ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24498
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

«Να σταθώ στα πόδια μου».


Δυνατά μηνύματα περνά το νέο τραγούδι του Λεωνίδα Μπαλάφα και του Γιώργου Νικ. Ζερβάκη, με τίτλο «Να σταθώ στα πόδια μου».

Πολύ «δυνατή» είναι και η σκηνοθετική ματιά του Χανιώτη Θοδωρή Παπαδουλάκη, ο οποίος «υπογράφει» το video clip.

«Να σταθώ στα πόδια μου»
Στίχοι: Λεωνίδας Μπαλάφας.
Μουσική: Λεωνίδας Μπαλάφας – Γιώργος Νικηφόρου Ζερβάκης.
Σκηνοθεσία: Θοδωρής Παπαδουλάκης
Παραγωγή: Indigo View 2015


Οι στίχοι

«Μοιάζω με βομβαρδισμένο τοπίο
με ένα στιχάκι που είναι μουτζουρωμένο
στης ζωής το τελευταίο θρανίο
και με πουλί ξενιτεμένο…

Έχω πείσμα και γερό το στομάχι
σαν τον Παύλο με την κάλπικη λύρα
την αγάπη που έχω δώσει δεν πήρα
έτσι το θέλησε η μοίρα….

Άντε να σταθώ στα πόδια μου
μετά από τόσα χτυπήματα
έχω ξεχάσει τα βήματα
μα δε με παίρνει να πω δεν μπορώ
πρέπει να μπω στο χορό…

Μες τον κόσμο μεγαλώνω τον άπονο
ποιος στ΄αλήθεια παίρνει αυτό που του αξίζει
δε το θέλω μα μου βγαίνει παράπονο
γιατί η ρόδα δε γυρίζει…»

Πολύ όμορφο και εμπνευσμένο και το τραγούδι και το το video clip.
Ο Θοδωρής ο Παπαδουλάκης είναι ένας από τους καλύτερους σκηνοθέτες
και αυτό το τραγούδι όπως και το video ,με ερασιτέχνες ηθοποιούς, μέσα στους οποίους είναι και
κάποιοι καλοί φίλοι , είναι εξαιρετικά .Μπράβο @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Ινατος

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Ινατος »

ΜΠΕΝΑΚΗ - ΠΑΠΟΥΛΙΑ (ΟΡΚΟΜΩΣΙΑ 8/2/2005) https://www.youtube.com/watch?v=AMwpBzdzo_M" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΛΑΒΟΙ Ή ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ?

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΟΥΓΓΡΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ VIKTOR ORBAN



https://www.youtube.com/watch?v=UYD86k-vwa4" onclick="window.open(this.href);return false;
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Δημητρούλα μου αυτός δεν είναι ακροδεξιός του χειρότερου είδους :-? :-? :-?
δεν ειδα την ομιλία καθώς μονο που βλέπω την φάτσα του με αποθεί, αλλά ακομα και αν όλα όσα λέει είναι σωστά, το τι κάνει δεν μετράμε στους ανθρώπους;

Υστ: Ισως είναι λίγο ελιτιστικο που έγραψα γιατί αυριο φευγω για διακοπές και πιθανότατα δεν θα διαβασω την απάντηση παρα όταν γυρίσω. Ελπίζω να με συγχωρήσεις

@};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) Παναγιωτάκο μου, ιδέα δεν είχα ότι ήταν ακροδεξιός*, αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα, "αριστεροί" και "ακροδεξιοί" για μένα είναι πια το ίδιο.. Ψεύτικοι κι ελεεινοί (εκτος από εξαιρέσεις)

Το θέμα μας είναι η Ενότητα, για τους λαούς, για τους ανθρώπους, και όχι για τις ηγεσίες και τα συμφέροντά τους.

Ύστερα, αυτό που έλεγε για τους μετανάστες.. Κάθε μέρα (άσχετα με το τι λένε για το ότι γίνεται έλεγχος και δεν έχουμε ροή προσφύγων) καταφτάνουν στη Λέσβο, την ημέρα, γύρω στα 300 άτομα το λιγότερο! Από Αφρική, Αφγανιστάν κλπ. Μιλάμε για μετανάστες που μπαίνουν λαθραία και όχι πρόσφυγες.

Τι γίνεται μ' αυτούς? Μπορεί κανείς να προβλέψει?

:*

* Συγχώρα μου, κι εσύ, την άγνοιά μου, η αλήθεια είναι ότι αν με ρωτήσεις ποιος είναι πχ. ο πρωθυπουργός της Δανίας, δεν θα'ξερα να σου πω.. :lol: )
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

ARTYADIS έγραψε::)) :)) Παναγιωτάκο μου, ιδέα δεν είχα ότι ήταν ακροδεξιός*, αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα, "αριστεροί" και "ακροδεξιοί" για μένα είναι πια το ίδιο.. Ψεύτικοι κι ελεεινοί (εκτος από εξαιρέσεις)

Το θέμα μας είναι η Ενότητα, για τους λαούς, για τους ανθρώπους, και όχι για τις ηγεσίες και τα συμφέροντά τους.
Δημητρούλα μου μπορεί να με δυσκολευε παλαιότερα αλλά τώρα δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Για την ας την πουμε διαχωριστικότητα που προκαλούν οι ιδεολογίες στους ανθρώπους. Ομως να σε ρωτήσω κάτι; Πιστεύεις ότι σε αυτή την διαχωριστικότητα υπάρχουν επιπεδα; Ας πούμε στην ακρα δεξια το μίσος και η βια ειναι η δεδηλωμένη επιλογη συνειδητά, ενω στην αριστερά υποτιθεται ότι ο ουμανισμός και η αλληλεγγύη είναι το πρόταγμα, ασχετα πως τα υλοποιεί τελικά όταν έρθει η ώρα, καθως μετά λειτουργεί το θαμένο κομμάτι των ανθρώπων. Ειναι όμως στο ίδιο επίπεδο διαχωριστίκοτητας; προκαλούν την ίδια βλάβη;


Ύστερα, αυτό που έλεγε για τους μετανάστες.. Κάθε μέρα (άσχετα με το τι λένε για το ότι γίνεται έλεγχος και δεν έχουμε ροή προσφύγων) καταφτάνουν στη Λέσβο, την ημέρα, γύρω στα 300 άτομα το λιγότερο! Από Αφρική, Αφγανιστάν κλπ. Μιλάμε για μετανάστες που μπαίνουν λαθραία και όχι πρόσφυγες.

Τι γίνεται μ' αυτούς? Μπορεί κανείς να προβλέψει?
Στο ένα κομμάτι θα σου απάντησω ότι το να προσδιορισουμε το ποιος είναι προσφυγας δεν είναι καθόλου ευκολο. Στο αβγανιστάν οι συγκρούσεις συνεχίζονται, οι ταλιμπαν είναι ακομα ενεργοί. Αν φύγεις απο την χωρα για παράδειγμα επειδη αν βγαλεις την μπούρκα που ελεγες και έσυ, θα σε σφάξουν είσαι πρόσφυγας ή όχι; Στην αφρική υπάρχουν συγκρούσεις εμφυλιες και μη, που μαινονται δεκαετίες και εμεις οι δυτικοί ούτε ξερουμε, ούτε μας ενδιαφέρει να μαθουμε για αυτές. Το ΙΣΙΣ επισης χανοντας στην Συρια αυτη την στιγμή, μεταφέρει τις δυνάμεις του στην Β. Αφρική
Θα σου αναφέρω το ποιο κλασικό παράδειγμα των Πακιστανών. Ολοι πιστευουμε ότι είναι οικονομικοί μεταναστες στο συνολό τους. Αν διαβασεις όμως αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αληθεια. http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/giat ... -prosfyges" onclick="window.open(this.href);return false;
Επίσης ενα κομματι που αποφευγουμε να δουμε είναι οι περιβαλλοντικοί προσφυγες. . Ενα τετοιο παραδειγμα εγινε γνωστό και στην ολυμπιαδα, με τον αρσιβαριστα απο τα νησια που θα εξαφανιστούν σε 30 χρόνια λόγω του φαινομένου του θερμοκηπίου. Στην Αφρική ολοκληρες περιοχές ερημοποιούνται και πλυθησμοι αναγκαζονται να μετακινηθούν. Και για αυτό δεν μιλάνε πολύ στην δύση.
Με αυτά δεν θελω να πω ότι το συνολο των ανθρωπων που έρχεται είναι πολιτικοί προσφυγες και ότι οι οικονομικοί μεταναΣΤΕς δεν ιφιστανται, αλλά ότι είναι πολύ συνθετο.
Ειχα ασχοληθεί αρκετά στο παρελθον με το θέμα και για αυτό μαλλον εγραψα τοσα πολλά. :oops:

Το δευτερο κομμάτι ομως είναι ολο αυτό που περασατε οι ανθρωποι στην Λέσβο και περνατε ακομα σε μικρότερο βαθμό νομιζω. Απο την μια μερια μπορει να μας εκανε υπερήφανους σαν ελληνες η αλληλεγγύη που δειξατε, ισως και να δακρύσαμε λίγο. Ομως καθως έχω φίλους που ηρθαν σε ΜΚΟ/κυβερνηση και δουλεψαν αυτη την δυσκολη περιοδο στο νησί, οπως και παλιούς φιλους που ζουν ακομα στην Λέσβο, ενιωσα εστω και λίγο πόσο βαρύ ήταν όλο αυτό για τις καρδιές των ανθρωπων που ζειτε εκει.
Αν θυμασαι είχα ζησει παλιοτερα στην Μυτιλήνη, την εχω πάντα έννοια.

* Συγχώρα μου, κι εσύ, την άγνοιά μου, η αλήθεια είναι ότι αν με ρωτήσεις ποιος είναι πχ. ο πρωθυπουργός της Δανίας, δεν θα'ξερα να σου πω.. :lol: )
Ουτε εγω ξέρω τον πρωθυπουργό της Δανίας Δημητρούλα μου.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δημητρούλα μου μπορεί να με δυσκολευε παλαιότερα αλλά τώρα δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Για την ας την πουμε διαχωριστικότητα που προκαλούν οι ιδεολογίες στους ανθρώπους. Ομως να σε ρωτήσω κάτι; Πιστεύεις ότι σε αυτή την διαχωριστικότητα υπάρχουν επιπεδα; Ας πούμε στην ακρα δεξια το μίσος και η βια ειναι η δεδηλωμένη επιλογη συνειδητά, ενω στην αριστερά υποτιθεται ότι ο ουμανισμός και η αλληλεγγύη είναι το πρόταγμα, ασχετα πως τα υλοποιεί τελικά όταν έρθει η ώρα, καθως μετά λειτουργεί το θαμένο κομμάτι των ανθρώπων. Ειναι όμως στο ίδιο επίπεδο διαχωριστίκοτητας; προκαλούν την ίδια βλάβη;
Παναγιωτάκο μου, είπα ότι και οι δύο είναι ψεύτικοι κι ελεεινοί. Το πρώτο αφορούσε τους αριστερούς, το δεύτερο τους άλλους. Αυτό από μόνο του είναι μια διαβάθμιση! Χαχαχαχα
Πέρα από την πλάκα όμως, και μένα ίσως με δυσκόλευε, και ίσως ακόμα, όταν ακούω για ακροδεξιούς, αλλά τελικά είναι απλά οι δύο αντίθετοι πόλοι, στην ουσία τους όμως είναι το ίδιο. Τα αποτελέσματα στην πράξη, όπως αποδείχτηκε, ήταν χειρότερα και από του ακροδεξιού Σαμαρά. Παναγιώτη μου, τελικά η υποκρισία είναι πολύ σιχαμένο πράγμα. Είναι κάτι από το οποίο δεν μπορείς να φυλαχτείς.
Καλά είπες για τους μεν, ότι υποτίθεται ότι το πρόταγμα είναι ο ουμανισμός και η αλληλεγγύη.
Ακόμα κι αυτά είναι χειραγωγούμενα.

Με ρωτάς αν υπάρχουν επίπεδα στην βλάβη. Εννοείται! Νιώθω όμως ότι κάπου μέσα σου, ακόμα δεν μπορείς να δεχτείς το φιάσκο. Θα ήθελα να σου απαντήσω ξεφεύγοντας από την κατηγοριοποίηση στους μεν και στους δε και λέγοντάς σου, ότι όσο υπάρχουν άνθρωποι που σηκώνουν το βλέμμα τους στον ουρανό και η ψυχή τους πάλλεται από λίγη ευαισθησία, πάντα θα υπάρχει όφελος, προοπτική και εξέλιξη. Και αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν παντού. Σε κάθε κατηγορία και τάξη!
Το δευτερο κομμάτι ομως είναι ολο αυτό που περασατε οι ανθρωποι στην Λέσβο και περνατε ακομα σε μικρότερο βαθμό νομιζω. Απο την μια μερια μπορει να μας εκανε υπερήφανους σαν ελληνες η αλληλεγγύη που δειξατε, ισως και να δακρύσαμε λίγο. Ομως καθως έχω φίλους που ηρθαν σε ΜΚΟ/κυβερνηση και δουλεψαν αυτη την δυσκολη περιοδο στο νησί, οπως και παλιούς φιλους που ζουν ακομα στην Λέσβο, ενιωσα εστω και λίγο πόσο βαρύ ήταν όλο αυτό για τις καρδιές των ανθρωπων που ζειτε εκει.
Αν θυμασαι είχα ζησει παλιοτερα στην Μυτιλήνη, την εχω πάντα έννοια.
Ναι, είναι πολύ όμορφο, αλλά Παναγιωτάκο μου κράτα μία πισινή. Είσαι ρομαντικούλης. Να θυμάσαι ότι ΟΛΑ είναι χειραγωγούμενα και φυσικά εκμεταλλεύσιμα
Ουτε εγω ξέρω τον πρωθυπουργό της Δανίας Δημητρούλα μου.
Εεεε... ναι! :)) :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4565
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΒΡΑΖΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ!

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Δημητρούλα μου ελπίζω να συνεχίσεις να μου μιλάς, αλλά εχω παραμείνει με την πλευρά της κυβέρνησης.
Με πολλά πολλά ζόρια το προηγούμενο καλοκαίρι, με πολύ μεγάλη αποστασιοποιήση /αποταύτιση πλέον απο αυτά που συμβαίνουν.

Τα παιδια απο τον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω αν είναι ψευτικοί. Ενα φιλός απο όταν ψηφισε το μνημόνιο έχει κολικό στο στομάχι, ενας άλλος πεταγόταν τα βράδια στον υπνο του λες και έβλεπε φαντάσματα.
Θα έλεγα ότι είναι απλά ανθρωποι. Ουτε ασπρο , ούτε μαυρο. Με τους φοβους τους , με τις αντιφάσεις, τις φιλοδοξίες τους, την αφέλεια τους, την ειλικρίνεια τους.

Την στεναχώρια μετά απο κάθε ήττα. Το τελευταίο στο λέω με σιγουρια γιατί τους βλέπω μπροστά μου.
Ακόμα κι αυτά είναι χειραγωγούμενα.

Να θυμάσαι ότι ΟΛΑ είναι χειραγωγούμενα και φυσικά εκμεταλλεύσιμα
Μου το γράφεις δύο φορές αυτό. Πως μπορεί να είναι όλα χειραγωγούμενα όμως; Και απο ποιον ή ποιους μπορεί να είναι όλα χειραγωγούμενα προς μια κατεύθυνση; Υπάρχουν τόσες αντιφάσεις μέσα μας, το φως με το σκοτάδι παλεύουν μέχρι κάποια στιγμή να ισορροπήσουν. Το ίδιο γίνεται παντού, στον κάθε άνθρωπο και ακόμα περισσότερο στην κοινωνία. Αντίρροπες δυνάμεις επιδρούν συνέχεια. Πόσο εύκολα χειραγωγείται και μάλιστα προς μια κατεύθυνση κάτι που συνεχώς κινείται και μεταβάλλεται;

Με αυτά που σου γράφω δεν προσπαθώ να αθωώσω κανέναν. Τα κόμματα είτε της αριστεράς είτε της δεξιάς έχουν μέσα στους σκοπούς τους να χειραγωγήσουν. Με την ύπαρξη τους επίσης αυξάνουν τον διαχωρισμό. Το έχω νιώσει αυτό.

η δικιά μας δουλεια μεσα σε όλο αυτό, να κατευθυνθούμε προς τον δρομο μας.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”