ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το Τέλος της Δικτατορίας της Ηλιθιότητας

του Παναγιώτη Χατζηστεφάνου

Εικόνα

Όλοι εσείς οι Ναζιστές, πάσης φύσης και απόχρωσης, που προσπαθείτε εθνοπροδοτικά να τορπιλίσετε τις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με την Ευρώπη, προκειμένου να μην χάσετε τα φαύλα προνόμια που απολαμβάνετε από το βρομερό κύκλωμα διαπλοκής που σας τρέφει καταστρέφοντας όλη τη χώρα, έχετε ξεχάσει κάτι.

Το έχετε ξεχάσει ανάμεσα στις ατελείωτες καθ' υπαγόρευση οικονομολογικές αναλύσεις που δεν αποδεικνύουν τίποτε εκτός του ότι είστε κάτι τελειωμένα τσόλια λογιστάκοι της φάπας που πάσχουν από επιστημονικοφανείς ψυχώσεις.

Το έχετε ξεχάσει καθώς ιδροκοπάτε να εκλογικεύσετε με την χαρακτηριστική υποκοσμιακή σας αναίδεια τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας που έχουν απεργασθεί τα αφεντικά σας και επιβάλλετε στον λαό.

Το έχετε ξεχάσει καθώς πληκτρολογείτε ατελείωτα αρθρίδια της πλάκας σε παντελώς απαξιωμένα κρατικοδίαιτα έντυπα και βοθροκάναλα τα οποία παρακολουθούν και πιστεύουν αποκλειστικά και μόνο οι ρουφιάνοι σας και οι φονιάδες σας, τα τσόλια που τάιζε δηλαδή η ολιγαρχία και, ως πανικόβλητοι φοβούνται μην χάσουν το βρόμικο μεροκάματο που έβγαζαν εδώ και δεκαετίες τρομοκρατώντας τον λαό.

Το έχετε ξεχάσει καθώς περιφέρεστε σε παρέες όπου αλληλοεπιβεβαιώνετε την σήψη σας, χαϊδεύοντας ο μαφιόζος τον κώλο της πουτάνας του και ο χαφιές το κεφάλι του τσικό του.

Το έχετε ξεχάσει επειδή έχετε χάσει κάθε επαφή με την κοινωνική πραγματικότητα.

Αυτό που έχετε ξεχάσει, και βρίσκετε απέναντι σας σήμερα, είναι τον ανθρώπινο παράγοντα.
Και στην περίπτωση του Σύριζα, έχετε χάσει με το καλημέρα σας, ακριβώς γι'αυτό το λόγο.

Άνθρωποι σαν τον Βαρουφάκη σας ξεβράκωσαν με μια συνεντευξούλα στο BBC. Άμα τη εμφανίσει του, και με τον άψογο τρόπο που ξαπέστειλε για βρούβες αυτή την χυδαία σκύλα, κατέστη πλέον ορατό και στον τελευταίο γιδοβοσκό η δική σας ανεπάρκεια, εθελοδουλεία, εθνοπροδοσία και το κυριότερο απ' όλα πόσο γιδογάμηδες αναλφάβητοι είστε.

Οι συγκρίσεις μεταξύ του Βαρουφάκη - ενός μόνο στελέχους του Σύριζα - και των δικών σας επικίνδυνα ηλιθίων στελεχών εξακοντίζει το σύνολο του ανθρώπινου δυναμικού σας στα μπάζα απ΄όπου το βρήκατε και όπου ανήκει.

Τελείωσαν οι μέρες σας.

Όχι μόνο οι μέρες σας ως κυβέρνηση, ή ως επίδοξη κυβέρνηση όπως φαντασιώνουν κάποιοι όψιμοι εθνοπροδότες όπως ο ποδονίφτης.

Τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα μια ολόκληρη εποχή, και ο κόσμος επιτέλους μπορεί να ανασάνει.

Αυτό που τελείωσε είναι η Δικτατορία της Ηλιθιότητας.

Τελείωσε άπαξ δια παντός το αυθαίρετο καθεστώς του ψυχωσικού σκατίβλαχου και της αγράμματης φακλάνας.

Τελείωσε η μαρτυρική προσβολή στην νοημοσύνη από ψυχάκια τηλεπλασιέ που πουλάνε τρέλα γιατί γουστάρουν να τρώνε φάπες επί πληρωμή μπας και πηδήξουν καμιά αποτρελαμένη βίζιτα.

Τελείωσε το υφάκι του κοινωνιοπαθούς μαζικού δολοφόνου με το τσεκούρι και τα πάρτι του στη Μύκονο με κλεμμένο δημόσιο χρήμα.

Τελείωσαν τα ψωνισμένα γεροντότσολα που πουλάνε βλαχοτυρίλα σε συσκευασία συνοικιακού μόρτη.

Τελείωσαν οι ξεσαλωμένες θείτσες που δεν είναι ικανές ούτε ένα αβγό να βράσουν και χρήζονται υπουργοί.

Τελείωσαν τα απόσκατα που διώκουν άρρωστες γυναίκες για να επεκτείνουν την βουλευτική ασυλία που θα τους επιτρέψει να νομοθετούν για λογαριασμό φαρμακοβιομηχανιών στις οποίες έχουν μετοχές.

Τελείωσε το μιασματικό θράσος του παχύσαρκου κνώδαλου που γράφει φωτογραφικές διατάξεις κατά παραγγελία για να εξυπηρετεί τον κάθε έμπορο όπλων και λευκής σαρκός που του τα χώνει.

Τα κριτήρια άλλαξαν ριζοσπαστικά. Από εδώ και πέρα τα στάνταρ είναι άλλα, σε όλα τα επίπεδα.

Όλους εσάς που υποστηρίξατε τον Ναζισμό, και που ακόμα τον υποστηρίζετε, θα σας φάει το σκοτάδι της ιστορίας και κανείς δεν θα κλάψει για εσάς.

Ακόμα και αν γλιτώσετε ειδικά δικαστήρια και εισαγγελικές έρευνες, και πάλι το μαύρο μίσος θα ξεσπάει πάνω σας από κάθε πλευρά και θα λυσσομανάει σε κάθε γωνιά της ύπαρξης σας, εφ΄ όρου ζωής.

Καθώς τα προνόμια και οι προστασίες σας θα αφαιρούνται μεθοδικά και συστηματοποιημένα, θα αρχίσετε να νιώθετε στο πετσί σας το ανεξέλεγκτο μένος όλων εκείνων που αδικήσατε, κοροϊδέψατε, εξαπατήσατε, βιάσατε, κλέψατε, καταστρέψατε την ζωή, οδηγήσατε στην αυτοκτονία.

Βγάλτε τον σκασμό επειδή μας εξαγριώνετε ακόμα περισσότερο όσο συνεχίζετε να ψελλίζετε τις ίδιες και τις ίδιες μ****ιες. Ούτε παπατζήδες στο τμήμα της Ομόνοιας δεν είναι τόσο γελοίοι.

Σκασμός λοιπόν. Κανένας δεν σας δίνει πλέον σημασία, κανένας δεν ενδιαφέρεται να ακούσει ξανά τίποτε από τα σκατωμένα στόματα σας.

Δεν γουστάρουμε να ακούγεται κιχ καθώς κατακρημνίζεστε στον καιάδα που σκάψατε για τους άλλους, αλλά θα πέσετε οι ίδιοι μέσα.

'Ετσι θα γκρεμοτσακιστείτε στην άβυσσο απ΄όπου ξεπηδήσατε,

Ως φωνές βοούσες εν τη ερήμω της μισανθρωπίας σας.

Δεν έχουμε ξεχάσει καμία από εσάς, και δεν πρόκειται και ποτέ, επειδή δώσατε πρόσωπο στην δυστυχία.

Προσωποποιήσατε το Κακό.

Το Κακό ντύνεται, μιλάει, συμπεριφέρεται, ακριβώς όπως εσείς στην συνείδηση ενός ολόκληρου λαού.
Τ

Το Κακό θα το ενσαρκώνετε από εδώ και πέρα εφ' όρου ζωής και το στίγμα του Κακού θα το φέρουν και τα παιδιά σας, αυτά τα αντιπαθητικά κωλόπαιδα που θα ζουν με τα μαγαρισμένα επώνυμα σας και από ύποπτες κληρονομιές, αν δεν οδηγηθούν στην απόλυτη αυτοκαταστροφή με τέτοιους εγκληματίες για γονείς που είχαν.

Κάθε φορά που θα διαβάζουμε το όνομα σας ή θα βλέπουμε την φάτσα σας, να ξέρετε, ότι θα κάνουμε, συντεταγμένα, ό,τι περνάει από το χέρι του καθενός για να μην καταφέρετε να πάρετε ποτέ ξανά ανάσα ξένοιαστη.

Δεν θα στεριώνει ούτε ο ίσκιος σας.

Ο βίος θα σας γίνει αβίωτος, όπως και σας αξίζει για τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας που διαπράξατε.

Κουρνιαχτός και μπούρμπερη στα σάπια σας κεφάλια.



ΠΗΓΗ: RAMNUSIA
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο του στυλ μου το κείμενο... Περισσότερο εκφράζει συναισθηματική ένταση, παρά δομημένα επιχειρήματα, έτσι όπως το βλέπω :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Evoula »

Συμφωνώ απολύτως μαζί του, διότι ο Χατζηστεφάνου δεν μασάει τα λόγια του. Και ρε Σοφάκι, τις τελευταίες ημέρες μπουχτίσαμε από ανθρώπους που προσπαθούν να κάνουν την νύχτα μέρα, να μας συνετίσουν και να μας πείσουν για το δίκιο τους. Χαμπάρι δεν έχουν πάρει οι άνθρωποι. Γεμίσαμε πάλι από Αδώνηδες, Παγκάλους, Πρετεντέρηδες και Βενιζέλους.
Και αυτό θυμώνει. Ε, κάποιοι δεν το αντέχονται και τα χώνουν. Και καλά κάνουν.

Αν παρακολουθούσες την συνέντευξη Βενιζέλου στον Χατζηνικολάου, θα χόρταινες από επιχειρήματα. Μονομερή, χωρίς αντίλογο. Το συναίσθημα όμως αντιλαμβάνεται το ψέμα και εξεγείρεται και αν θες την γνώμη μου καιρος είναι να σπάσει αυτή η καθωσπρέπει σιωπή, που δίνει χώρο στους άλλους να αλώνουν συνειδήσεις, επειδή τα επιχειρήματά τους είναι δομημένα πάνω σε έναν ρεαλισμό υποκειμενικό βεβαίως, αφού εντέχνως ξεχνούν ό,τι δεν τους συμφέρει. Ε, δεν πρέπει να τους αφήσουμε να ξεχάσουν. Ούτε να τους δίνουμε χώρο.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Maraki »

Σε κάποια σημεία γέλασα με το άρθρο :)) Εντάξει, ο Χατζηστεφάνου έχει τον τρόπο του και δεν μασάει.
Σε καποια άλλα όμως ειναι τόσο πολωμένο και σε κάποια αλλα τοσο εκδικητικο που δεν διαβαζεται @};-
Δηλαδή η ανταλλαγή υβρεων και κατάρων οδηγεί σε κατι Καλό?

Ενταξει να τα χωσει ρε συ Ευουλι και καλά κανει, αλλα απο την καθωσπρέπει σιωπη ετουτως πηγε στον αλλο πολο.
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Evoula »

Παιδιά άκυρο... Δεν το έχω διαβάσει μέχρι τέλους. Θα το διαβάσω ομως γιατί για να το λέτε...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Evoula »

Τώρα το διάβασα όλο. Ναι, Μαράκι έχεις δίκιο. :x :x :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

δεν μου αρέσει ο τρόπος του
όπως είπε και η Μαρία, πολλή εκδικητικότητα και μίσος @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν έχουμε ξεχάσει καμία από εσάς, και δεν πρόκειται και ποτέ, επειδή δώσατε πρόσωπο στην δυστυχία.

Προσωποποιήσατε το Κακό.

Το Κακό ντύνεται, μιλάει, συμπεριφέρεται, ακριβώς όπως εσείς στην συνείδηση ενός ολόκληρου λαού.
Εντάξει... μη μου πείτε ότι τώρα δεν έχει δίκιο? :)) :)) :))

Ας του δώσουμε το δικαίωμα τουλάχιστον να εκφράσει αυτό που νιώθει! Δικαίως.. θα πω εγώ..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Evoula »

Μωρέ Δημητρούλα ποιός τον εμπόδισε; Βεβαίως κι έχει δικαίωμα να εκφράζεται, και σε πολλά έχω συμφωνήσει στο παρελθόν με τον Χατζηστεφάνου, βεβαίως έχουμε δικαίωμα να εκφραζόμαστε κι εμείς. Είναι η αρχή της δημοκρατικής διαλλεκτικής.

Αλλά είναι άλλο εκδίκηση, αλλο χαιρεκακία και μνησικακία και άλλο δικαιοσύνη και απονομή αυτής.

Η εκδίκηση τυφλώνει, ζητάς απεγνωσμένα μια προσωπική δικαίωση, και δεν μπορείς να διακρίνεις από ένα σημείο και μετά τα όρια ελευθερίας, ούτε τα δικά σου αλλά ούτε του αντιπάλου σου.

Αυτό θέλουμε; Γι' αυτό παλεύουμε; Εγώ προσωπικά όχι. Να πάνε στην δικαιοσύνη εκείνοι που παρανόμησαν αλλά δεν θα ξεκληρίσω όλη τους την οικογένεια για παραδειγματισμό. Αυτά ανήκουν σε άλλες εποχές.

Τον καταλαβαίνω τον Χατζηστεφάνου, γιατί έχει υποστεί πολλές προσωπικές διώξεις και πιέσεις και έχει φτάσει στα όρια της αντοχής του, αλλά επειδή δεν είναιο ο μόνος, πολύς κόσμος έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, αντιλαμβάνεσαι πόσο επικίνδυνο μπορεί να αποδειχθεί αυτό;

Είπαμε να βάλουμε νέες λέξεις στο λεξιλόγιό μας. Η εκδίκηση δεν είναι μία από αυτές.
Αυτή είναι η άποψή μου. @};- :x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Maraki »

Δημητρουλα μου και γω θα συμφωνησω απολυτα με οσα γραφει η Ευουλα.
Μόνο να προσθέσω, πως φυσικά και έχει το δικαιωμα να εκφράζει αυτά που νιώθει, όπως έχει και το δικαίωμα
να βλάπτει τον ευατό του όσο θέλει. Και δυστυχως τον βλάπτει πολύ. :-( @};-
Ισως επειδή, όπως γραφει και η Ευουλα (εγω δεν γνωριζω), έχει φτάσει στα όρια της αντοχης του και........
δεν γνωρίζει άλλο δρόμο. @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Προσωπικά δεν ξέρω καθόλου την ιστορία του Π. Χατζηστεφάνου, στην αρχή μάλιστα νόμιζα ότι ήταν ο Άρης Χατζηστεφάνου, αυτός που έκανε το catastroika και το "φασισμός αε"

Αλλά κανείς δεν είπε ότι διαφωνώ μαζί σας, αυτό που ένιωσα όταν το διάβασα ήταν η ανάγκη του να εκφράσει αυτή την οργή κι εγώ το σέβομαι αυτό, γιατί προτιμώ να την εκφράζει κάποιος έτσι και να εκτονώνεται, παρά με οποιοδήποτε άλλο τρόπο (εκτός από δημιουργικό)!

Αυτός ήταν ο λόγος που έβαλα αυτό το κείμενο, διότι εκτός από κάποια σημεία που στάζει "χολή" και είναι πολύ έντονο, σε κάποια άλλα τον καταλαβαίνω :lol:

Μάλλον θα είχε τα νεύρα του όταν το έγραφε :)) :))
Συμφωνώ απολύτως μαζί του, διότι ο Χατζηστεφάνου δεν μασάει τα λόγια του. Και ρε Σοφάκι, τις τελευταίες ημέρες μπουχτίσαμε από ανθρώπους που προσπαθούν να κάνουν την νύχτα μέρα, να μας συνετίσουν και να μας πείσουν για το δίκιο τους. Χαμπάρι δεν έχουν πάρει οι άνθρωποι. Γεμίσαμε πάλι από Αδώνηδες, Παγκάλους, Πρετεντέρηδες και Βενιζέλους.
Και αυτό θυμώνει. Ε, κάποιοι δεν το αντέχονται και τα χώνουν. Και καλά κάνουν.
:)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από Evoula »

Προσωπικά δεν ξέρω καθόλου την ιστορία του Π. Χατζηστεφάνου, στην αρχή μάλιστα νόμιζα ότι ήταν ο Άρης Χατζηστεφάνου, αυτός που έκανε το catastroika και το "φασισμός αε"
Όχι ρε!!! Καμία σχέση. Θυμάσαι κάποιον που είχε πει "Βλαχάρα" την Μπόκοτα, με έναν πολυέλαιο στο κεφάλι; Αυτός είναι ο Χατζηστεφάνου.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό είναι από τα πιο κλασσικά
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ααααα μάλιστα.. :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”