Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

όταν το ψήφιζαν,
Ποιοι ψήφισαν τι και πότε; Δεν θυμάμαι να ρωτηθήκαμε τότε για το ευρώ... :? :? @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Θοδωράκος έγραψε:
όταν το ψήφιζαν,
Ποιοι ψήφισαν τι και πότε; Δεν θυμάμαι να ρωτηθήκαμε τότε για το ευρώ... :? :? @};-
Όχι μόνο δε ρωτηθήκαμε...το πανηγυρίσαμε κιόλας ;)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο άδικο έχει η Ζωή Κωνσταντοπούλου;


Του Niko Ago

Ξέρω, αρκετά δημοφιλές, θα ήταν ένα άρθρο που θα «πυροβολούσε» τη Ζωή Κωνσταντοπούλου. Ακόμα μια φορά. Ακόμα από μια πλευρά. Όπως τόσα και τόσα, από όλες τις πλευρές. Αλλά δεν θα το κάνω. Όχι επειδή έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθια στην Πρόεδρο της Βουλής αλλά επειδή, τούτη τη φορά, είπε κάτι που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Και φαντάζομαι, δεν είμαι ο μόνος. Το γιατί, θα το διαπιστώσετε παρακάτω.

Απευθυνόμενη, λοιπόν στον Πρωθυπουργό και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, μεταξύ άλλων με μια σημερινή επιστολή της, έγραψε:

[…]Από θεσμική υποχρέωση σας επισημαίνω ότι οι συνθήκες υπό τις οποίες εισάγεται προς συζήτηση το νομοσχέδιο «Επείγοντα μέτρα εφαρμογής του Ν. 4334/2015», συνιστάμενο στο κατατεθέν τα μεσάνυχτα της 20ής προς 21ή Ιουνίου 2015, συνολικό κείμενο 977 σελίδων, συμπεριλαμβανομένων όλων των κειμένων που πρέπει να μελετήσουν και να λάβουν υπ’ όψιν τους οι βουλευτές προκειμένου να διαμορφώσουν άποψη και να ψηφίσουν με τη διαδικασία του κατεπείγοντος εντός της σήμερον, και το οποίο περιέχει:

σε 1 άρθρο (Άρθρο 1) τα 1.008 άρθρα του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας και εκείνα του Εισαγωγικού Νόμου του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας και

σε 1 επίσης άρθρο (Άρθρο 2) τα 130 άρθρα περί ενσωμάτωσης οδηγίας της Ε.Ε.

δεν εγγυώνται την τήρηση του Συντάγματος, τη θωράκιση της δημοκρατικής λειτουργίας, την άσκηση της νομοθετικής εξουσίας του Κοινοβουλίου ούτε την κατά συνείδηση ψήφο του βουλευτή.

Υπό καθεστώς εξόφθαλμου εκβιασμού ο οποίος απευθύνεται από ξένες Κυβερνήσεις- μέλη της Ε.Ε. προς την Κυβέρνηση και τους βουλευτές, εισάγεται και, μάλιστα, με «έλλειψη δυνατότητας οποιασδήποτε τροποποίησης» ένα νομοθέτημα με το οποίο επιχειρείται μείζων παρέμβαση στη λειτουργία της Δικαιοσύνης και στην άσκηση των δικαιωμάτων των πολιτών, κατά τρόπο που καταλύει τόσο την λειτουργία της Ελληνικής Δημοκρατίας ως κοινωνικού κράτους δικαίου, στο οποίο λειτουργεί η διάκριση των εξουσιών, σύμφωνα με τα Συνταγματικώς οριζόμενα, όσο και την διαφύλαξη της αρχής της δίκαιης δίκης.

Το νομοθέτημα εξαναγκάζονται να εισαγάγουν Υπουργοί οι οποίοι δεν συμμερίζονται το περιεχόμενό του, αλλά αντιτάσσονται ευθέως σε αυτό, και εξαναγκάζονται να υπερψηφίσουν βουλευτές οι οποίοι επίσης αντιστρατεύονται το περιεχόμενό του.

Όλα αυτά υπό την ευθεία απειλή άτακτης χρεοκοπίας. […]
Προσπάθησα, διαβάζοντας την επιστολή, να εντοπίσω τα σημεία που διαφωνώ μαζί της. Δεν τα κατάφερα. Σε δυο(2) μόλις μέρες, οι βουλευτές και οι υπουργοί, καλούνται να διαβάσουν, να μελετήσουν και να ψηφίσουν – είτε υπέρ είτε κατά – ένα νομοσχέδιο που μαζί με τα συνοδευτικά κείμενα, έχει 977 σελίδες! Ενδεικτική είναι η φωτογραφία που συνοδεύει το κείμενο. Και μάλιστα, να το ψηφίσουν άμεσα και χωρίς καμία δυνατότητα οποιασδήποτε τροποποίησης.
Είναι περισσότερο από βέβαιο ότι σε συνθήκες ομαλής Δημοκρατίας, τέτοιο προηγούμενο, δεν έχει υπάρξει. Προηγούμενο που, εκτός του απίστευτου εκβιασμού, να συνοδεύεται και με την αδιανόητη προσβολή της κοινής λογικής και της νοημοσύνης, απαιτώντας από ανθρώπους, σε δυο 24ωρα, να διαβάσουν, να μελετήσουν και να αποφανθούν θετικά ή αρνητικά, για κείμενο 977 σελίδων!
Για αυτό λοιπόν, διαβάζοντας την επιστολή της Ζωής Κωνσταντοπούλου, δεν μπόρεσα να βρω κάποια αιτία να διαφωνήσω μαζί της. Ίσως, εσείς, βρείτε.

http://www.altsantiri.gr/gnwmes/poso-ad ... ntopoulou/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Stefanos »

@};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31504
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Fotinoula »

δεν βρίσκεις σε τίποτα να διαφωνήσεις μαζί της
και πως να διαφωνήσεις στην απλή λογική


@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25978
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29894
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

(σκέφτομαι να ανοιξω ανθοπωλείο εδώ μέσα.. :sunny: :lol:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”