ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Αυτά είναι τα δικαιώματά σου αν σε πιάσουν στα ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο


1. Αν δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία μου στους ελεγκτές, είναι νόμιμο δικαίωμα μου και δεν διαπράττω κανένα ποινικό αδίκημα…

2. Οι ελεγκτές δεν έχουν δικαίωμα να με συλλάβουν…

3. Αν μου ζητήσει τα στοιχεία μου οποιοσδήποτε αστυνομικός (ακόμα και εκτός υπηρεσίας), τα δίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος,προκειμένου να μην έχει δικαίωμα να με κρατήσει.

4.Δεν είμαι υποχρεωμένος να περιμένω την άφιξη της αστυνομίας.

5.Ζητάω από τον οδηγό ν” ανοίξει την πόρτα στην επόμενη στάση κι από τους ελεγκτές να με αφήσουν να κατέβω και τους δηλώνω ρητά, ότι δεν θέλω να παραμείνω στο λεωφορείο.

6.Δεν πηγαίνω σε καμία περίπτωση, με την θέλησή μου, στο αστυνομικό τμήμα, μαζί με τους ελεγκτές, ούτε δέχομαι να με οδηγήσουν με το λεωφορείο, εκεί που θέλουν αυτοί.

7.Αν μου κλείσουν την πόρτα και μου περιορίσουν την έξοδο, καλώ αμέσως το 100, καταγγέλλοντας, ότι κρατούμαι παράνομα, χωρίς την θέληση μου και ζητάω την άμεση επέμβαση της αστυνομίας, γιατί διαπράττεται αυτόφωρο αδίκημα σε βάρος μου.

8.Ζητώ ονόματα και τηλέφωνα συνεπιβατών μου, για να έχω μάρτυρες.

9.Καλώ αμέσως στα τηλέφωνα των «ΕΠΙΒΑΤΩΝ» ζητώντας νομική βοήθεια και αλληλεγγύη.

10.Όταν έρθουν οι αστυνομικοί, απαιτώ να συλλάβουν αμέσως, τους ελεγκτές ή και τον οδηγό, γιατί με κράτησαν παράνομα και χωρίς την θέληση μου και ζητώ να κρατήσουν τα στοιχεία όλων των μαρτύρων συνεπιβατών μου.

11. Στην ερώτηση των αστυνομικών «αν θέλω να καταθέσω μήνυση», απαντώ, ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, αντίθετα αυτοί, είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν αμέσως τον Εισαγγελέα και να συντάξουν έκθεση σύλληψης και βεβαίωσης του αδικήματος, γιατί το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης, είναι αυτόφωρο πλημμέλημα και διώκεται αυτεπάγγελτα, αλλιώς κάνουν παράβαση καθήκοντος.

12. Αν οι αστυνομικοί δεν ενεργούν τα νόμιμα, τους υπενθυμίζω ότι διαπράττουν παράβαση καθήκοντος, γι” αυτό ζητάω τα στοιχεία τους, προκειμένου να τους αναφέρω.

13. Η πληρωμή ή μη του προστίμου, που θα επιβληθεί από τον ΟΑΣΑ, αποτελεί προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:-o :-o ελα ρε Ευακι!! ιδεα δεν ειχα!! πολυ χρησιμες οι πληροφοριες!! ευχαριστουμε!
:* >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

:clap: :clap: :clap:
Μπράβο Ευάκι!!!
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Sofoula »

Αυτό είναι τσεκαρισμένο? Γιατί εμένα σε 2 μήνες λήγει το πάσο μου και "δεν βγαίνω μάνα μου" :roll:
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Σοφάκι μου , για να ξέρεις τι ισχύει , αυτά που αναφέρονται δεν είναι συμφωνα με το νόμο ,
και αν σε πιάσουν χωρίς εισητήριο και αρνηθείς να δώσεις ταυτότητα ,
μπορεί να καταφέρεις να κατέβεις από το λεωφορείο ή το τραμ ,
από το μετρό ή ηλεκτρικό δεν νομίζω ,
και αν πέσεις σε ζόρικους ελεκτές μπορεί η κατάσταση ίσως να γίνει πολύ χειρότερη και ανεξέλεκτη :?

Σας βάζω παρακάτω το νομικό πλαίσιο για να ενημερωθείτε .

Ο νόμος 1214/81
«Περί επιβολής κυρώσεων εις τους διακινουμένους δια χερσαίων συγκοινωνιακών μέσων δημοσίας χρήσεως άνευ καταβολής κομίστρου και ρυθμίσεως συναφών θεμάτων», όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει:

Οι επιβάτες των χερσαίων συγκοινωνιακών μέσων δημοσίας χρήσεως οφείλουν να καταβάλλουν το νόμιμο, κατά περίπτωση, κόμιστρο της αντίστοιχης διαδρομής, να φυλάσσουν το αποδεικτικό καταβολής, (εισιτήριο) όταν αυτό εκδοθεί (επικυρωθεί), καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής και να το επιδεικνύουν σε κάθε περίπτωση που τους ζητηθεί από τον αρμόδιο ελεγκτή.

Τονίζεται ότι το εισιτήριο εφόσον έχει επικυρωθεί είναι αυστηρά προσωπικό. Το εισιτήριο και η κάρτα απεριορίστων διαδρομών απεικονίζουν σύμβαση μεταφοράς επ’ αμοιβή, μεταξύ μιας ή περισσοτέρων συγκοινωνιακών επιχειρήσεων και του επιβάτη για την παροχή μιας ή περισσότερων υπηρεσιών μεταφοράς. Η μεταβίβαση επί πληρωμή ή δωρεάν ενός επικυρωμένου ενιαίου εισιτηρίου από τον έναν επιβάτη στον άλλον, ή η χρήση ενός ήδη επικυρωμένου εισιτηρίου από άλλον επιβάτη είναι παράνομη και αντίκειται στους Γενικούς Όρους Μεταφοράς, καθότι το μεταβιβαζόμενο εισιτήριο δεν αποτελεί πλέον έγκυρο τίτλο...
μεταφοράς.

Αποκλειστικά αρμόδιοι για την έκδοση της Π.Β.Π.Ε.Π. είναι οι διενεργούντες τον έλεγχο κομίστρου υπάλληλοι (ελεγκτές), του οικείου συγκοινωνιακού φορέα, οι οποίοι είναι ειδικά προς τούτο εξουσιοδοτημένοι με απόφαση του αρμόδιου οργάνου και είναι εφοδιασμένοι με ειδικό δελτίο υπηρεσιακής ταυτότητας ελεγκτή.

Σε αυτούς που δεν επιδεικνύουν κατά τη διάρκεια της διαδρομής το αποδεικτικό καταβολής κομίστρου ή όταν αυτό δεν εκδίδεται (επικυρώνεται), και σ΄ αυτούς που με οποιοδήποτε τρόπο παραλείπουν την καταβολή του νομίμου κομίστρου, επιβάλλεται πρόστιμο, το οποίο καθορίζεται στο 60πλάσιο της τιμής του εισιτηρίου (κανονικού €1,20 ή μειωμένου €0,60, σε λεωφορεία, τρόλλεϋ και Τραμ και κανονικού ενιαίου €1,40 ή μειωμένου €0,70 στον Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο και το Μετρό). Δηλαδή, €72,00 για όσους υποχρεούνται σε κανονικό εισιτήριο και €36,00 για όσους δικαιούνται μειωμένο εισιτήριο στην πρώτη περίπτωση και €84,00 για όσους υποχρεούνται σε κανονικό εισιτήριο και €42,00 για όσους δικαιούνται μειωμένο εισιτήριο στην δεύτερη.

ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
Το θεσμικό πλαίσιο που διέπει τον Έλεγχο Κομίστρου στο Σύστημα Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών, καθορίζεται από το Ν. 1214/81 «Περί επιβολής κυρώσεων εις τους διακινουμένους δια χερσαίων συγκοινωνιακών μέσων δημοσίας χρήσεως άνευ καταβολής κομίστρου και ρυθμίσεως συναφών θεμάτων», όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Ειδικότερα, στο άρθρο 1 του Ν. 1214/81 ορίζεται ότι οι επιβάτες των χερσαίων συγκοινωνιακών μέσων δημοσίας χρήσεως οφείλουν να καταβάλλουν το νόμιμο, κατά περίπτωση, κόμιστρο της αντίστοιχης διαδρομής, να φυλάσσουν το αποδεικτικό καταβολής, όταν αυτό εκδοθεί (επικυρωθεί), καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής και να το επιδεικνύουν σε κάθε περίπτωση που τους ζητηθεί από τον αρμόδιο ελεγκτή. Σε αυτούς που δεν επιδεικνύουν κατά τη διάρκεια της διαδρομής το αποδεικτικό καταβολής κομίστρου ή, όταν αυτό δεν εκδίδεται (ακυρώνεται), και σε αυτούς που με οποιοδήποτε τρόπο παραλείπουν την καταβολή του νομίμου κομίστρου, επιβάλλεται πρόστιμο, το οποίο καθορίζεται στο 60πλάσιο της τιμής του εισιτηρίου (κανονικού ή μειωμένου) του μέσου στο οποίο βεβαιώνεται η παράβαση.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΜΙΣΤΡΟΥ
Πριν την έναρξη του ελέγχου ο ελεγκτής κομίστρου αναρτά την Υπηρεσιακή του Ταυτότητα. Στη συνέχεια απευθύνεται στους επιβάτες γνωστοποιώντας την ιδιότητά του και ζητώντας τους να επιδείξουν τα εισιτήρια ή τις κάρτες τους.

Όταν οι ελεγκτές είναι δύο, εισέρχονται στα λεωφορεία, τρόλλεϋ ή στα βαγόνια των συρμών ο ένας από την μπροστινή πόρτα και ο άλλος από την πίσω πόρτα, έτσι ώστε ο έλεγχος να είναι πλήρης και να ολοκληρώνεται στη μεσαία πόρτα, απ’ όπου γίνεται και η αποβίβαση των ελεγκτών.
Οι ελεγκτές φροντίζουν να παρέχουν στους επιβάτες που εισέρχονται στην ίδια με αυτούς στάση για τις λεωφορειακές γραμμές τον εύλογο χρόνο για να ακυρώσουν το εισιτήριό τους και σε συνεννόηση με τον οδηγό του οχήματος κλείνουν τα ακυρωτικά μηχανήματα.
Κατά την έναρξη του ελέγχου διαπιστώνουν εάν τα ακυρωτικά μηχανήματα λειτουργούν κανονικά και αναγράφουν τις σωστές ενδείξεις.
Ειδικά στα μέσα σταθερής τροχιάς, ο έλεγχος μπορεί να γίνει και στις πλατφόρμες αναμονής ή σε άλλους χώρους των σταθμών μετά τη νοητή γραμμή επικύρωσης που έχουν τοποθετηθεί τα ακυρωτικά μηχανήματα.

Κατά τη διενέργεια έλεγχου, οι ελεγκτές ζητούν από τους επιβάτες και ελέγχουν την εγκυρότητα του εισιτηρίου που τους επιδεικνύεται τα στοιχεία και την ώρα της ακύρωσης. Στην περίπτωση που ο επιβάτης φέρει μηνιαία ή ετήσια κάρτα, ο ελεγκτής ελέγχει την εγκυρότητα της κάρτας (εάν αναγράφει τα στοιχεία του κατόχου, εάν είναι σφραγισμένη), τη γνησιότητα και την ισχύ του κουπονιού που συνοδεύει υποχρεωτικά την κάρτα και ζητά αστυνομική ταυτότητα στην περίπτωση που εκτιμήσει ότι ο φέρων δεν είναι ο νόμιμος κάτοχος.
Επίσης, ελέγχει το δικαιολογητικό που του επιδεικνύεται, στην περίπτωση που ο επιβάτης δικαιούται δωρεάν ή μειωμένη μετακίνηση.

Όταν κατά τον έλεγχο εξακριβωθεί παράβαση, δηλαδή ο ελεγχόμενος επιβάτης δεν επιδείξει το νόμιμο κατά περίπτωση κόμιστρο ή διαπιστωθεί ότι χρησιμοποιεί μη έγκυρο εισιτήριο (μη επικυρωμένο, διπλοακυρωμένο, σβησμένο κτλ) ο ελεγκτής είναι υποχρεωμένος να εκδώσει Πράξη Βεβαίωσης Παράβασης και Επιβολής Προστίμου - Π.Β.Π.Ε.Π., στην οποία αναγράφονται ο αριθμός μητρώου του ελεγκτή, τα πλήρη στοιχεία του παραβάτη, ο τόπος και ο χρόνος της παράβασης και το οφειλόμενο ποσό του προστίμου.
Ο καταλαμβανόμενος ως παραβάτης είναι υποχρεωμένος, αν δεν καταβάλλει αμέσως το πρόστιμο, να επιδείξει στον αρμόδιο για τον έλεγχο και την καταβολή του προστίμου υπάλληλο την αστυνομική ταυτότητα ή άλλο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύονται τα στοιχεία της ταυτότητάς του.

Σε περίπτωση άρνησης ο υπάλληλος ελεγκτής μπορεί να ζητήσει τη συνδρομή αστυνομικού οργάνου.
Η επιβολή του προστίμου γίνεται με πράξη του ελεγκτή, την οποία αυτός συντάσσει επί τόπου, δηλαδή εντός του οχήματος και ειδικά για τους μετακινούμενους με τον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο, το Μετρό και τον Προαστιακό σιδηρόδρομο το πρόστιμο επιβάλλεται επιπλέον και σε όσους δεν έχουν ή δεν επιδεικνύουν εισιτήριο νόμιμα ακυρωμένο κατά το χρόνο παραμονής τους στις αποβάθρες μετά τα ακυρωτικά μηχανήματα.
Αντίγραφο της πράξης, με πρόσκληση στον παραβάτη για άμεση πληρωμή του προστίμου στο συντάκτη της πράξης υπάλληλο ή για πληρωμή μέσα σε είκοσι (20) ημέρες στο ταμείο του οικείου Συγκοινωνιακού Φορέα.

Αν ο παραβάτης επιβάτης, μετά την επίδειξη των στοιχείων του, αρνείται να υπογράψει την πράξη και να παραλάβει το προοριζόμενο για αυτόν αντίγραφο, ο ελεγκτής αναγράφει στην πράξη την φράση: "αρνήθηκε την υπογραφή και παραλαβή της πράξης αυτής" και υποβάλλει στην αρμόδια υπηρεσία του φορέα τα δυο αντίγραφα της πράξης.
Η Π.Β.Π.Ε.Π. συντάσσεται και όταν ο παραβάτης επιβάτης δε φέρει μαζί του την ταυτότητά του (ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο) ή αρνείται την επίδειξή της, πλην όμως γνωστοποιεί προφορικά τα στοιχεία του και προθυμοποιείται συγχρόνως να πληρώσει αμέσως στον ελεγκτή το προβλεπόμενο πρόστιμο.

Συντάσσεται επίσης Π.Β.Π.Ε.Π. και όταν ακόμη παραβάτης επιβάτης αρνείται την επίδειξη των στοιχείων ταυτότητάς του και την προφορική γνωστοποίησή τους, πλην όμως προθυμοποιείται να πληρώσει αμέσως στον ελεγκτή το προβλεπόμενο πρόστιμο. Στην περίπτωση αυτή, αναγράφεται στην Π.Β.Π.Ε.Π. και στη στήλη των στοιχείων του επιβάτη η λέξη "ΑΓΝΩΣΤΑ".

Στις περιπτώσεις άρνησης των παραβατών επιβατών να επιδείξουν τα στοιχεία ταυτότητάς τους και να πληρώσουν αμέσως, το προβλεπόμενο πρόστιμο, ο αρμόδιος ελεγκτής ζητά τη συνδρομή αστυνομικού οργάνου., για την εξακρίβωση των στοιχείων του.

Αν ο παραβάτης εκφράσει την επιθυμία να αποβιβαστεί από το μέσο μεταφοράς, ενώ η επιβολή προστίμου βρίσκεται σε εξέλιξη, τότε οι ελεγκτές θα πρέπει να αποβιβαστούν μαζί με τον παραβάτη, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Δεν επιτρέπεται η παρακράτηση της κάρτας απεριορίστων διαδρομών ή του δελτίου μειωμένου εισιτηρίου, όταν το επιδεικνύει ο νόμιμος κάτοχος που έχει υποπέσει σε παράβαση. Επιτρέπεται η παρακράτηση μόνο όταν η χρήση των παραπάνω εντύπων γίνεται από άτομα διαφορετικά των εικονιζόμενων στο στέλεχος που φέρει την φωτογραφία του, ή είναι πλαστογραφημένα ή παραποιημένα.

Σ’ αυτή την περίπτωση ζητούνται τα ακριβή στοιχεία, του κατόχου, βεβαιώνεται η παράβαση και υποβάλλεται πρόσθετη παρατήρηση για περαιτέρω ενέργειες του φορέα.

Δεν επιτρέπεται επίσης η παρακράτηση δημοσίων εγγράφων του επιβάτη-παραβάτη, όπως αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο κτλ. Σε περίπτωση που από αμέλεια παραμείνουν στα χέρια του ελεγκτή δημόσια έγγραφα του επιβάτη, τότε ο ελεγκτής είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει την Υπηρεσία του και να παραδώσει εκεί ή στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα το συντομότερο δυνατό τα έγγραφα αυτά.

Αν ο παραβάτης δεν καταβάλλει το πρόστιμο αμέσως ή εντός της εικοσαήμερης προθεσμίας, η πράξη επιβολής προστίμου διαβιβάζεται στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) στην οποία υπάγεται ο παραβάτης για βεβαίωση. Το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση προσαυξάνεται επί 10 φορές.
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Evoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Evoula »

Δεν λένε διαφορετικά πράγματα ή εγώ δεν κατάλαβα;

Ο επιβάτης δεν υποχρεούται να δείξει ταυτότητα στον ελεγκτή, παρά μόνο στον αστυνομικό. Ο ελεγκτής ή ο οδηγός, δεν έχουν δικαίωμα να εγκλωβίσουν τον επιβάτη μέσα στο όχημα. Το πρόστιμο, αν θέλεις και μπορείς το πληρώνεις αλλιώς πηγαίνει στην εφορία.

Δεν κατάλαβα... που διαφέρουν;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από eirini »

Οπως και να 'χει δηλαδή δεν το γλιτώνεις το πρόστιμο!!! :))
ευχαριστούμε πολύ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eirini την 03 Ιουν 2014 11:39 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειρηνούλαααααααααα :-t

σβήστο καρδούλα αυτό που έγραψες!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από eirini »

Τρόμαξα... :-??
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

γι' αυτό στο είπα για να τρομάξεις...

Τι γράφεις βρε πουλάκι μου σε δημόσιο χώρο? Τι ομολογία ήταν αυτή?


Λογική κοριτσάκι...λίγο λογική μόνο!


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από eirini »

Μλκια :doh:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25979
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Eυάκι, Αλεξιάκι ευχαριστούμε @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ο τρόπος για να μάθεις ποιος σε καλεί με απόκρυψη

Σε πολλούς μπορεί να έχει συμβεί να δέχονται ενοχλητικές κλήσεις επανειλημμένως υπό μορφή «φάρσας» ή πόσο μάλλον απειλητικές, εξυβριστικές και συκοφαντικές είτε από άγνωστο ή απόρρητο αριθμό. Σ’αυτές τις περιπτώσεις αν δεν ξέρεις τα στοιχεία του, εκείνο που μπορείς να κάνει είναι να μάθεις ποιος νούμερο σε καλεί ως εξής:

Μπορείς να ζητήσεις από την υπηρεσία παροχής επικοινωνίας που είσαι χρήστης να μη δέχεσαι κλήσεις με απόκρυψη (θα τους δείχνει ότι μιλάει όταν σε παίρνουν με απόκρυψη) ή να αιτηθείς στον υπόχρεο πάροχο την εξουδετέρωση της απόκρυψης του καλούντος για περιορισμένο χρονικό διάστημα, με σκοπό τον εντοπισμό ενοχλητικών ή κακόβουλων κλήσεων (ΦΕΚ B 1853 – 21.12.2006). Στην δεύτερη αυτή περίπτωση όποιος σε καλεί με απόκρυψη θα ακούει ένα ηχογραφημένο μήνυμα (πριν χτυπήσει καν το δικό σου τηλέφωνο) ότι η απόκρυψή του έχει εξουδετερωθεί.

Μόλις μάθεις ποιο νούμερο σε καλεί, ανοίγει ένας δρόμος για τον εντοπισμό του ατόμου που σε ενοχλεί καταφεύγοντας σε έγκληση του προσώπου που σε απειλεί ή ενοχλεί. Οι εισαγγελικές, ανακριτικές και προανακριτικές Αρχές, πολύ δε περισσότερο τα Δικαστικά Συμβούλια και τα Δικαστήρια, δικαιούνται να ζητούν από τους παρόχους των Υπηρεσιών Επικοινωνίας, μέσω του διαδικτύου τα ηλεκτρονικά ίχνη μιας εγκληματικής πράξεως, την ημεροχρονολογία και τα στοιχεία του προσώπου στο οποίο αντιστοιχεί το ηλεκτρονικό ίχνος, από τους λοιπούς δε παρόχους των υπηρεσιών επικοινωνίας τα «εξωτερικά στοιχεία» της επικοινωνίας (αριθμός κλήσεως, στοιχεία καλούντος – καλουμένου, ώρα κλήσης κ.λπ.) και ο πάροχος υποχρεούται να τα παραδίδει χωρίς να είναι αναγκαίο να προηγηθεί άδεια κάποιας Αρχής και ιδίως της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ).

aftodioikisi.gr
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”