ελέγχουν τον πλανήτη - ω τι πρωτότυπο).

Οι Δρακονιανοί θα συντριβούν! Ζήτω οι Σειριανοί και οι Ανδρομέδιοι!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μποϊκοτάζ στα γερμανικά προϊόντα

Εικόνα

του Pitsirikou


Μετά το επιτυχημένο νέο Μνημόνιο που έφερε στη χώρα ο Αλέξης Τσίπρας -που θα καταργούσε τα Μνημόνια και θα γινόταν κάθε λέξη από το Σύνταγμα αυτής της χώρας-, κάποιοι Έλληνες πολίτες έχουν ξεκινήσει μια διαδικτυακή καμπάνια για μποϊκοτάζ στα γερμανικά προϊόντα, με το hashtag #BoycottGermany.

Είναι κάπως δονκιχωτικό να ζεις σε μια χρεοκοπημένη χώρα που ζει με δάνεια, οι τράπεζες να είναι κλειστές, κι εσύ να μποϊκοτάρεις τα προϊόντα της χώρας της οποίας είσαι προτεκτοράτο.

Πρώτη φορά βλέπω ζητιάνο να κάνει μποϊκοτάζ.

Αλλά εδώ είναι Ελλάδα, οπότε όλα γίνονται.

Κάπως αργά θυμήθηκαν οι Έλληνες να μποϊκοτάρουν τα γερμανικά προϊόντα που τόσο θαύμαζαν και αποζητούσαν επί δεκαετίες.

Πάντως, εγώ μποϊκοτάρω τα προϊόντα όλων των χωρών τους τελευταίους μήνες. Ακόμα και τα ελληνικά.

Αλλά δεν το κάνω θέμα. Ούτε το φωνάζω.

Κάνω μποϊκοτάζ στα προϊόντα όλων των χωρών επειδή δεν έχω χρήματα.

Μποϊκοτάρω και τις Mercedes και τα Audi. Όχι, ρε αλήτες Γερμανοί, δεν θα αγοράσω Mercedes!

Εντάξει, δεν μπορώ να αγοράσω Mercedes με 500 ευρώ αλλά αυτό δεν έχει σημασία· το σημαντικό είναι ότι μποϊκοτάρω τα γερμανικά προϊόντα.

Ελάτε κι εσείς μαζί μου, με αυτό το τρίτο Μνημόνιο, να κάνουμε μποϊκοτάζ σε όλα τα προϊόντα όλων των χωρών.

Θα ανατρέψουμε τον καπιταλισμό.

Αν δεν πεθάνουμε από την πείνα.

(Πάντως, η αφίσα για το μποϊκοτάζ λέει την αλήθεια στο τέλος: Μποϊκοτάζ ελληνικής αξιοπρέπειας. Πράγματι, την μποϊκοτάρουμε καθημερινά την ελληνική αξιοπρέπεια. Με μεγάλη επιτυχία.)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολύ ειρωνικό μου φαίνεται το άρθρο :-|
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Βικούλα »

ναι κι εμενα, εχει ενα σαρκασμο που δε μου αρεσε καθολου @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”