Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Ινατος

Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Πως νιώθετε με τα νέα μέτρα και τη στάση του κόσμου γενικότερα;

Εγώ έχω ψιλομουδιάσει ,βλέπω κόσμο απογοητευμένο και αρχίζουν τα πυρά από κόσμο που διαφωνούσαμε,οπότε επίκεινται ψιλομανούρες ...Εσείς;
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

Η δική μου η γνώμη είναι πολύ απλή και την έχω ξαναγράψει, δεν είναι η πρώτη φορά. Το παιχνίδι χάθηκε το 2010 και το 2012. Τώρα η Ελλάδα είναι καμμένη γη και θέλει χρόνο για να ανασυνταχθεί η οικονομία της. Μία ρήξη τώρα και έξοδος από την χρηματοδότηση της ΕΚΤ, χωρίς κρατικούς μηχανισμούς και δομές θα δημιουργούσε χειρότερες καταστάσεις από αυτές που ήδη ζούμε. Και στο λέω εγώ, που είμαι υπέρ της εξόδου μας από την ευρωζώνη.

Άρα συμφωνία ή μνημόνια ή όπως θέλετε πείτε το θα υπογράφαμε και το ξέρει το σύνολο του κόσμου αυτό. Οι εκβιασμοί ήταν τόσο στυγνοί, που κανείς δεν θα άντεχε τόσους μήνες και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσω στην κυβέρνηση. Η οποία κυβέρνηση θα κριθεί, να το θυμάσαι αυτό, όχι από το τί θα υπογράψει τώρα αλλά τί θα κάνει στο εσωτερικό της. Τι θα κάνει με την διαφθορά, με την παραγωγική ανασυγκρότηση, με την εξυγίανση του δημόσιου τομέα, με τα κανάλια, την φοροδιαφυγή, την Παιδεία και φυσικά με την Εκκλησία αν και το τελευταίο θα πάρει χρόνο γιατί τα μετωπα είναι πολλά για να ανοιχθεί ένα ακόμα.

Ο κόσμος περιμένει. Έχει δυσανασχετήσει, πολλοί έχουν απογοητευτεί αλλά λίγοι ήταν αυτοί που πραγματικά ήταν έτοιμοι για ρήξη.
Και ο κόσμος περιμένει να γίνουν αλλαγές στο εσωτερικό της χώρας. Εκεί θα κριθούν όλα.

Ο οποίος κόσμος βέβαια, πρέπει κάποια στιγμή, να πάρει την ζωή του στα χέρια του και να δημιουργήσει ένα άλλο μέλλον και ένα άλλο παρόν.
Ή θα πάμε όλοι μαζί και δεν θα επιτρέψουμε να συμβεί ό,τι στο παρελθόν ή χαθήκαμε.

Πιστεύω πως τώρα είναι η ευκαιρία μας.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Evoula έγραψε: Πιστεύω πως τώρα είναι η ευκαιρία μας.
Είναι η ιστορική ευκαιρία μας! Αρκεί να μην την προδώσουμε απέναντι μας και απέναντι στους σκεπτόμενους και συλλογικούς ευρωπαίους πολίτες που βλέπουν την Ελλάδα ως την πρώτη χώρα που σήκωσε κεφάλι και περιμένουν και αυτοί με τη σειρά τους να κάνουν το ίδιο,εφόσον πήραμε πρώτοι την σκυτάλη..Αν προδοθούμε,προδίδουμε εμάς και προδίδουμε και αυτούς..
Εννοείται ότι μία σύμφωνία έπρεπε να γίνει.Δε μπορούμε να έχουμε και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα γεμάτη.Όμως όχι μία συμφωνία στα θέλω των διαπλεκόμενων ευρωπαίων..Άντε να δούμε τώρα τι θα γίνει..
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

Τώρα, χαμογελάμε, σηκώνουμε μανίκια και δεν επιτρέπουμε!
Και αν θες την γνώμη μου, τώρα αρχίζουν όλα. :)

Είναι η στιγμή που μπορούμε να συνδημιουργήσουμε. Έχουμε να κάνουμε με μια κυβέρνηση που στερείται αυταρχισμού και ο προσανατολισμός της είναι διαφορετικος από τους προηγούμενους. Δεν είναι διαπλεκόμενοι, δεν είναι εξουσιομανείς (ακόμα), είναι καθαροί και πράγματι θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα. Φτάνει να βρεθούμε όλοι στα μισά του δρόμου και να μην κάνουμε το λάθος να δώσουμε εξουσιοδότηση για άλλη μια φορά στην εξουσία, ώτε να έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε μετάθεση ευθυνών.

Τώρα, νομίζω πως ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για το σήμερα και το αύριο. Και κάθε μέρα πρέπει να κρίνουμε τις πράξεις τις δικές μας και όχι μόνο τις πράξεις των κυβερνώντων.

Μου άρεσε πολύ μια φωτογραφία από την συγκέντρωση του ΟΧΙ πριν το δημοψήφισμα που έλεγε "Αυτος δεν είναι ένας λαός που στηρίζει την κυβέρνηση. Είναι ένας λαός που έγινε κυβέρνηση."
Απομένει να το αποδείξουμε και δεν θα είναι καθόλου εύκολο αυτό.

Αλλά έχει γίνει ήδη η αρχή και τώρα μόνο μπροστά μπορούμε να πάμε. :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

Αρκεί να μην την προδώσουμε απέναντι μας και απέναντι στους σκεπτόμενους και συλλογικούς ευρωπαίους πολίτες που βλέπουν την Ελλάδα ως την πρώτη χώρα που σήκωσε κεφάλι και περιμένουν και αυτοί με τη σειρά τους να κάνουν το ίδιο,εφόσον πήραμε πρώτοι την σκυτάλη.
Να υποθέσω πως είσαι κι εσύ κρυφοΠαμπλικός; :)) :)) :)) :)) :))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Evoula έγραψε:
Αρκεί να μην την προδώσουμε απέναντι μας και απέναντι στους σκεπτόμενους και συλλογικούς ευρωπαίους πολίτες που βλέπουν την Ελλάδα ως την πρώτη χώρα που σήκωσε κεφάλι και περιμένουν και αυτοί με τη σειρά τους να κάνουν το ίδιο,εφόσον πήραμε πρώτοι την σκυτάλη.
Να υποθέσω πως είσαι κι εσύ κρυφοΠαμπλικός; :)) :)) :)) :)) :))
Τι είναι κρυφοπαμπλικός;Αυτός που ψωνίζει κρυφά στα πάμπλικ; O:-) Δεν ξέρω τι είναι αυτό...
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Αυτός που του αρέσουν οι Podemos και ο Πάμπλο Ιγγλέσιας.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Ινατος

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Ινατος »

Κάπου στην Ισπανία είναι αυτοί.Μόνο αυτό ξέρω :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από AMALIA »

Ευακι μου... :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23366
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Evoula έγραψε:Τώρα, χαμογελάμε, σηκώνουμε μανίκια και δεν επιτρέπουμε!
:x :x O:-) O:-) >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από nondas »

Ευάκι μου :x :x

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε. Να δούμε την εφαρμογή και όχι να απογοητευτούμε. Χαμόγελο θέλει :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από Evoula »

nondas έγραψε:Ευάκι μου :x :x

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε. Να δούμε την εφαρμογή και όχι να απογοητευτούμε. Χαμόγελο θέλει :x :x :x
Παρόλα αυτά για να μην παραμυθιαζόμαστε και μεταξύ μας, η συμφωνία σημαίνει επιτροπεία, σημαίνει ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας και σημαίνει πως οι ξένοι δεν θα μας επιτρέψουν επ' ουδενί να ξαναστήσουμε την πατρίδα μας στα πόδια της.

Αυτά είναι αλήθειες...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από nondas »

Έτσι είναι δυστυχώς, αλλά αυτή η υποταγή και πλήρης παράδοση στους ξένους έχει υπογραφεί καιρό. Το ανανεώνουμε όμως.

Θέλω να δω όμως αν μπορεί κάποιος να χαράξει μια πολιτική που να δείχνει ότι αυτό κάποια στιγμή θα αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Εξελίξεις επί της συμφωνίας..

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θέλω να δω όμως αν μπορεί κάποιος να χαράξει μια πολιτική που να δείχνει ότι αυτό κάποια στιγμή θα αλλάξει.
Νωντάκο μου, λυπάμαι που θα στο πω, αλλά μην περιμένεις τίποτα από κανέναν, αν δεν περιμένεις πρώτα από σένα..

Τα ψέματα τελειώσανε..

Το πρωί μου μπήκε μια ιδέα, λίγο δυσάρεστη θα έλεγα.. Ότι ο Αμέα και η Μέρκελ μπορεί να επιβάλουν ακόμα σκληρότερους όρους για να τιμωρήσουν τον καθένα από μας που τολμήσαμε να σηκώσουμε κεφάλι..

Ες-Ες ...θυμάστε?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”