ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μετά τους μετανάστες ήρθε η σειρά των ομοφυλόφιλων. Μετά ποιοι; Η Ελλάδα εχει αρχισει να μυρίζει πολύ επικίνδυνα φασισμό.
@};- @};-

Τέταρτη ομοφοβική επίθεση στο Παγκράτι

Τα ξημερώματα του Σαββάτου δέκα-δεκαπέντε άτομα με ξυρισμένα κεφάλια προκάλεσαν βαριά τραύματα σε ομόφυλο ζευγάρι που καθόταν σε παγκάκι στην πλατεία Βαρνάβα. αναδημοσίευση απο την ΕφΣυν

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής ο Κ. και ο Ζ., Ελληνας ο πρώτος, πρόσφυγας που έχει πάρει πολιτικό άσυλο ο δεύτερος (τα στοιχεία τους βρίσκονται στη διάθεση της «Εφ.Συν.»), πήραν από το περίπτερο της πλατείας Βαρνάβα στο Παγκράτι μια εξάδα μπίρες για το σπίτι και κάθισαν στο παγκάκι να πιουν μία, πριν επιστρέψουν.

Η βραδιά τελείωσε με τον Κ. στο νοσοκομείο με σπασμένο αστράγαλο σε τρία σημεία, για τα οποία θα χρειαστεί χειρουργείο, και τους δύο τους θύματα άλλης μιας βίαιης επίθεσης.

Οι ακροδεξιοί ιεράρχες

Είναι η πέμπτη γνωστή ομοφοβική ή τρανσφοβική βίαιη επίθεση αυτό το καλοκαίρι, και ήρθε σαν επιστέγασμα της ομοφοβικής εκστρατείας ακροδεξιών ιεραρχών που κορυφώθηκε την περασμένη εβδομάδα, με ύβρεις για τους ανθρώπους με μη αποκλειστικά ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό και με απειλές προς τον ίδιο τον πρωθυπουργό να μη φέρει προς ψήφιση το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, απειλές που φαίνεται πως έπιασαν τόπο, τουλάχιστον προς το παρόν.

Το πρώτο μέρος της επίθεσης εκδηλώθηκε απροειδοποίητα. Καθώς έπιναν και τα έλεγαν ο Κ. και ο Ζ., όπως κάθε ζευγάρι που κάθεται να πιει μια μπίρα έξω, πέρασαν πίσω τους δυο νεαροί πάνω σε παπάκι και τους πέταξαν ένα κουβά απόνερα μπουγάδας. Ο Ζ. σηκώθηκε να ζητήσει τον λόγο, αλλά οι νεαροί εξαφανίστηκαν.

Ξυρισμένα κεφάλια

Οι δύο σύντροφοι ξανακάθισαν ταραγμένοι. Μετά από δέκα λεπτά, είδαν από την άλλη πλευρά της πλατείας να έρχεται κατά πάνω τους μια ομάδα δέκα–δεκαπέντε ατόμων, 25 με 30 χρόνων, με ξυρισμένα κεφάλια και μαύρες μπλούζες, που τους φώναζαν να φύγουν.

Πριν προλάβουν να συνειδητοποιήσουν τι γίνεται, ο Κ. δέχτηκε τα πρώτα χτυπήματα με γροθιέςκαι κλοτσιές που τον έριξαν στο έδαφος. Του φόρεσαν στο κεφάλι τον κουβά που είχαν αδειάσει προηγουμένως πάνω τους και συνέχισαν να τον χτυπούν, ενώ χτυπήματα δέχτηκε και ο Κ., που τον είχαν πετάξει μερικά μέτρα παραπέρα.
Οι δράστες κουράστηκαν και έφυγαν με κατεύθυνση την πλατεία Πλαστήρα.

Κάποιος από την πλατεία πήγε να βοηθήσει τα δύο παιδιά και κάλεσε αστυνομία. Μετά από ένα εικοσάλεπτο, έφτασε περιπολικό με δύο αστυνομικούς, που ειδοποίησαν το ΕΚΑΒ.

«Και το σκέφτηκα κάποια στιγμή όπως καθίσαμε στο παγκάκι: σαν πολλούς φασίστες έχει σήμερα η πλατεία», είπε στην «Εφ.Συν.» ο Κ., όταν τον επισκεφτήκαμε χθες στο νοσοκομείο. «Πιστεύω ότι ήθελαν να μου δώσουν ένα μάθημα, επειδή είμαι διαφορετικός από δύο πλευρές: και λόγω του σεξουαλικού προσανατολισμού μου και λόγω του χρώματος του δέρματος του συντρόφου μου. Οπως είπε ένας φίλος παραφράζοντας τον Μπρεχτ, χτύπησαν το πόδι, αλλά ο στόχος τους ήταν το κεφάλι. Ηθελαν να μου αλλάξουν μυαλό, να μην είμαι αυτός που είμαι».

Επειτα από αυτεπάγγελτη δίωξη της Εισαγγελίας, την υπόθεση χειρίζεται το Α.Τ. Παγκρατίου, που πήρε κατάθεση από τα δύο θύματα το Σάββατο το απόγευμα στο νοσοκομείο, καθώς αρχικά οι αστυνομικοί, όπως ειπώθηκε στα θύματα, φαίνεται να μην είχαν αξιολογήσει σωστά τη σοβαρότητα των τραυμάτων και του περιστατικού.
- See more at: http://stokokkino.gr/article/10967/Teta ... vrbLj.dpuf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

:-(
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

=((

ο κόσμος...γεμάτος αγάπη και Χριστό...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31547
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29965
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12156
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Maraki »

=((
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

=((
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26021
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

=((
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

=(( =((
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

=((
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Mάλιστα... Στον έναν έριξαν χλωρίνη, πιθανώς μιμούμενοι τους Ρώσους ομοϊδεάτες τους.

Και όλα αυτά σε μια ήσυχη γειτονιά στο Παγκράτι. Το επόμενο βήμα φαντάζομαι είναι να μπαίνουν σε σπίτια που κατοικούν ομοφυλόφιλοι.

Και όπως πάντα, η αστυνομία "ερευνά την υπόθεση".

Φαντάζομαι ο θεός θα τους το είπε...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23444
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έχω υπάρξει μάρτυρας παρόμοιας επίθεσης, πρόπερσι τον Αύγουστο στο Γκάζι. Δύο παπάκια με κάτι πιτσιρικάδες, ήταν δεν ήταν 18-19 χρονών. Πρώτα πέρασαν βρίζοντας κάποιον, μετά τον έπιασαν σε μία γωνία σε ένα στενό και άρχισαν τις κλωτσιές και τις μπουνιές. Είχα σοκαριστεί από την βία και το μένος. Και οι ζητάδες της αστυνομίας δύο στενά πιο κάτω. Ο καταστηματάρχης στο μπαρ που ήμασταν μας είπε ότι πρόκειται για γνωστά άτομα που κάνουν τέτοιες φασαρίες, έχουν κάνει καταγγελίες στην αστυνομία, αλλά δεν κάνει τίποτα. Όταν το έβλεπα ήμουν στο τσακ να πάω να τους κάνω μπίλιες, αλλά κρατήθηκα. Άσχημα πράγματα, τι να πεις... :-( :-( @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33523
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

=((
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”